اپيدمي خاموش پوكي استخوان در ايران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

اپيدمي خاموش پوكي استخوان در ايران

پست توسط Leila »

نايب رييس كميته تحقيقاتى استئوپرز آسيا و اقيانوسيه با اشاره به شيوع رو به افزايش پوكى استخوان، اين اپيدمى خاموش گفت: با بالا رفتن سن متوسط جامعه و اميد به زندگى و پيرى جوامع و ايجاد وسايل تشخيصى بهتر، شيوع استئوپرز در جوامع رو به افزايش است. اين به نحوى است كه سازمان بهداشت جهانى تخمين مى زند شيوع پوكى استخوان در سال ۲۰۵۰ چندين برابر وضعيت فعلى خواهد بود.
دكتر فرهاد شهرام با بيان اين كه دانسيته استخوانى زنان ايرانى ۷ درصد كمتر از استانداردهاى جهانى است اظهار كرد: اين در حاليست كه سن شكستگى استخوان لگن (هيپ) در بيماران بسترى در شهر تهران ۱۰ سال پايين تر گزارش شده است.
به گزارش ايسنا، وى هزينه بسترى شكستگى هيپ را در بيمارستان هاى دولتى ۳ ميليون تومان برآورد كرد و افزود: سالانه ۵۰ هزار شكستگى هيپ در ايران به وقوع مى پيوندد كه اين صرفا به علت پايين بودن دانسيته استخوانى، جوان بودن جمعيت و نيز پايين بودن سن شكستگى است.
دكتر شهرام، شكستگى استخوان را مهمترين علامت اپيدمى خاموش برشمرد و يادآور شد: ۴۰ درصد زنان بالاى ۴۰ سال و ۱۳ درصد مردان به يكى از شكستگى هاى ناشى از پوكى استخوان دچار مى شوند كه شكستگى هيپ از مهمترين آنهاست.
نايب رييس كميته تحقيقاتى استئوپرز آسيا و اقيانوسيه با بيان اين كه ۲۰ درصد از افراد مبتلا به شكستگى هيپ مى ميرند و ۴۰ درصد آنها به زندگى عادى بر نمى گردند گفت: بنابراين ۶۰ درصد از افراد مبتلا به شكستگى هيپ از چرخه زندگى فعال خارج مى شوند.
وى با تاكيد بر اين كه جمعيت پير ايرانى در سال ۲۰۲۰ دو برابر ميزان فعلى خواهد بود ادامه داد: براى ساخت استخوانى محكم و جلوگيرى از بروز پوكى استخوان در سنين ميانسالى و سالمندى بايد از سنين پايين انجام ورزش، فعاليت جسمانى و رژيم غذايى مناسب حاوى پروتئين و كلسيم را آغاز كرد و از عوامل تشديد كننده اى نظير مصرف سيگار، الكل، قهوه زياد و زندگى بى تحرك پرهيز كرد.
دكتر شهرام با بيان اين كه عده اى بيشتر در معرض خطر ابتلا به پوكى استخوان قرار دارند توضيح داد: مصرف كنندگان كورتن، داروهاى ضد انعقاد و ضد تشنج، مصرف كم لبنيات و افراد مبتلا به برخى از بيماريها نظير بيماريهاى التهابى، رماتيسمى، گوارش، كبد، نارسايى كليه و يا وجود سابقه فاميلى بيشتر در معرض خطر بروز پوكى استخوان قرار دارند.
وى با بيان اين كه رژيم غذايى حاوى ۲ تا ۳ ليوان شير، يك پياله ماست و ۱۰۰ گرم پنير كلسيم مورد نياز كودكان را تامين مى كند گفت: هورمون درمانى و مصرف ۱۵۰۰ ميلى گرم كلسيم در روز پس از سن يائسگى خطر بروز پوكى استخوان و شكستگى ناشى از آن را كاهش مى دهد.
به گفته نايب رييس كميته تحقيقاتى استئوپرز آسيا و اقيانوسيه دانستيتومترى روش تشخيصى مناسب براى سنجش توده استخوانى است تا در صورت لزوم اقدامات درمانى آغاز شود لذا انجام دانستيتومترى در افراد بالاى ۶۵ سال و در افراد در معرض خطر زير اين سن توصيه مى شود.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”