پيشگيري از اختلالات بينايي كشور

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

پيشگيري از اختلالات بينايي كشور

پست توسط Leila »

مدير كل دفتر پيشگيري از معلوليتهاي سازمان بهزيستي كشور اعلام كرد: برنامه پيشگيري از اختلالات بينايي شامل تنبلي چشم و كنترل عيوب انكساري از اول آبانماه براي همه كودكان 4 تا 6 سال كشور در شهرها، روستاها و عشاير اجرا مي‌شود.

زهرا نوع پرست در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: برنامه پيشگيري از تنبلي چشم از 10 سال پيش در كشور در حال اجراست كه در كنار آن به همه انواع اختلالات بينايي مانند عيوب انكساري( شامل نزديك بيني، دور بيني و آستيگماتيسم) هم رسيدگي مي‌شود.
وي افزود: هدف اصلي از اجراي اين برنامه پيشگيري از تنبلي چشم در كودكان است زيرا اين عارضه در سنين بزرگسالي به هيچوجه قابل درمان نيست و حتي ممكن است به نابينايي مطلق فرد در آينده در يك چشم يا هر دو منجر شود و البته آگاه سازي والدين نسبت به اهميت اين موضوع نيز هدف مهم ديگر اين طرح است.
وي گفت:‌ اين طرح سال گذشته براي يك ميليون و 433 هزار و 540 كودك در سراسر كشور اجرا شد كه حدود 66 درصد كودكان 4 تا 6 سال كشور را تشكيل مي‌دهد، از اين تعداد 41 هزار نفر به عنوان افراد مشكوك به اختلال بينايي به اپتومتريستها معرفي شدند و از اين تعداد 11 هزار كودك دچار تنبلي چشم شناسايي شدند كه با درمان آنها توسط چشم پزشك از نابينايي آنها در آينده پيشگيري شد.
نوع پرست افزود: بر اساس برنامه سازمان بهداشت جهاني همه بچه هاي زير 6 سال در دنيا بايد حداقل يك نوبت تحت پوشش معاينه چشم قرار بگيرند و با توجه به اينكه معاينه كودكان زير 3 سال مشكل است و نياز به همكاري كودك نيز هست، اين طرح براي همه كودكان 4 تا 6 سال در مهد كودكها و مراكز پيش دبستاني اجرا مي‌شود ضمن اينكه از همه والدين درخواست مي‌شود كودكان خود را براي معاينه رايگان چشم به پايگاههاي پيشگيري از تنبلي چشم در سراسر كشور در آبانماه بياورند.

* هزينه عينك كودكان بي بضاعت پرداخت مي‌شود

مدير كل دفتر پيشگري از معلوليتهاي بهزيستي ادامه داد:‌علاوه بر تنبلي چشم عيوب انكساري چشم كودكان نيز مورد معاينه قرار مي گيرد، در صورتي كه نياز به عينك باشد براي آنان عينك تجويز مي شود و در صورتي كه خانواده كودك بي بضاعت باشد به نحوي كه توان خريد عينك نداشته باشد كمك هزينه خريد عينك به او پرداخت مي‌شود كه سال گذشته بالغ بر 150 ميليون تومان براي اين منظور هزينه شد و 17 هزار و 660 كودك در سراسر كشور از كمك هزينه خريد عينك استفاده كردند.

* پيشگيري از تنبلي چشم كودكان عشاير براي اولين بار انجام مي‌شود

نوع پرست گفت: تعداد 23 هزار پايگاه ثابت و سيار سنجش بينايي و پيشگيري از تنبلي چشم بهزيستي در آبانماه امسال براي اجراي اين طرح داير مي‌شود و امسال براي اولين بار با هماهنگي انجام شده با سازمان آموزش و پرورش عشاير اين طرح در بين كودكان عشاير نيز اجرا مي‌شود.
وي افزود: نحوه اجراي اين طرح براي هر كودك تحت پوشش به اين ترتيب است كه ابتدا با حضور مربيان بهداشت در پايگاههاي سنجش، بينايي سنجي به دو روش E چارت و چارت لوگاريتي انجام مي‌شود، در صورت مشكوك بودن وضعيت چشم كودك، كودك به اپتومتريست ارجاع مي‌شود و اگر اپتومتريست اختلال بيناييي را تشخيص دهد كودك به چشم پزشك معرفي مي‌شود، در همه اين موارد خدمات ارائه شده به كودكان رايگان است و فقط در كودكاني كه در مهدهاي خصوصي هستند از هر فرد 250 تومان دريافت مي‌شود.
وي گفت: براي اجراي اين طرح در سال جاري 280 ميليون تومان اعتبار ستادي در نظر گرفته شده كه اعتبارات استاني نيز به آن اضافه مي‌شود.
وي افزود: مشاركت استانهاي مختلف براي اجراي اين طرح متفاوت بوده است به طوري كه سال گذشته بيشترين مشاركت در استان كردستان با 90 درصد و كمترين آن در استان سيستان بلوچستان با 35 درصد بوده است كه انتظار داريم با همكاري مردم و سازمانهاي غير دولتي اين مشاركت در سال جاري افزايش قابل ملاحظه‌اي داشته باشد.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1796
تاریخ عضویت: شنبه 25 شهریور 1385, 4:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 215 بار
تماس:

پست توسط Karim1504 »

Leila, جان

جالب بود :) :)
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”