خانواده نقش مهمي در جلوگيري از خجالتي شدن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

خانواده نقش مهمي در جلوگيري از خجالتي شدن

پست توسط Leila »

از ديدگاه روانشناسان به کليه خصوصيات رفتاري و منش‌هاي خاص افراد که باعث مي‌شود جامعه شخص را با آن خصوصيات رفتاري بشناسد شخصيت گفته مي‌شود، بر اين اساس هر انساني داراي شخصيت مخصوصي است.
دکتر جلال شاکري روانپزشک و استاديار دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران منطقه کرمانشاه، اظهار كرد: افراد داراي شخصيت‌هاي متنوعي از جمله شخصيت‌هاي اجتنابي هستند، شخصيت اجتنابي شخصيت افراديست که از حضور در جمع مي‌ترسند و يا داراي ترس اجتماعي‌اند، بطوري که فکر مي‌کنند جامعه آنها را خوب محک نمي‌زند و در مورد آنها برداشتهاي بدي دارد، بنابراين اين افراد به عنوان افرادي شناخته مي‌شوند که در جمع خجالت مي‌کشند.

شاکري، تغييرات نامناسب در روند رشد، تاثير شرايط محيطي و ژنتيکي و خصوصيات شخصي را از ريشه‌هاي خجالت کشيدن و ترس‌هاي اجتماعي در افراد دانست.
وي با اشاره به نقش خانواده در خجالتي شدن فرزندان، گفت: عدم توجه به مسير رشد فرزندان(کودکي، نوجواني و ...)، تحقير و مقايسه کودک با ديگران، تنبيه‌هاي بدني، فيزيکي و الفاظي و عدم توجه به توانمندي‌هاي بچه‌ها از عوامل مؤثر از جانب خانواده‌ها در ايجاد کمرويي و خجالت کشيدن بچه ها است.
اين روانپزشک تاکيد کرد: خانواده‌ها در اين زمينه بايد براي جايگاه بچه ها احترام قائل باشند، اعتماد به نفس بچه‌ها را بالا ببرند، از تحقير آنها خودداري كنند، تفاوت‌هاي فردي و جنسي را در نظر بگيرند، از تنبيه‌هاي بدني، فيزيکي و الفاظي خودداري کنند و به توانمنديهاي بالفعل آنها اکتفا نکرده و توانمنديهاي بالقوه آنها را شکوفا نمايند. وي افزود: خانواده‌ها به عنوان حامي مي‌توانند با ايفاي نقش حمايتي، الگوي رفتاري خوبي براي بچه‌ها باشند، زيرا در غير اين صورت بچه ها اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهند و خجالتي مي‌شوند.
شاکري با تاکيد بر نقش جامعه و مراکز آموزشي - اجتماعي در اين زمينه، خاطرنشان كرد: جامعه بايد هر کسي را درجاي خودش قبول کند، حق و حقوق ديگران را پايمال نکند و مسير رشد را براي بروز استعدادهاي کودکان و نوجوانان آماده کند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه با بيان اينکه نقش مهد کودکها و پيش دبستاني‌ها به عنوان مراکز آموزش غير رسمي نيز در اين زمينه بي تاثير نيست، گفت: اين مراکز بايد به بچه ها آموزشهاي کافي در حد سنشان ارائه دهند، بچه‌ها را اجتماعي بار آورند و اعتماد به نفس بچه‌ها را بالا ببرند.
وي افزود: مربيان مراکز پيش دبستاني و مهد کودکها همچنين بايد جايگاه والدين را در اين مراکز براي بچه‌ها پر کنند و آنها را فرزندان خودشان بدانند.
گفتني است: کمبود يا عدم اعتماد به نفس در محيط هاي اجتماعي، کمبود بروز استعدادهاي نهفته در فرد، اختلال در ايجاد ارتباط هاي اجتماعي قوي و سرخوردگي از جمله مشکلاتي است که در آينده در فرد خجالتي ( در صورت عدم پيشگيري و درمان) ممکن است اتفاق بيفتد.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1796
تاریخ عضویت: شنبه 25 شهریور 1385, 4:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 215 بار
تماس:

پست توسط Karim1504 »

Leila, جان

جالب بود :) :)
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”