مجلس طرح لباس ملی را تصويب کرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۵, ۶:۱۳ ب.ظ
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

مجلس طرح لباس ملی را تصويب کرد

پست توسط MAX »

مجلس طرح لباس ملی را تصويب کرد

مجلس طرح "ساماندهی مد و لباس" را تصويب و همه دستگاه های دولتی را موظف کرده است برای کارمندان خود امکان تهيه لباس های منطبق با الگوهای ايرانی - اسلامی را فراهم کنند.

بررسی اين طرح يازده ماده ای از اواسط مهرماه سال جاری آغاز و تا روز دوشنبه (اول آبان) هشت ماده آن تصويب شده بود. روز گذشته نمايندگان مجلس شورای اسلامی با تصويب سه ماده باقی مانده، اين طرح را به تصويب نهايی رساندند.

اکنون اين طرح برای اجرا بايد به تائيد شورای نگهبان برسد.

بر اساس ماده 9 اين طرح تمامی دستگاه های دولتی در ايران موظفند از بودجه سنواتی رديف های خدماتی - رفاهی خود برای ترغيب تقاضای پارچه و آنچه لباس ايرانی - اسلامی خوانده شده، تسهيلات خريد لباس های مذکور را در اختيار کارکنان خود قرار دهند.

بنابر ماده 10 طرح ساماندهی لباس و مد، وزارتخانه های علوم، تحقيقات و فناوری و فرهنگ و ارشاد اسلامی نيز موظف شده اند از تحقيقات و رساله های تخصصی مرتبط با اين طرح حمايت کنند.

طبق ماده يازده اين طرح، آيين نامه اجرايی اين قانون بايد توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنين وزرات بازرگانی تهيه و بعد از آن به تصويب هيئت وزيران برسد.

کليات طرح ساماندهی مد و لباس در روز 24 ارديبهشت (14 مه) به تصويب نمايندگان مجلس شورای اسلامی رسيده بود.

پيشتر كميسيون فرهنگی كليات اين طرح را در ششم شهريورما سال 1384 تصويب کرده بود، اما كميسيون‌های امنيت ملی و سياست خارجی و برنامه و بودجه و محاسبات كليات اين طرح را رد كرده بودند.

در حالی که کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی در آن زمان دليل مخالفت خود را اعلام نکرده بود برخی از نمايندگان مجلس از جمله گفته بودند که قانونی کردن چنين طرحی منجر به تعطيلی بسياری از خطوط توليد لباس و مد خواهد شد به فرايندی ده ‬ساله نياز دارد تا مردم در برابر آن مقاومت نکنند.

اکنون در صورت تاييد مصوبه مجلس توسط شورای نگهبان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مكلف خواهد شد برای اجرای آن كميته‌ ای متشكل از يک نماينده تام الاختيار از هر كدام از وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازرگانی و صنايع و معادن و سازمان های صدا و سيما، مديريت و برنامه ريزی و يک نماينده از كميسيون فرهنگی مجلس تشكيل دهد.

اين كميته به منظور آنچه "حفظ و تقويت فرهنگ و هويت ايرانی - اسلامی، ارج نهادن، تثبيت و ترويج الگوهای پوشش ملی، هدايت بازار توليد و عرضه البسه و پوشاک براساس طرح ها و الگوهای داخلی و درجهت ترغيب عموم مردم به پرهيز از انتخاب و مصرف الگوهای بيگانه و غير مانوس با فرهنگ و هويت ايرانی" خوانده شده است، تشكيل می شود.

همچنين در ماده دوم اين طرح ، وزارت ارشاد و صدا و سيما "مكلفند درجهت ترويج نمادها و الگوهای پارچه و لباس ايرانی و بومی مناطق مختلف ايران و نمادها و الگوهای مورد تاييد كميته ياد شده را تشويق و ترغيب و تبليغ كنند و در جهت پرهيز از تبليغ الگوهای مغاير با فرهنگ ايرانی - اسلامی اهتمام جدی بورزند."

اين طرح، تبليغ الگوهای لباس را که مغاير با فرهنگ ايرانی اسلامی شناخته شوند به هر نحوی ممنوع می کند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سيما را ملزم می سازد الگوهای مورد تأييد را ترغيب و تبليغ کنند.

اين در حالی است که سال گذشته عماد افروغ رئيس کميسيون فرهنگی مجلس اعلام کرده بود که طرح ساماندهی مد و لباس اجباری نيست و رويکرد ترغيبی و حمايتی دارد و خارج از تصديگری دولت است.

 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”