فهرست داروهاي قابل مصرف در كشور منتشر شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

فهرست داروهاي قابل مصرف در كشور منتشر شد

پست توسط Dr.Akhavan »

  داروهاي قابل مصرف در كشور منتشر  


فهرست داروهاي مجاز ايراني هر سال منتشر مي‌شود و داروسازان و پزشكان مجازند داروهاي موجود در فهرست را تجويز و عرضه كنند.
اين فهرست ، بر اساس بند الف ماده 93 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي و در راستاي تنظيم بازار دارو ، تنظيم شده است.
همچنين، كليه داروهاي اين فهرست به تاييد شوراي بررسي و تدوين داروهاي ايران رسيده و در بازار دارويي ايران قابل دسترسي است.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، 44 درصد داروهاي تجويز شده براي بيماران اشكال تزريقي داروست و در سال 83 بيش از 750 ميليون عدد فرآورده تزريقي در ايران تجويز و مصرف شده است؛ اين بدان معناست كه مصرف سرانه فرآورده‌هاي تزريقي در ايران حدود 11.6 عدد است حال آن كه سرانه تجويز و مصرف فرآوردهاي تزريقي در كشورهاي در حال توسعه حدود 3.4 قلم و در كشورهاي توسعه‌يافته بسيار كمتر از يك عدد است تمام عوارض جدي و خطرناك دارويي گزارش شده به مركز ADR هم ناشي از شكل تزريقي داروها بوده است.
به گزارش ايسنا، ‌همچنين داروخانه بيمارستان‌ها موظف هستند كليه داروهاي مورد نياز بيماران خود (به ويژه بيماران بستري) را تهيه و در اختيار آنان قرار دهند و نبايد بيمار يا همراه آنها براي تهيه دارو روانه خيابان شود.
براساس اعلام وزارت بهداشت، مراكز اطلاع‌رساني دارويي هم در تهران و 34 شهر و مركز استان نيز آمادگي دارند تا وضعيت دارويي موجود را در اختيار هموطنان قرار دهند كه شماره تلفن اين مراكز در شهرستانها از طريق همه داروخانه‌هاي شهر در اختيار آنان قرار مي‌گيرد. چنانچه داروي مورد نياز در داروخانه موجود نباشد تهيه آن بر عهده داروخانه مذكور است تا امكان هرگونه سرگرداني و ايجاد شرايط براي فعاليت دلالان و قاچاقچيان سلب شود.
تجويز دارو خارج از فهرست دارويي كشور براي پزشكان مجاز نيست و بايد در صورت مشاهده كوچكترين عوارض ناشي از مصرف دارو با پزشك معالج و يا داروساز مستقر در داروخانه در ميان گذاشته شود.
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”