ويندوز 8 حرف نمي‌فهمد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 162
تاریخ عضویت: دوشنبه 9 مرداد 1391, 3:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 19 بار
سپاس‌های دریافتی: 519 بار
تماس:

ويندوز 8 حرف نمي‌فهمد

پست توسط طراحی سایت »

  ويندوز8 قرار است سيستم‌عامل فوق‌العاده مايكروسافت باشد و ورود مايكروسافت به عصر موبايل را جشن بگيرد و برگ برنده‌اي در ميدان نبرد دشوار با iOS و Android باشد.

يكي از قابليت‌هاي كليدي كه رقباي مايكروسافت آن را به‌هر زحمتي پياده كرده‌اند و در ويندوز8 ديده نمي‌شود، سيستم تشخيص گفتار هوشمند و هوشيار است كه در سيستم‌عامل جديد ويندوز جايي ندارد.

آيپدها و آيفون‌ها با قراردادن دكمه تشخيص گفتار در كيبوردشان مستقيما از اين قابليت پشتيباني مي‌كند و گوگل نيز شيوه كنترل از طريق صوت خود را در اندرويد 4 قرار داده است، اما چرا اين قابليت در ويندوز8 ديده نمي‌شود؟

مي‌توان با نگاه به ديگر لپ‌تاپ‌ها، دسكتاپ‌ها يا رايانه‌هاي مك به اين نتيجه رسيد كه اين فناوري هنوز وارد حوزه رايانه‌هاي روميزي نشده و بيشتر در دنياي موبايل باقي مانده است.

در ويندوز8 (همانند ويندوز7 و ويستا) سيستم تشخيص گفتار تنها به‌درد معلولان ‌مي‌خورد و هدفي فراتر از آن ندارد. سيستم تشخيص گفتار ويندوز در نسخه‌هاي ويستا و ويندوز7 نيز به كاربران اجازه مي‌داد با استفاده از صدا، برخي فعاليت‌هاي سيستم‌عامل را كنترل كنند.

همانند ويندوز7، ويندوز8 نيز پيشرفت‌هاي قابل توجهي نسبت به نسخه پيشين خود داشته است، اما نشان مي‌دهد مايكروسافت نمي‌خواهد اين فناوري را به بخش مهمي از ويندوز تبديل كند.

اگر از ميكروفن استفاده كنيد، ويندوز8 صداي شما را مي‌شناسد و دستورهاي ساده را دريافت مي‌كند، اما هيچ كار ديگري نمي‌تواند انجام دهد و به‌هيچ عنوان نمي‌تواند دستيار شخصي يك فرد باشد. كاري كه Siri بخوبي در اپل انجام مي‌دهد.

فرصت از دست‌رفته

مايكروسافت هميشه آنقدر به سيستم‌هاي كنترل از طريق صدا بي‌توجه نبوده است. اين شركت بزرگ توليدكننده نرم‌افزار در ويندوز ويستا WSR را معرفي كرد.

در آن زمان بسيار جذاب بود كه همه كاربران مي‌توانستند با رايانه‌هاي خود حرف بزنند. اين شركت همچنين قابليتي با عنوان ماكرو در WSR قرار داده بود كه رايانه مي‌توانست با دريافت دستور از كاربر، مجموعه‌اي از كارها را انجام دهد.

متاسفانه اين قابليت، كارهاي پيش‌فرض انجام نمي‌داد و كاربران مجبور بودند خودشان تك‌تك ماكروهاي مورد نظرشان را بنويسند. از WSR بيشتر كاربران حرفه‌اي استفاده مي‌كردند.

مايكروسافت همچنين شركت متخصص در سيستم‌هاي تشخيص گفتار TellMe را سال 2007 خريداري كرد و از آن فناوري براي تشخيص فرمان‌هاي ويندوز استفاده كرد. البته اصل فناوري TellMe در ويندوز فون7 و 8 استفاده شد.

تاثير Siri

اگر با Siri كار كرده باشيد، قطعا مي‌دانيد نخستين تجربه كار با آن عجيب است. اين نرم‌افزار تنها گفتار را به متن تبديل نمي‌كند و پنجره بازكن نيست.

در حقيقت، ابزار پيشرفته‌تري است كه مي‌توان لقب دستيار شخصي را به آن داد. اين نرم‌افزار تقريبا متوجه لهجه‌ها بيشتر مي‌شود و مي‌تواند بسياري از كارهايي را كه به منشي‌مان مي‌گوييم، انجام دهد.

ارسال و دريافت پيام‌هاي متني، برقراري تماس صوتي، نوشتن ايميل، حفظ تاريخ قرارها، يادآوري آنها و... از كارهايي است كه اين‌ نرم‌افزار انجام مي‌دهد.

همچنين هنگام جستجو در اينترنت، سيري ابتدا سوال را درك مي‌كند و بعد جواب را نشان مي‌دهد: سوال، آخر هفته هوا باراني است؟ باعث مي‌‌شود سيري با درك سوال، نتيجه پيش‌بيني آب و هواي روزهاي آخر هفته را نشان دهد.

اپل و گوگل در تلاشند بهترين سيستم تشخيص معناي گفتار را توليد كنند، اين در حالي است كه مايكروسافت مي‌تواند وارد اين بازار پرطرفدار، اما نه‌چندان پيشرفته شود و با عرضه سيستم تشخيص گفتار درست و حسابي در ويندوز8، قدرت اين سيستم‌عامل را چند برابر كند.

در حقيقت اگر مايكروسافت بتواند اين قابليت را به ويندوز8 وارد كند، به‌صورت خودكار از ديگران جلوخواهد زد زيرا اين فناوري هنوز در رايانه‌هاي روميزي ديده نشده است. اين قابليت همچنين مي‌تواند همان عامل تشويق‌كننده‌اي باشد كه كاربران محتاط ويندوزهاي 7 و اكس‌پي را براي انتقال به ويندوز8 راضي نكرده است.

توليدكنندگان لپ‌تاپ و دسكتاپ نيز مي‌توانند از اين قابليت بهره‌مند شوند. اين صنعت از هر اقدامي كه باعث حفظ مشتريانش شود، حمايت مي‌كند؛ زيرا هر روز دارندگان تبلت‌ها بيشتر مي‌شوند و تمايل به خريد رايانه‌هاي روميزي كمتر.

متاسفانه توليدكنندگان PC معتقدند مشتريان عموما خواهان اين هستند كه سيستم‌ها را روي گوشي‌هاي تلفن‌همراه خود داشته باشند و به‌دنبال استفاده از كيبورد در رايانه‌هاي روميزي هستند.

بيشتر گروه‌هاي محقق در زمينه كنترل صوت براي خدمت بهتر به دنياي موبايل و دستگاه‌هاي آن شكل مي‌گيرد.

صدا در اولترابوك

شايد اينتل زودتر از مايكروسافت به نتيجه برسد. اين شركت در همكاري با Nuance درصدد توليد نرم‌افزار تشخيص صوت براي اولترابوك‌ است.

اين نرم‌افزار كه Dragon Assistant نام دارد، روي رايانه اجرا مي‌شود و مي‌تواند با نرم‌افزارهاي مختلف براي انجام كارهايي از قبيل پخش موسيقي، نوشتن ايميل، وبگردي و تماشاي ويدئو به‌كار بيايد.

نوانس در حال حاضر در بازار تشخيص صدا يكي از پيشروها به شمار مي‌رود. گفته مي‌شود، نوانس بخش عمده‌اي از توسعه نرم‌افزار Siri را بر عهده داشته است. اين شركت همچنين سيستم VR را براي شركت ماشين‌سازي فورد توسعه داده است.

اين فناوري قرار است در پلتفرم اولترابوك‌هاي اينتل نيز قرار بگيرد.

نوانس در ابتدا با عرضه Dragon Naturally Speaking وارد اين صنعت شد كه بهترين نرم‌افزار ديكته در بازار به‌شمار مي‌رفت. اين برنامه همچنين براي افراد معلول نيز قابل استفاده بود و بخصوص در مرور وب بخوبي خودش را نشان مي‌داد.

اين شركت اعلام كرده است تمايل زيادي به توليد نرم‌افزاري مشابه Siri در لپ‌تاپ‌ها و دسكتاپ‌ها دارد.

معاون و مدير داخلي نوانس، مت رويس معتقد است موفقيت اين فناوري در بخش موبايل باعث مي‌شود انتظارها براي چنين نرم‌افزاري در دسكتاپ‌ و لپ‌تاپ‌ها بالا برود.

رويس همچنين نبود نرم‌افزار دستيار شخصي در ويندوز8 را دريچه‌اي براي رشد و رقابت شركت‌هاي جانبي مي‌داند.

اما او معتقد است يكپارچگي درون سيستم‌عامل به نرم‌افزارهاي خارجي ارجحيت دارد؛ زيرا در اين صورت كنترل بيشتري در اختيار كاربر خواهد بود.

اما رويس معتقد است بيش از 80 درصد كارهاي روزمره هم‌اكنون در Dragon Assistant‌ وجود دارد. اين موضوع شامل ارتباط با نرم‌افزارهاي ديگر از جمله پخش موسيقي از طريق يك نرم‌افزار صوتي مي‌شود.

اگر اينتل و نوانس بتوانند سيستم تشخيص صوت را در پلتفرم اولترابوك‌هاي اينتل بگنجانند، در اين صورت فشارها و تقاضا براي حضور چنين فناوري‌ در خود سيستم‌عامل نيز بيشتر خواهد شد.
 


[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد کامپيوتر”