دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خوریم!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

Captain II
Captain II
پست: 494
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 13 شهریور 1390, 12:52 pm
سپاس‌های ارسالی: 699 بار
سپاس‌های دریافتی: 4990 بار

دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خوریم!

پست توسط marshal1987 »

  مردم به گرانی آجیل، در شبکه های اجتماعی بیشترین بازتاب را داشته است. کار آن قدر بالاگرفته که حتی صفحه‌هایی خاص برای تحریم آجیل ایجاد شده است. صفحه‌هایی که البته کم هم طرفدار ندارد. شعارها و متن‌های این صفحه‌ها هم در نوع خودش جالب است:« اگر ۱۵ میلیون خانواده بطور متوسط ۱۰۰ هزار تومن توی جیب دلالای آجیل بکنن، همین یک قلم میشه ۱۵۰۰ میلیارد تومن!! پولی که بلافاصله میره توی یک مسیر دیگه و هر بار فربه تر و فربه تر میشه و دمار مردمو درمیاره ...حرف ساده است. بیاییم امسال آجیل نخریم و یک نوشته قشنگ روی سفره هفت سینمون، میزمون بزاریم که برای چی اینکارو کردیم. اگر کسی دوست داشت (دوست داشت بدون هیچ اجباری) میتونه معادلشو به افراد نیازمند اطرافش یا مثلاً به زلزله زده هایی که یک زمستون وحشتناک رو گذروندن کمک کنه تا اونها هم یه کمی عید داشته باشن یه کمی مرهم آلامشون باشیم یه کمی بگیم هموطن ما کنارت هستیم...امسال هیچ خانواده ایرانی در پذیرایی نوروز خود آجیل نخواهد داشت خواهشا با نخریدن آجیل همکاری نمایید.»   «۶۰ تا ۶۵ هزار تومان.» این رقمی است که استاندار تهران از قیمت پسته در بازار آجیل تهران مي‌دهد. رقمی که مرتضی تمدن مي‌گوید واقعی و منصفانه نیست:«همین پسته موقع صادرات کیلویی ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان قیمت دارد. اما در بازارهای ایرانی رقمش مي‌شود ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان. این رقم باید اصلاح شود و به قیمت واقعی برسد. یعنی حدود ۲۵ تا ۳۰ هزارتومان.» نماینده کرمان هم در واکنشی جالب به گرانی پسته، از مردم خواسته است تا بیشتر از ۳۲ هزار تومان،پول بابت خرید پسته نپردازند. محمدرضا پورابراهیمی گفت:« قیمت بهترین پسته در کرمان بیشتر از ۳۲هزار تومان نیست و بیشتر از این قیمت به جیب دلالان می‌رود. از مردم عزیز می‌خواهیم بهترین پسته را گرانتر از ۳۲ هزار تومان نخرند چرا که این موجب سود بیشتر دلالان بازار پسته می‌شود.»    در حالی است که قیمت مصوب پسته در بازار آجیل شب عید، بالاتر از این حرف هاست. به عنوان مثال قیمت هرکیلو پسته اکبری درجه یک ۳۸ هزارتومان و نرخ درجه ۲ این پسته نیز ۳۴ هزارتومان تعیین شده. رقمی که بالاتر از رقم های تعیینی استاندار تهران و نماینده کرمان در مجلس است.    طرف دیگر مساله صادرات پسته و ممنوعیت آن هم، این روزها یکی از بحث های داغ حوزه اقتصاد و بازار است. وضوعی که واکنش های مختلفی از سوی تولیدکنندگان، صادرکنندگان و تشکل های صنفی داشته و ممنوعیت صادرات پسته به مدت ۶ ماه را باعث نابودی صنعت پسته ایران به عنوان یکی از دو صادرکننده عمده پسته هان دانسته اند. واکنشی که البته خیلی زود جواب گرفت و وزیر بازرگانی را مجبور به پاسخگویی کرد:«هنوز تصمیمی درباره ممنوعیت صادرات پسته نگرفته ایم.»حالا تقریبا یک ماه به عیدنوروز و آغاز سال ۹۲ مانده است. آجیل و پسته و خشکبار هم که جزو عناصر ثابت دیدوبازدیهای نوروزی است، این روزها بالاترین و بی سابقه ترین قیمت های خود را تجربه مي‌کند.   آیا با این اوضاع، آجیل از سبد کالاهای نوروزی خانوارهای ایرانی حذف مي‌شود؟ آیا شبکه های اجتماعی و پیامک هایی که این روزها لحظه به لحظه بیشتر مي‌شوند مي‌تواند قدرت خود را در تاثیرگذاری، یک بار دیگر به رخ بکشد؟  
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 53
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1391, 3:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 68 بار
سپاس‌های دریافتی: 62 بار

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط خراد »

ببينيمو تعريف كنيم
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط typhoon »

به گزارش خبرگزاری مهر، سئوال نظرسنجی این هفته برنامه زنده تلویزیونی پایش سوءاستفاده محتکرین از نیاز مردم به خرید پسته در شب عید اختصاص داشت و از بینندگان سیما پرسید: با توجه به احتکار پسته در هفته های اخیر، آیا موافقید نوروز امسال را بدون خرید و مصرف پسته جشن بگیریم؟ 1.بلی 2.خیر.

در این نظر سنجی بیش از یک میلیون نفر شرکت کردند که 87 درصد آنها به گزینه یک یعنی موافقت با تحریم خرید پسته رای دادند و 13درصد هم با تحریم خرید پسته در نوروز92 مخالفت کردند.

مرتضی حیدری در این برنامه یادآوری کرد با نخریدن پسته همه مشکلات حل نمی شود اما این حرکت، با هدف رعایت حال خانواده هایی که نمی توانند پسته بخرند، تنبیه موثر محتکرین پسته و زمینه سازی برای ادامه صادرات پسته برای کشور انجام می شود.

مجری این برنامه، نظر نامی وزیر ارتباطات که با برنامه تماس گرفته بود را در باره سوال نظرسنجی پرسید که وی پاسخ داد من هم با ایده نخریدن پسته در نوروز92 موافقم و امسال پسته نمی خرم.

وی افزود: ذخیره طلای اروپا 570 میلیون تن است مثلا یک بررسی سر انگشتی شده که در کشور ما فقط 370 تن طلا در خانه ها وجود دارد. معتقدم باید با اصلاح فرهنگ مصرفی مردم، این پول و طلا ها به بانکها و شبکه اقتصاد بیاید به رشد اقتصادی کمک می کند.

در همین حال، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات گفت که از افزایش شدید نرخ خدمات مخابرات جلوگیری کرده است. نامی که دیشب در برنامه پایش صحبت می کرد، با اعلام خبر فوق افزود: قیمت کنونی پست، پهنای باند و همچنین سایر اپراتورها قیمت سال 90 است، یعنی مبنای این قیمتها با ارز سال 90 است. همکاران پیشنهاد افزایش قیمت باند اینترنت را داده اند که من این را نپذیرفتم و دستور دادم که نه تنها قیمت جدید اعمال نشود بلکه قیمت های فعلی نیز کاهش یابد و به این صورت جلوی افزایش قیمت اینترنت را گرفتیم.

وی افزود: در موضوع تلفن ثابت، به دلیل اینکه اپراتورهای ما شرکتهای خصوصی هستند وزارت نمی تواند مستقیم دخالت کند ولی سازمان تنظیم مقررارات بر اینها کنترل دارد و به آنها دستور داده است که یک کاهش قیمت داشته باشند. من معتقدم که هر چه شبکه ما گسترش پیدا بکند، قیمتها کاهش پیدا کند. این در مورد فن آوری جدید نیز صادق است، یعنی هر چه فن آوری جدید گسترده‌تر شود باید قیمت آن کاهش یابد.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات افزود: ما در مورد خدمات پستی تا جایی که مقدور بود قیمتها را کاهش دادیم. در 15 خرداد سال آینده نشستی داریم و قطعا قیمتها کمتر خواهد شد ، هر چه دلار نوسان داشته باشد، این قیمتها می باید کمتر شود.
Old soldiers never die.They just fade away
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 618
تاریخ عضویت: دوشنبه 28 بهمن 1387, 1:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1938 بار
سپاس‌های دریافتی: 1909 بار

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط pedmehr »

پیشنهاد میکنم در مورد Game theory یا " نظریه بازیها " بخونید تا بفهمید که چنین حرکتی نه جنبه ی اخلاقی داره نه اقتصادی
در روح و جان من میمانی ای وطن
Junior Poster
Junior Poster
پست: 134
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 19 شهریور 1387, 2:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 31 بار
سپاس‌های دریافتی: 465 بار

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط sabalan1400 »

اگه یه کمی مدیریت داشته باشیم یم‌تونیم مدیریت کنیم هزینه ها رو !

بنده آدمی میشناسم که یک میلیون داده برا خودش کت و شلوار و لباس مجلس خریده اما تصمیم داره برای همدردی با اقشار کم درآمد از خریدن نیم کیلو پسته صرف نظر کنه ... همین بابا می ره سوپری سی چهل تومن آ و آشغال و تنقلات می خره اما را به راه اس ام اس میزنه که پسته نخرید!!!!!!!!!!!!!

یا یه نفر که اخیرا یه ماشین لوکس خریده اما می‌گه در اعتراض می‌هخواد برا خونش مرغ نخره .......... یا اینکه آدمایی که اندازه ده کیلو پسته ریخت و پاش دارن و اندازه پول آجیل ترقه و فشفه می خره !!!!!!

خداوند به برخی آدما عقل بده ....
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 562
تاریخ عضویت: دوشنبه 7 اسفند 1385, 4:54 am
سپاس‌های ارسالی: 1360 بار
سپاس‌های دریافتی: 1357 بار

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط mj_piremard »

با سلام
این کار صورت مسئله پاک کردنه باید دولت وضعییت اقتصاد کشور رو بهبود ببخشه و تورم رو کنترل کنه اون وقت نیازی نیست مردم آجیل نخرن یه عده با بی مسئولیتی و یه عده بخاطر حرص و طمع با احتکار و سوء استفاده از شرایط این وضع رو به وجود آوردن اون وقت باید هزینشو مردم بپردازن.
مردم چه گناهی دارن باید این مردمو سجده کرد که هیچی نمیگن.
 چه خوب خوند حرف دلمو 
  
[FONT=Arial,sans-serif]  سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.
     
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 233
تاریخ عضویت: شنبه 23 خرداد 1388, 7:11 pm
محل اقامت: داهات
سپاس‌های ارسالی: 6317 بار
سپاس‌های دریافتی: 841 بار
تماس:

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط Ali$amir »

سلام هموطنان و دوستان عزیز :razz:
به نظر این حقیر این بحث ها (خریدن یا نخریدن یک کالا)هیچ گونه جنبه ی علمی یا اقتصادی ندارد :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ابتدا مدیریت و برنامه ریزی هزینه های خانواده هاست که میتونه در خریدن اقلام مورد نیاز بیشترین کمک را به هرخانواده بکنه یک بچه چه گناهی داره که مثلاً آجیل یا هرخوراکی که دلش بخواد نخوره :lol:
خیلی ببخشید چرا این جور تحریمها از طرف مردم برای خرید خودروهای عجیب و غریب با قیمتهای کهکشانی صورت نمیگیره اگر نخریدن پسته وآجیل دردی دوا میکنه باشه نمی خریم :-( :-( :-( :-(

پسته از کجا میاد؟؟؟؟؟ از اروپا؟!!! آمریکای جنوبی؟!!!! یا سواحل نیل؟!!!! تولید کننده این محصولات بغل گوشمون یک مشت کشاورز و باغدار هستند من به شخصه پول نداشته باشم قرض میکنم و میخرم به نظرم خیلی بهتر از خریدن اجناس بی کیفیت چینی هست که الان دارن توبازار براش سر میشکنن :-o

اگر افزایش قیمتش واقعی نیست و سرعتش بیشتر از تورم هست مربوط به دلالان و اشخاص سودجو میشه که قانون برخوردهای مناسبی با اینگونه اشخاص داره
پیشاپیش بهار و عید شادی داشته باشید دوستان تصویر
خرم آن روز کزین منزل ویران بروم
تصویر
راحت جان طلبم وز پی جانان بروم
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 305
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 شهریور 1391, 12:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 2412 بار
سپاس‌های دریافتی: 1563 بار

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط onbekende »

سلام

چند وقت پیش (تقریبا 1 سال و نیم) 20:30 یک گزارشی پخش کرد که در نوع خود جالب بود !
مسئول تولید ، توزیع و صادرات پسته میگفت نزدیک به 80 درصد پسته تولیدی صادر میشه و 10 درصدش هم یا ذخیره میشه یا خود تولید کنندگان ورمیدارن.خوب با این وضع برای 77 میلیون ایرانی چی میمونه؟! این وسط دلال ها و محتکرین هم خوب دارن خون مردم رو میمکن !


یا علی...
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 219
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 15 اسفند 1389, 1:21 am
سپاس‌های ارسالی: 301 بار
سپاس‌های دریافتی: 989 بار
تماس:

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط boreal-soldier »

بر فرض تحریمم نکنیم مگه میتونیم بخریم :???: گربه نره دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده جیب خالیییییییییییییییییییییییییییییی
ما فرزندان آماردیم- بودیم هستیم و خواهیم بود.

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 227
تاریخ عضویت: جمعه 23 بهمن 1388, 12:28 am
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 938 بار

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط vahid_kh »

یکی از عواقب این کار میشه افرادی مثل من که به خاطر رکود بازار مجبور شدم کارم که کارگاه اجیل پزی داشتم

را جمع کنم و به کارگرا دم عیدی بگم خوش اومدین.!!!!!

البته گرانی اجیل بیشتر به خاطر گرانی ارض خارجیه چون به لطف توجه مسئولان به تولید داخلی در کشوری مثل ایران

که بیشترین تولید کننده خشکبار در همه رقم بود ازجمله بادام و فندق و بادام زمینی و تخمه مرمری و تخمه گوشتی و

الوچه و مغزگردو و بادام کاغذی و غیره که از خارج وارد میشوند محصولات داخلی نیز مثل پسته و انجیر و کشمش نیز به

تبع این افزایش قیمت شروع به افزایش قیمت میکنند که به جز برای چند تاجر کله گنده نه برای تولید کننده و فروشنده خیری دارد نه

برای خریدار.!!!!!!!!!! :sad:
از خاك بر امديم و خاك بر سرمان شد.
Major II
Major II
پست: 465
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 3 مرداد 1387, 9:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 221 بار
سپاس‌های دریافتی: 752 بار

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط shadro »

عزیزان فقط که بحث پسته نیست گرانی در همه موارد داره بیداد میکنه............
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 291
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 20 مهر 1389, 12:35 pm
سپاس‌های ارسالی: 452 بار
سپاس‌های دریافتی: 762 بار

Re: دعوت به تحریم ... ما امسال پسته و آجیل نمی‌خریم و نمی‌خو

پست توسط saeid 7 »

نشانه های سیاسی هم در این تحریم هست.
تقریبا پسته ایران دست هاشمی رفسنجانی و خانوادش هست.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”