چشمان خاموش جنگنده F 35

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا, CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 494
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 شهریور 1390, 12:52 pm
سپاس‌های ارسالی: 699 بار
سپاس‌های دریافتی: 4990 بار

چشمان خاموش جنگنده F 35

پست توسط marshal1987 » پنج شنبه 24 اسفند 1391, 2:27 am

Strategypage
March 7, 2
013

لینک مطلب : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


یکی از جدیدترین سنسورهای ساخته شده برای جنگنده F 35 رادار الکترو اپتیکال AN/AAQ-37است که قویتر از حسگرهای فرو سرخ تعبیه شده در جنگنده است به طوریکه می تواند در همه جهات گرمای ساطع شده از اشیاء را شناسایی نمیاد. نیروی هوایی این رادار را "کره هشیار غیر فعال(پسیو)" نامگذاری کرده است.

این رادار شبیه به سیستمهای ضدموشک نصب شده بر روی جنگنده ها عمل می کند، این سیستمها دارای چهار سنسور حرارت یاب یا بیشتر هستند که به یک کامپیوتر متصل می باشند. این کامپیوتر با استفاده از اطلاعات رسیده تعیین میکند که آیا موشکی در حال نزدیک شدن به جنگنده هست یا خیر و اگر موشکی شناسایی بشود یک فلر جهت منحرف کردن مسیر موشک و دور کردن آن از جنگنده شلیک می شود.
روش دفاعی دیگری که به طور فزاینده ای در حال عمومیت پیداکردن می باشد ، دفاع لیزری است که با تاباندن گرما روی حسگرهای گرمایاب موشک ها باعث انحراف آنها می گردد.

سیستم راداری جدید دارای حسگرهای گرمایاب حساس تری است به طوریکه می تواند محل پرتاب یک موشک بالستیک را از 1200 کیلومتری و یا مکان یک جنگنده دیگر را در 30کیلومتری مشخص نماید.
نتایج آزمایشات اخیر بر روی این سیستم دفاعی نشان داده است که این سیستم می تواند شعله آتش را در زمین(شلیک تانک،توپخانه یا راکت اندازها) شناسایی نماید.

این نتیجه ای غافلگیر کننده بود که به این سیستم راداری اجازه می دهدبه سرعت محل سلاحهای یاد شده را در روی زمین شناسایی نماید. اگر هرکدام از این سلاحهای مشخص شده مرتبط با دشمن باشند می توان انهارا سریعاً با بمبهای هوشمند مورد هدف قرار داد زیرا سیستم راداری می تواند مختصات GPS آنهار ا نیز مشخص نماید.
هدف اصلی این رادار شناسایی اهداف هوایی است بدون اینکه مکان خود جنگنده به دلیل ارسال سیگنال راداری لو برود. این روش شناسایی غیر فعال (پسیو) نامیده می شود و می تواند برای شلیک موشک زودتر از جنگنده دشمن مورد استفاده قرار گیرد. به دلایل واضحی نیروی هوایی آمریکا برد دقیق این سیستم راداری را افشا نکرده است.
 تصویر 

ارسال پست

بازگشت به “الکترونيک هواپيمايي”