فرمانده پیچیده‌ترین عملیات هوایی جهان کیست؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با عملیاتهاي نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 472
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 مهر 1388, 1:48 pm
سپاس‌های ارسالی: 1261 بار
سپاس‌های دریافتی: 2355 بار

فرمانده پیچیده‌ترین عملیات هوایی جهان کیست؟

پست توسط samsun »

[FONT=Tahoma, Arial]   «فرج‌الله براتپور» بدون شک یکی از بزرگترین و سرشناس‌ترین خلبانان تکخال جنگنده اسطوره‌ای فانتوم در دنیاست.    
[FONT=Tahoma, Arial]      [img]http://[/img]
[FONT=Tahoma, Arial]   گزارش همشهری آن لاین این بزرگمرد عرصه نبرد با دشمن، قهرمانی بلامنازع عملیات‌های برون مرزی، بمباران و انهدام اهداف بسیار استراتژیک و فوق حفاظت شده عراقی در عمق خاک دشمن را در کارنامه دارد.    
[FONT=Tahoma, Arial]      تصویر
[FONT=Tahoma, Arial]  •طراح عملیات‌ حمله به اچ 3    
[FONT=Tahoma, Arial]      
[FONT=Tahoma, Arial]  ‌الله براتپور برنامه‌ریز و فرمانده عملیات اچ 3 بوده است. این عملیات در نوع خود بی‌نظیرترین عملیات هوایی به حساب می‌آید.    
[FONT=Tahoma, Arial]      
[FONT=Tahoma, Arial]   همچنین در این عملیات فرمانده گروه سوم بود و در عملیات اچ 3 پایگاه الولید را شجاعانه بمباران کرد.    
[FONT=Tahoma, Arial]      
[FONT=Tahoma, Arial]   خلبان براتپور، درباره روز عملیات اچ 3 گفته است:    
[FONT=Tahoma, Arial]      
[FONT=Tahoma, Arial]  •«برنامه اجرای ماموریت طوری طراحی شده بود که حمله در زمان تعویض شیفت نیروهای عراقی انجام شود. با توجه به اینکه نمی‌خواستم کسی از این ماموریت بویی ببرد از مدتها قبل به فکر آماده نگه داشتن تعدادی هواپیما برای انجام این عملیات بودم و حتی مهماتی را که از ماموریتهای قبلی باقی مانده بود دستور دادم انبار کنند و بدین صورت روز عملیات تعداد 10 هواپیمای مجهز به بمب آماده عملیات بود. در آن روز حتی دستور دادم تا تمام ارتباطات مخابراتی پایگاه و منازل سازمانی نیز قطع شود. در این مدت سعی می‌کردم تا همه چیز را عادی جلوه دهم. حتی وقتی خلبان ایرج عصاره که از خلبانان خوب پایگاه بود از من مرخصی خواست با او موافقت کردم.»    
[FONT=Tahoma, Arial]      
[FONT=Tahoma, Arial]   اچ 3 یکی از بزرگترین عملیات‌های هوایی دنیاست که به نام فانتوم‌ها ثبت شده است. فانتوم‌های ایرانی طی یک عملیات پیچیده و تحسین برانگیز در 4 آوریل 1981 (فروردین 1360) پایگاه هوایی الولید در مجموعه اچ 3 واقع در غرب عراق، در نزدیکی مرز این کشور با اردن را به کلی نابود کردند.   

[FONT=Times New Roman, Times, serif]  طراح بزرگترین عملیات‌های هوایی جهان - حمله به اچ 3   
 تصویر 
    هشیار کاپیتان تیم آکروجت نیروی هوایی، نخستین هنرآموزگار هواپیمای جنگده اف ۴ می‌باشد.       پس از طی دوره‌های تکمیلی خلبانی در [External Link Removed for Guests]، خلبانان بسیاری را در نیروی هوایی ارتش ایران تربیت کرد.   
   [External Link Removed for Guests] یکی از فرماندهان و طراحان برجسته نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در [External Link Removed for Guests] بود.   
    بهرام هشیار طراح عملیات استراتژیک [External Link Removed for Guests] (پایگاه‌های هوایی اچ-3) در دورترین منطقه غربی عراق بود و تا آغاز عملیات خیبر در مقام معاونت عملیات [External Link Removed for Guests] قرار داشت.   
    طرح حمله به پایگاه هوایی الولید را به صورت محرمانه با شهید جواد فکوری فرمانده وقت نیروی هوایی مطرح کرد که براساس آن 8 فروند فانتوم مسلح، 6 فروند اصلی و ۲ فروند رزرو به پرواز درآیند و برای گمراه کردن دشمن نیز در هنگام ورود فانتوم‌ها به خاک عراق ۲ فروند اف ۵ به کرکوک حمله کنند.   
    عملیات اچ ۳ به عنوان یکی از بزرگترین عملیات‌های هوایی دنیا که به نام فانتوم‌ها ثبت شده‌است، یاد می‌شود. این عملیات الهام‌بخش یکی از موفق‌ترین فیلم‌های دفاع مقدس در سینمای ایران نیز بود.   
 
 حضرت علی (علیه السلام):


    مالک اگر  شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی فردا به آن چشم نگاهش نکن! شاید سحر توبه کرده باشد و تو ندانی !
Novice Poster
Novice Poster
پست: 65
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 8 فروردین 1391, 2:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 69 بار
سپاس‌های دریافتی: 229 بار

Re: فرمانده پیچیده‌ترین عملیات هوایی جهان کیست؟

پست توسط ghahestani »

خدا ایشون حفظ کنه اما تو پروازی که جناب گلچین هست جناب ناصر کاظمی هست اما و اگر زیاد است شرح این عملیات به این سادگی نیست که عنوان می شود
ارسال پست

بازگشت به “عملیاتهاي نيروي هوايي”