سرشماري 70 ميليون ايراني 8 صبح فردا آغاز مي‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۵, ۶:۱۳ ب.ظ
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

سرشماري 70 ميليون ايراني 8 صبح فردا آغاز مي‌شود

پست توسط MAX »

خبرگزاري فارس: ششمين دوره سرشماري نفوس و مسكن ساعت 8 صبح فردا در سراسر در كشور آغاز مي شود.


به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، سرشماري معمولا هر ده سال يكبار انجام مي شود امابه دليل اهميت اطلاعات دنيابه سمت آن مي رود كه اين فاصله زماني را به 5 سال كاهش دهد.
بنابراين گزارش، تابه حال 5 سرشماري در كشور انجام شده و ششمين سرشماري از روز شنبه ششم آبان ماه آغاز خواهد شد.
در ايران سالانه 30 تا 40 طرح آماري به اجرا درمي آيد حال آنكه اين طرحها در ساير كشور ها به 200 تا 300 طرح مي رسد.
در ساير كشورها به طرح هاي آماري به عنوان طرح هاي هزينه اي نگريسته نمي شود بلكه به آمارگيري به عنوان طرح هاي سرمايه گذاري مي نگرند.
مدد رئيس مركز آمار ايران سرشماري ششم آبان ماه را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: براي انجام اين سرشماري 2 سال زحمت كشيد شده و اكنون آماده انجام آن هستيم.
وي اضافه كرد: 90هزار نفر براي اجراي سرشماري اعلام آمادگي كرده اند كه با طي دوره هاي آموزشي و موفقيت در آزمون فعاليت خود را آغاز خواهند كرد.
رئيس مركز آمار افزود: براي اجراي طرح تقاضاي 67 ميليارد تومان بودجه شد كه اين رقم در دولت به 30 ميليارد تومان كاهش يافت و قرار شد طرح سرشماري با همكاري هاي بين دستگاهي و انجام صرفه جويي برگزار شود.
وي گفت: هم اكنون حدود 20درصد خودرو مورد نياز را كم داريم كه اميدواريم تأمين شود.
مدد خاطرنشان كرد: طرح سرشماري كه به مجامع بين المللي ارائه كرديم به عنوان الگوي برتر انتخاب شد و 20 نوع نوآوري داشت.
وي گفت: اين طرح براي الگو برداري به سازمان ملل پيشنهاد شده است.
مدد خاطرنشان كرد: به مردم اطمينان داده ايم اطلاعات آنها محرمانه بوده و فقط براي برنامه ريزي به كار خواهد رفت.
رئيس مركز آمار اضافه كرد: از آيات عظام سوال كرده ايم به لحاظ شرعي حكم پاسخ نادرست دادن به سوالات پرسشنامه چگونه است.
وي افزود: ايشان به اتفاق عنوان كرده اند بيان پاسخ اشتباه گناه است حال چه به قول و چه به فعل باشد.
مدد اضافه كرد: ارائه آمارهاي اشتباه به اطلاعات 70 ميليون نفر جمعيت ضربه خواهد زد.
رئيس مركز آمار ايران گفت: در ديدار اعضاي ستاد اجراي سرشماري با رئيس جمهوري كه روز گذشته انجام شد، آقاي احمدي نژاد خواستار تقليل فاصله سرشماري در كشور از 10 سال به 5 سال شد.
محمد مدد همچنين در گردهمايي كه صبح امروز به مناسبت آغاز ششمين سرشماري كشور برگزار شد، تصريح كرد: با تغيير قانون كار سرشماري از حالت يك كار موقت خارج شده و تبديل به كاري سازمان يافته خواهد شد كه تحول بزرگي است.
وي خاطر نشان كرد: مقام معظم رهبري در خطبه‌هاي پرصلابت عيدسعيد فطر بحث سرشماري را يكي از مسايل مهم كشور برشمردند و مراجع تقليد در پاسخ به استفتاءهاي انجام شده تاكيد كردند : ارايه پاسخ ناصحيح به آمارگيران گناه است و به نوعي به آمار همه مردم خسارت زده مي‌شود.
مدد بر ضرورت دقت در ثبت اطلاعات مردم تاكيد كرد و افزود: اگر در پاسخ‌ها واقعيت كمتر از آنچه كه هست ثبت شود چهره‌اي فقير و ورشكسته از جامعه ترسيم مي شود و اگر در بيان واقعيات اغراق شود، برنامه‌ريزيها با مشكل مواجه خواهد شد.
وي مسايل معيشتي، تحصيلي، بهداشتي، اشتغال وسكونت را از جمله مسايل مطرح در پرسشنامه ذكر كرد و تصريح كرد: در اختيار داشتن اين آمارها براي كساني كه مي‌خواهند چهره فقر را از كشور بزدايند ضروري است .
مدد افزود: ما بايد مشخص كنيم در چه مناطقي محروميت وجود دارد و بر اساس اين اطلاعات بودجه ريزي را شكل دهيم.
رئيس مركز آمار تاكيد كرد:از مردم مي‌خواهم آمارگيران را همچون فرزندان عزيز خدا بپذيرند و اطلاعاتي كه در نهايت براي رشد و آباداني شهر و منطقه خودشان به كار خواهد رفت را به آنان ارايه دهند.
فرماندار تهران در همين خصوص گفت: كميته امنيتي سرشماري براي برخورد با سوء استفادگان احتمالي طرح سرشماري در فرمانداري تهران تشكيل شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس ، وجيه‌اله آقاتقي در گردهمايي امروز آمارگيران كه باحضور رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان تهران ، رئيس مركز آمار و نمايندگان آمارگيران استان تهران تشكيل شد، اظهار داشت: ماكميته‌اي را در فرمانداري تهران تشكيل داده‌ايم تا اگر در جريان سرشماري به لحاظ امنيتي براي آمارگيران مشكلي ايجاد شد و يا كساني خواستند از مسئله آمارگيران سوءاستفاده كنند، به موقع برخورد شود.
وي يادآور شد: ايرانيان از دوران هخامنشي تشكيلات منسجمي براي جمع‌آوري آمار داشتند، نخستين سرشماري ايران به شكل امروزي در سال 1318 در شهر تهران برگزار شد و اولين سرشماري سراسري به سال 1335 باز مي‌گردد.
آقا تقي افزود: تمامي سرشماري‌هاي انجام شده در كشور با مسئوليت مركز آمار ايران انجام شده است و تمام تلاش ما اين است كه در استان تهران سرشماري خوب و بانشاطي داشته باشيم و بهره خوبي نيز از آمارها بگيريم.
مسول سرشماري تهران گفت: بيش از ده درصد جمعيت ايران در استان تهران به سر مي‌برد و بر اين اساس 50 ستاد اصلي و 250 ستاد فرعي براي سرشماري استان تشكيل شده‌است.
وي اضافه كرد: با توجه به حساسيت‌ و جمعيت تهران، سرشماري در اين استان دقت بيشتري را طلب مي‌كند .
گفتني است در اين مراسم وحيد كيارشي رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان تهران نيز از كليه دستگاه‌ها و سازمان‌هايي كه در امر سرشماري استان تهران سازمان مديريت و مركز آماري را ياري داده‌اند، تشكر كرد.
در آستانه اجراي ششمين سرشماري كشور آمارگيران صبح امروز در سراسر كشور براي اجراي هر چه بهتر سرشماري نفوس و مسكن و حفظ اطلاعات مردم سوگند ياد كردند.
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس مراسم اداي سوگند آمارگيران تهران صبح امروز در سالن گردهمايي‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان واقع در خيابان حجاب برگزار شد.
محمد مدد رئيس مركز آمار ايران در اين همايش اظهارداشت: اين مراسم براي اداي سوگند آمارگيران به طور همزمان در سراسر كشور برگزار مي شود.
اين گزارش حاكي است در متن سوگند آمارگيران كه از تريبون همايش توسط مجري برنامه‌ قرائت و توسط حاضران تكرار شده آمده است:"اينك كه به فضل و ياري خداوند متعال دوره آموزشي خود را با موفقيت به پايان رسانده و افتخار حضور در اجراي سرشماري را يافته‌ام، متعهد مي‌شدم و ظايف و مسوليت‌هايي را كه بر عهده من گذاشته شده است را به نحو احسن انجام دهم ، مفاد راهنمايي‌هايي را كه آموزش ديده‌ام به طور صحيح و دقيق به كار گيرم، در برخورد با مردم ادب و احترام را رعايت كنم،در تمامي زمينه‌ ها شعائر اسلامي را رعايت كرده و فرهنگ مردم را محترم شمارم، در حفظ و نگهداري مدارك و ملزوماتي كه در اختيار من گذاشته شده است دقت كنم، در هنگام مصاحبه سوالات پرسشنامه را به گونه‌اي مطرح كنم تا كيفيت پاسخ‌هاي دريافتي مخدوش نشود، محرمانگي اطلاعات را پاس داشته و پاسخ‌هاي دريافتي از مردم را كه در فرم‌ها و پرسشنامه‌هاي سرشماري مطرح شده است را حفظ و از افشاي آنها به هر شكل خودداري كنم
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”