اگر ماشین دارین این مطالب میلیونها تومن به جیبتان می ریزد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 175 بار
سپاس‌های دریافتی: 19 بار

Re: اگر ماشین دارین این مطالب میلیونها تومن به جیبتان می ریز

پست توسط 2231 »

محمد جان عزیز با سلام
باز و بسته کردن شمع ها سالی دوبار برای تمییز کردن با دقت و با آچار بکس خیلی با حوصله آیا امکان خرابی رزوه ها رو داره یا نه؟ سپاسگزار هستم
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4474 بار
سپاس‌های دریافتی: 8588 بار

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

2231 نوشته شده:محمد جان عزیز با سلام
باز و بسته کردن شمع ها سالی دوبار برای تمییز کردن با دقت و با آچار بکس خیلی با حوصله آیا امکان خرابی رزوه ها رو داره یا نه؟

سپاسگزار هستم

سلام دوست عزیز
ممنون از توجه شما به این تاپیک و سوالهای خوبتون
بنده هر 5000km شمعها رو تمیز میکنم با برس سیمی نرم که فقط رسوبات (DEPOSIT) رو برمیداره و شمع براق و تمیز میشه مثل روز اولش .
[External Link Removed for Guests]

بعدش گَپش رو تنظیم میکنم و مىبندمش

خصوصاً داخل حفره ی شمع رسوب میگیره که این رسوبات و رسوبات چسبیده به گپِ شمع و رسوبات اطراف رزوه میتونه کار موتور رو مختل کنه
طولِ پایه ی شمع هم تاثیر زیادی داره در رسوب گرفتنش
چون این رسوبات در موقع کار کردن موتور سرخ میشه مثل ذغال که میتونه باعث زود آتش گرفتن بنزین بشه که ناک به وجود میاره
knock یعنی در زدن یا کوبیدن (در)
معنی ضربه هم میده
مثل knockout یعنی ضربه فنی در بوک (ناک آوت)
وقتی بنزین قبل از بالا رسیدنِ کاملِ پیستون منفجر بشه ضربه میزنه تو سر پیستون یعنی پیستون رو میکوبه که هم لرزش موتور رو به وجود میاره (ویبره) مثل لرزش پدال گاز زیر پا و هم صدمه میزنه به قطعاتِ موتور و هم قدرت موتور کم میشه
از سالها پیش سنسوری به موتورها اضافه شده که کارش حس کردنِ همین ضربه و ویبره هست و با تاخیر انداختن در زمانِ جرقه زدنِ شمع باعث میشه ناک از بین بره
در ماشینهای قدیمی که دلکو داره , ادوانس بودنِ بیش از حدِ دلکو باعث باک میشه
رسوبهای کربونِ چسبیده به داخلِ سرسیلندر و سوپاپها و سر پیستون هم باعث ناک میشه با سرخ شدن و زود منفجر شدن سوخت
باز و بسته کردنِ شمع اگر اصولی باشه ضرری نداره
اما اگر موقع باز کردن شمع دیدید خیلی محکمه پس بیش از حد محکم شده که ضرر داره چون هم به رزوه ها ضرر میزنه و اونها رو میسابه و نازک میشه و کم کم هرز میشه , هم اینکه اگر شمع بشکنه اونوقت درآوردنش کلی هزینه داره

شمع رو اگر با دست هم محکم کنید ماشین روشن میشه پس وسواس نداشته باشین در محکم کردن شمع
شمع بنجل و غير استاندارد هم ممکنه بشکنه
شمع ارزونقیمت بنجل نخرید
شمع باکیفیت بخرین اما بیخودی تعویضش نکنین
شمع تا وقتی که پلاتینش سالم باشه و تمیز هم باشه و تنظیم هم باشه کار میکنه
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان

دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
Major I
Major I
محل اقامت: حومه تهران
سپاس‌های ارسالی: 274 بار
سپاس‌های دریافتی: 130 بار
تماس:

پست توسط محسن فلاح »

سلام من امروز از کنجکاوی و کسب تجربه رفتم لنت کوبی و چندتا سوال کردم که بد نیست بدونید و

دوستان نظر بدن شدنی هست یا که فایده ای نداره .

اول این که با راهنمای های آقا محمد یجورای خبره شدیم تو خرید اجناس و شوکه شدن فروشند

رفتم گفتم لنت کره ای اصل میخوام و چندتا بهم معرفی کرد و گفت این دست کاملش 30 تومن اصل کره هست و نگاهش کردم

فلزی که بکار رفته بود مشخص بود جنس خوب و محکمی هست و موادشم که گوشت لنت از کیفیت چندان خوبی برخوردار نبود معمولا لنت ها داخلشون از سرامیک و مس باشه کیفیت در سایش و ترمز خوبه که نداشت

بگذریم گفتم این نوشته ها که کاری نداره با دستگاه میزنند مدین کره یا ژاپن . گفتم ضمانت میکنی اگر کار نکرد یا کیفیت نداشت

پس بگیری . در جواب گفت نه انگاری شما مشتری نیستی اومدی فقط به ما سر درد بدی گفتم داداش تجربه دارم میگم از خودم نمیگم وقتی شما میگید اصله پس باید از جنسی که دارید مطمعن باشید .

مورد بعدی که تخصصی هست .

درم ورد صفحه کلاچ از جای دیگه سوال کردم میشه این صفحه های که میکوبید رو صفحه هر طرف بجای یک لایه دو لایه گوشت باشه گفت میشه شما پول بده من سه لایه میکوبم سوال کردم مشکلی تو ماشین یا لرزش نمیاره گفت بهترم میشه دیر تر از بین میره

حالا سوالم از دوستان اینه که چنین چیزی امکان داره شدنیه صفحه بدیم بکوبه گوشتشو دولایه کنه نهایت میشه 50 تومن نصف قیمت صفحه های شرکتی .
هاچبک پراید نیست تصویر
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

محسن فلاح نوشته شده:سلام
من امروز از کنجکاوی و کسب تجربه رفتم لنت کوبی و چندتا سوال کردم که بد نیست بدونید و

دوستان نظر بدن شدنی هست یا که فایده ای نداره .

اول این که با راهنمای های آقا محمد یه جورایی خبره شدیم تو خرید اجناس و شوکه شدن فروشنده
رفتم گفتم لنت کره ای اصل میخوام و چند تا بهم معرفی کرد و گفت این دست کاملش 30 تومن اصل کره هست و نگاهش کردم

فلزی که بکار رفته بود مشخص بود جنس خوب و محکمی هست و موادشم که گوشت لنت از کیفیت چندان خوبی برخوردار نبود
معمولا لنت ها داخلشون از سرامیک و مس باشه کیفیت در سایش و ترمز خوبه که نداشت

بگذریم گفتم این نوشته ها که کاری نداره با دستگاه میزنند مدین کره یا ژاپن .
گفتم ضمانت میکنی اگر کار نکرد یا کیفیت نداشت پس بگیری ؟
در جواب گفت نه , انگاری شما مشتری نیستی اومدی فقط به ما سر درد بدی
گفتم داداش تجربه دارم , میگم از خودم نمیگم وقتی شما میگید اصله پس باید از جنسی که دارید مطمئن باشید .

====================================
مورد بعدی که تخصصی هست .

درم ورد صفحه کلاچ از جای دیگه سوال کردم میشه این صفحه های که میکوبید رو صفحه هر طرف بجای یک لایه دو لایه گوشت باشه گفت میشه شما پول بده من سه لایه میکوبم سوال کردم مشکلی تو ماشین یا لرزش نمیاره گفت بهترم میشه دیر تر از بین میره

حالا سوالم از دوستان اینه که چنین چیزی امکان داره شدنیه صفحه بدیم بکوبه گوشتشو دولایه کنه نهایت میشه 50 تومن نصف قیمت صفحه های شرکتی .

سلام
ممنون از نوشتن تجربتون و سوالتون
1- نمیشه قضاوت کرد که این فروشنده حتماً شیاد هست اما :
کلاً کلاهبردارها و شیادها و دزدها و مال مردم خورها چه دولتی باشند و چه خصوصی , برای گیر نیافتادنشون چند لایه ی دفاعی درست میکنند تا به سادگی گیر نیافتند
بعضی از این لایه های دفاعی اینهاست:
همراه کردنِ یک یا چند شخصیت معروف با خودشون (پارتی)
ساخت اجناس جعل شده با بهترین ظاهرِ ممکن تا کمتر شک برانگیز باشه
جعل یا خریدِ مدارکِ دولتی لازم مثل پروانه , سند , گواهی , هولوگرام , مجوز و غیره
با اطمینان حرف زدن با مشتریها و محکم و بااطمینان پاسخ دادن به اونها تا شک نکنند
سعی در راضی کردن شاکی با پس گرفتن کالا یا تعویضش و معذرت خواهی و یا رشوه دادن بهش و غیره
سعی در بایگانی کردن پرونده با رشوه و اینها در صورت گیر افتادن
سعی در گرفتن حکم بیگناهی با رشوه دادن به قاضی و دادستان و پارتیهای دیگه
فرار قبل از دستگیری
معرفی کردن یک آدم بدبخت به جای خودشون تا اعتراف کنه که کار اون بوده و پولی هم بهش میدن برای این کار
تهدید کسانی که پیگیر پرونده هستند
قتلِ کسانی که پیگیر پرونده هستند
و غیره
=================================
2- گرچه یکی از شگردهای سودجویان در ساخت لنت ترمز و صفحه کلاچ , نازک ساختن گوشت این قطعات هست تا مواد اولیه ی کمتر مصرف بشه , اما لنت ترمز و صفحه کلاچ رو نمیشه از حدِ استانداردش ضخیمتر ساخت
اگر صفحه کلاچ ضخیمتر از حد لازم ساخته بشه اونوقت با گرفتن کلاچ , صفحه از دیسک جدا نمیشه چون وقتی کلاچ میگیریم فاصله ی صفحه با دیسک حدود 4mm هست فقط و اگر صفحه ضخیمتر از حد استاندارد باشه هر چقدر هم پدال کلاچ رو فشار بدین صفحه از دیسک جدا نمیشه و نمیشه دنده عوض کرد
تصویر
تصویر

اگر هم صفحه فقط کمی ضخیمتر ساخته بشه اونوقت موقع کلاچ گرفتن اگر صفحه کمتر از 1mm هم تاب داشته باشه باز هم میخوره به دیسک و باعث لرزش پدال کلاچ میشه
برای دیدن کلیپهای کلاچ در بوتیوب بنویسید
how clutch work

توصیه‌های مهم امنیتی

دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

سلام

رئیس راهنمائی و رانندگی دیروز گفت:

گرانتر شدنِ جریمه های رانندگی قطعی هست و از نیمه ی دوم اسفند اجرائی میشه

از حدودِ 170 خلافی که وجود داره , حدود 50 تاش افزایش 50 تا 100 درصدی داره

از الان عادت کنین به بیشتر رعایت کردنِ قوانین و تمرکز بیشتر موقع رانندگی تا عمداً و یا سهواً خلاف نکنید وگرنه نقره داغ میشید و کلی پول از جیبتون میپره

جریمه نشدن, یکی از راههای صرفه جوئی در هزینه های خودرو هست

توصیه‌های مهم امنیتی

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
Major I
Major I
محل اقامت: حومه تهران
سپاس‌های ارسالی: 274 بار
سپاس‌های دریافتی: 130 بار
تماس:

پست توسط محسن فلاح »

سلام داداش محمد

ماشین پدرم رو چند سری سوار شدم با لرزش تو داشبرد مواجه شدم عادلی نبود چون وقتی دور موتور

زیره یک بود لرزش داشت اما وقتی مقداری گاز میدادم لزش می افتاد با تنظیم کردن گاز مشکل لرزش می افته اما

تو ترافیک ماشین گاز میخوره نرمال نیست .

و ماشینش پراید هست کاربرات .

دور موتور وقتی ماشین گرمه در جا روی چند باید باشه
هاچبک پراید نیست تصویر
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

یکی از دوستان نوشته شده:سلام

یه سوال دارم که واقعا خیلی مغزمو درگیر کرده

دو ماه پیش سر سیلندر ماشینمو کامل عوض کردم
بعد از یه مدتی دیدم که از یه طرف سر سیلندر ضد یخ و از یه طرف دیگش روغن یه خورده میزنه بیرون به مکانیک نشونش دادم گفت که زیاد مهم نیست !!!! از واشر سر سیلندر هست باید عوض بشه
مدتی بعد دیدم که روغن نشت میکنه توی رادیاتور ولی اینا روی کارکرد موتور اصلا تاثیری نداشت و بدون مشکل کار میکرد و شتاب و قدرتشم خوبه
یه هفته پیش دوبار واشر رو با اینکه سالمم بود عوضش کردم
مکانیک میگفت که سیلندر خوردگی داره که اینطور شده و چسبش کرد برام.
گفت اگه درست نشه باید سیلندر رو عوضش کنم
حالا حس میکنم که یکم روغن بازم میاد تو رادیاتور البته مکانیک میگفت تا چند وقت روغنی که از قبل اومده تو رادیات میمونه توش
ولی خب نه جوش میاد ماشین نه مشکلی داره بدون هیچ ایرادی داره کار میکنه
خواهش میکنم که کمکم کنید لطفا
جالب اینه که اب به روغن نمیره اصلا
ممنون میشم اگه کمکم کنید

سلام .
ماشین شما درست و اصولی تعمیر نشده و سرهم بندی شده . مکانیک که بگه نشتی آب و روغن از اطراف سرسیلندر زیاد مهم نیست , یا شیاد هست و خواسته سرتون رو کلاه بذاره و عیبِ به این بزرگی رو کم اهمیت جلوه بده تا به گندکاریش ایراد نگیرین
و یا بسیار ناوارد و بی کفایت هست و یا هر دو
•استفاده از چسب برای گرفتن نشتی سرسیلندر سرهم بندی هست نه تعمیر.
•تصور شما این هست که این عیبِ بزرگ تاثیری در کار موتور نداره اما خیلی تاثیر داره . ممکنه این نشتی ها رخنه نکنه به داخل سیلندرها اما کم شدن آب و روغن , 2 عیبِ بسیار بزرگ هست که ممکنه باعث جام شدن موتور و یا سوختنش بشه .
•اگر تعمیر اصولی باشه , هییییچ نشتی نباید دیده بشه .
به احتمال زیاد سرسیلندر تاب داره یا حتی ترک داره و یا بالای موتور مشکل داره و یا واشر بنجل هست و یا مکانیک به شکل اصولی و ترتیب صحیح و مقدار لازم پیچهای سرسیلندر رو نبسته و باعث شده سرسیلندر تاب برداره
•باید یک تراشکار حرفه ای و با وجدان سرسیلندر و بالای موتور (جای سرسیلندر) و واشر خراب رو دقیق چک کنه و اگر سرسیلندر تاب داره یا ترک داره یا خوردگی داره باید به شکل اصولی تعمیر بشه. بررسی واشر خراب خیلی میتونه کمک کنه به پیدا کردن علت مشکل.
وقتی که سرسیلندر خراب باز میشه باید اون سمتی که نشتی داره با دقت چک بشه تا ببینین نشتی از زیر واشر هست یا بالای واشر ؟ و دقیقاً چی خرابه ؟
•تعویض واشر بدون جستجوی علت خرابی و رفعش , وقت تلف کردن و پول دور ریختن هست . باید قبل از برداشتن واشر خراب , جای نشتی دقیق و حتی با ذره بین چک بشه تا علت نشتی پیدا بشه .
گاهی علت از واشر نیست بلکه بدنه موتور یا سرسیلندر هست یا اشتباه بستن پیچهای سرسیلندر علت نشتی هست

بستن پیچها و مقدار سفت کردنشون یک قانون و اصولی داره که در تاپیکِ زیر به جزئیاتش بیشتر پرداختیم
topic-t114799-72.html

توصیه‌های مهم امنیتی

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
New Member
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط salmansaba »

سلام به محمد آقا و همه دوستان. صبح بخیر. خواستم ببینم صدای آب از داخل کابین جلوی پا علتش فقط ترسوندن واشره یا چیز دیگه ای هم میتونه باشه؟
New Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

جا نرفتن دنده 1 در SLX 405 صفر

پست توسط 930000 »

سلام
چند روز هست که یک 405 اس ال اکس (موتور TU5) گرفتم
با اینکه ماشین صفره کلی ایراد توش پیدا کردم
متاسفانه چون گارانتی نداره کاری از دستم بر نمیاد تا برم شکایت کنم
ولی چیزی که خیلی اذیتم میکنه اینه که دنده یک چه موقعی که از خلاص میزنم به یک و چه موقعی که از 2 به یک میرم ( با وجود اینکه سرعتم 10km/h است ) باز هم دنده یک جا نمیره و مجبورم موقعی که ماشین خلاصه با دنده دو حرکت کنم و وقتی هم که از 2 میخوام به یک برم دنده جا نرفت دوباره برگردم به 2
بعضی مواقع هم دنده 2 اینجوری میشه و بد جا میره ولی بیشتر دنده 1 اذیت میکنه به خصوص سر چراغ قرمز که میخوام راه بیفتم
دنده های دیگه خوب جا میرن و مشکلی ندارم
لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید چه کار باید بکنم
چون یه کم حساس هستم نمیخوام ماشین را همینجوری بدم دست تعمیرکار یه گند دیگه ای هم برام بالا بیاره
ممنون
Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های دریافتی: 26 بار

پست توسط armanppp »

اقا من تعمیرکار نیستم به خدا قسم مثل شما ماشینم میبرم مکانیک اما به نظرتون درسته این همه بار اتهام دروغگویی و دزدی زدن به یک قشر زحمت کش تو گرما و سرما دایم سرتا پا تو روغن و کثافت.ماشینتو میبری تعمیرگاه دستتو میزاری توی جیب شلوارتو اگر زمستون باشه داخل وامیستی کنار بخاری و اون بیچاره تو اون سرما که ادم اچار و میگیره دستش از شدت سرما میچسبه به دست ارزش چند هزار تومن دستمزد و نداره .خدایی قبل از نوشتن کمی تامل کنید بعد.

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk
New Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط 930000 »

armanppp نوشته شده:اقا من تعمیرکار نیستم به خدا قسم مثل شما ماشینم میبرم مکانیک اما به نظرتون درسته این همه بار اتهام دروغگویی و دزدی زدن به یک قشر زحمت کش تو گرما و سرما دایم سرتا پا تو روغن و کثافت.ماشینتو میبری تعمیرگاه دستتو میزاری توی جیب شلوارتو اگر زمستون باشه داخل وامیستی کنار بخاری و اون بیچاره تو اون سرما که ادم اچار و میگیره دستش از شدت سرما میچسبه به دست ارزش چند هزار تومن دستمزد و نداره .خدایی قبل از نوشتن کمی تامل کنید بعد.

اینجا فکر نمیکنم کسی گفته باشه همه مکانیک ها آدمهای دزد و شیادی هستند
در هر قشری آدم خوب و بد هست
ولی خوب متاسفانه در بعضی از مشاغل چون مردم عادی از اون سر در نمیارن خیلی ها سرشون کلاه میذارن که یکی از این مشاغل مکانیکیه
در ضمن خیلی مکانیک ها ، یه چیزی را بلد نیستند ولی وقتی ماشین را پیشش میبری نمیگه نمیدونم میگه ماشین را بذار و برو ، اونوقته که فاجعه رخ میده . دل و روده ماشین را میریزه بیرون تا با آزمون و خطا مشکل را پیدا کنه و مرتب میگه اینش خرابه باید عوض بشه اونجاش مشکل داره باید تعمیر بشه کلی خرج رو دستتون میذاره آخر سر هم مشکل حل نمیشه
من خودم ماشین قبلیم را به خاطر همین مکانیکم فروختم اینقدر توش گند زد که دیگه ماشین دلمو زد و فروختم
الانم که صفر خریدم و مشکل بدجارفتن دنده 1 را داره ولی میترسم ببرم جایی نشون بدم
مکانیک وارد و با وجدان هم پیدا میشه ولی کمه
این مسئله مربوط به همه شغلهاس ولی تو ایران از هر شغلی انتقاد بشه یه عده صداشون در میاد مثل این سریال مهران مدیری که برای پزشکا ساخت
دوست عزیز شما حساس نشو
Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های دریافتی: 26 بار

پست توسط armanppp »

عزیزم خب شما اگر یک مقدار از تعمیر سر رشته داشته باشین اینو باید بدونید که هیچ دستگاهی وجود نداره که وصل کنیم به یک ماشین البته به جز قسمتهای الکترونیکی بگه ماشین شما اینجاش خرابه تنها راه حل به غیر از تجربع که پنجاه درصده مشکل با ازمون و خطا حل میشه و چاره دیگه ای نداره.انیشتن هم پاشه بیاد با ازمون و خطا باید درست کنه.

ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”