**** سرطان ****

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

پست توسط gigi64 »

صدای سرطان


تحقیقات جدید نشان می‌دهد می‌توان برای تشخیص گسترش بیماری سرطان پوست (ملانوما)، به صدای گسترش سلولهای بدخیم آن گوش داد. به گزارش خبرگزاری رویترز، محققان دانشگاه `میسوری-کلمبیا` در آمریکا به تازگی به روشی موسوم به `فتوآکوستیک` برای تشخیص لرزشهای سلولهای بدخیم در خون دست یافته‌اند.

این محققان اعلام کردند با استفاده از این روش حتی می‌توان تا ‪ ۱۰‬سلول بدخیم را در یک نمونه خونی شناسایی کرد و پیش از آنکه سلولهای سرطانی از عضوی به عضوی دیگر راه یابند، گسترش تومور سرطانی را تشخیص داد. محققان دانشگاه `میسوری` در گزارشی از این مطالعه که در نشریه `اوپتیکس لترز` به چاپ رسیده، اعلام کردند با روش `فوتوآکوستیک` که از ترکیب فیزیک نور و تکنیکهای فراصوتی ایجاد شده، ابتدا توسط یک پرتو لیزر سلولها به لرزش درمی‌آیند و سپس صدای متمایز لرزش سلولهای بدخیم، ثبت می‌شود.

دانه‌های تیره‌رنگ و میکروسکوپی `ملانین` موجود در سلولهای بدخیم سرطان پوست انرژی پرتوی آبی‌رنگ لیزر را جذب می‌کنند و همانطور که منبسط و منقبض می‌شوند، صدایی خاص ایجاد می‌کنند که این صداها توسط میکروفونهای ویژه ثبت می‌شود و سپس توسط رایانه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

سایر سلولهای سالم بدن انسان رنگدانه‌هایی به رنگ `ملانین` ندارند و به همین علت لرزش سلولهای بدخیم در پی جذب انرژی لیزر منحصر به فرد بوده و صدای منتشر شده توسط این سلولها به راحتی از صدای سلولهای عادی قابل تشخیص است. به گفته `جان ویاتور` مهندس زیست پزشکی دانشگاه `میسوری`، تنها دلیل وجود `ملانین` در خون انسان، وجود سلولهای بدخیم سرطان در بدن است.

این آزمایش خون می‌تواند برای اطمینان بیشتر افرادی که تومورهای بدخیم از بدن آنها خارج شده مورد استفاده قرار بگیرد و یا اینکه با مشخص کردن شروع تکثیر سلولهای بدخیم، به پزشکان هشدار دهد شیمی‌درمانی باید برای یک بیمار به سرعت آغاز شود. وی افزود با استفاده از این روش در عرض تنها ‪ ۳۰‬دقیقه می‌توان به وجود سلولهای سرطانی در خون پی برد.

`ملانوما` خطرناکترین نوع سرطان پوست است که در اثر عدم درمان مناسب به سرعت در بدن گسترش می‌یابد. انجمن سرطان آمریکا تخمین می‌زند در سال ‪ ۲۰۰۶‬حدود ‪ ۶۲‬هزار و ‪ ۱۹۰‬مورد جدید از این نوع سرطان پوست در آمریکا شناسایی شده و ‪ ۷‬هزار ‪ ۹۱۰‬نفر جان خود را در پی ابتلا به این بیماری در این کشور از دست بدهند.

به علت برخورداری سلولهای بدخیم سرطان پوست از ماده `ملانین`، این نوع سرطان تنها سرطانی است که می‌توان آن را با روش `فوتوآکوستیک` شناسایی کرد اما دانشمندان عقیده دارند شاید بتوان از موادی مصنوعی به جای `ملانین` و به عنوان جاذب پرتوی لیزر در سلولها استفاده کرد و این روش را در سایر انواع سرطان نیز به کار برد. `ویاتور` اعلام کرد وی و همکارانش هم‌اکنون به دنبال شناسایی روشهایی برای اتصال انواع دیگر مواد جاذب لیزر به سلولهای سرطانی هستند.

دانشنامه رشد
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

موبایل تحریک کننده استرس سلولی یا سرطان نیست.

پست توسط gigi64 »

موبایل تحریک کننده استرس سلولی یا سرطان نیست.
به دنبال بحث هایی که در مورد تاثیرات موبایل بر سلامتی شده ، دانشمندان دانشگاه Washington دریافتند که اشعه های التکرومگنتیک که از طریق این موبایل ها ساطع می شود پاسخ های استرسی را در سلولهای کشت داده شده ی موش و انسان سبب نمی شود .

پاسخ های استرسی مکانیسم های حفاظت کننده ای هستند که با وارد شدن گرما ، فلزات سنگین و التهاب به سلول فعال می شوند .بالا رفتن سطح پاسخ های استرسی در سلول باعث تغییراتی همراه بدخیمی است. دانشمندان آزمایشات بسیار حساس و دقیقی را بر سلولهایی که در معرض اشعه ای شبیه به آنچه از طریق موبایل ساطع می شود ( البته 5 تا 10 بار بیشتر ) قرار دارد ، تهیه دیدند.

Andrei Laszlo یکی از محققین این طرح می گوید : ما هیچ نشانه ای که شامل بالا رفتن سطح این فاکتورها در سلول بعد از این تابش ها باشد مشاهده نکردیم .

دانشمندان معتقدند که تحقیقات قبلی در رابطه با تاثیر موبایل بر پاسخ های استرسی در سلول با تحقیقات فعلی دچار تناقض است که می تواند نتیجه ی آزمایشات شرطی ناقص باشد . به عنوان مثال ، در گذشته پیش گیری ازبوجود آمدن تغییرات دمایی که ناشی از تابش اشعه های مکروویو است بسیار مشکل بود.

Laszlo و گروه تحقیقاتیش معتقدند که به دلیل آنکه گرما حاصل از تابش اشعه ها یکی از عوامل ایجاد پاسخ های استرسی سلولهایی که تحت تاثیر اثرات موبایل ها قرار گرفته اند ، در نظر گرفته می شد ، آنها سعی کردند هر گونه افزایش دما در سلولهای کشت داده شده در طی آزمایش را کاهش دهند .

به وسیله ی استفاده از وسایلی که به صورت پیوسته دما را نشان می دهد و آنرا تنظیم می کند ، آنها توانستند تغییرات دمایی را در حد مثبت و منفی 0.3 تابث نگه دارند .

دانشمندان دستگاه متساطع کننده ی اشعه را که به بزرگی یک اتاق را تنظیم کردند که بتواند فرکانس امواج ماکروویو را در مورد FDMA ( frequency domain multiple acess ) که انتقال دهنده ی سیگنال های آنالوگ موبایل و CDMA ( code domain multiple acess ) که انتقال دهنده ی سیگنال های دیجیتال موبایل استفاده می شود را منتشر کند .

اندازه ی بزرگ این دستگاه امکان انتشار اشعه به تعداد زیادی سلول را فراهم می کند که بتوانند مواد لازم اندازه گیری دقیق را جمع آوری کنند. Laszlo گفت که آنها توانستند فیزیک و بیولوژی را به خوبی با هم تلفیق کنند.

برای آزمایش این که پاسخ های استرسی سلول در برابر این اشعه ها تحریک می شود یا نه ، گروه تحقیقاتی به دنبال فعال شدن پروتئین heat shock factor ( HSF ) بودند. فعال شدن HSF اولین مرحله ی ضروری در مسیر پاسخ های استرسی است .

هیچ کدام از سلولها که تحت تاثیر اشعه هم در کوتاه مدت (5 -60 دقیقه ) و هم در بلند مدت ( 1-7 روز ) قرار گرفتند فعالیت HSF که نشان دهنده ی تحریک پاسخ استرسی در سلول باشد ، مشاهده نشد .

Dr Joseph Rati و همکارانش امکان آسیب به DNA و ترانس فرماسیون سلول و تاثیر امواج ماکروویوی را در حیوانات آزمایش کردند . او می گوید : ما مکانیسم های تحریک پاسخ های استرسی را بررسی کردیم و در هر موردی ، هیچ گونه اثر بیولوژیکی مبنی بر ابتلا به سرطان در اثر تاثیر امواج ماکروویوی مشاهده نشد.
منبع:سایت بازتاب و دانشنامه رشد
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  ماراتون بيشترازجمعيت عادي در معرض ابتلا به سرطان پوست  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از آسوشيتدپرس ، تازه‌ترين مطالعات نشان مي‌دهد دوندگان ماراتون به علت مواجهه بيشتر و طولاني‌تر با نور خورشيد بيشتر از جمعيت عادي در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند.

موضوع وقتي براي محققان اتريشي سؤال ايجاد كرد كه متوجه شدند در بين بيماران مبتلا به سرطان آنان 8دونده ماراتون وجود دارد. بنابراين سعي كردند با بررسي موارد بيشتر، به اين سؤال پاسخ دهند كه آيا اين بيماري در بين دوندگان بيشتر هست يا نه. براي اين كار آنها 210 دونده سفيد پوست را انتخاب كردند و آنها را از لحاظ ضايعات مشكوك و پيش سرطاني بررسي كردند. سپس يك گروه 210 نفري از جمعيت نرمال را كه از حيث جنس و سن مشابه همان گروه بود، نيز مطالعه كردند و متوجه شدند كه 24 درصد دوندگان چنين علائمي را داشتند در حالي كه اين نسبت در افراد عادي حدود 14 درصد بود. البته تشخيص قطعي بيماري اين ورزشكاران هنوز مشخص نشده است، ولي با استفاده از همين نتايج مي توان به همه ورزشكاران به خصوص دوندگان ماراتون توصيه كرد كه حتما از كرم‌هاي ضد آفتاب ضد آب در هنگام تمرين استفاده كنند و بهتر است بجای ورزش در هنگام ظهر ، بيشتر صبح‌ها و بعد از ظهرها ورزش كنند.
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

فواید پرتو آفتاب برای درمان سرطان

پست توسط gigi64 »

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خطر ابتلا به سرطان پستان وروده بزرگ کاهش می دهد. یک گروه از موسسه ملی سرطانی در بررسی موارد مرگ و میر ناشی از سرطانهای پستان، تخمدان، پروستات، پروستات و روده بزرگ از سال 1984 تا 1995 دریافتند هر چند بیشتر موارد ابتلا به سرطان پوست در مناطقی که بیشتر در معرض تابش خورشید قرار دارند اتفاق افتاده است اما میزان مرگ ومیرهای ناشی از سرطان پستاده و روده بزرگ در این مناطق به نحو چشمگیری پایین بوده است.

بررسیهای موسسه ملی سرطان همچنین نشان داد میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان روده بزرگ در مناطقی که بیشتر در معرض تابش خورشید قرار دارند کمتر است. تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد، ویتامین، سرعت تکثیر سلولهای سرطانی را کاهش می دهد.

منبع:دانشنامه رشد
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  ابزار کنترل رشد سرطان در مقیاس  


جام جم آنلاين : دانشمندان آمریکایی می گویند در حال تولید ایمپلنت کوچکی هستند که به پزشکان کمک می کند رشد تومور های سرطانی و پیشرفت شیمی درمانی را در بیماران مبتلا به سرطان کنترل کنند.
به گزارش ساینس دیلی ، این ایمپلنت دارای ریز ذراتی است که می توان آنها رابرای ارزیابی مواد مختلف شامل مواد مرتبط با رشد تومور بکار برد. این ایمپلنت همچنین برای پیگیری اثر داروهای سرطان قابل استفاده است.
ریزذرات این دستگاه نوعی سنجش سریع را برای مشخص کردن چگونگی عملکرد شیمی درمانی انجام می دهند.
چنین نانوپارتیکل هایی پیش از این نیز مورد استفاده قرار می گرفتند اما برای اولین بار محققان MIT آنها را در پوششی از ابزار حمل کننده سیلیکونی قرار داده اند که به این ذرات امکان فوق را می دهد که برای مدت زیادی در بدن بیمار باقی بمانند.
ابزار فوق علاوه بر نشان دادن حضور داروههای شیمی درمانی برای کنترل رشد یا کوچکتر شدن تومور قابل استفاده است.
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

فناوری نانو تهدیدی جدی برای سلول های سرطانی

پست توسط gigi64 »

فناوری نانو تهدیدی جدی برای سلول های سرطانی

ابداع یک شیوه درمانی جدید توسط محققان مرکز پزشکی “ساوت وسترن” دانشگاه تگزاس در دالاس تاثیر داروهای ضد سرطان را بدون برجای گذاشتن آثار جانبی در بدن دو برابر می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، درمان های دارویی مبتنی بر نانوتکنولوژی اگرچه مورد موافقت برای استفاده قرار گرفته اما این شیوه های درمانی از دقت و کارآیی لازم برخوردار نیست.

در روش های رایج پزشکی نانوی ضدسرطان، از حمل کننده هایی استفاده می شود که اندکی بزرگتر از ظروف نانوی مورد استفاده برای جای دادن داروهای شیمی درمانی است. این حمل کننده ها با رخنه در حفره های موجود در رگ های خونی تومورها به درون آنها راه می یابند و به تدریج دارو را به دورن تومور آزاد می کنند. پزشکان برای از بین بردن تومورهای سرطانی در سطحی قابل توجه بدین نحو باید بدن را مملو از این حمل کننده های نانویی حاوی دارو سازند. در این روش دارو به درون فیلترهای طبیعی بدن همچون کبد و طحال رسوخ می کند و آثار جانبی بسیاری را برجای می گذارد.

اما پزشکان با ابداع نسل جدیدی از حمل کننده های نانویی علاوه بر انتقال دارو به سلول های سرطانی به طور خاص، کنترل پیشرفت روند درمانی را نیز به دست می گیرند.

سیستم طراحی شده در دانشگاه تگزاس علاوه بر حمل داروی ضد سرطان، عامل مقایسه کننده تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) بسیار موثری را نیز به درون بدن منتقل می کند تا پزشکان با استفاده از آن از انتقال داروها به تومورهای سرطانی اطمینان یابند.

این حامل نانویی از پلیمرهایی با هسته درونی ساخته شده که حاوی داروی معمول شیمی درمانی Doxorubicin)) و ذرات اکسیدآهن است که به وضوح از طریق ام آر آی مشاهده می شود.

رشته های پلیمری در بیرون حامل نانویی مولکول های هدف را که تنها با سلول های رگ های خونی تومور قابل شناسایی است، در بردارند.

در این شیوه درمانی حامل نانو به سلول های رگ های خونی تومور ملحق شده و این سلول ها درون حمل کننده فرو می روند. سپس پلیمر دارو را درون سلول ها رها می کند.

بنا بر گزارش پایگاه نانوتکنولوژی، آزمایشات انجام شده بدین طریق روی سلول های پرورش یافته در محیط های آزمایشگاهی حاوی نتایج رضایت بخشی بود. حامل نانو که به مولکول های هدف مجهز بود دو برابر داروی بیشتری را به تومور منتقل ساخت و شمار سلول های کشته شده نیز در این روش دو برابر شیوه استفاده از حامل معمولی بود.

خبرگزاري مهر
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  جديد بافت سرطاني را تشخيص مي‌ دانشمندان به فناوري جديدي براي تشخيص بافت سرطاني دست يافته‌اند. اين فناوري كه الاستوگرافي ‪ Elastography‬نام گرفته، يك روش غيرتهاجمي تصوير برداري سونوگرافي است كه مي‌تواند بافت‌هاي خوش خيم را از بد خيم تشخيص دهد. اين فناوري اكنون در بازار آمريكا موجود است.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از واشنگتن، در اين فناوري جديد از يك دستگاه معمولي سونوگرافي كه يك نرم افزار ويژه به آن وصل شده، استفاده شده است. در اين روش، بافتي كه در حال بررسي است، بسيار آرام با دست فشرده مي‌شود و واكنش بافت به اين فشردگي و به عبارت ديگر، خاصيت ارتجاعي آن، با استفاده از پژواك‌هاي فراصوتي (اكوهاي اولتراسوند) اندازه‌گيري شده و به تصاويري به نام الاستوگرام تبديل مي‌شوند.

"جاناتان اوفير" ابداع‌كننده اين فناوري به يونايتدپرس اينترنشنال گفت: فرضيه مهم در اينجا اين است كه خاصيت ارتجاعي بافت با بيماري ارتباط دارد. مناطق روشن در الاستوگرام بافت خوش خيم را نشان مي‌دهند و مناطق تاريك نشان‌دهنده ساختارهاي بدخيم هستند.

در زمان ارزيابي يك منطقه مي‌توان الاستوگرام و سونوگرام را در كنار هم در يك صفحه مستقر كرد و همزمان مكان‌نماها را در هر دو تصوير حركت داد.

آزمايشگاه اوفير در دانشكده پزشكي دانشگاه تگزاس در هوستون قرار دارد است. در اين آزمايشگاه دكتر اوفير و همكارانش با همكاري آزمايشگاه‌هاي سراسر جهان ‪ ۱۵‬سال بر روي الاستوگرافي كار كرده‌اند.
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

استفاده از سرخك براي از بين بردن سرطان مغز استخوان

پست توسط Dr.Akhavan »

  از سرخك براي از بين بردن سرطان مغز  


محققان آمريكايي مرحله اول آزمايش باليني براي تست ويروس ساخته شده عليه كانون هاي چندگانه تومور مغز استخوان انجام مي دهند.
به گزارش سلامت نيوزبه نقل از خبرگزاري هلث دي نيوز؛ در اين آزمايش كه توسط كلينيكي در روچستر آمريكا انجام شد، واكسن سرخك داخل وريدي به بزرگسالاني كه بيماريشان عود كرده بود و يا چندين درمان را براي از بين بردن بيماريشان انجام داده بودند، تزريق شد.
اين سومين باري بود كه از توانايي بالقوه سرخك براي از بين بردن سرطان استفاده مي شد در 2 تحقيق ديگر، تاثير سرخك بر روي سرطان زنان و نوعي تومور مغزي كه گليوبلاستو ما مالتيفرم ناميده مي شود مورد بررسي قرار گرفته بود ويروس هاي سرخك استفاده شده در اين تحقيق، با وارد كردن ژن هاي اضافي به شكل واكسني سرخك ساخته شده است.
بنابراين گزارش اين ويروس هاي سرخك در جستجوي پروتيين cd46 هستند (كه توسط تعداد زيادي از سرطان ها بيش از اندازه نمايان مي شود) و از آن به عنوان گيرنده اي براي وارد شدن به سلول هاي سرطاني استفاده مي كنند يك مرتبه در داخل سلول سرطاني، ويروس سرخك منتشر شده و در نزديكي سلول هاي تومور نفوذ مي كند و سبب مي شود آنها با هم تركيب شده و از بين رفتن سلول سرطاني را افزايش مي دهد
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

ژن ‪ P 53‬مانع رشد سلول‌هاي سرطاني مي‌شود

پست توسط gigi64 »

ژن ‪ P 53‬مانع رشد سلول‌هاي سرطاني مي‌شود

در علم ژنتيك، هر ژني كه شناسايي مي‌شود با يكي از حروف الفبا و يك شماره كدگذاري مي‌شود، مثلا ژن "‪ "P 53‬ژني است كه به ژن نگهبان هم معروف است و دانشمندان معتقدند كه اين ژن، مانع از رشد سلولهاي سرطاني مي‌شود.

به گزارش روز شنبه پايگاه اينترنتي دويچه وله (راديو آلمان) ، مشكل اينجاست كه در سلول‌هاي سرطاني، اين ژن، فرم تغيير يافته و غيرفعال دارد، اما گروهي از پژوهشگران آمريكايي موفق شده‌اند اين ژن غيرفعال را فعال كنند.

متخصصان ژنتيك معتقدند اگر ژن ‪ P 53‬در سلول‌هاي سرطاني شده فعال شود، رشد اين سلولها متوقف مي‌شود و اين تغيير فرصت مناسبي براي سيستم ايمني فراهم مي‌كند تا سلولهاي سرطاني شده از بين ببرد. اين نظريه در مرحله عمل و بر روي حيوانات آزمايشگاهي جواب مثبت داده است.

دو گروه پژوهشگر آمريكايي كه به صورت جداگانه بر روي اين ژن تحقيق مي كنند، موفق شده‌اند با فعال كردن اين ژن در سلول‌هاي سرطاني كبد موش‌هاي آزمايشگاهي، رشد اين سلول‌ها را متوقف كنند.

دكتر "لارس زندا" پژوهشگر جوان آلماني كه با يكي از اين گروه‌هاي تحقيقاتي همكاري مي‌كند، هسته اصلي موفقيت طرح را اينگونه تعريف مي‌كند:
"ما براي نخستين بار در موقعيتي قرار گرفتيم كه مي‌توانستيم فعاليت يك ژن را درون سلول تنظيم كنيم، اين كاري بود كه قبلا شدني نبود و غير از اين نتيجه بيولوژيكي اين دست كاري ژنتيكي بسيار جالب است، وقتي ژن ‪ P 53‬در سلولهاي سرطاني فعال مي‌شود سلول سرطاني واكنش نشان مي‌دهد. پاسخ سلول ها به اين تغيير، ترشح ماده‌اي است كه موجب تحريك سيستم ايمني مي‌شود اين تحريك در نهايت منجر به حذف تومور خواهد شد و دقيقا اين قسمت است كه در پزشكي اهميت دارد."
اين پژوهشگران موفق شده‌اند درون سلولهاي زنده تنها يك ژن را بر حسب نياز به اصلاح روشن يا خاموش كنند. به محض اينكه ژن ‪ P 53‬روشن مي‌شود ترشح ماده‌اي به نام شيموكين آغاز مي‌شود كه اين ماده سيستم ايمني را تحريك مي كند و سيستم ايمني گلبولهاي سفيد و سلول‌هايي كه به سلولهاي قاتل و سلولهاي خورنده معروف هستند به غده سرطاني مي‌فرستد و اين سلول‌ها به غده سرطاني حمله مي‌چكنند و آن را از بين مي‌برند.

نتيجه استفاده از اين روش در موش‌هاي آزمايشگاهي بسيار موفقيت آميز بوده است. رشد سلول‌هاي سرطاني كبد موش‌ها ابتدا كاملا متوقف شده و سرطان پس از مدت كوتاهي كاملا از بين رفته است.

زندا در ادامه گفت: "در مقايسه با روش متداول شيمي درماني كه سلول‌ها عكس العملهاي متفاوتي از خود نشان مي‌دهن‌د اينجا برگشتي وجود ندارد.

البته ما ابتدا فكر مي‌كرديم آنچه يافته‌ايم همان خودكشي برنامه‌ريزي شده سلول است. اما بعد مشخص شد كه اين طور نيست. بعد از مدتي مشاهده كرديم اين روند نوعي پاسخ سلولي است، پاسخي كه در آن سلول خواب مي‌رود. جالب اينجاست كه به طور معمول سلولهاي كه در اين حالت قرار مي‌گيرند در همان شرايط هم مي‌مانند و با ترشح شيموكين، سيستم ايمني تومور را حذف مي‌كنند." البته سرطان شناسان با كمي احتياط به نتيجه اين تحقيقات نگاه مي‌كنند، چرا كه استفاده از اين روش احتمالا اثرات جانبي ناخواسته‌اي به همراه خواهد داشت. فعال كردن يكباره سيستم ايمني منجر به واكنش‌هاي متفاوتي از جمله التهاب عضو سرطاني خواهد شد. التهاب عضو پروسه درمان را مشكل‌تر مي‌كند.

گذشته از آن، فعال كردن ژن ‪ P 53‬تنها در صورتي ممكن است كه اين ژن به طور كامل تخريب نشده باشد.

دكتر زندا در اين‌باره توضيح مي‌دهد: "در بسياري از سلول‌هاي سرطاني اين ژن به طور كامل از ميان نرفته است، اما ژني كه كمي تغيير ساختماني پيدا كرده خوب عمل نمي‌كند. حال سوال اينجاست سرمايه‌گذاري روي داروهايي كه اين ژن تغيير يافته را ترميم و فعال كنند چقدر عاقلانه است. البته شانس درمان قطعي سرطان با اين روش زياد است."
اما اينكه از اين روش براي درمان چه نوع سرطاني مي‌توان استفاده كرد يا اينكه غيرفعال كردن بخشي از بافت زنده، كارآيي آن بافت را تا چه حد تحت تاثير قرار مي‌دهد، سوالاتي هستند كه هنوز پاسخي ندارند.

[External Link Removed for Guests]
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  زخم هاي سرطاني و غير  معمولاً سه نوع زخم سرطاني در پوست ديده مي‌شود. يكي از آن‌‌ها ملانوماست كه خال‌‌‌هاي رنگي و زخمي هستند كه سرطاني شد‌‌ه‌اند و بد‌ترين نوع سرطان‌‌‌هاي پوست هستند، ان‌شاءالله اين بيماري را در مقاله‌ ديگري معرفي خواهيم كرد.

دو زخم سرطاني ديگر پوست كه نسبتاً هم شايع هستند و بيشترين تعداد سرطان‌‌‌ها را در جهان و در كشور ما تشكيل مي‌دهند اما ميزان كشندگي آنها پايين است، عبارتند از:

1) سرطان سلول‌‌‌هاي پوششي پوست.

2) سرطان سلول‌‌‌هاي پايه پوست .

اين زخم‌‌‌ها بيش‌تر در نقاطي از بدن پيدا مي‌شوند كه در معرض تابش آفتاب قرار دارند. اشعه ماوراي بنفش موجود در نور خورشيد، عامل اصلي اين بيماري‌زايي است.

زخم‌‌‌ها اندازه‌‌‌هاي مختلف داشته و از يك جوش كوچك تا چند سانتي‌متر مربع متفاوت هستند. سرطان‌‌هاي سلول‌‌هاي پايه پوست خوش‌خيم‌تر از سرطان سلول‌‌‌هاي پوششي بوده و آسان‌‌تر به درمان جواب مي‌دهند. هر زخمي كه در سرو صورت و گردن پيدا شده و مدتي از آن گذشته اما بهبودي نيافته است، بايد تحت مراقبت‌ جدي تشخيصي قرار گرفته و نوع آن مشخص شود. سرطان‌‌‌هاي پوست روز به‌روز در حال افزايش هستند، در سراسر دنيا در 10 سال گذشته رقم‌ آن‌‌ها به بيش از 10 برابر رسيده است كه اين افزايش در زنان بسيار بيش‌تر و محسوس‌‌‌تر از مردان است.

پيش زمينه‌ها

معمولاً سه عامل پيش زمينه براي سرطان‌‌‌هاي پوست شناخته و معرفي مي‌شوند:

1) قرار گرفتن در معرض تابش مستقيم آفتاب: مهم‌ترين عامل به وجود آورنده است و بايد كشاورزان، كارگران و كساني كه در آفتاب كار مي كنند با استفاده از كلاه‌‌‌هاي آفتابي از آن احتراز كنند. تغيير سبك زندگي به ويژه در زناني كه سطح بيش‌تري از بدن خود را در معرض آفتاب قرار مي‌دهند، از دلايل مؤثر افزايش اين بيماري است. خوشبختانه در كشور ما كه زنان از پوشش اسلامي برخوردار هستند، برخلاف همه كشورهاي غيراسلامي، چنين افزايشي در ميزان سرطان پوست در خانم‌‌‌ها ديده نمي‌شود. كاهش ضخامت لايه اوزن و كاهش اثرات محافظتي آن در اشعه ماوراي بنفش از دلايل مؤثر است.

2) خشكي پوست: خشك بودن پوست و پوسته ريزي آن نيز از پيش زمينه‌هاي سرطان به‌حساب مي‌آيد كه بايد با مراقبت‌‌‌هاي مناسب درمان شود.

3) كاهش سطح ايمني بدن: به هر دليلي كه سطح ايمني بدن پايين آيد، مثلاً در كساني كه پيوند عضو شده و دارو مصرف مي‌كنند، احتمال پيدا شدن سرطان پوست افزايش مي‌يابد. اين زخم‌‌‌هاي سرطاني در كساني كه پوست روشن دارند، بيش‌تر از تيره پوستان ديد مي‌شود. محل‌‌‌هاي شايع زخم‌‌‌ها عبارت‌ است از گونه‌‌‌ها، پلك‌‌‌ها، بيني، گردن، پوست سر و هر جايي كه بيش‌تر در معرض تابش آفتاب قرار گيرد.

درمان


اگر چه درمان زخم‌‌‌هاي سرطاني پوست SCC, BCC برحسب اندازه و محل قرار گرفتن آن‌‌ها فرق مي‌كند اما بهترين روش درماني هنوز هم جراحي است كه بايد زخم به‌طور كامل با حاشيه‌‌‌هاي سالم برداشته شود. معمولاً اين زخم‌‌‌ها نجيب هستند و به اين درمان جواب داده و كاملاً خوب مي‌شوند.

در مواردي كه زخم‌سرطان پوست عود مي‌كند و يا به دليل محل قرار گرفتن آن نمي‌توان با حاشيه كاملاً سالم آن را برداشت، از اشعه درماني (راديو‌تراپي) كمكي هم استفاده مي‌شود. در زخم‌‌‌هاي كوچك‌تر كه در آنها بيمار تمايل به جراحي ندارد و يا اصلاً نمي‌تواند كانديد خوبي براي عمل باشد، به‌طور اوليه از اشعه درماني استفاده مي‌شود كه تقريباً معادل جراحي نتيجه خوب خواهد داشت.

منبع : نشريه سلامت
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

ابداع روش نوين در درمان سرطان چشم كودكان

پست توسط gigi64 »

ابداع روش نوين در درمان سرطان چشم كودكان

محققان با اعمال روش كاربردي جديد مبتني بر روش شيمي درماني موفق شدند سرطان چشم مادرزادي كودكان را به وسيله كاهش اندازه تومور درمان كنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري آسوشيتدپرس ،محققان چشم پزشكي روش جديدي از شيمي درماني را براي درمان سرطان چشم مادرزادي كودكان ابداع كرده اند.
بنابراين گزارش، دكتر جودي متخصص چشم پزشكي كودكان موفق شده است با روش شيمي درماني معمولي اندازه تومورهاي سرطاني واقع در شبكيه كودكان مادرزادي را كوچك نموده و آن را درمان كند.
به گفته پزشكان؛ اين عارضه نوعي اختلال منجر به سرطان در شبكيه چشم موسوم به رينو بلاستوما در كودكان بوده كه به صورت ارثي و مادر زادي همراه كودكان است.
اين گزارش مي افزايد، اين بيماري در حال حاضر در 5 هزار كودك در سراسر جهان تشخيص داده شده است به طوريكه اين كودكان مبتلا به بيماري فوق قادر به تشخيص رنگ هاي مختلف و نور نيستند.

[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

شناسایی گونه‌ ژنی محافظ انسان در برابر سرطان

پست توسط gigi64 »

شناسایی گونه‌ ژنی محافظ انسان در برابر سرطان

دانشمندان در چین گونه ژنی مهمی را شناسایی کرده اند که به نظر می رسد از چینی ها در برابر انواع مختلف سرطان ها حفاظت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان این پروژه اعلام کردند با مطالعه DNA نزدیک به 10 هزار چینی بالای 6 سال دریافته اند که این گونه ژنی در اکثر افرادی که به هیچ گونه سرطانی مبتلا نشده اند، یافت می شود.

بر اساس گزارش تایمز آو ایندیا، نتایج این دانشمندان که در شماره اخیر نشریه ژنتیک طبیعی منتشر شده است نشان داد، گونه ای از ژن CASP8 وجود دارد که با کاهش خطر ابتلا به سرطان های شش، گلویی، معده، گردنی و سینه در چینی ها در ارتباط است.

یکی از دانشمندان این پروژه از آکادمی علوم پزشکی پکن گفت : برای ما مشخص شده است که این گونه ژنی مرگ سلول را تنظیم می کند. مرگ برنامه ریزی شده سلولی بسیار مهم است چون از تقسیم شدن و گسترش غیرکنترلی سلول ها که با شکل گیری سرطان همراه است، جلوگیری می کند.

در این بررسی ژنتیکی، دانشمندان در چین در حد فاصل سال های 1997 تا 2003 به بررسی DNA حدود 5000 چینی مبتلا به سرطان و 4972 غیرسرطانی پرداختند.

آنها دریافتند که این گونه ژنی در 25 درصد غیرسرطانی ها و 20 درصد سرطانی ها وجود دارد.

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “پزشکي”