**** سرطان ****

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

آب انار به جنگ سرطان ریه می رود

پست توسط gigi64 »

آب انار به جنگ سرطان ریه می رود

ایسکانیوز : دانشمندان آمریکایی بر این عقیده اند که می توان از آب انار در درمان سرطان ریه استفاده کرد.
به گزارش روز ‌شنبه گروه علمی فرهنگی ایسکانیوز، به نقل از سایت دانشگاه wesconsin ، این تحقیقات بر روی مدل های آزمایشگاهی با موفقیت صورت گرفته است و مشخص شد که اب انار و ترکیبات موجود در آن به صورت بالقوه از گسترش سلول های سرطانی در ریه جلوگیری به عمل می آورند. تحقیقات قبلی بر روی آب انار نیز نشانگر مفید بودن این ماده طبیعی در درمان سرطان های پوست و پروستات بود و امروز می توان از این میوه در درمان و بهبوی سرطان ریه استفاده کرد. آزمایشات صورت گرفته، مشخص کرد که در 84 روز، 9/53 درصد و در 140 روز، 6/61 درصد از میزان سلول های سرطانی بامصرف آب انار کاسته شده است. همچنین محققان امیدوارند که بتوان با استفاده از ترکیبات چای سبز و انگور قرمز به همراه آب انار در پیشگیری و کاهش انواع سرطان ها سود جست.

منبع:ایسکانیوز
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1487
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 2 آذر 1385, 7:26 pm
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 209 بار

پست توسط ALIAGHAKHAN »

مقايسه زخم هاي سرطاني و غير سرطاني


قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب، خشکی پوست و کاهش سطح ایمنی بدن، پیش زمینه های سه گانه سرطان پوست هستند.
‌ دكتر محمداسماعيل اكبري
رئيس مركز تحقيقات سرطان
معمولاً سه نوع زخم سرطاني در پوست ديده مي‌شود. يكي از آن‌‌ها ملانوماست كه خال‌‌‌هاي رنگي و زخمي هستند كه سرطاني شد‌‌ه‌اند و بد‌ترين نوع سرطان‌‌‌هاي پوست هستند، ان‌شاءالله اين بيماري را در مقاله‌ ديگري معرفي خواهيم كرد.

دو زخم سرطاني ديگر پوست كه نسبتاً هم شايع هستند و بيشترين تعداد سرطان‌‌‌ها را در جهان و در كشور ما تشكيل مي‌دهند اما ميزان كشندگي آنها پايين است، عبارتند از:
1) سرطان سلول‌‌‌هاي پوششي پوست.
2) سرطان سلول‌‌‌هاي پايه پوست .
اين زخم‌‌‌ها بيش‌تر در نقاطي از بدن پيدا مي‌شوند كه در معرض تابش آفتاب قرار دارند. اشعه ماوراي بنفش موجود در نور خورشيد، عامل اصلي اين بيماري‌زايي است.
زخم‌‌‌ها اندازه‌‌‌هاي مختلف داشته و از يك جوش كوچك تا چند سانتي‌متر مربع متفاوت هستند. سرطان‌‌هاي سلول‌‌هاي پايه پوست خوش‌خيم‌تر از سرطان سلول‌‌‌هاي پوششي بوده و آسان‌‌تر به درمان جواب مي‌دهند. هر زخمي كه در سرو صورت و گردن پيدا شده و مدتي از آن گذشته اما بهبودي نيافته است، بايد تحت مراقبت‌ جدي تشخيصي قرار گرفته و نوع آن مشخص شود. سرطان‌‌‌هاي پوست روز به‌روز در حال افزايش هستند، در سراسر دنيا در 10 سال گذشته رقم‌ آن‌‌ها به بيش از 10 برابر رسيده است كه اين افزايش در زنان بسيار بيش‌تر و محسوس‌‌‌تر از مردان است.

پيش زمينه‌ها
معمولاً سه عامل پيش زمينه براي سرطان‌‌‌هاي پوست شناخته و معرفي مي‌شوند:
1) قرار گرفتن در معرض تابش مستقيم آفتاب: مهم‌ترين عامل به وجود آورنده است و بايد كشاورزان، كارگران و كساني كه در آفتاب كار مي كنند با استفاده از كلاه‌‌‌هاي آفتابي از آن احتراز كنند. تغيير سبك زندگي به ويژه در زناني كه سطح بيش‌تري از بدن خود را در معرض آفتاب قرار مي‌دهند، از دلايل مؤثر افزايش اين بيماري است. خوشبختانه در كشور ما كه زنان از پوشش اسلامي برخوردار هستند، برخلاف همه كشورهاي غيراسلامي، چنين افزايشي در ميزان سرطان پوست در خانم‌‌‌ها ديده نمي‌شود. كاهش ضخامت لايه اوزن و كاهش اثرات محافظتي آن در اشعه ماوراي بنفش از دلايل مؤثر است.
2) خشكي پوست: خشك بودن پوست و پوسته ريزي آن نيز از پيش زمينه‌هاي سرطان به‌حساب مي‌آيد كه بايد با مراقبت‌‌‌هاي مناسب درمان شود.
3) كاهش سطح ايمني بدن: به هر دليلي كه سطح ايمني بدن پايين آيد، مثلاً در كساني كه پيوند عضو شده و دارو مصرف مي‌كنند، احتمال پيدا شدن سرطان پوست افزايش مي‌يابد. اين زخم‌‌‌هاي سرطاني در كساني كه پوست روشن دارند، بيش‌تر از تيره پوستان ديد مي‌شود. محل‌‌‌هاي شايع زخم‌‌‌ها عبارت‌ است از گونه‌‌‌ها، پلك‌‌‌ها، بيني، گردن، پوست سر و هر جايي كه بيش‌تر در معرض تابش آفتاب قرار گيرد.

درمان
اگر چه درمان زخم‌‌‌هاي سرطاني پوست )SCC, BCC(‌ برحسب اندازه و محل قرار گرفتن آن‌‌ها فرق مي‌كند اما بهترين روش درماني هنوز هم جراحي است كه بايد زخم به‌طور كامل با حاشيه‌‌‌هاي سالم برداشته شود. معمولاً اين زخم‌‌‌ها نجيب هستند و به اين درمان جواب داده و كاملاً خوب مي‌شوند.
در مواردي كه زخم‌سرطان پوست عود مي‌كند و يا به دليل محل قرار گرفتن آن نمي‌توان با حاشيه كاملاً سالم آن را برداشت، از اشعه درماني (راديو‌تراپي) كمكي هم استفاده مي‌شود. در زخم‌‌‌هاي كوچك‌تر كه در آنها بيمار تمايل به جراحي ندارد و يا اصلاً نمي‌تواند كانديد خوبي براي عمل باشد، به‌طور اوليه از اشعه درماني استفاده مي‌شود كه تقريباً معادل جراحي نتيجه خوب خواهد داشت
هيچ كس لياقت اشكهاي تو را ندارد و كسي كه اين لياقت را داشته باشد هيچ گاه تو را به گريه نمي اندازد...
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

الكل، رشد تومورهاي سرطاني را 2 برابر مي‌كند

پست توسط gigi64 »

به گفته پزشكان مصرف نوشيدنيهاي حاوي الكل حتي به مقدار كم باعث بروز سرطان در افراد مي شود چرا كه الكل و تركيبات آن در متابوليسم بدن باعث بزرگ شدن سريع انواع تومورهاي سرطاني مي شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پايگاه خبري BBC؛ پزشكان دانشگاه ايالتي مي سي سي پي در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده اند، الكل به عنوان تركيب مؤثر در رشد تومورهاي سرطاني محسوب مي شود و در مواقع عامل رشد سريع در صورت وجود تومورهاي سرطاني است.
بنابر اين گزارش و به گفته تيم تحقيقاتي پزشكان اضافه كردن كمي الكل به غذايي روزانه موش در طول 4 هفته باعث دو برابر شدن اندازه تومور سرطاني موش شده است.
يادآور مي شود؛ پزشكان انگليسي همكار در اين پژوهش سرگرم يافتن تأثير الكل بر ايجاد انواع سرطانهاي خاص در افراد و بخصوص زنان هستند.

[External Link Removed for Guests]
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  اسيدهاي چرب غير اشباع بر كاهش خطر بروز  


با مصرف ماهي و فراورده هاي تهيه شده از آن ميزان اسيد چرب غير اشباع بدن افزايش مي يابد كه اين امر خطر بروز سرطان را در افراد مصرف كننده از آن كاهش مي دهد.
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري آلمان محققان مركز تحقيقات سرطان آلمان هم اكنون موفق شدند اين امر را كه تابحال حدس زده مي شد در مورد سرطان سينه ثابت كنند.
بنابراين گزارش؛ محققان اجزاء اصلي اسيد چرب و ارتباط كنار هم قرار گرفتن آنها با گلبولهاي خون را تعيين كردند.
همچنين محققان در بررسي 100 زن مبتلا به سرطان سينه و 300 زن سالم دريافتند ميزان اسيدهاي چرب غير اشباع در گلبولهاي خون شان بيشتر بود، خطر بروز سرطان سينه به طور قابل ملاحظه اي در آنها كمتر بود اما برعكس خطر بروز سرطان سينه با كم بودن ميزان اين اسيد چرب افزايش مي يابد.
يادآور مي شود: محققان در گام بعدي تحقيقات خود قصد دارند مكانيسم مولكولي را كه با كمك آن اسيدهاي چرب غير اشباع مانع از بروز سرطان و اسيدهاي چرب اشباع باعث آن مي شوند را كشف كنند
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

استفاده از سلول هاي خوني در درمان سرطان تيروئيد

پست توسط Dr.Akhavan »

  از سلول هاي خوني در درمان سرطان  يافته هاي جديد پزشكان نشان مي دهد، نوعي تركيب مولكولي جديد كه از سلول هاي خوني گرفته مي شود، با كوچك كردن تومورهاي سرطاني از رشد سرطان تيروئيد در افراد مبتلا جلوگيري مي كند.
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از پايگاه خبري سانيس ديلي، پژوهشگران دانشگاه شيكاگو موفق شدند تا با استفاده از يك روش شيميايي جديد و ساخت تركيبي ملكولي موسوم به آگزيتينيب گامي بزرگ در زمينه درمان سرطان تيروئيد بردارند.
بنابر اين گزارش، يافته هاي جديد اين پزشكان نشان مي دهد كه مصرف داروهاي مشتق شده از اين تركيب شيميايي مولكولي در مدت 3 ماه به ميزان 30 درصد از رشد تومورهاي حاد سرطاني جلوگيري مي كند و در برخي موارد باعث كوچك شدن تومورها مي شود، همچنين در مورد سرطان هاي نرمال تيروئيد آن را در يك مرحله ثابت و پايدار نگه مي دارد.
همچنين به گفته دكتر كوهن استاديار پزشكي دانشگاه شيكاگو، آگزيتينيب يك مولكول طراحي شده بسيار كوچك است كه از خون گرفته مي شود و وظيفه آن جلوگيري از رشد تومورهاي سرطاني تيروئيد است و در واقع براي مقابله با تومورهاي سرطاني از طرف سلول هاي خوني حمايت مي شود.
اين گزارش حاكي است، پزشكان با استفاده از اين تركيب يك شاخص موسوم به VEGF كه بيانگر ميزان رشد تومورهاي سرزاني پس از مصرف داروهاي جديد است، تعريف كرده اند كه از روي آن مي توانند افراد سرطاني را معالجه كنند.
بنابراين گزارش، آزمايش هاي انجام شده براي تست تاثير اين داروي جديد بر روي 60 نفر داوطلب صورت گرفته است كه فقط اين تركيب بر روي 10 نفر يعني 17 درصد هيچ تاثيري بر رشد تومورهاي سرطاني نداشت و اين مطلب باعث انجام تحقيقات بيشتري در اين زمينه شده است.
همچنين به گفته پزشكان اين تيم پژوهشي اگر چه آزمايش اين تركيب جديد تا حدودي در درمان سرطان موفقيت آميز بوده است، اما نبايد از آثار جانبي آن كه شامل سردردهاي طولاني، خستگي، اسهال، اختلالات گوارشي و كاهش وزن است، غافل شد.
تحقيقات انجام شده نشان مي دهد، پس از مصرف اين داروي جديد 50 درصد افراد مورد بررسي متاثر از عوارض جانبي شدند، از جمله 47 درصد اين افراد مبتلا به اسهال و 23 درصد دچار كاهش وزن و بروز آثار خستگي تقريبا در هم افراد مشاهده شده است.
مطالعات آماري نشان مي دهد، مصرف اين تركيب جديد حداقل بايد به مدت 3 سال به طور آزمايشي مصرف شود تا تحقيقات و پژوهش هاي تكميلي لازم انجام شود.
يادآور مي شود، انجمن سرطان آمريكا پيش بيني كرده است، در سال 2007 حدود 34 هزار مورد سرطان تيروئيد در ميان افراد بروز خواهد كرد كه در اين ميان 1500 مورد به مرگ و مير منجر خواهد شد.
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

علائم هشدار دهنده سرطان كدامند؟

پست توسط Dr.Akhavan »

  هشدار دهنده سرطان كدامند؟ به گفته متخصصان بنياد امور بيماري‌هاي خاص كشف زودرس سرطان در مراحل ابتدايي باعث مي شود تا بتوان اين بيماري را به موقع درمان كرد. در صورت مشاهده علائم هشدار دهنده خاص و مراجعه به موقع به پزشك متخصص مي توان موجب شناسايي به هنگام بيماري سرطان شد.

علايم ياد شده به شرح ذيل است:

0 تغيير در عادت دفع مدفوع يا ادرار يا پيدا شدن خون در مدفوع يا ادرار

0بهبود نيافتن زخم هاي پوستي پس از دو هفته

0خونريزي يا ترشح غيرطبيعي از مجاري طبيعي بدن

0 توده يا برآمدگي در پستان يا هر نقطه ديگر بدن

0 اشكال در بلع غذا

0 هر گونه تغيير در زگيل يا خال هاي موجود در بدن

0 سرفه هاي مداوم يا خوني يا گرفتگي مزمن صدا

علائم ياد شده در بيماري هاي خوش خيم نيز ديده مي‌شود اما براي تشخيص سرطان در صورت مشاهده اين علائم ، فرد حتما بايد با پزشك مشورت كند.
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

داروی جدید در درمان سرطان خون

پست توسط ganjineh »

تصویر


محققان می گویند نوعی داروی جدید در درمان بیماری ام اس که هنوز مراحل آزمایشی را می گذراند می تواند در درمان سرطان های خون موثر باشد.
نوعی ماده شیمیایی که برای استفاده در درمان بیماری ام اس در مرحله تحقیقاتی قرار دارد و فینولیمود (Fingolimod) نام دارد، در درمان انواع کشنده سرطان های خون نیز قابلیت های خوبی دارد.
پایگاه دانشگاه اوهایو نوشت : به ویژه این ماده می تواند در انواعی از سرطان های خون که به داروهای رایج پاسخ مناسبی نمی دهند با نتایج خوبی همراه باشند.
به گفته محققان می توان داروی جدید را در کنار دیگر داروهای رایج مورد استفاده قرار داد و به این ترتیب از شدت عوارض این داروها کاست.
سرطان های خون از جمله بیماری های سرطانی شایع به ویژه در دوران کودکی به شمار می روند که به رغم پیشرفت های بسیار در درمان و کنترل این گروه از بیماری ها هنوز درمان قطعی برای آنها یافت نشده است.
در حالی که داروهای زیادی در شیمی درمانی مبتلایان به این بیماری ها مورد استفاده است همچنان تعداد کسانی که بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند زیاد است.
علاوه بر این در خیلی از موارد داروهایی که مورد استفاده قرار می گیرند عوارض زیادی دارند و ممکن است خود موجب و خیم شدن حال بیماران شوند و حتی در سال های بعد مشکلات بسیاری را برای بیماران به وجود آورند.


واحد مرکزى خبر

سايت شهرياريها
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

روشهاى نوين درمان سرطان

پست توسط gigi64 »

روشهاى نوين درمان سرطان

سلول واحد اصلى و ساختمانى حيات آدمى است كه مانند كيسه اى، پروتئين ها، اسيدهاى چرب، كربوهيدرات ها و دى ان اى (DNA) را دربرمى گيرد، قابليت رشد، تكثير و همانندسازى از ويژگى هاى اصلى سلول هاى زنده است. با توجه به ساختار ژنتيكى هر سلول مى توان سرعت رشد، تقسيم و زمان مرگ آن را مشخص كرد كه در حالت طبيعى زمان مرگ سلول هاى بدن انسان و جايگزينى آن با سلول هاى جوان از برنامه اى منظم و مشخص پيروى مى كند و اين فرايند به طور ثابت و به صورت دوره اى در بدن انسان اتفاق مى افتد.
سرطان را مى توان نوعى از بيمارى دانست كه در آن سلول ها ديگر امكان تقسيم و رشد عادى را ندارند و اين توانايى را از دست مى دهند و اين خود سبب تخريب و فاسد شدن بافت هاى سالم بدن مى شوند و پس از جمع شدن اين دسته از سلول ها و تخريب سلول هاى بافت هاى سالم بدن توده اى تحت نام تومور در بدن انسان ايجاد مى شود، كه اين تومور به دو حالت خوش خيم و بدخيم وجود دارد. در حالت خوش خيم تومور به لايه اى محدود ختم شده و به ساير بافت ها و ارگان ها سرايت نمى كند كه اين حالت تومور را غيرسرطانى مى نامند اما اگر تومور گسترده شده و يا قابليت پخش شدن و احاطه كردن ساير بافت ها را داشته باشد تومور سرطانى و يا بدخيم ناميده مى شود.

* تومور بدخيم
تومور بدخيم بنابر دلايل زيادى ممكن است به وجود بيايد كه از مهم ترين اين دلايل مى توان به موارد زير اشاره كرد:
۱ـ تكثير بعضى از سلول ها به طور غيرقابل كنترل در بدن
۲ـ عدم توانايى سيستم ايمنى بدن در پيشگيرى از تقسيم بى رويه سلولى
۳ـ بزرگ ترشدن غيرطبيعى تعدادى از سلول ها

سرطان فرآيندى پويا است كه توسط متغيرهاى ناشناخته و مستقل متعددى موجب تغييرات مولكولى سلول شده و سرانجام به تداخل در سيستم تكثير سلول منتهى مى شود. از نخستين نشانه هاى بروز سرطان مى توان به تغيير شكل سلول اشاره كرد كه در صورت تشخيص به هنگام اين مورد مى توان از پيشرفت سرطان تا حدودى جلوگيرى به عمل آورد. عواملى كه در زير به آن ها اشاره شده است در زمره عواملى هستند كه به ايجاد سلول هاى سرطانى كمك مى كنند:

۱ـ استعداد ميزبان: وجود نقص در كروموزوم و يا انتقال ژن هاى معيوب به جنين و سپس رشد يافتن اين ژن ها و يا ساير عوامل ژنتيكى كه در بدن ميزبان وجود دارد.
۲ـ عوامل ايمنى: نارسايى هايى كه در سيستم ايمنى طبيعى بدن وجود دارد.
۳ـ داروهاى ضعيف كننده سيستم ايمنى: استفاده از داروهايى كه موجب سركوب سيستم ايمنى طبيعى بدن شده و در اثر ضعيف شدن سيستم ايمنى بدن زمينه ظهور بيمارى هاى مختلف فراهم مى شود.
۴ـ وجود ويروس: رسوخ ويروس هاى خاصى به بدن انسان سبب تغيير دادن شكل سلولى شده و در نتيجه منجر به تكثير خارج از كنترل سلول ها شده و سپس زمينه را براى سرطان فراهم مى كند.
۵ـ عوامل محيطى: در محيط پيرامون ما موادى وجود دارند كه سرطان زا مى باشند، اين مواد خصوصاً در مشاغل خاصى به وفور يافت مى شوند مانند پرتونگارها، راديو اكتيو، امواج الكترو مغناطيسى و غيره
۶ ـ عوامل ترشح هورمونى: اين عوامل معمولاً سبب افزايش سرعت رشد بيمارى مى شوند.

* روش هاى درمان سرطان
مى توان به جرأت ادعا كرد كه تاكنون بيش از ۲۰۰ نوع مختلف سرطان مورد شناسايى دانشمندان قرار گرفته است كه هر كدام از اين سرطان ها مى تواند بافت هاى قسمتى از بدن را احاطه كرده وآن را از بين ببرد. هر كدام از اين انواع مختلف سرطان مشخصات و درمان خاص خود را دارند اما مى توان روش هاى اصلى و مشتركى را كه در همه آن ها به كار مى رود به دسته هاى زير تقسيم كرد:
۱ـ جراحى ۲ـ راديوتراپى ۳ـ شيمى درمانى ۴ـ هورمون درمانى ۵ـ ژن درمانى

* سرطان و شغل
يكى از مهم ترين دلايل بروز سرطان در افراد مختلف محيط پيرامون آن ها مى باشد كه اين امر با توجه به حضور بلندمدت افراد در مشاغل مختلف قابل توجه است. همه مشاغل مانند هم نيستند و به همين دليل وجود عوامل خطرزا در شغل هاى مختلف نيز يكسان نيست. به عنوان مثال كارگرى كه در حال كار در يك كارخانه ريسندگى و بافندگى است از نظر در معرض قرار گرفتن عوامل سرطان زا با كارگرى كه در كارخانه خودروسازى است و يا كارمندى كه در دفتر ادارى به كار مشغول است تفاوت دارد. خوشبختانه امروزه طب كار در زمينه هاى پيشگيرى از ابتلا به بيمارى پيشرفت هاى فراوانى كرده است و پزشكان زيادى در حال فعاليت بر روى جنبه هاى مختلف آن هستند. اين دسته از پزشكان در كارخانه هاى پرخطرى كه عوامل بيمارى زاى زيادى در آنها وجود دارد كارگران را به صورت دوره اى مورد معاينه قرار مى دهند تا از بروز بيمارى هاى مختلف و خصوصاً سرطان جلوگيرى شود.

* درمان هاى تركيبى
از زمان بروز نخستين علايم سرطان مى توان بيشتر تومورهاى بدخيم را براساس ميزان و وسعت پيشرفت آنها درجه بندى كرد. به عنوان نمونه تومورهاى كوچك را كه به گره هاى لنفى يا ديگر نقاط بدن گسترش نيافته اند تومورهاى مرحله يك و تومورهايى را كه توسعه بيشترى يافته و به گره هاى لنفى توسعه يافته اند تومورهاى مرحله دو و سه و تومورهايى را كه پيشرفت بسيار زيادى داشته و در نقاط كليدى بدن قرار گرفته اند تومورهاى مرحله چهار مى نامند.
پزشكان از روش هاى جراحى يا پرتودرمانى براى معالجه بيمارانى كه داراى تومورهاى مرحله اول هستند استفاده مى كنند و در تومورهاى مراحل دوم و سوم از درمان هاى تركيبى بهره مى گيرند كه شايع ترين روش درمان تركيبى استفاده از جراحى يا پرتودرمانى و به دنبال آن شيمى درمانى است.
در روش جديدترى از درمان هاى تركيبى و تعديلى كه القاى شيمى درمانى (Induction chemotherapy) ناميده مى شود ابتدا شيمى درمانى و سپس جراحى پرتودرمانى انجام مى شود اين روش به متخصصان اين امكان را مى دهد كه با مشاهده سرعت كوچك شدن و تحليل تومور اوليه ميزان اثربخشى داروها را مورد ارزيابى قرار دهند.
اين روش از درمان هاى تركيبى امكان درمان سلول هاى تومورى را كه در سراسر بدن گسترش يافته اند در مراحل ابتدايى شكل گيرى اين تومورها فراهم مى كند و در برخى از موارد گزارش شده موجب حذف عمل جراحى جهت برداشت اندام سرطانى شده است. روش ديگر درمان هاى تركيبى هورمون درمانى نام دارد كه يكى از روش هاى دارودرمانى به حساب آمده و در مواردى كه منشأ سرطان در هورمون هاى اشخاص باشد مانند سرطان هاى پستان و پروستات بسيار مؤثر خواهد بود.

* ايمنى درمانى
دانشمندان علم ژنتيك سال هاى طولانى است كه به دنبال روش هاى ايمنى درمانى جهت مداواى سرطان مى گردند. اين روش از درمان كه عمدتاً با تزريق واكسن انجام مى شود در بيمارى هاى شناخته شده مانند آبله، كزاز و غيره رواج بسيارى يافته است و اين بيمارى ها با تزريق واكسن ريشه كن شده اند اما در خصوص سرطان با توجه به اين كه سيستم ايمنى بدن قادر به تشخيص سلول هاى سرطانى و حمله مستقيم به آنها نيست و به علاوه بسيارى از توده هاى مشخص اين سلول ها را در معرض ديد سيستم ايمنى بدن قرار دهند تا با شناسايى از سوى سيستم دفاعى بدن مورد حمله قرار گرفته و از بين بروند.

* واكسن ضدسرطان
با وجود آن كه تومورها از بافت هاى بدن مشتق مى شوند پادتن هاى حاصله از سلول هاى تومورى براى سيستم ايمنى بدن به عنوان مولكول هاى بيگانه شناخته مى شود و سيستم ايمنى بدن مى تواند اين سلول ها را مورد شناسايى قرار داده و از رشد آنها جلوگيرى به عمل آورده و يا آنها را نابود كند، اين روش از ايمنى، ايمنى سلولى ناميده مى شود كه دانشمندان براى رسيدن به اين روش از درمان راه هاى بسيارى را پيموده و ساليان درازى به تحقيق پرداخته اند امامشكل بزرگى كه در سر راه رسيدن به اين هدف وجود دارد اين است كه بيشتر تومورها توان توليد پادتن هاى فراوان و متنوعى را دارند كه اين پادتن ها هنوز به طور كامل شناخته نشده اند و به علاوه در مقابل واكسن ها نيز ار خود مقاومت نشان مى دهند. تاكنون چندمورد از مطالعات دانشمندان براى درمان سرطان به روش واكسن جواب داده است كه به دليل درصد بسيار پائين در ميان نمونه هاى آزمايش شده روشى عام براى درمان سرطان به حساب نمى آيد.

* درمان هاى جديد
از جديدترين شيوه هاى درمان سرطان كه بتازگى در نقاط مختلف دنيا آزمايش شده و درصد جواب دهى آنها نيز حائز اهميت است مى توان به توليد گويچه هاى سفيد از بين برنده تومورهاى سرطانى ، پرتودرمانى جهت گيرى شده توسط شليك پادتن هاى راديواكتيو به سوى سلول سرطانى و انهدام كامل سلول سرطانى، تهيه واكسن براى تحريك دستگاه دفاعى بدن به منظور شناسايى سلول هاى سرطانى و نابودى تومورهاى بدخيم و استفاده از روش هاى ژنتيك مولكولى اشاره كرد كه با توجه به جديدبودن اين روش ها مطالعات دانشمندان روى اين روش ها هنوز در حال جريان است.

منيع : روزنامه ايران
New Member
پست: 10
تاریخ عضویت: شنبه 26 خرداد 1386, 12:18 pm

Re: روشهاى نوين درمان سرطان

پست توسط babyboy123 »

سلام به دوستان
اگه امكان داره از سرطان كبد هم مطلبي بذاريد.عوارض،تاثيرات،عوامل پيشگيري و اقداماتي كه بيمار مبتلا بايد انجام دهد.
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

رژيم غذايي در سرطانها

پست توسط Dr.Akhavan »

  غذايي در سرطانها
 


زماني تصور مي شد که رژيم هاي غذايي نقشي در مرگ هاي ناشي از سرطان ندارند. امروزه محققان ثابت کرده اند که رژيم غذايي روزانه افراد نقش مهمي در پيشگيري، بروز و درمان انواع سرطان ها ايفا مي کند. با پذيرش اين حقيقت که انسان هر روزه ملزم به مصرف غذا مي باشد و به دليل تعداد و تنوع سرطان هايي که بطور بالقوه با رژيم غذايي در ارتباط هستند، مي توان گفت که در حدود يک سوم سرطان هايي که در نهايت منجر به مرگ مي شوند با آنچه که مي خوريم در ارتباط هستند.


تاثير تحولاتي که امروزه در نوع زندگي و عادات غذايي مردم صورت گرفته است را نمي توان در ايجاد چنين بيماري هايي ناديده گرفت. بدون شک استعداد ابتلا به سرطان در افراد مختلف به دليل تفاوت هاي زمينه اي و ذاتي با يکديگر متفاوت است و علاوه بر ويژگي هاي وراثتي، عوامل بيروني نيز در ايجاد سرطان ها تاثير بسزايي دارند.

با وجود شيوع روزافزون سرطان در سراسر دنيا هر روزه خبرهاي اميدوار کننده اي درباره اين بيماري ها مي شنويم. اگر نمي توانيم در عوامل محيطي خود تغييري ايجاد کرده و يا اگر نمي توانيم بر محيط زيست و عوامل تهديدکننده موجود در آن غلبه کنيم، اما مي توانيم با اصلاح و متعادل ساختن الگوهاي غذايي خود در طول زندگي احتمال ابتلا به سرطان را در خود به ميزان قابل ملاحظه اي کاهش دهيم. مطالعه جمعيت هايي که از يک منطقه به منطقه ديگر مهاجرت مي کنند و در نتيجه مهاجرت، فرهنگ غذايي خود را نيز تغيير مي دهند، نشان داده است که اين مردم در اثر تغيير الگوي غذايي و پذيرش الگوي جديد، در معرض ابتلا به سرطان هاي شايع در منطقه قرار مي گيرند.

بين تغذيه و رژيم غذايي با سرطان ارتباطي پيچيده وجود دارد. غذايي که مي خوريم به طور بالقوه مي تواند حاوي مواد سرطان زا و پيش ساز سرطان و يا بالعکس داراي مواد ضدسرطاني باشد. ماهيت سرطان و ارتباط آن با رژيم غذايي در مناطق مختلف متفاوت است. از اين رو نمي توان دستورالعمل هاي يکسان را براي تمام مردم پيشنهاد کرد. به طور مثال در کشورهاي صنعتي شمال آمريکا و اروپا مشکل بيش بود تغذيه اي (nutrition over ) در بروز سرطان ها مطرح مي باشد و بنظر مي رسد که رژيم هاي پرچربي و پرکالري رايج در اين کشورها با شيوع روزافزون انواع مختلف سرطان ها در ارتباط باشد. در مقابل، ماهيت مشکل در کشورهاي در حال توسعه اساسا متفاوت است. آنچه که در اين کشورها مسله ساز مي باشد کمبودهاي تغذيه اي (Nutrition Unber ) و محدوديت تنوع در الگوي غذايي است.

در چنين الگويي ميزان ويتامين ها و مواد مغذي که براي سلامت افراد ضروري هستند ناکافي است. علاوه بر آن مشکلات مربوط به انبار و نگهداري غذا نيز کيفيت غذاي مصرفي اين مردم را به ميزان قابل توجهي کاهش مي دهد. تفاوت در ماهيت رابطه سرطان و رژيم غذايي بين ملل مختلف ايجاب مي کند که دستورالعمل هاي اجرايي براي هر ملتي با توجه به خصوصيات آن جمعيت پيشنهاد مي شود. در مطلب زير خلاصه اي از دستورالعمل هاي توصيه شده توسط سازمان هاي حمايتي، محققان، آژانس هاي دولتي و ارگان هاي بهداشتي که قابل استفاده براي عموم مردم مي باشد، آورده شده است.

1 ) رژيمي متنوع داشته باشيد. به خاطر داشته باشيد که مواد مغذي مورد نياز شما تنها از يک يا دو منبع تامين نشود. در رژيم روزانه خود از تمام گروه هاي غذايي: ميوه ها، سبزيها، غلات، گوشت، محصولات لبني و... استفاده کنيد.

2 ) وزن خون را همواره در حد متعادل نگه داريد. چاقي عامل اصلي بوجود آورنده بسياري از بيماري ها از قبيل بيماري هاي قلبي، عروقي، فشارخون، ديابت و زمينه ساز بعضي از سرطان ها است.

3 ) مصرف چربي زياد، غذاهاي حاوي چربي اشباع شده و کلسترول را محدود کنيد. رژيمي که چربي آن بالاست مي تواند خطر ابتلا به سرطان هاي پستان، پروستات، کولون و رکتوم را افزايش دهد.

4 ) ميزان غذاهاي نشاسته اي و فيبري را در رژيم خود افزايش دهيد. به آساني مي توان مقدار نشاسته و فيبر رژيم را با خوردن ميوه ها، سبزي ها، سيب زميني، دانه ها، نان ها و غلات کامل افزايش داد. يک رژيم پرفيبر احتمال ابتلا به سرطان کولون و رکتوم را کاهش مي دهد.

5 ) مصرف شيريني را محدود کنيد. الگوهاي غذايي حاوي شيريني و غذاهاي شيرين، اغلب پرچرب، با کالري زياد و تهي از مواد مغذي و معدني مي باشند که چنين رژيمي زمينه ساز بروز بعضي از سرطان ها است.

6 ) نمک رژيم غذايي خود را تا حد ممکن کاهش دهيد.

7 ) مصرف نوشابه هاي الکلي را قطع کنيد. مصرف الکل مي تواند منجر به سرطان دهان، حلق، مري و کبد شود. ميزان ابتلا به سرطان در الکلي هايي که سيگار مي کشند چندين برابر است.چه غذاهايي را انتخاب کنيم؟

با انتخاب و گنجاندن غذاهاي زير در الگوي غذايي روزانه خود مي توانيد احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهيد.
- فيبر غذايي قسمتي از ساختمان سلول گياهي است که دستگاه گوارش انسان قادر به هضم آن نمي باشد. فيبر به حرکت غذا در لوله گوارش و دفع ضايعات آن از بدن و در نتيجه حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک مي کند. داشتن رژيمي که ميزان فيبر آن بالا و چربي آن پايين باشد، احتمال ابتلا به سرطان کولون و رکتوم را مي کاهد. ميزان مصرف فيبر در جوامع آمريکايي 11 گرم در روز مي باشد که به توصيه انستيتو بين المللي سرطان NCI اين ميزان بايد به 20 تا 30 گرم در روز افزايش يابد. NCI مصرف بيش از 35 گرم فيبر در روز را توصيه نمي کند زيرا مصرف بيش از اين ميزان مي تواند اثرات نامطلوبي به وجود آورد. براي يافتن فيبر مورد نياز، به جاي مکمل هاي فيبري مصنوعي، از منابع غذايي غني از فيبر استفاده کنيد. به اين منظور انواع نان ها، ماکاروني ها و غلات تصفيه نشده را در رژيم خود بگنجانيد. سعي کنيد مصرف محصولاتي که از آردهاي تصفيه شده ساخته مي شوند را کم کنيد. سيب درختي، هلو، گلابي، سيب زميني با پوست، لوبيا و نخود پخته منابع بسيار خوبي از فيبر هستند. غذاهاي پرفيبر معمولا چربي پاييني دارند.

- در رژيم غذايي روزانه خود تا حد امکان از گوشت هاي کم چرب استفاده کنيد. قبل از اين که گوشت را بپزيد تمام چربي هاي قابل رويت آن را جدا کنيد و دور بريزيد و اگر چربي باقي ماند، قبل از خوردن آن را جدا کنيد. مصرف ماهي را افزايش دهيد. گوشت سفيد را به جاي گوشت قرمز استفاده کرده و قبل از پخت، پوست و چربي آن را جدا کنيد.

- ميوه ها و سبزي ها را جايگزين تنقلات سرخ شده و پرچرب کنيد.

- به جاي مواد لبني پرچرب (شير کامل، خامه، سرشير و...) از محصولات لبني کم چربي استفاده کنيد. اين گروه از مواد غذايي منابع خوبي از پروتئين، ويتامين ها و مينرال ها (مواد معدني) به ويژه کلسيم هستند که براي حفظ سلامت فرد مفيد مي باشند.

- مصرف غذاهاي حاوي ويتامينA، بتاکاروتن و ويتامين C احتمال ابتلا به سرطان ها را کاهش مي دهند. ميوه ها و سبزي هاي زيادي وجود دارند که داراي مواد فوق مي باشند. سعي کنيد در رژيم غذايي روزانه خود از سبزي هاي برگي شکل سبز تيره، زرد و نارنجي و ميوه ها بويژه مرکبات استفاده کنيد.

- سبزي هاي خانواده کلم اغلب کاهش دهنده احتمال ابتلا به انواع سرطان ها هستند. اين سبزي ها منابع خوبي از فيبر، ويتامين ها و مينرال ها مي باشند. از اين خانواده مي توان به کلم چيني، کلم بروکلي، کلم بروکسل، کلم پيچ، گل کلم و کلم قمري اشاره کرد.


تغيير عادات غذايي
- لزومي ندارد که شما براي حفاظت خود در مقابل حمله سرطان، غذاهايي را که دوست داريد کنار بگذاريد. به جاي آن سعي کنيد در اغلب موارد غذاهايي را انتخاب کنيد که احتمال ابتلا به سرطان را کاهش مي دهند و مصرف غذاهايي را که احتمال بروز سرطان را افزايش مي دهند محدود کنيد.

- سعي نکنيد که عادات غذايي خود را يک شبه تغيير دهيد. ميوه ها و سبزي ها را به تدريج و در طول يک دوره چند هفته اي به رژيم خود اضافه کنيد.

- سعي کنيد هر بار که به خريد مي رويد يکي از مواد غذايي پرچرب را با مشابه کم چرب آن جايگزين کنيد.

- به جاي مواد غذايي که از آردهاي تصفيه شده و غلات فرآينده شده درست شده اند مانند نان هاي سفيد، از محصولاتي با آرد کامل و غلات کامل استفاده کنيد.

- از روش هايي براي پخت غذا استفاده کنيد که نيازي به افزودن روغن نداشته باشد. مانند تنوري کردن، بخارپز کردن و آب پزکردن.

- در روش هايي مانند کباب کردن و بريان کردن از تماس غذا با دود جلوگيري کنيد. تماس غذا با دود مي تواند منجر به توليد مواد سرطان زا در غذا شود.

- سعي کنيد غذا را قبل از کباب يا بريان کردن در فويل بپيچيد و آن را از منبع حرارتي دور نگهداريد تا مدت زمان پخت طولاني تر شود.

- سعي کنيد با توجه به برچسب غذاها و ميزان چربي، کالري و فيبر در آنها، براي هر روز خود يک برنامه غذايي تنظيم کنيد.

منبع : وبلاگ تودی طب
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

تکامل و ابتلا به سرطان

پست توسط Dr.Akhavan »

  و ابتلا به  چرا انتخاب طبيعي سرطان را از بين نبرده است ؟

انتخاب طبيعي نتوانست توانايي از بين بردن سرطان ها را به نوع بشر اعطا کند و حتي (برخي از دانشمندان بر اين باورند که) ابزارهاي لازم براي رشد تومورها را نيز در وي به وجود آورد.


اين واقعيت ها، سرطان را براي زيست شناسان، تکامل به صورت معمايي تلخ و در عين حال، فريبنده درمي آورد. اگر، انتخاب طبيعي آن اندازه قدرت داشته که توانسته موجب سازگاري هاي بسيار پيچيده از نقطه نظر سيستم ايمني با محيط شود، چرا نتوانسته شر سرطان ها را از سر انسان کوتاه کند؟ پاسخ، بنا بر پژوهش هاي جديد، درخود فرآيند تکامل نهفته است. انتخاب طبيعي به نفع برخي دفاع ها در برابر سرطان تمام شده ولي نمي تواند به کلي آن را از بين ببرد. جالب است که انتخاب طبيعي ممکن است حتي غفلتاً پاره اي شرايط را نيز براي رشد سلول هاي سرطاني مساعد سازد.

هنوز، مطالعه پيرامون فرآيند تکامل سرطان دوران کودکي خويش را طي مي کند. تاکنون وقت و تلاش پژوهشگران بيشتر صرف بحث هايي پيرامون مکانيسم هاي تکامل و آزمون فرضيه ها شده است. برخي از پژوهشگران نسبت به مفيد بودن نتايج اين تحقيقات در مبارزه عليه بيماري ها ترديد دارند. زيست شناسان تکامل قبول دارند که کارشان ربطي به درمان سرطان ندارد، ولي درک تاريخچه تکامل سرطان ها، از نظر آنها، مي تواند سرنخ هايي را به دست دهد (که در غير اين صورت از نظر ما پنهان خواهند ماند). روشن است که پژوهشگران همواره اين نظر را در پس ذهن خويش دارند.

سپيده دم سرطان

سرطان در اصل، بيماري چندسلولي است. توليد مثل نياکان تک سلولي ما به صورت تقسيم به دو سلول دختر بود. پس از پيدايش جانور در حدود 700 ميليون سال پيش، سلول هاي بدن آنها، با استفاده از ماشين مولکولي به ارث رسيده از پيشينيان ، به توليد مثل از راه تقسيم شدن ادامه دادند. از سوي ديگر، سلول هاي حاصل از اين فرآيند تقسيم، شروع به تخصصي شدن و تشکيل بافت هاي مختلف کردند. بدن هاي پيچيده پرسلولي امروز اين حيوانات، تنها زماني تشکيل شدند که ژن هاي جديدي به وجود آمدند که مي توانستند چگونگي تقسيم سلول ها را کنترل کنند- مثلاً با متوقف کردن توليد سلول ها پس از رسيدن عضو به اندازه زمان بزرگسالي. وجود ميليون ها نوع از حيوانات، شاهدي است بر موفقيت عظيم فرآيند تکامل که نهايتاً به اين جا رسيد که جانوران پرسلولي جملگي صاحب بدن شدند. ولي، همين بدن ، خطرات بزرگي نيز با خود به همراه مي آورد. هر بار که سلولي از بدن تقسيم مي شود، DNA آن شانس اندکي دارد براي آنکه گرفتار يکي از جهش هاي موجد عارضه سرطاني شود.

براي مثال، جهش هاي کوچک ممکن است موجب شوند مهار سلولي از دست رفته و شروع به تکثير بدون کنترل کند. جهش هاي ديگر مي توانند به مشکل اضافه کنند؛ ممکن است اجازه دهند سلول ها از نظم و ترتيب خارج شده، به بافت هاي اطراف هجوم آورده و در تمام بدن پراکنده شوند. يا اجازه دهند سلول هاي توموري به سيستم ايمني نفوذ کنند يا، در پي اکسيژن تازه، به عروق خوني جذب شوند. به عبارت ديگر، سرطان همان فرآيندي را در بدن تجديد مي کند، که حيوانات را قادر به انطباق با محيط ساخت. در سطح ارگانيسم ها، انتخاب طبيعي زماني عمل مي کند که جهش هاي ژنتيکي موجب مي شوند برخي از ارگانيسم ها در توليد مثل از ديگران موفق تر باشند؛ جهش ها به اين معنا «انتخاب» مي شوند که پايدار باقي مانده و در نسل هاي آتي شايع تر خواهند شد. در سرطان، سلول ها نقش ارگانيسم ها را ايفا مي کنند. تغييرات سرطان زا در DNA موجب مي شوند که توليد مثل در برخي از سلول ها موثر از ديگران عمل کند. و حتي در داخل يک تومور، سلول هايي که بهتر از ديگران سازگاري پيدا کرده اند، احتمالاً موفق ترند.

مرزهاي دفاع

گرچه ممکن است بدن ما در برابر سرطان آسيب پذير باشد، ولي راه هاي بسياري نيز براي متوقف کردن آن دارد. اين استراتژي ها احتمالاً، خود ناشي از فرآيند انتخاب طبيعي هستند، چه جهش هايي که موجب شدند نياکان ما کمتر از سرطان ها بميرند، در عين حال توانستند قدرت توليد مثل آنها را بيشتر کنند. ليکن، با توجه به اينکه همه ساله ميليون ها انسان دچار سرطان مي شوند، روشن است که اين دفاع ها نتوانسته اند بيماري را ريشه کن کنند. زيست شناسان تلاش مي کنند با مطالعه تحول و تکامل اين گونه دفاع ها، به دليل شکست آنها پي ببرند.

پروتئين هاي مهارکننده تومورها، از جمله موثرترين دفاع ها عليه سرطان به شمار مي روند. مطالعات نشان مي دهند که برخي از اين پروتئين ها، با پايش چگونگي توليد مثل سلول ها، مانع بروز سرطان مي شوند. اگر سلولي به روشي غيرطبيعي تکثير پيدا کند، اين پروتئين ها آن را به سمت مرگ يا پيري زودرس سوق مي دهند. سلول زنده است، ولي ديگر نمي تواند توليد مثل کند. پروتئين هاي مهارکننده، نقشي حياتي در زنده ماندن ما ايفا مي کنند، ولي اخيراً دانشمندان به مطلب عجيبي درباره آنها پي برده اند؛ از برخي لحاظ، بهتر است بدون آنها سر کنيم. اخيراً مطالعاتي پيرامون يکي از اين پروتئين ها، به نام p16 (يا بهتر بگوييم p16-Ink4a)، بر روي موش ها صورت گرفته است. با استفاده از تکنيک هاي مهندسي ژنتيک، نسلي از موش ها به وجود آمدند که فاقد ژن فعال p16 بوده لذا قادر به توليد اين پروتئين نيستند. نتايج اين تحقيق، در سپتامبر سال 2006 منتشر شد. همان گونه که انتظار مي رفت، اين گروه از حيوانات بيشتر در معرض ابتلا به سرطان هايي بودند که مي توانستند در يک سالگي بروز کنند.اما فقدان ژن p16، سودي هم دربر داشت. هنگامي که موش ها پير مي شدند، سلول هاي شان هنوز مانند دوران جواني حيوان رفتار مي کردند. در آزمايشي، دانشمندان به بررسي موش هاي پيري پرداختند که برخي از آنها داراي ژن فعال p16 بودند و برخي ديگر خير. دانشمندان سلول هاي انسولين ساز را در لوزالمعده اين حيوانات از بين بردند. جوندگان طبيعي ديگر قادر به توليد انسولين نبودند و دچار ديابت کشنده اي شدند. ولي، آنهايي که فاقد پروتئين p16 بودند، مبتلا به ديابت خفيفي شده و زنده ماندند. پيشتازان سلول هاي انسولين ساز آنها، هنوز قادر به توليد مثل سريع بوده و لوزالمعده را مجدداً با سلول هاي تازه اي پر کردند. دانشمندان، نتايج مشابهي را هنگام بررسي سلول هاي خون و مغز موش ها يافتند؛ p16 از آنها در برابر سرطان محافظت مي کرد، ولي پيرشان مي کرد.

اين نتايج، در تاييد فرضيه اي بود که چندين سال قبل مطرح شد. فرآيند انتخاب طبيعي، به نفع پروتئين هاي ضدسرطان مانند p16 پيش رفت، ولي تنها در حد معقول. اگر اين پروتئين ها بيش از اندازه حالت تهاجمي به خود گيرند، مي توانند با پيرتر کردن سريع تر بدن، تهديدهاي خاص خود را براي سلامتي بشر پديد آورند. اين فرضيه، هنوز هم مطرح است، ولي نياز به داده ها و شواهد هر چه محکم تري دارد.

به تاخير انداختن آنچه که ناگزير است

براي دفاع عليه سرطان، لازم نيست بيماري به طور کامل ريشه کن شود تا انتخاب اصلح صورت پذيرد. گرچه، نمي تواند پيدايش تومورها را تا دوران پيري به تعويق اندازد، ولي مي تواند کاري کند که افراد مبتلا، به طور متوسط، فرزندان بيشتري نسبت به کساني که فاقد چنين دفاعي هستند، داشته باشند. ممکن است ظالمانه به نظر رسد که تکامل تنها در جهت و به نفع افراد پير مبتلا به سرطان باشد، ولي بايد در نظر داشت که انتخاب طبيعي به اين دليل به نفع ژن ها تمام نمي شود که منظور زندگي طولاني تر و توام با شادي است. انتخاب ژن ها، به دليل توانايي آنها در انتقال اطلاعات از نسلي به نسل ديگر است.

پروتئين هاي ضدسرطان، مانند p16، احتمالاً بيشتر به نفع افراد جوان هستند تا پيرها. هنگامي که p16 سلولي را به وضعيت پيري زودرس مي برد، تنها تکثير سلول نيست که متوقف مي شود، بلکه سلول شروع به توليد برخي پروتئين هاي کمياب مي کند. از جمله اين پروتئين ها، عامل رشد سلول هاي سطح داخلي ديواره عروق است که محرک رشد عروق خوني بيشتر است. نقش اين عامل، قرار دادن مواد غذايي بيشتر در دسترس تومورهاست. در افراد جوان، ممکن است اثر اصلي p16 مهار سلول هاي سرطاني باشد. ليکن، با گذشت زمان، شمار بيشتر و بيشتري دچار پيري زودرس خواهند شد که آنها را در برابر سرطان در دوران پيري آسيب پذير خواهند کرد.

راه ديگر، براي به تاخير انداختن سرطان، برپا کردن چندين خط دفاعي است. مثلاً، مطالعات پيرامون سرطان روده بزرگ نشان داده اند که سلول هاي روده بزرگ، پيش از آنکه سرطاني شوند، بايد جهش هايي در چندين ژن آنها صورت گرفته باشد. اين خطوط دفاعي مانع ابتلا به سرطان روده بزرگ نمي شوند- در واقع اين بيماري سومين سرطان شايع به شمار مي رود. ولي لزوم جهش هاي متعدد در سلول ها، احتمالاً شانس بروز سرطان روده بزرگ را در جواني کمتر مي کند. سن متوسط براي تشخيص سرطان روده بزرگ، 70 سال است. البته همه سرطان ها براي افراد مسن نيستند. مثلاً بيشتر قربانيان سرطان شبکيه چشم، موسوم به رتينوبلاستوم، کودکان هستند. اما دانشمندان بر اين باورند که مسوول و موجب اين تفاوت بين دو نوع سرطان نيز، خود فرآيند تکامل است. سلول هاي روده بزرگ فرصت هاي به مراتب بيشتري براي دچار شدن به جهش هاي خطرناک در مقايسه با سلول هاي شبکيه دارند. روده بزرگ، عضو بزرگي است با سلول هاي بسيار که در تمام طول حيات فرد مرتباً در حال توليد سلول هاي جديد به جاي سلول هايي است که پير شده و دچار ريزش مي شوند. همين، فرصت بهتري را در اختيار عوامل دفاعي مانع سرطاني شدن سلول هاي روده بزرگ قرار مي دهد. از سوي ديگر، شبکيه چشم به نسبت بسيار کوچک تر است. همين مجموعه کوچک سلول ها نيز، پس از پنج سالگي کودک از تکثير بازمي مانند. شبکيه، با تقسيمات کمتر، فرصت هاي بسيار کمتري براي سرطاني شدن در اختيار دارد. در نتيجه، رتينوبلاستوم بي نهايت نادر بوده و در يک ميليون نفر، تنها چهار تن را مبتلا مي کند. در اين جا، خطر آن اندازه ناچيز است که انتخاب طبيعي نمي تواند دفاع هاي جديدي را عليه رتينوبلاستوم در ميان نسل ها منتشر سازد.

در نهايت، اين اميدواري وجود دارد که مطالعه تکامل سرطان بتواند نشان دهد چرا ريشه کن کردن اين بيماري تا اين اندازه دشوار است. در حال حاضر، پاسخي براي اين پرسش وجود ندارد، ولي شايد تنها راه خلاص شدن از شر اين بيماري چنين باشد که توليد مثل سلول ها به شيوه اي ديگر صورت گيرد.

منبع : پزشکی امروز
New Member
پست: 18
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 27 شهریور 1386, 12:18 am
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط shafagar »

Introducing the First and only Internet base of watertherapy medicine in the world (Fasting + drinkg water ):
[align=left]
Internet base have glory to introduce a new and ompletely normal method to treat diseases and especially incurable diseases to mortals.
In this method ,the patient will be treated by a specialist of this method (Hassan Jalalian) in 10 to 40 days . There is not any chemical drugs or surgical operation , and acording to special orders of the specialist of This method ,the patient would fast and drink only water in his therapy periods in 10 to 40 days.
In this private method , the patients will be treated completely and it will promised to mortals that incurable diseases ( suchas cancers, psoriasis and so on ) will be treated in short time and without any troubles . the patient will be treated in 10 to 40 days .
1. cancers
2. skin disease
3. the digestire system diseases.
4. sex weakness in men( premature ejaculation , weakness in genital organ )
5.joints diseases(strampel – Artrus – gout)
6. channels and genital system diseases in women cinfection in compassion and resica – orary kist
7. vertebral column diseases ( disk in neck and waist )
8. Hepatic diseases( infections, hepatic sirus – hepatite
9. renal diseases
10. diseases in genital system and channel in men ( prostate ,syphilis ,gonorrhea ,weakness in tesis)
11. Inner gland diseases(diabetes)
12. Blood Vessels diseases
13.respiratory channels diseases (asthoma,goiter)
14. Varieties boils and infetious wounds
15. premature old age
In order to treat by this normal medicine (fasting +water ) ,you should be a member of site until Mr. Jalalian ,specialist of water therapy medicine, will do remdial stages.
We offer the best wishes for you .
[External Link Removed for Guests]

 

اخوان : دوست عزیز بهتر است قوانین را رعایت کنید و مطالب را فارسی تایپ کنید.
مطالب شما در مورد روش آب درمانی به تایپیک خواص آب منتقل شد . لطفا مدام این روش را در هر تایپیکی ارسال نفرمایید.
ممنون
ارسال پست

بازگشت به “پزشکي”