**** سرطان ****

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 350
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 1:10 pm
سپاس‌های دریافتی: 19 بار
تماس:

سرطان سينه در مردان

پست توسط jeeerjeeerak »

عوامل مشابه زمینه‌ساز بیماری‌های سینه در زنان، تحت تاثیر عوامل هورمونی، تحریك و باعث بروز سرطان سینه در مردان می‌شوند.

دكتر معصومه جعفری، فوق تخصص و جراح بیماری‌های زنان و زایمان در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص سرطان سینه در مردان گفت: ژینكوماسی مهمترین عامل به وجود آورنده سرطان سینه در مردان است. به این ترتیب كه عوامل هورمونی به خصوص افزایش استروژن در بافت پستانی، موجب بزرگ شدن سینه و ایجاد تغییرات ساختاری سلول‌های سینه در فرد می‌گردد كه از نشانه‌های بروز سرطان سینه در مردان است.

دكتر جعفری با اشاره به این مسئله كه تا كنون موارد نادری از سرطان سینه در مردان گزارش شده است، اضافه كرد: عوامل محیطی، تغذیه و جغرافیا تحت تاثیر عوامل ژنتیكی باعث بروز سرطان سینه در زنان و مردان می‌شوند.

وی استعمال دخانیات به خصوص سیگار را از علل زمینه‌ساز بروز این بیماری ذكر و تصریح كرد: در صورت تغییر شكل ظاهری و بزرگ شدن بی دلیل سینه در مردان، باید با پزشك متخصص مشورت شود.
مشترک مورد نظر در دسترس نمي باشد !!
اخراج شده
نمایه کاربر
پست: 859
تاریخ عضویت: جمعه 29 اردیبهشت 1385, 11:44 pm
محل اقامت: تهران - پونک
سپاس‌های دریافتی: 24 بار
تماس:

پست توسط Nokia N93 »

سلام

جير جيرک جان يعني اين سرطان رو آقايان از خانوم ها مي گيرند؟ :-x
تصویر

[External Link Removed for Guests]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 350
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 1:10 pm
سپاس‌های دریافتی: 19 بار
تماس:

پست توسط jeeerjeeerak »

بزرگ شدن سينه ها در مردان به دليل كمبود تستوسترون و افزايش استروژن است كه در اثر داروهاي خاص يا شرايط محيطي يا عوامل ارثي ايجاد مي شود و همين مي تواند باعث سرطان سينه در آقايان شود :shock:
مشترک مورد نظر در دسترس نمي باشد !!
اخراج شده
نمایه کاربر
پست: 859
تاریخ عضویت: جمعه 29 اردیبهشت 1385, 11:44 pm
محل اقامت: تهران - پونک
سپاس‌های دریافتی: 24 بار
تماس:

پست توسط Nokia N93 »

متشکرم
تصویر

[External Link Removed for Guests]
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

سلول سرطاني چيست؟

پست توسط Dr.Akhavan »

سلول سرطاني چيست؟

فـــــرق يك سلول سرطاني با سلول معمولي در اين است كه سلولهای معمولي بدن انسان همواره در حال رشد هستند ، و هنگامي كه به علت فرسودگي از بين رفتند ، يك سلول همانند آن ساخته ميشود امّا سلولهای سرطاني با آنها از نظر شكل و ساختمان فرق كلي دارند ، كه به ظاهر تشخيص داده نميشوند ولي زير ميكروسكوپ اختلاف آنها كاملا" مشخص ميشود اين سلولها همواره ناكامل مي مانندو هرگز به حد تكامل نميرسند و آنقدر بر شمارشان افزوده ميشود كه سلامت بدن را به خطر مياندازند
مسلما" وقتي اين رشد ناهنجار مرتبا" ادامه يابد و تمام بدن را فرا گيرد
سلولهای معمولي بدن از رشد و فعاليت باز مي مانند و مريض به مرگ تهديد ميشود
كســــي تا به امروز به درستي نمي داند كه علت سرطان چيست! امّا يكي از عوامل آن عفونت بدن با بعضي از ويروسهاست عجيب اينكه سلولهای زنده سرطان فقط در اشخاص مبتلا به سرطان رشد ميكنند و اگر آنها را به افراد سالم تزريق كنند ، رشد و ازدياد خود را از دست ميدهند و در اندك مدتي نابود مي گردند.
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

سرطان پروستات

پست توسط Dr.Akhavan »

   سرطان پروستات زماني اتفاق مي افتد كه سلول هاي بدخيم از غده پروستات به واسطه تغيير در DNA گسترش پيدا مي كنند.

وقتي كه DNA جهش كند سلول هاي معمولي مي توانندبه صورت غير عادي رشد كرده و سرطاني شوند.

عواملي كه سبب گسترش پروستات ميشوند :افزايش سن -سابقه وجود بيماري در خانواده -گرفتن رژيم سخت لاغري -نژاد آفريقايي يا آمريكايي


علايم بيماري:

۱:كاهش ميزان ادرار

۲:ناتواني در دفع ادرار

۳:تكرر ادرار

۴:سوزش ادرار

۵:وجود خون در ادرار

۶:ناتواني جنسي

۷:وجود درد در لگن و ستون فقرات و دنده ها

رژيم متعادل غذايي كه بر مصرف ميوه ها و سبزيجات و غلات تكيه دارد و مصرف چربي در آن كم است خطر ابتلا به اين بيماري را كاهش ميدهد.


تشخيص بيماري:

آزمايش خون در مورد يافتن آنتي ژن اختصاصي پروستات PSA

معاينه راست روده با انگشت توسط پزشك


درمان پزشكي:

۱:پروستاتكتومي"عمل جراحي در آوردن پروستات"

۲:پرتو افكني

۳:شيمي درماني

۴:هورمون درمانيدرمان گياهي:


برگ زيتون-كاسني-شاتره-ترنجبين-عناب-سپستان-ريوند چيني-خارخسك-بارهنگ-درمنه-بومادران-كاكنج-خارشتر-گل پنيرك-تخم گشنيز-تخم كرفس-ترشك-

كليه داروهاي فوق را با هم مخلوط كرده روزانه دو نوبت.صبح ناشتا و شب دم كرده و به مدت يك هفته ميل كنيد.
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

شيوع سرطان سينه زودهنگام در ايران

پست توسط Dr.Akhavan »

  سرطان سينه زودهنگام در  


شمار مبتلايان به بيماري سرطان سينه در ايران در مقايسه با سايركشورها يك دهه سني پايين تر است .
عضو هيات علمي مركز تحقيقات بيماريهاي سينه اي جهاد دانشگاهي باتاكيدبرضرورت معاينه زنان از جواني گفت : در كشور ما بيشترين ميزان مراجعه بيماران در مرحله 2 و 3 است در حاليكه در كشورهاي ديگر زنان در مراحل 1 و 2 اين بيماري به پزشك مراجعه مي‌كنند كه در همين راستا معاينه دقيقتر زنان ضروري است .خانم دكتر حقيقت بااشاره به سه روش معاينه سينه از طريق پزشك , خود فرد و ماموگرافي گفت : خانمهااز 35 تا 40 سالگي يكبار ماموگرافي پايه را انجام دهند و ماموگرافي‌هاي بعدي را به نظر پزشك منوط كنند .وي به زنان 20 سال به بالا توصيه كرد : سالي يكبار براي پيشگيري ازابتلا به سرطان سينه به پزشك مراجعه كنند اين كارشناس همچنين با اشاره به نكاتي درباره معاينه اي كه خود فرد انجام مي دهد گفت : اگر زنان در اين معاينات متوجه تغييراتي در رنگ , اندازه , برجستگي جديدو فرورفتگي در سينه خود شدند سريع به پزشك متخصص مراجعه كنند.عضو هيات علمي مركز تحقيقات بيماريهاي سينه اي جهاد دانشگاهي درباره گروههاي مستعد ابتلا به اين بيماري افزود: افرادي كه در بستگان درجه يك آنها سرطان سينه اتفاق افتاده است در پيشگيري از ابتلابه اين بيماري‌توجه بيشتري داشته باشند .وي به افراد چاق و مبتلا به بيماري هاي هورموني وكساني كه به بيماريهاي خوش خيم مبتلا شده اند نيز هشدار داد : كنترل هاي فشرده و در فواصل كوتاه‌تري در مقايسه با افراد ديگر داشته باشند.حقيقت گفت : در فن اوري هاي جديد افرادي كه ژنهاي مستعد سرطان سينه دارند به راحتي شناسائي مي شوند .بررسي هاي جديد در ايران نشان مي دهد بيش از 20 درصد سرطانهاي زنان‌, سرطان سينه است
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

**** سرطان ****

پست توسط gigi64 »

  چیست؟ 


ساختار ژنتيکی هر سلول سرعت رشد، تقسيم و زمان مرگ آن را تعيين می کند. در حالت طبيعی، جايگزينی سلولهای فرسوده با سلولهای جوان از يک برنامه منظم تبعيت می کنند و فرايند رشد و تجديد سلولی به طور ثابت در بدن اتفاق می‌ افتد.سرطان نوعی بيماری است که در آن سلول‌ها توانايی تقسيم و رشد عادی خود را از دست می ‌دهند و اين موضوع منجر به تسخير، تخريب و فاسد شدن بافت‌های سالم می ‌شود. از اجتماع اين سلول‌های سرطانی و تخريب سلول‌های بافت‌های سالم توده ‌ای به نام تومور ايجاد می‌شود. اگر تومور به لايه‌‌ای محدود ختم شود و به ساير بافت‌ها و ارگانها سرايت نکند تومور خوش ‌خيم (غيرسرطانی‌) است و اگر تومور گسترده شده يا به طور بالقوه قابليت پخش شدن و احاطه کردن ساير بافتها و ارگانها را داشته باشد بدخيم يا سرطانی ناميده می‌شود. برخی از شکل های سرطان متاستاز (Metastasize) می‌کنند به اين معنی که خصوصيت تهاجمی پيدا کرده و به ساير بافت‌های بدن، عمدتا از طريق خون و لنف، سرايت می‌کنند و تومورهای جديدی را ايجاد می‌کنند.

رشد سرطانی يا بدخيم زمانی اتفاق می‌افتد که:


برخی از سلول‌ها به طور غيرقابل کنترل شروع به تکثير کنند.


بخش‌ هايی که به طور طبيعی عهده‌ دار دفاع از بدن هستند مانند سيستم ايمنی بدن قادر به پيشگيری از تقسيم بی ‌رويه نباشند.تعدادی از سلولهای غيرطبيعی از نظر اندازه بزرگ و بزرگ‌ تر ‌شوند.

در مجموع چهار گروه ژن مسئول تقسيم سلولی به شمار می‌روند:

۱- آنکوژن‌ها (ژن‌های عامل تومور) (Oncogene) که در شرايط عادی در فرستادن پيام به سلول برای تکثير نقش دارند. اختلال و تغيير در اين سلول‌ها منجر به تکثير نامنظم سلول شده و سلول سرطانی بشمار می‌رود.

۲- ژن‌های سرکوبگر تومور- (Tumour suppressor genes) اين ژن‌ها پروتئين‌های خاصی را توليد می‌کنند که در شرايط عادی وظيفه معکوس آنکوژن‌ها را داشته و به سلول پيام توقف تکثير می‌دهد. يکی از مهم‌ترين ژن‌های اين گروه ژنی‌ به نام p۵۳ است.

۳- ژن‌های خودکشی – (Suicide genes) خودکشی سلول‌ها يا مرگ سلول يکی از مهم ‌ترين عوامل پيچيده سلولی است که به سلول توانايی خودکشی در شرايط غيرمعمول را می‌دهد تا مانع شيوع تکثير و آسيب‌ديدگی به ساير سلول‌ها ‌شود. هنگامی که ژن‌های خودکشی آسيب پيدا کنند ديگر قادر به فعاليت خود برای نابود کردن سلول معيوب نبوده و سلول سرطانی محسوب می‌شود.

۴- ژن‌های ترميمی دی ان ای- (DNA repairing genes) اين ژن‌ها مسئول ترميم دی ان ای آسيب ديده و معيوب هستند که با ترشح پروتئين‌های متفاوت زمينه ترميم دی ان ای آسيب ديده را فراهم می کنند. اما زمانی که خود اين ژن های ترميمی دی ان ای آسيب می بينند، سلول، ديگر توانايی ترميم خود را از دست داده و اختلالات ژنتيکی و ترميم نشدن دی ان ای منجربه سرطان می‌شود.

سبب شناسی سرطان

سرطان يک فرايند پويا است که توسط متغيرهای ناشناخته و مستقل متعددی موجب تغييرات مولکولی سلول شده و منجر به تداخل در سيستم تکثير سلول می‌شود.

اولين تغيير سلولی آشکار در پيدايش سرطان، تراريختی و تغيير شکل سلول است. عواملی که به ايجاد سلولهای سرطانی کمک می‌کنند عبارتند از:


استعداد ميزبان: عوامل ژنتيکی از جمله نقايصی در کروموزوم‌ها و يا انتقال ژن معيوب به جنين


عوامل ايمنولوژيک(ايمنی): مانند نارسايی مکانيسم ايمنی طبيعی بدن


داروهای سرکوبگر ايمنی: موجب سرکوب مکانيسم ايمنی طبيعی شده و زمينه‌ ابتلا به سرطان را فراهم می کنند


عوامل محيطی: تماس با مواد سرطان‌زا مانند آزبست، پرتونگارها و راديوم‌ـ پرتوهای يونيزه شامل امواج الکترومغناطيسی


ويروسهای القا کننده سرطان: ويروسهايی هستند که قابليت تغيير دادن شکل سلولی را که آلوده می‌کنند، دارند و در نتيجه منجر به تکثير خارج از کنترل سلول‌های مورد نظر می‌شوند. اين تکثير فزاينده موجب تومور يا سرطان می‌شود.


عوامل ترشح هورمونی: عوامل ترشح هورمونی اغلب موجب تسريع روند بدخيمی بيماری می‌شود.

الگوهای درمان سرطان

تا کنون بيش از ۲۰۰ نوع مختلف سرطان شناخته شده است. اين سرطان ها می‌توانند بافتهای مختلف بدن را احاطه کنند.

هر نوع سرطان عوامل، مشخصات و همچنين درمان خاص خود را دارد اما روش های اصلی درمان سرطان عبارتند از:

ا- جراحی
2- راديوتراپی
۳- شيمی درمانی
4- هورمون درمانی
۵- ژن درمانی

کاربرد شکل های جديد اشعه همانند پرتوهای ليزر که به بافت‌ های طبيعی صدمه نمی ‌زنند و توسعه انواع هورمون درمانی به تنهايی و يا در ترکيب با ساير درمان‌ها از پيشرفتهای مهم در خصوص پيشگيری و درمان سرطان به شمار می رود. اخيرا موفقيتهای تشخيص و درمان سريعتر بيماران، تکامل روشهای جديد تشخيصی و درمانی مانند شيمی درمانی و هورمون درمانی و الگوهای معاينات ادواری و عمومی سرطان توانسته مرگ و مير ناشی از اين بيماری را کاهش دهد.


(منبع: بي بي سي )
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

سرطان خون

پست توسط gigi64 »

سرطان خون سرطان خون (لوسمی) نوعی بیماری پیشرونده و بدخیم اعضای خون ساز بدن است که با تکثیر و تکامل ناقص گویچه‌های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان ایجاد می شود.

لوسمی یا لوکمی leukemia ریشه در زبان لاتین به معنای `خون سفید` دارد و فرآیند تکثیر، خونسازی و ایمنی طبیعی بدن را مختل می ‌کند. اجتماع این یاخته های سرطانی در خارج از مغز استخوان، موجب تشکیل توده هایی در اندامهای حیاتی بدن نظیر مغز و یا بزرگ شدن غده های لنفاوی، طحال، کبد و ناهنجاری عملکرد اندامهای حیاتی بدن می شوند.

لوسمی شایع ترین سرطان اطفال در جهان است.

‎لوسمی براساس طیف، شدت و سرعت پیشرفت روند بیماری به دو دسته حاد (acute) و مزمن (chronic) تعریف می شود.


لوسمی حاد، رشد سریع همراه با تعداد زیادی گویچه‌ های سفید نارس است و مدت فاصله زمانی بین شروع بیماری و گسترش دامنه آن بسیار کوتاه است.


لوسمی مزمن، رشد آهسته همراه با تعداد بیشتری یاخته های سرطانی بالغ تر است و مدت زمان طولانی تا بروز علائم بالینی آن دارد.
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

سرطان‌ معده

پست توسط gigi64 »

سرطان‌ معده


شرح بیماری
سرطان‌ معده‌ عبارت‌ است‌ از رشد بدون‌ کنترل‌ سلول‌های‌ بدخیم‌ در معده‌. افراد بالای‌ 40 سال‌ را مبتلا می‌کند و شیوع‌ آن‌ در مردان‌ 2 برابر زنان‌ است‌. متأسفانه‌ بیشتر افراد تا مراحل‌ پیشرفته‌ بیماری‌، علامتی‌ ندارند.

علایم‌ شایع‌
مراحل‌ اولیه‌:
علایم‌ مبهم‌ سوء هاضمه‌ مثل‌ پری‌، آروغ‌ زدن‌، تهوع‌ و کم‌اشتهایی‌

مراحل‌ بعدی‌:
کاهش‌ وزن‌ غیرقابل‌ توجیه‌
بی‌اشتهایی‌
استفراغ‌ خونی‌
مدفوع‌ سیاه‌
پری‌ پس‌ از خوردن‌ مقادیر اندک‌ غذا
کم‌خونی‌
درد بالای‌ شکم‌
توده‌ قابل‌ لمس‌ در بالای‌ شکم‌ (گاهی‌ اوقات‌)
علل‌
ناشناخته‌، شواهد حاکی‌ از آن‌ هستند که‌ کمبود میوه‌ها و سبزیجات‌ تازه‌ ممکن‌ است‌ یک‌ عامل‌ باشد.

عوامل تشدید کننده بیماری
مردان‌ بالای‌ 40 سال‌
سابقه‌ خانوادگی‌ سرطان‌ معده‌
کم‌خونی‌ وخیم‌
سوءمصرف‌ الکل‌
گاستریت‌ مزمن‌ (به‌ ویژه‌ همراه‌ با عفونت‌ با هلیکوباکتر پیلوری‌ )
فقدان‌ اسید طبیعی‌ معده‌، سابقه‌ جراحی‌ معده‌ یا برداشتن‌ جزئی‌ از معده‌
رژیم‌ غذایی‌ که‌ شامل‌ بسیاری‌ از غذاهای‌ دودی‌ شده‌، ترش‌ شده‌ و نمک‌سود شده‌، *مقادیر کم‌ پروتئین‌ و مقادیر کم‌ میوه‌های‌ تازه‌ و سبزیجات‌ سبز و برگدار باشد.
پیشگیری‌
به‌ علایم‌ سوءهاضمه‌ که‌ بیش‌ از چند روز طول‌ بکشند، بی‌توجهی‌ نکنید.
از یک‌ رژیم‌ غذایی‌ مغذی‌ و کاملاً متعادل‌ استفاده‌ کنید.
از مصرف‌ الکل‌ اجتناب‌ کنید.
آزمایش‌های‌ سالیانه‌ غربالگری‌ را که‌ توسط‌ پزشک‌ توصیه‌ شده‌ انجام‌ دهید.
عواقب‌ مورد انتظار
این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر غیرقابل‌ علاج‌ تلقی‌ می‌گردد. میزان‌ بقای‌ 5 ساله‌ حتی‌ در صورت‌ درمان‌، پایین‌ است‌. پژوهش‌های‌ علمی‌ در مور علل‌ و درمان‌ آن‌ ادامه‌ دارند و لذا امیدواری‌ برای‌ درمان‌ و علاج‌ مؤثرتر وجود دارد.

عوارض‌ احتمالی‌
خونریزی‌ داخلی‌
تشخیص‌ اشتباه‌ به‌ عنوان‌ زخم‌ معده‌
گسترش‌ سرطان‌ به‌ کبد، استخوان‌ها و ریه‌ها
درمان‌ اصول‌ کلی‌
آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ خون‌ از لحاظ‌ کم‌خونی‌، آزمون‌های‌ معده‌ از لحاظ‌ اسید و آزمون‌های‌ مدفوع‌ از لحاظ‌ خونریزی‌ و نیز اقدامات‌ تشخیصی‌ جراحی‌ نظیر بیوپسی‌ از طریق‌ آندوسکوپی‌ و سی‌تی‌اسکن‌ و رادیوگرافی‌ معده‌، مری‌ و روده‌ باریک‌ باشند.
در صورتی‌ که‌ سرطان‌ گسترش‌ نیافته‌ باشد، جراحی‌ برای‌ برداشتن‌ بخشی‌ یا تمامی‌ معده‌، درمان‌ پیشنهادی‌ است‌.
شیمی‌ درمانی‌ ممکن‌ است‌ یک‌ پاسخ‌ موقتی‌ حاصل‌ کند.
داروها
داروهای‌ ضد سرطان‌ (گاهی‌ اوقات‌)

رژیم‌ غذایی‌
وعده‌های‌ متعدد و کم‌ حجمی‌ از غذاهای‌ نرم‌ میل‌ کنید. سعی‌ کنید میزان‌ مصرف‌ کالری‌ شما، ثابت‌ باقی‌ بماند.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ سرطان‌ معده‌ را داشته‌ باشید.
اگر پس‌ از جراحی‌، سوء هاضمه‌ ایجاد شود و در عرض‌ چند روز به‌ دارو پاسخ‌ ندهد.
اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ داشته‌ باشند.
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

دوست عزيز
مبحث سرطان خيلي خيلي پيچيده است و بهتر است كه ديگه سرطان را ادامه ندي چون كم كم باعث ميشه مطالب ناقص قرار گيرن ( بدليل حجم بالاي مطالب و كم بودن رفرانس اينترنتي ايراني )
و ناخوداگاه ناقص ميشوند
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

داروی ضد سرطان

پست توسط gigi64 »

داروی ضد سرطان


یک داروی ضد سرطان بیولوژیک جدید در کشور تولید شد.

پژوهشگران یکی از شرکت‌های تحقیقاتی مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از ساخت داروی ضد سرطان بیولوژیک «پورفیمرسدیم» برای نخستین بار در کشور خبر دادند.

دکتر نوشین میرخشتی، مجری طرح «تولید داروی ضد سرطان «پورفیمرسدیم» از خون» با اعلام این مطلب گفت: داروی ساخته شده از جدیدترین داروهای بیولوژیک است که طی فرایندهای پیچیده شیمیایی از خون انسان ساخته می‌شود.

وی افزود: این دارو با تجمع در بافت سرطانی توسط تابش نور لیزر فعال می‌شود و سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.

دکتر میرخشتی تصریح کرد: داروی ضد سرطانی «پورفیمرسدیم» به دلیل فعال شدن توسط لیزر در موضع سرطانی به سایر نقاط بدن آسیب نمی‌رساند و به همین دلیل نسبت به سایر داروهای شیمی درمانی از مزیت خاصی برخوردار است.

وی ویژگی‌های دیگر داروی ضد سرطان «پورفیمرسدیم» را غیر سمی بودن آن برای نقاط غیر سرطانی بدن و کاربرد آن در شناسایی موضع سرطانی هنگام عمل جراحی برشمرد.

مجری طرح «تولید داروی ضد سرطان «پورفیمرسدیم» خاطرنشان کرد: این طرح به سفارش سازمان انتقال خون استان اصفهان و با حمایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان به اجرا در آمده و در زمان حاضر فقط یک شرکت داروسازی در کانادا فن‌آوری ساخت داروی ساخته شده را در اختیار دارد.

به گزارش ایسنا، این محقق با اشاره به این که تولید داروی ضد سرطان «پورفیمر سدیم» به همت پژوهشگران شرکت حکیمان شرق و به مدت 16 ماه انجام شد، تاکید کرد: با تولید این دارو، گام بلندی به سمت بومی سازی تولید داروهای با فن‌آوری ساخت بالا (High-Tech) برداشته شد.

گفتنی است قیمت تمام شده تولید داروی ضد سرطان «پورفیمر سدیم» در ایران نسبت به نمونه خارجی آن از ارزش افزوده قابل توجهی برخوردار است.

شرکت حکیمان شرق از جمله موسسات مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است که به فعالیت در زمینه تولید فرآورده‌های دارویی و بهداشتی با منشاء طبیعی می‌پردازد.
ارسال پست

بازگشت به “پزشکي”