به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
پست: 180
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 6 شهریور 1390, 12:24 am
سپاس‌های ارسالی: 1423 بار
سپاس‌های دریافتی: 654 بار

به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

پست توسط Bystander »

گفت و گوی عصر ایران با بیمار مبتلا به "ام اس":
به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام/ پزشکان مصرف داروی ایرانی را به هیچ عنوان توصیه نمی کنند

قیمت دارویی که من مصرف می کنم ماهانه و حتی روزانه تغییر می کند. اولین باری که دارو خریدم 56,000 تومان بابتش پرداختم، اما به مرور قیمتش افزایش یافت؛ بار بعدی که مراجعه کردم 90,000 تومان شده بود، بعد 120,000 تومان شد، بعدش هم 200,000تومان و به تدریج قیمت بالا و بالاتر رفت و شد 370,000 تومان و حالا رسیده ایم به 420,000 تومان.

عصر ایران؛ سمیه افشارنیا - وقتی صحبت می کند نشانه ای از بیماری در گفتارش نیست، آرام و سلیس از خودش می گوید و از اینکه با بیماری ناشناخته اش که هنوز درمانی قطعی برایش پیدا نشده، کنار آمده است.

کارگری ساده است که باید با حقوق پایه وزارت کار خرج خانواده چهار نفری و هزینه درمانش را بپردازد اما با افزایش ناگهانی قیمت ارز، توان خرید داروی وارداتی که یک شب در میان باید مصرف کند را ندارد.
می گوید به هر پزشک متخصص مغز و اعصابی مراجعه کرده مصرف داروی مشابه ساخت ایران را به هیچ عنوان به او توصیه نکرده اند.
8 ماه است که دارو مصرف نکرده است و مشکلات بیماری دوباره گریبانگیرش شده اند و آزارش می دهند.

*خودتان را معرفی کنید.

داوود مرادی هستم . متولد سال 1354. تحصیلاتم دیپلم است، شغلم کارگری ست و در یک شرکت خصوصی که قطعات سیستم ترمز ایران خودرو را تولید می کند، کار می کنم.

*شغلتان نیاز به تمرکز دارد؟

تقریباً!

*ازدواج کرده اید؟

بله. در سال 76 و قبل از ابتلا به بیماری ازدواج کردم. دارای دو فرزند هستم؛ دخترم 12 سال دارد و پسرم یک ماه است که به دنیا آمده است.

*چطور متوجه شدید که بیمار هستید؟ در آن زمان چند سال داشتید؟

بهار سال 1387 بود که متوجه شدم ام اس دارم. بیماری ام با تاری دید آغاز شد. به چشم پزشکان مختلفی مراجعه کردم و نمی توانستند تشخیص بدهند که بیماری ام چیست. تا اینکه یکی از پزشکان مرا به بیمارستان رسول اکرم فرستاد و یک هفته ای آنجا بستری شدم و کورتون مصرف می کردم. بعد از MRI و یکسری آزمایش های مختلف و مراجعه به متخصص مغز و اعصاب در نهایت تشخیص دادند که ام اس دارم.

*مشکلی که در بینایی تان داشتید، به چه صورت بود؟

تاری دید از چشم چپم شروع شد. به این صورت بود که مثلا اگر در جمعی نشسته بودم و چشم راستم را می گرفتم و افراد جمع جا به جا می شدند دیگر نمی توانستم آنها را از طریق حس بینایی ام تشخیص بدهم.

*آیا باعث می شد که گاهی اصلا جایی را نبینید؟

نه! خوشبختانه هیچ گاه به آن حد نرسیدم.

*علاوه بر تاری دید احساس گِزگِز و بی حسی موضعی نداشتید؟

اوایل خیر! اما یکسال بعد از تشخیص بیماری و تجویز دارو، در پاها یا دستانم احساس سوزش و گزگز داشتم که البته موقتی بود. یعنی اینکه شاید هفته ای یک یا دو بار آن هم به مدت نیم تا یک ساعت، این احساس را داشتم و بعد رفع می شد. در مورد تاری دید ممکن است یک روز اصلا برایم اتفاق نیفتد اما روزی دیگر دوبار پیش بیاید. بیشتر هم این مشکل را با چشم چپم دارم.

*ام اس بیماری تقریبا ناشناخته ای ست. با توجه به این نکته وقتی متوجه شدید ام اس دارید، چه حسی به شما دست داد؟

استرس داشتم و ترسیده بودم. مخصوصا زمانی که برای تهیه دارو مراجعه می کردم و یا وقتی به انجمن ام اس می رفتم ترسم بیشتر می شد. افرادی بودند که می گفتند پاهایشان کلا بی حس شده و قدرت راه رفتن نداشتند. یا بعضی افراد که با ویلچر می آمدند و یا افرادی که در هنگام راه رفتن تعادل نداشتند و بدون کمک نمی توانستند راه بروند. بیشتر استرس داشتم. اما به مرور توانستم با بیماری ام کنار بیایم و به خودم بقبولانم که این بیماری همراه من است. سعی کردم زیاد به آن فکر نکنم و به تدریج استرسم کم شد.

*اقوام و دوستانتان چطور با بیماری شما مواجه شدند؟ سطح روابطشان با شما تغییر کرد یا خیر؟


اوایل که من بهشان نگفته بودم که ام اس دارم. وقتی هم فهمیدند تغییری در رفتارشان به وجود نیامد و اتفاقا رفت و آمدهایمان بیشتر شد و خیلی بیشتر از من حمایت می کردند و حواس شان به من بود. وقتی که من یک شب در میان باید دارو تزریق می کردم و هر جا می رفتم یا آمپولم را همراهم می بردم یا اینکه باید به خانه برمی گشتم و آمپول می زدم، کم کم متوجه شدند و من هم موضوع را گفتم.

*چرا بیماری تان را از بقیه پنهان می کردید؟

اصلا بحث پنهان کردن نبود. پزشکم توصیه کرده بود هرجایی از بیماری ات صحبت نکن تا بیشتر به آن آب و تاب ندهی و روی روحیه ات اثر بد نگذارد. به خاطر همین بود که درباره اش صحبت نمی کردم. آن اوایل هم به کسی نگفتم . فقط همسرم می دانست و برادرم که پیگیر کارهای درمانی ام بود. کم کم اقوام و آشنایان از دارو مصرف کردنم متوجه شدند که بیمارم و من هم برایشان توضیح دادم.

*خوشبختانه شما به ام اس حاد مبتلا نیستید و توانایی کار کردن دارید. اما افرادی هستند که در اثر بیماری حتی توانایی حرکت و تکلم را از دست می دهند. آیا شما در اثر بیماری توانایی خاصی را از دست داده اید؟

نه. من همه کارهایی را که قبلا می توانستم انجام دهم حالا هم می توانم انجام دهم. شاید قبلا توان جسمی ام بیشتر بود اما حالا زودتر خسته می شوم. مثلا وقتی پیاده روی می کنم کمی خسته می شوم و بعد از کمی استراحت دوباره می توانم به پیاده روی ام ادامه دهم.

* شما می توانید رانندگی کنید؟

بله. پزشکم به من می گفت چون در مراحل اولیه متوجه بیماری شده اید، جلوی پیشرفت بیماری گرفته شده و به وسیله داروهایی که مصرف می کنید می توان امیدوار بود بیماری پیشرفت نخواهد کرد. ولی متاسفانه با افزایش قیمت داروها دیگر نمی توان دارو مصرف کرد. در سال 91 خیلی کم دارو مصرف کردم.

*ام اس بیماری است که دانشمندان هنوز علت اصلی اش را کشف نکرده اند و به همین خاطر درمان قطعی برای آن نیافته اند؛ اما راه هایی وجود دارد که می توان بیماری را کنترل کرد و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. شما برای کنترل بیماری تان چه راه هایی را امتحان کرده اید؟

پزشکان برایم دارو تجویز کردند. اما خودم فکر می کنم آرامش اعصاب اولین چیزی است که برای کنترل این بیماری لازم است، و نقشی چه بسا بسیار مهم تر از مصرف دارو دارد.
اگر کسی مشکل مالی نداشته باشد و اعصابش هم آرام باشد، از صد تا دارو برایش بهتر است. بیشتر فشارها در جامعه ما فشار مالی و اقتصادی است.

فردی را تصور کنید که مریض است و باید دارو مصرف کند اما پولی برای تهیه دارو ندارد، فشار عصبی و فشار مالی ناشی از عدم مصرف دارو باعث می شوند که این فرد حالش بدتر شود. ام اس بیماری است که دقیقا روی اعصاب تاثیر می گذارد و یکی از دلایل این بیماری که پزشکان ذکر می کنند ناراحتی های عصبی است.

*انجمن ام اس چه خدماتی به شما ارائه می کند؟

در سال 87 که عضو انجمن ام اس شدم، سال اول هیچ کمکی به من نکردند. من بعضا از بقیه بیماران می شنیدم که انجمن کمکشان می کند. به همین خاطر مراجعه کردم و درخواست کمک کردم. هر چند ماه یک بار 30 هزار تومان به عنوان کمک هزینه دارو به من پرداخت می کنند. زمان پرداختش هم به صورتی نیست که بتوانم رویش حساب کنم. مثلا یک ماه پرداخت می کنند بعد چند ماه مبلغی نمی پردازند.

یک بار هم به انجمن بیماری های خاص مراجعه کردم و گفتند باید از طریق کمیته امداد محله تان اقدام کنید و آنها برایمان نامه بزنند. بعد از اینکه از کمیته امداد درخواست کمک کردیم و از محل زندگی مان بازدید کردند، به انجمن امور بیماری های خاص نامه ای فرستادند و از آن به بعد 30 درصد کل هزینه دارو را پرداخت می کنند.

*شما نیاز خاصی به فیزیوتراپی یا هیدروتراپی نداشتید؟

نه. خوشبختانه بیماری من در حدی نبود که نیاز به فیزیوتراپی داشته باشم.

*وزارت بهداشت چطور؟ در زمینه بیماری تان کمکی به شما می کند؟

زمانی که با افزایش قیمت دارو مواجه شدم و دیگر توان پرداخت هزینه دارو را نداشتم، حتی تا دفتر وزیر بهداشت رفتم اما به من گفتند چون دارویی که مصرف می کنید خارجی است نمی توانیم هیچ کمکی به شما کنیم. به دفتر ریاست جمهوری هم مراجعه کردم اما هیچ کس به داد من نرسید.

قیمت دارویی که من مصرف می کنم ماهانه و حتی روزانه تغییر می کند. اولین باری که دارو خریدم 56,000 تومان بابتش پرداختم، اما به مرور قیمتش افزایش یافت؛ بار بعدی که مراجعه کردم 90,000 تومان شده بود، بعد 120,000 تومان شد، بعدش هم 200,000تومان و به تدریج قیمت بالا و بالاتر رفت و شد 370,000 تومان و حالا رسیده ایم به 420,000 تومان.

چند ماه پیش دفترچه ام را به برادرم دادم و از او خواستم تا برایم دارو بگیرد. ماه قبل دارو را 190هزار تومان خریده بودم؛ به او گفتم اگر احیانا دارو گران شده بود به من خبر بده. تماس گرفت و گفت دارویت 370هزار تومان شده. به او گفتم که پول ندارم و از او خواستم تا دارو را نخرد. او اصرار می کرد که دارو را بخرد ولی من گفتم اگر بخری هم من پولش را ندارم تا به تو پرداخت کنم. از آن موقع تا حالا نتوانسته ام دارو بخرم و مصرف کنم.

من هر بار که به پزشک مراجعه می کردم برایم MRI می نوشت تا در جریان پیشرفت بیماری ام باشد، اما من واقعا پولی نداشتم تا بپردازم. برای همین بود به وزارت بهداشت و ریاست جمهوری رفتم تا شاید آنها مساعدتی کنند.

*بیمه هستید؟

بله. بیمه تامین اجتماعی هستم.

*چند وقت است که دارو مصرف نکرده اید؟

من در سال 91 تنها 5 ماه دارو مصرف کرده ام. این در حواله دارویی که دارم موجود و مشخص است. هر سری که برای تهیه دارو به داروخانه مراجعه می کنم حواله دارویم را مهر می زنند و تاریخ می زنند.

*چقدر حقوق می گیرید؟

حقوقم کاملا مطابق با قانون وزارت کار است. یعنی 420,000 تومان بود و امسال فکر می کنم 550000 تومان شده است. من اگر دارو بگیرم کلا 80 هزار تومان برایم تا پایان ماه می ماند. با توجه به اینکه همسرم خانه دار است، نمی شود با این گرانی ها و افزایش قیمت ها با 80 هزار تومان یک ماه را گذراند.

*چه دارویی مصرف می کنید؟

آمپول بتافرون است که آلمانی است. هر بسته اش حاوی 15 آمپول است که باید یک شب در میان تزریق کنم.

*تجویز پزشک تان مصرف دارو به صورت مرتب و منظم است؟

بله. علاوه بر پزشکم که بر مصرف مداوم دارو تاکید دارد، متخصصان کارخانه سازنده داروی آلمانی که به ایران آمده بودند در جمع بیماران ام اس در بیمارستان سینا تاکید داشتند شما آمپولتان را باید به موقع مصرف کنید، فرض کنید که آنتی بیوتیک مصرف می کنید و در زمان خاصی باید از دارو استفاده کنید تا دارو تاثیر خودش را بر بدن تان بگذارد.
من هم دوست دارم که دارو مصرف کنم تا مشکلات بیماری ام بیشتر نشود اما با این وضعیت مالی که دارم واقعا نمی توانم هزینه خرید دارو را بپردازم.
با حقوق 550هزار تومانی من چطور می شود دارو خرید؟ من باید 420هزار تومان هزینه دارو را بدهم بقیه حقوقم هم هزینه ویزیت دکتر وMRI می شود. من باید 30 روز کار کنم و در عرض 3 روز همه آن را خرج دکتر و بیمارستان کنم، آن وقت 27 روز باقیمانده را چه کنم؟ دست به سوی آسمان بردارم و انتظار معجزه داشته باشم؟

*حالا که دارویتان را قطع کرده اید، مشکلات بیماری دوباره شروع نمی شوند؟

مگر می شود دارو مصرف نکنم و مشکل پیدا نکنم؟ بعضی وقت ها که راه می روم احساس می کنم یک مشت شن درون کفشم ریخته اند. شما تصور کنید راه رفتنم چقدر سخت و عذاب آور می شود! یا گاهی اوقات نصف صورتم بی حس می شود آنقدر که حتی وقتی خودم را نیشگون بگیرم دردش را متوجه نمی شوم. کمی قبل بدنم مخصوصا گردنم دچار خارش شدیدی می شد. تاری دید مشکل روتینی است که روزی یک یا دو بار دچارش می شوم.

*دارویی که مصرف می کنید مشابه ایرانی اش تولید نشده؟

مشابه ایرانی دارد اما پزشک معالجم می گوید به هیچ عنوان استفاده نکنید. می گویند مشابه ایرانی اش هست اما فعلاً پیشنهاد نمی کنیم ایرانی اش را مصرف کنید.

*وزیر بهداشت چند روز قبل اعلام کرده بود که داروهای ایرانی بیماری ام اس هیچ مشکلی ندارند و مانند مشابه خارجی شان اثر می کنند.

نمی دانم. اما من به چند پزشک مراجعه کردم و همه شان بر این نظر بودند که ایرانی اش را مصرف نکنم. می گفتند باید مفید بودن و اثربخشی داروی ایرانی برایمان ثابت شود تا برای بیمارمان تجویزش کنیم. وقتی فوق تخصص مغز و اعصاب می گوید ایرانی اش را نگیرید؛ حتی اگر دارو خوب هم باشد بیمار دچار تردید و دودلی می شود. پزشکم به من گفت تا زمانی که بتافرون در بازار هست آن را بخر و مصرف کن. اگر زمانی نبود ما خودمان داروی جایگزین را معرفی می کنیم و اگر داروی ایرانی هم تایید شد باز هم به شما اعلام حواهیم کرد.

*تا به حال به جای بتافرون از داروهای دیگری استفاده نکرده اید؟ مثلا آونکس که معمولا هفته ای یک عدد و تایسبری که ماهیانه یک عدد تجویز می شوند.

نه. هر بار هم به پزشک مراجعه کردم گفت بتافرون فعلا بهترین دارویی است که برای شما ساخته می شود. قیمت هر آمپول تایسبری 11 میلیون تومان است.

*دارویی که مصرف می کنید تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

بله. قیمت داروی من آن هم با دفترچه تامین اجتماعی 420 هزار تومان است. به گفته وزارت بهداشت این 420 هزار تومان تنها 10 درصد قیمت واقعی داروست. یعنی اگر دفترچه نداشته باشیم باید 4 میلیون و 200 هزار تومان بابت دارو بپردازیم. من که دفترچه دارم، نمی توانم تهیه کنم، خدا به داد کسی برسد که دفترچه هم ندارد! هر شب در رسانه ها از پیشرفت های علمی و پزشکی می گویند اما وقت استفاده که می رسد می گویند نه، ما فعلا مصرف اش را پیشنهاد نمی کنیم.

*صحبت خاصی با مسؤولان دارید؟

از مسؤولان می خواهم چند لحظه خودشان را جای من بگذارند، نمی خواهم احساساتی شوند یا کار خاصی انجام دهند، اما آن فردی که مسؤولیت این کار را پذیرفته و زیر پایش را اصلا نگاه نمی کند، خودش را جای من بگذارد و وقتی حقوق مرا 520هزار تومان تعیین می کند و هزینه داروی من 420هزار تومان می شود، بگوید که من در این جامعه با این سطح بالای مخارج چطور باید زندگی کنم؟ همین! فقط چند لحظه به این ماجرا فکر کند؛ که به نظرم اگر چند لحظه فکر کند می تواند خیلی از مشکلات من و اقشار پایین جامعه را حل کند.

[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1453
تاریخ عضویت: چهارشنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8689 بار
سپاس‌های دریافتی: 13236 بار

Re: به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

پست توسط Java »

بنده چندین نفر را میشناسم که به بیماری MS مبتلا هستند... تقریبا" همه آنها امروزه از نمونه ایرانی داروهای این بیماری استفاده میکنند. بتافرون ایرانی...آوونکس ایرانی و....

جالبه که بدونید بیشتر پزشکان مغز و اعصاب تا پیش از تولید داروی ایرانی سیوونکس(نمونه ایرانی آوونکس) داروی آوونکس رو توصیه میکردند. به محض تولید نمونه ایرانی آوونکس,پزشکان عزیز تغییر رویه دادند و اینبار بتافرون را تجویز کردند :-?

:P
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

Re: به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

پست توسط jhan2010 »

دیروز با مردی با شخصیت داشتم صجبت میکردم بجث مشکلات اقتصادی و روزمره مردم شد که جریان را برام تعریف کرد گفت یک سال پیش در یکی از بانکهای دولتی یک وام یک میلیون و پانصد هزار تومانی گرفتم ،که یک ساله ان را پرداخت کنم اما امسال بدلیل مشکلات زیاد و داشتن قرض های خرید خانه نتوانستم سر موعد ان را پرداخت کنم ایشان میگفت سرکار بودم که زنگ زدندبهم گفتند چهارتا مامور امدند درخانه واضهارنامه از طرف دادگاه اوردند بدلیل پرداخت نکردن وام و این درصورتی است که حساب یارانه ام را مسدود کرده اند ماه به ماه برداشت میکنند
حالا همه فکر میکنند من چه جنایتی کردم که چهار تا مامور ریختند در خانه ام . ببینید چقدر راحت واسه چندر غاز با ابروی مردم بازی میکنند و اون وقت اونهایی که میلیارد میلیارد می خورند می چاپند میبرند هیچ کس کاری باهاشون ندارد
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دوشنبه 13 اردیبهشت 1389, 4:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

پست توسط mm1990 »

من خودم مصاحبه زنده یک بیمار ام اسی را دیدم که میگفت از داروهای ایرانی استفاده میکنه و کاملا هم راضی بود فقط میگفت که در اوایل مصرف یک سری علایم محدود در وی پیدا شد که به مرور آنها هم مرتفع شد؛ در ضمن برای تولید داروها دستیابی به استانداردهای سازمان F.D.A‏ لازم است ؛ البته من منکر برخی کمبودهای دارویی نیستم که بخشی مربوط میشه به سوءمدیریت و برخی هم موبوط میشه به اقدامات کشورهای به اصطلاح طرفدار حقوق بشر!!!
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

پست توسط Present »

دوست من 6 ساله که ام اس داره ، تا زمانی که آوونکس می زد اثری از ام اس نبود ولی با امدن سیونکس تا یک سال خوب بود تا دوز آوونکس به طور کامل از بدنش خارج شد و تازه شروع به نمایان شدن مشکلات شد . برادرش هم ام اس داره وقتی آوونکس رو قطع کرد و بتا پفروم رو استفاده کرد حساسیتش اوت کرد( همانطور که می دانید بیماری ام اس یک جور بیماری حساسیتی شدید هست که باعث التهاب در بعضی از جاهای مغز می شه و با کورتن تا حدودی این التهابات رفع می شه ولی تاثیرات بسیار مضرری دارد ) صورتش ورم کرد تا حدی که نزدیک بود ورم باعث خفگی و فوتش بشه و به زور کورتن نجاتش دادند تا اینجا
بهترین گزینه برای این بیماری آوونکس هست ، همین و بس .
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4125
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 اردیبهشت 1389, 12:44 pm
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4448 بار
سپاس‌های دریافتی: 8568 بار

Re: به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام .
داروهای زیادی ساخته شده که مشکل بیماران رو برطرف کرده اما چند ماه یا چند سال بعدش از بازار دنیا جمع و تولیدش متوقف شد به علت عوارض خطرناک و حتی مرگ بیمار .
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان


 دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
 
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 291
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 20 مهر 1389, 12:35 pm
سپاس‌های ارسالی: 452 بار
سپاس‌های دریافتی: 762 بار

Re: به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

پست توسط saeid 7 »

یکی از داروهای ام اس بهترین نتایج رو میداد وحتی در چند مورد باعث بهبودی کامل میشد. ولی متاسفانه دو مورد مرگ ناگهانی داد جمعش کردند. حالا دانشمندان دارن روی همون دارو کار میکنند تا اثرات سوءش رو از بین ببرند.
Major II
Major II
پست: 275
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 23 دی 1386, 7:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 557 بار
سپاس‌های دریافتی: 645 بار

Re: به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

پست توسط sohraba »

Java نوشته شده:بنده چندین نفر را میشناسم که به بیماری MS مبتلا هستند... تقریبا" همه آنها امروزه از نمونه ایرانی داروهای این بیماری استفاده میکنند. بتافرون ایرانی...آوونکس ایرانی و....

جالبه که بدونید بیشتر پزشکان مغز و اعصاب تا پیش از تولید داروی ایرانی سیوونکس(نمونه ایرانی آوونکس) داروی آوونکس رو توصیه میکردند. به محض تولید نمونه ایرانی آوونکس,پزشکان عزیز تغییر رویه دادند و اینبار بتافرون را تجویز کردند :-?

:P


دقیقا همینطوره همسر دوستم ام اس داره ازوقتی نمونه ایرانی به بازار اومده داره استفاده میکنه ومشکلی هم براش پیش نیومده
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: به خاطر گرانی دارو 8 ماه است دارو مصرف نکرده ام

پست توسط Present »

اولش مشخص نمی شه و بستگی به نوع و روحیه بیمار هم داره   ,
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”