سوال درباره ساختمان کیس ها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: سوال درباره ساختمان کیس ها

پست توسط Solver »

در تکمیل توضیحات دوست عزیز Alireza.Hosseini, در مورد فرایند چرخش هوا در کیس یک سری توضیحات نیز بنده می دم.

1. فن ها در کیس 2 دسته هستند.

فن های که کارشون تهویه هوای درون کیس است. بهترین حالت این است که هوا از پایین به داخل کیس دمیده شود، و از بالا به بیرون دمیده شود. چون هوای پایین خنک و بالا گرم است (هوای گرم سبک تر است و به بالا میرود). اگر ما برعکس فن ها را ستفاهد کنید، بیهوده داریم قضای داخل کیس را خودمان گرم می کنیم.

اما با این وجود، معمولا چون ارتفاع کیس از سطح زیرش زیاد نیست، نصب فن در کف کیس چندان متداول نیست و فن در پایین و جلو کیس نصب می شود ( که دور از قطعات گرم سیستم مانند گرافیک است). و فن های خروجی نیز باز به همان دلیل ( که در میز ها بالای کیس فضای زیادی نیست) پیش فرض پشت کیس اما بالا نزدیک پاور مد نظر هستند. هر چند برخی مدل ها در سقف کیس نیز تعبیه شده است.

درب کیس و فن هایش - بر خلاف تصور عموم این فن ها در حالت عادی روشن بودنش فایده ای نداره و معمولا برای کیس هایی کاربرد داره که دما هوای داخل خیلی بالا باشد و تهویه نیازمند چند مسیر ورودی باشد، به همین دلیل در کیس ها دماسنج و سیستم روشن شدن خودکار یک سری فن تعبیه شده است که در حقیقت باید به فن های درب کیس متصل شود نه به فن جلو و پشت کیس.

یک دسته فن هم هستند که کارشون هوادهی و در نتیجه خنک کردن هیت سینک ها است، مثل فن گرافیک و مادربرد و تا حدودی فن پاور. البته فن پاور دو کاره است. چون معمولا در تهویه هم نقش قابل توجه ای ایفا می کند.

بر خلاف ظاهری که خنک تر به نظر می رسد، اگر درب کیس طوری باشد ما در حقیقت راه فرار برای هوای ورودی گذاشته ایم، و هوای گرم سر جای خودش می ماند و محیط کیس گرم باقی خواهد ماند، بنابراین بهتر است درب کیس اصلا طوری نباشد تا هوای خنک بتواند جایگزین هوای گرم موجود درون کیس و بین المان ها گردد. اما اگر درب طوری باشد، این اتفاق نخواهد افتاد. اگر فن های درب کیس نیز غیر استاندارد تعبیه شده باشند نیز این اتفاق خواهد افتاد.

یک نکته مهم دیگر این که فن های درب کیس نیز باید هوا را به داخل کیس بدمند، نه این که هوا را خارج کنند.

2. هر چه فضای داخل کیس بزرگتر باشد امکان حرکت جریان هوا راحتر است اما به همان اندازه فن های قویتری میخواهد. معمولا کیس ها استانداردهایی در طراحی دارند و نمی شود گفت بی دلیل فضای آزاد زیاد دارد.


خیر اینطور نیست الزاماً. در مواردی حرف شما صحیح است که هدف ما به نوعی باد زدن باشد.

اما همانطور که میدانید، اگر در سیستم خنک کننده گاز یخچال در پشتش دقت کنید، ما از لوله های باریک اما در مسیر طولانی استفاده می کنیم. چون اینطور تبادل حرارت سریعتر اتفاق می افتد. در آبگرمکن ها نیز همین موضوع وجود دارد

این در مورد تهویه و در مورد خود المان ها هم است. شما ببین ما داریم از خمیر سیلیکون برای از بین بردن همین فضای خالی بین هیت سینک و قطعه استفاده می کنیم.

بنابراین هر چه فضا کوچکتر باشد راندمان سیستم خنک کننده ما بالاتر خواهد رفت. البته منظور آنقدر کوچک نست که به فن ها برای دمیدن یا مکش هوا فشار وارد شود.

اما اینجا هدف جا به جایی هوا است نه دقیقا باد زدن کیس ! فقط قرار بر تهویه است، مثل تهویه سوله ها ... که وقتی ابعاد تهویه را ثابت مد نظر قرار بدهید، هر چه ابعاد سوله کوچکتر باشد، راندمان تهویه در جا به جایی هوای موجود در سوله بالاتر است.

در مورد طراحی، زمانی ک به طرح اولیه رسیدید اگر دوست داشتید، در مورد مسیر ورودی و خروجی هوا بیشتر صحبت می کنیم.
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد کامپيوتر”