بحران ترکیه!!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

مرد ایستاده، رهبر انقلاب تقسیم+عکس

مردی بخاطر ایستادگی و مقاومت طولانی مدت در میدان " تقسیم " استانبول ترکیه به نمادی برای دیگر تظاهر کنندگان در این کشور مبدل شده است .

به گزارش تسنیم، از دیروز شخصی که برای مدت 8 ساعت کامل بدون حرکت در میدان " تقسیم " شهر استانبول ترکیه ایستاده بود رفته رفته از سوی تظاهر کنندگان ترکیه به نمادی جدید برای مقاومت در این کشور مبدل شده است .

" بی بی سی " در این باره نوشته است ؛ یکی از تظاهر کنندگان مخالف عملکرد نظام اردوغان نخست وزیر ترکیه در حمله وحشیانه ماموران دولتی به تظاهر کنندگان و قلع و قمع آنان در یک اقدام الهام بخش برای مدت 8 ساعت بدون هیچ حرکتی به نشان اعتراض به سرکوب مردم و برآورده نشدن خواست تظاهر کنندگان در میدان " تقسیم " ایستاد.

" اریم گنداز " این شهروند معترض میدان " تقسیم " استانبول در توضیح شکل جدید اعتراضش نسبت به عملکرد وحشیانه دولت ترکیه و اقدام نظام حاکم در قلع وقمع معترضان گفت : برای 8 ساعت کامل بدون هیچ شعاری در میدان تقسیم ایستادم و تنها به عکس مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار نظام ترکیه خیره ماندم وبعد از گذشت هشت ساعت زمانی که پشت سرم را دیدم متوجه شدم هزاران شهروند معترض دیگر همچون من به صورت ایستاده و ساکت در حال تقلید از این حرکت اعتراضی من هستند.


تصویر

تصویر

وی می افزاید ؛ زمانی که پلیس ترکیه با خبر شد شکل جدیدی از اعتراض در میدان " تقسیم " حاکم شده است سر آسمیه خود را به میدان رساند و از مردم خواست به ایستادن خود در این میدان پایان دهند و به دلیل موافقت نکردن مردم با این خواسته ماموران پلیس متوسل به استفاده از خشونت شد و ده ها تن از تظاهر کنندگانی که تنها ایستاده بودند و شعاری سر نمی دادند دستگیر کرد.

این شهروند مبتکر شکل جدیدی از تظاهرات در میدان تقسیم استانبول در باره عملکردش توضیح داد ؛ صدها جوان دیگر معترض در خیابان های ترکیه حضور دارند و اعتراض خود را بیان می کنند ، من کار بزرگی نکردم بلکه آنها شجاعتشان به مراتب بیشتر است من تنها شکل جدیدی از تظاهرات را ابداع کردم که خوشبختانه از سوی دیگر معترضان در این میدان مورد قبول واقع شده است .

وی افزود ؛ من از دولت می خواهیم به خواست ملت توجه کند و از ملت ترکیه نیز دعوت می کنم ببینند مگر خواسته ما چه بوده که دولت حاضر نیست به آن گوش دهد و در عوض به زور متوسل شده است.

گفتنی است موج اعتراض های ضد دولتی ترکیه از 28 ماه می گذشته در شهر استانبول و بیش از 20 شهر و استان دیگر ترکیه آغاز شد وتاکنون نیز ادامه دارد.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

افزایش اختلافات ترکیه و اتحادیه اروپا
کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت ترکیه و جامعه مدنی این کشور خواست تا با اتخاذ تصمیمی اقدامات بیشتر برای توسعه پارک گزی را به حال تعلیق درآورده و به شیوه‌ای عمل کنند که باعث کاهش تنش‌ها شود.

به گزارش ایسنا، روز گذشته بیانیه‌ای در وب سایت ناوی پیلای، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل منتشر شد و طی آن وی از تصمیم دولت ترکیه به منظور تعلیق اقدامات بیشتر برای تخریب پارک گزی در استانبول تا زمانی که دادگاه در این باره تصمیم بگیرد و به دنبال آن این مساله به همه پرسی محلی گذاشته شود، استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است: فضای موجود همچنان شدیدا پرتنش است و این اهمیت دارد که مقامات ترکیه بپذیرند پاسخ به شدت خشونت آمیز اولیه به اعتراض‌ها که باعث زخمی شدن افراد زیادی شد، همچنان یکی از بخش‌های اصلی مشکل است.

کمیسیونر سازمان ملل در بیانیه خود عنوان داشت: دولت ترکیه باید در زمان‌های خشم گسترده عمومی و اعتراضات در ابعاد گسترده همه تدابیر لازم را اتخاذ کند و تضمین شود نیروهای پلیس به استفاده افراطی از زور و دیگر نقض‌های حقوق بشری در حال انجام وظیفشان متوسل نشوند وهدف این باشد که آسیب‌ها و خسارات به کمترین میزان رسیدن و به زندگی انسانی و حفظ آن احترام گذاشته شود.

وی افزود: من به شدت نسبت به اتهام استفاده افراطی از زور توسط پلیس ترکیه علیه گروه‌های صلح آمیز معترضان نگران هستم چرا که چنین اقدامی ممکن است منجر به آسیب جدی به سلامت انسان‌ها شود. گزارش‌ها در خصوص اینکه نارنجک‌های گاز اشک‌آور و اسپری فلفل از فاصله نزدیک و در فضاهای بسته به مردم شلیک شده و از گلوله‌های پلاستیکی سوء استفاده شده باید سریعا و به طور موثر معتبر و شفاف مورد تحقیق قرار گیرد.

پیلای تاکید کرد: تضمین پاسخگو بودن نهادهای اعمال کننده قانون در قبال اقداماتشان در زمان‌های ناآرامی‌های اجتماعی ضروری است. رسیدگی به وضعیت فعلی در ترکیه در یک چارچوب حقوق بشری می‌تواند این چالش‌های بزرگ را به فرصت تبدیل کند و طی آن صحنه برای حل برخی مشکلات نظام مند موجود در رویکرد کشور به حاکمیت قانون آماده می‌شود.

از سوی دیگر با بالا گرفتن اختلاف میان ترکیه و اروپا بر سر اعتراضات در این کشور وزیر دادگستری ترکیه از لغو تصمیم خود برای حضور در نشست‌های آتی پارلمان اروپا و کمیسیون اروپا در بروکسل پرده برداشت و در عین حال یک هیات پارلمان اروپا نیز سفر از پیش برنامه ریزی شده خود به ترکیه را لغو کرد. چند روز پیش پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای سرکوب معترضان توسط مقامات ترکیه را محکوم کرد و پس از آن روابط ترکیه با اتحادیه اروپا متشنج شد زیرا مقامات ترکیه انتقادات علیه سیاست‌های خود را نسبت به اعتراضات پارک گزی رد کردند.

دفتر "سعد الله ارگین"، وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد: وی ملاقات خود با پارلمان اروپا را که برای روز سه شنبه برنامه‌ریزی شده بود لغو کرده است. این نشست لغو شده با کمیته امور خارجه پارلمان اروپا درباره اصلاحات قضایی در ترکیه بوده است.

رجب طیب اردوغان،‌نخست وزیر ترکیه پیشتر گفته بود کشورش قطعنامه این نهاد اتحادیه اروپا را در انتقاد از دولت خود نمی‌پذیرد و دیگر مقامات ترکیه نیز این تصمیم را غیر قابل پذیرش و یکطرفه خواندند.

دولت ترکیه همچنین قرار ملاقات با یک هیات کمیته امور خارجه پارلمان اروپا را لغو کرده و از ثبت قرار ملاقات جدید با این نهاد اتحادیه اروپا خودداری کرد. به دنبال اقدام آنکارا هیات اتحادیه اروپا متشکل از 13 نماینده پارلمان سفر خود به آنکارا را که برای 19 و 20 ژوئن برنامه ریزی شده بود به تاخیر انداخت.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

واکنش هنرمندان ترکیه به سرکوب مردم
چهره‌های برجسته ترکیه در واکنش به حمله‌های خشونت‌بار پلیس ترکیه به معترضان در استانبول، با تهیه متنی خواستار استعفای دولت ترکیه شدند.
به گزارش خبرسول، این متن که به امضای روزنامه‌نگاران، نویسندگان، دانشمندان، حقوقدانان و موسیقیدان‌ها رسیده، اعتراضی به موضع موجود در ترکیه است.

در حالی که این چهره‌ها با برخورد خشونت‌بار پلیس مخالف هستند، گارد پلیس این تظاهرات را به خشونت کشانده است.

در این متن نوشته شده است:

دولت باید فورا استعفا دهد

تقسیم شدن ملت ما در ترکیه برای درخواستی که از نخست وزیر وجود داشت و با رفتاری غیرانسانی، بربرانه و غیرقانونی پاسخ داده شد، مشروعیت قانونی دولت را زیر سئوال برده است. به این دلیل این حکومت دیگر نمی‌تواند به هیچ رو بر سرکار بماند و باید فورا استعفا دهد.

علی‌اکبر اطلس، شاعر و نقاش، آلپر آکام داستان‌سرا، ممتاز عدیل روزنامه‌نگار و نویسنده، عبدالهد بریت شاعر، عبدالله نفیس شاعر، احمد جمال نویسنده و مترجم، احمت سای نویسنده و منتقد موسیقی، اکیف آکالین نویسنده و فیزیکدان، آتال برام اوغلو شاعر و نویسنده، ایدمیر گولر نویسنده، بربروس تانتا روزنامه نگار، سودت آلمیتی شاعر، گونیت گوکسو روزنامه‌نگار، چتین یگین اوغلو نویسنده، گوکچنور چلیب اوغلو روزنامه‌نگار، هندان ایپکچی فیلمنامه‌نویس و نویسنده، کمال ریدینگ نویسنده، لیلا اربیل نویسنده، ماهر اونسال اریس نویسنده، مصطفی کمال اردمول روزنامه‌نگار و نویسنده و ناهیت بهرام شاعر و نویسنده از جمله چهره‌های ادبی امضاکننده این درخواست هستند.

250 نویسنده و شاعر و دیگر چهره فرهنگی در تاریخ 16 ژوئن این نامه را منتشر کرده‌اند.
منبع: خبرگزاری مهر
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

واکاوی مسائل اخیر ترکیه/ خیاط درکوزه افتاددیده بان نیوز:

در چند هفته اخیر شاهد تحرکات واعتراضات شدید خیابانی در شهرهای مختلف ترکیه هستیم

درگیری شدید نیروهای امنیتی وپلیس ترکیه با معترضان تقریبا مسئله هر روزه ی این کشور همسایه شده است.چیزی که در ظاهر از این اعتراضات القاء می شود این است که گروهی طرفدار محیط زیست برای قطع تعدادی درخت در منطقه ای از ترکیه دست به این اعتراضات زده اند ، اما واقعیت چیز دیگری است و ان هم خشم مردمی وسراسری مردم ترکیه علیه حکومت بخصوص سیاست های دولت اردوغان که شکل دیکتاتوری شدیدی هم به خود گرفته است میباشد.

مدتی است که ترکیه برای مقاصد خاص که در ادامه مطرح خواهیم کرد دست به ناامن کردن بعضی از کشورهای همسایه اش همچون سوریه در درجه اول وعراق زده است. دولت ترکیه با حمایتهای مختلف مالی تسلیاتی وحتی فرستادن نیروی نظامی برای کمک به مخالفین وتروریستهای درون این کشورها به آتش فتنه ودر گیری در این کشورها میدمد.

حال بعد از مدتی دخالت و مزاحمت با چراق سبز امریکا و اسرائیل و همچنین اروپا در مسائل داخلی کشورهای همجوارش، خود به بلایی دچار شده که شاید فکرش راهم نمیکرد ودر این رابطه میتوان این ضرب المثل ایرانی را مطرح کرد که (خیاط در کوزه افتاد).

با توجه به مسائل مطرح شده میتوان اینگونه برداشت کرد که مدتی است که دولتمردان ترکیه سودای عضو شدن در اتحادیه اروپا را در سر می پروراندند و برای رسیدن به این مقصودشان حاضر هستند که هر کار را انجام و هر سیاستی را اعمال کنند تا به هدفشان برسند.جالب اینجاست که اتحادیه اروپا بخصوص سه عضو مهم ان یعنی انگلیس و فرانسه وآلمان هم اصلا میلی برای جذب ترکیه در این اتحادیه را ندارد و هر از چند گاهی سنگی جلو پای ترکیه می انداختند،یک بار به بهانه کشتار دسته جمعی ارامنه، بار دیگر به بهانه حجاب در مراکز دولتی و دانشگاه ها و مراکز اموزشی ، یا نداشتن فاکتورهای اقتصادی مد نظر اروپا و...

ولی اینبار یک بهانه بزرگتر وبسیار مهم وجود داشت که میتوانستند با این بهانه وسیاست برای رسیدن اروپا به مقاصدش که در اصل همان حمایت همه جانبه از رژیم صهیونیستی است چنان ترکیه را بازی دهند که مدتها درگیر باشد واز سماجتش برای ورود به اتحادیه اروپا بکاهد.

باید گفت خط نهایی تمام این فتنه ها و سیاستها به اینجا ختم میشود که امنیت اسرائیل به هر شکل ممکن باید حفظ شود،آن هم باشرایط کنونی که اسرائیل به شدت احساس ضعف میکند و به دلیل آنکه حزب الله لبنان مقتدر تر شده وسوریه که حزب الله لبنان را حمایت وپشتیبانی میکند ،مخصوصا برای تامین تسلیحات واینکه شعله اتش ضد صهیونیستی بعد از انقلابهای پی در پی کشورهای عربی منطقه، وحشتی عظیم را برای اسرائیل به ارمغان اورده،اینجاست که نقش محوری ترکیه آغاز میشود ودخالتهای روز افزون ترکیه به بهانه های مختلف در سوره و در مواقعی عراق نمایان میشود.

مسئله واقعی این است که ارو پا با حمایت اسرائیل و البته امریکا این پیشنهاد را با ترکیه مطرح میکنند که اگر خواهان عضویت در اتحادیه اروپا هستید ،بایدمنطقه امنی برای اسرائیل ایجاد شود و اینکه سوریه حامی حزب الله از بین برود یا تا حد امکان ضعیف شود و با توجه به شواهدی که طی این دوسال در ترکیه دیده شده ترکیه خط به خط به نقشه اسرائیلی غرب و امریکا عمل کرده و تا به اینجا یی که می بینید رسیده است.

باید خاطر نشان کرد که چندی قبل خبر گزاریها از قول نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مطرح کردند که سوریه ضعیف شده اسد، بهتر است از سوریه پر از تروریستهای تندرو وسلفی رادیکال ، که شاید مطرح کردن این مطلب اولا بخاطر این است که اسرائیل به اهدافش رسیده و ثانیا احتمال اینکه اگر گروه های تندرو به قدرت برسند شاید دردسر اسرائیثل بیشتر خواهد شد.

به هر حال ترکیه به تعهداتش نسبت به اروپا عمل کرد و حالا موقع گرفتن دستمزد است، عضویت در اتحادیه اروپا، و حالا غرب باید حربه ای دیگر به کار گیرد تا ترکیه را درگیر باشد و فکر عضویت در اتحادیه اروپا را در سر نپروراند ، این حربه همان رمز آشوب و در گیری های داخلی واعتراضات فراگیر در ترکیه و از طرفی سرگرم شدنش با گروهک جدایی طلب و تروریستی پژاک است.

جالب است این راهم بدانید یکی دو روز پیش خبرگزاریها اعلام کردند که وزارت خارجه ترکیه در غیاب معنا دار سفیر انگلیس ،کاردار انگلیس را فراخواند و خواستار توضیحاتی رسمی وقانع کننده آن هم به اتهام جاسوسی در ترکیه شد.

وسلام.

مهدی مهدیان
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

تحلیل «المانیتور»:
چرا اردوغان به«تئوریهای توطئه»روی آورده؟
با استمرار جنبش اعتراضی در ترکیه و عدم موفقیت دولت در مدیریت اعتراضات، اتهام زنی به مخالفان و طرح تئوری‌های توطئه درباره این اعتراض‌ها، به جریان غالب در میان دولتمردان آنکارا تبدیل شده است. در این میان، همچون همیشه، نقش رجب طیب اردوغان از همه پر‌رنگ‌تر است. سایت المانیتور در مطلبی به بررسی عوامل و زمینه‌های این مسأله پرداخته است.

به گزارش تابناک، سایت تحلیلی المانیتور در مطلبی به بررسی مواضع رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در قبال اعتراضات اخیر در این کشور پرداخته و می‌نویسد، این مواضع، حاکی از روی آوردن وی به نوعی تئوری توطئه است؛ دیدگاهی که البته خود دربردارنده تناقضی درونی برای وی است.

در این مطلب آمده:

اگر سخنان رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را باور کنیم، مقصران وقوع اعتراضات اخیر در این کشور، عبارتند از: «لابی‌ها و گروه‌های نفوذ»، «دستان خارجی» و «همدستان داخلی» آن‌ها.
برخی از هواداران اردوغان، گزینه‌های دیگری را نیز مطرح می‌کنند: عوامل اطلاعاتی انگلیس، فرانسه، ایران، اسرائیل، روسیه، سوریه و آمریکا.

البته اینکه چگونه جاسوسانی از این گستره وسیع از دولت‌ها با یکدیگر علیه ترکیه همراه شده و به این سادگی و سرعت در بی ثبات کردن ترکیه توفیق یافته‌اند، خود جای سؤال دارد!

اما روی آوردن اردوغان به تئوری‌های توطئه، خود آشکارکننده یک تناقض عجیب است: از زمانی که وی بیش از یک دهه پیش به قدرت رسید، اولویت اصلی دولتش، بهبود روابط با سرمایه‌گذاران جهانی و دولت‌های خارجی بوده است.

موفقیت‌های حزب عدالت و توسعه اردوغان در ایجاد پیشرفت اقتصادی، بالا رفتن وجهه جهانی ترکیه و بیرون راندن ارتش از سیاست، همگی تا اندازه‌ای در اثر حمایت‌های بین‌المللی به دست آمده است. البته نمی‌توان نقش دولت ترکیه را نیز در این موفقیت‌ها انکار کرد؛ اما‌ در این زمینه هم نه خارجی‌ها، بلکه شهروندان ترکیه بوده‌اند که با رأی خود، حزب عدالت و توسعه را بر سر کار آورده و در قدرت نگه داشته‌اند.

به هر حال، بعید است بدون آن 123 میلیارد دلار سرمایه خارجی که ترکیه در ده سال اخیر جذب کرده، می‌توانست به چنین رشد اقتصادی دست یابد. بعید بود دمکراسی در ترکیه بدون حمایت غرب در دوره زمانی 2007 و 2008، یعنی زمانی که احتمال وقوع کودتای نظامی و تعطیلی حزب عدالت و توسعه از سوی دادگاه قانون اساسی وجود داشت، تداوم پیدا کند.

به این ترتیب، تناقض اصلی در تئوری توطئه اردوغان این است که وی با همان نیروهای بین‌المللی در تقابل قرار گرفته که به تثبیت حاکمیتش در درون و گسترش نفوذ ترکیه در منطقه کمک کرده است. پس پرسش اینجاست که چرا اردوغان اکنون چنین اظهارنظرهایی را مطرح می‌کند؟

ساده‌ترین دلیل، این است که هیچ مانعی در این زمینه جلوی روی او نیست. هر چه باشد، هیچ گزینه بدیلی در مقابل حزب عدالت و توسعه وجود ندارد. اصلی ترین حزب مخالف، یعنی «حزب جمهوری خواه خلق» هنوز مطمئن نیست که می‌خواهد همچون گذشته، یک حزب «کمالیست» باقی بماند و یا با تجدید سازمان، خود را در قامت یک حزب سوسیال دمکراتیک مشابه نمونه‌های اروپایی سازمان داده و مخاطب بیشتری به دست آورد.

دیگر حزب مخالف، یعنی «حزب جنبش ملی گرا» نیز بیش از حد نگران دمکراسی به سبک غربی و بازار آزاد است. در این میان، «حزب صلح و دمکراسی» ‌تنگ نظرانه، ‌تنها بر موضوع کردها متمرکز شده است. ناتوانی احزاب مخالف در کشاندن معترضان به صفوف خود، به همراه تمایل اردوغان به نوعی بیگانه هراسی سنتی، تضمین می‌کند که حزب عدالت و توسعه در کوتاه مدت بدون رقیب ‌بماند.

بازیگران بین‌المللی از این حقیقت آگاهند. به همین دلیل است که آن‌ها در انتقاد از خشونت پلیس ترکیه در مقابل تظاهرکنندگان، از مرز مشخصی تجاوز نمی کنند. شدیدترین موضع گیری ـ که باز هم در واقع بسیار نرم بود ـ از جانب آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان و پارلمان اروپا مطرح شد. اردوغان نیز بدون کوچکترین تلاشی، آن‌ها را نادیده گرفت.

در واقع، بزرگترین تناقض این است که هر گونه فشار جدی از سوی جامعه جهانی بر اردوغان، در پایان به نفع وی تمام خواهد شد. اگر کنگره آمریکا بخواهد قطعنامه شدیداللحنی علیه دولت ترکیه صادر کند و یا اتحادیه اروپا بخواهد مذاکرات الحاق ترکیه به این اتحادیه را به حال تعلیق درآورد، اردوغان بهانه مناسبی به دست می‌آورد تا ثابت کند «دست خارجی» واقعاً هست؛ این امر، موضع کنونی وی را تحکیم خواهد کرد.

به هر حال، درک این نکته سخت نیست که چنین روندی، در آینده‌ای نزدیک تأثیراتی منفی بر ترکیه ‌خواهد گذاشت.
Fast Poster
Fast Poster
پست: 256
تاریخ عضویت: جمعه ۲ دی ۱۳۹۰, ۸:۰۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 375 بار
سپاس‌های دریافتی: 550 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط panda64 »

وضعیت الان چطوره؟؟؟ درگیری ادامه داره؟؟؟
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

panda64 نوشته شده:وضعیت الان چطوره؟؟؟ درگیری ادامه داره؟؟؟


بله ادامه داره.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۷

تظاهرات هزاران معترض ترک در استانبول
هزاران نفر از مردم ترکیه ساعتی پیش به مناسبت گذشت اولین هفته از حمله نیروهای امنیتی این کشور به معترضان در پارک گزی استانبول، در این شهر تظاهرات ضد دولتی برگزار کردند.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: هزاران نفر از مردم ترکیه دقایقی پیش بار دیگر به میدان تقسیم ترکیه بازگشتند.
پلیس ترکیه شنبه شب گذشته با استفاده از گاز اشک‌آور و خودروهای آب‌پاش برای پراکنده کردن معترضین ضددولتی در پارک گزی استفاده کرده بود و هزاران مخالف سیاست های رجب طیب اردوغان امشب(شنبه) به مناسبت گذشت اولین هفته از این اقدام خشونت آمیز پلیس به خیابان های استانبول آمدند.

این تظاهرات به مناسبت یادبود گذشت اولین هفته از حمله نیروهای پلیس به تجمع کنندگان در پارک گزی و اجبار آنها به ترک میدان تقسیم در شنبه شب هفته گذشته، برگزار شده است.
تظاهرکنندگان در تظاهرات امشب خود فریاد "جنگ و درگیری ادامه دارد" و "ما با ادامه مقاومت پیروز می شویم" سر دادند و با سر دادن شعارهایی علیه رجب طیب اردوغان بار دیگر کناره گیری وی را خواستار شدند.
به گفته منابع پزشکی ترکیه در درگیرهای ترکیه پنج نفر کشته و بیش از 7800 نفر زخمی و هزاران نفر دیگر بازداشت شدند.

در ادامه این گزارش آمده است که معتراضان در حین تظاهرات پرچم ترکیه را به اهتزاز در آورده و خواستار کناره گیری دولت رجب طیب اردوغان شدند.
این در حالی است که افزایش مسمومیت های ناشی از استنشاق گازهای اشک آور در ترکیه و بالا رفتن حجم آسیب های جانبی ناشی از استفاده از این گازها، محکومیت پزشکان ترکیه را به دنبال داشت.
شش نهاد وابسته به پزشکان ترکیه استفاده مفرط و بیش از اندازه پلیس و دولت ترکیه از گازهای اشک آور برای مقابله با تظاهر کنندگان ترکیه را محکوم کردند.

به گفته این نهادهای پزشکی، دولت و پلیس ترکیه برای سرکوب تظاهرات ضد دولتی در این کشور که از سه هفته قبل آغاز شده و تاکنون هم ادامه دارد بیش از حد از گازهای اشک آور استفاده کرده اند که مسمومیت های بسیاری را در بین تظاهرکنندگان به ‌وجود آورده است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه شنبه گذشته ساعتی قبل از حمله نیروهای پلیس به تجمع کنندگان در پارک گزی در سخنانی که شبیه یک اولتیماتوم بود بار دیگر از معترضان این کشور خواست تا میدان تقسیم استانبول را ترک کنند.

وی تهدید کرده بود که معترضان باید تا روز یک‌شنبه قبل از تجمع طرفداران حزب توسعه و عدالت میدان تقسیم را ترک کنند در غیر این صورت نیروهای امنیتی وارد عمل خواهند شد و آنها را مجبور به ترک این میدان خواهند کرد.

وی در ادامه اظهارات تهدیدآمیز خود اعلام کرده بود که به ‌صراحت می‌گویم که میدان تقسیم باید تخلیه شود در غیر این صورت نیروهای امنیتی استانبول می‌دانند چگونه آن را تخلیه کنند.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

جنگ سفارتخانه ها میان ترکیه و اروپا کلید خورد
در پی ناآرامی های اخیر در ترکیه و رو شدن دخالت غربیها در این حوادث، مناسبات آنکارا نه تنها با آلمان ، با فرانسه و انگلیس نیز رو به سردی گذاشته است .

به گزارش شبکه خبر، به دلیل برخورد خشونت‌آمیز دولت اردوغان با معترضان در این کشور، اتحادیه اروپا مذاکره عضویت ترکیه را به حال تعلیق درآورد.

محافل نزدیک به شورای اروپا در بروکسل گفتند به دلیل "جو سیاسی موجود" در ترکیه، آلمان کنفرانسی را که قرار بود برای پذیرش عضویت ترکیه در این اتحادیه برگزار شود، لغو کرد.
در نشستی که روز پنجشنبه دیپلمات‌های اتحادیه اروپا در برلین برگزار کردند، اعلام شد کنفرانس عضویت ترکیه برگزار نخواهد شد.

درخواست رسمی دولت ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در ۱۴آوریل ۱۹۸۷ ارائه شد و از سال 2005 مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا آغاز شد و اکنون این درخواست به دلیل برخورد خشونت‌آمیز دولت اردوغان با معترضان به تعویق افتاده است.


کنفرانس روز چهارشنبه آینده در واقع پیشرفتی پس از دو سال توقف در مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا محسوب می‌شد.
پیش بینی شده بود گشایشی در گفت وگوهای دو طرف به ویژه در زمینه سیاست منطقه ای حاصل شود.
در مذاکراتی که هشت سال است جریان دارد دو طرف در خصوص 13 زمینه از مجموع 35 موضوع به بحث و گفت وگو نشسته اند.
مجلس هلند هم برخورد احتیاط آمیزی با این نشست داشته است.
در صورتی که آلمان موضع مخالف خود را تغییر ندهد، روز دوشنبه در لوگزامبورگ،‌ وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا فقط درباره اوضاع سیاسی در ترکیه بحث و گفت وگو خواهند کرد.

این در حالی است که آلمان روز جمعه سفیر ترکیه را به علت انتقادهای شدید آنکارا بر سر بی میلی برلین برای پیشبرد درخواست عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا احضار کرد .احضار سفیر ترکیه در اعتراض به سخنان اگمن باغیش، وزیر ترکیه در امور اروپا صورت گرفت‌ که روز پنج شنبه به شدت به آنگلا مرکل علیه هرگونه تلاشی برای سیاسی‌کاری در موضوع پیوستن ترکیه به اروپا هشدار داده بود.
باغیش خطاب به صدراعظم آلمان گفت:« اگر خانم مرکل خوب به قضیه نگاه کند در نهایت خواهد دید آنهایی که با ترکیه رفتار نامناسبی دارند عاقبت خوبی ندارند. نگاه کنید چه بر سر سارکوزی در فرانسه آمد.»
وی همچنین گفت : مقاومت آلمان در برابر گشودن فصل جدیدی در مذاکرات درباره ورود ترکیه به اتحادیه اروپا با برنامه های انتخاباتی « آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان مرتبط است.
اشاره وی به مخالفت رئیس جمهور سابق فرانسه نسبت به الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا بود.
اوایل سال جاری میلادی آنگلا مرکل نسبت به سرنوشت مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادهی اروپا اظهار ناامیدی کرده بود. وی همچنین سرکوب تظاهرات ضد دولتی دو هفته اخیر ترکیه را بسیار خشن خوانده بود.
این اظهارات، نارضایتی وزارت خارجه آلمان را در پی داشت و به احضار سفیر ترکیه در برلین منجر شد.
در واکنش به احضار سفیر ترکیه در برلین به وزارت خارجه آلمان، آنکارا نیز سفیر آلمان در آن کشور را به وزارت خارجه احضار کرد.
«احمد داود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه که در اوکراین بسر می برد، نیز احضار سفیر آلمان را تایید کرد.

روزپنج شنبه هم یک هئیت پارلمانی اروپا هم در اعتراض به اظهارات انتقادآمیز دولت ترکیه برضد پارلمان اروپا ، سفر خود را به آنکارا لغو کرد.

پیش از این نخست وزیر ترکیه با انتقاد از قطعنامه مجلس اروپا ضد ترکیه اعلام کرد:‌ قطعنامه اتحادیه اروپا را به رسمیت نمی شناسد.

در پی ناآرامی های اخیر در ترکیه مناسبات ترکیه نه تنها با آلمان ، با فرانسه و انگلیس نیز به علت انتقادهای شدید از ترکیه رو به سردی گذاشته است .

هفته گذشته نخست وزیر ترکیه قطعنامه پارلمان اروپا را که در آن از دولت و نخست وزیر ترکیه به علت برخوردهای خشونت آمیز نیروهای پلیس با معترضان انتقاد شده است،‌ محکوم کرد. اردوغان گفت : کسانی که نقاب دوست به چهره زده بودند نشان دادند که دوستی آنان تا چه اندازه ساختگی است.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

تظاهرات علوی‌های مقیم اروپا در حمایت از اعتراضات مردم ترکیه
خبرگزاری تسنیم: بیش از ۸۰ هزار نفر از شهروندان اروپا به‌دعوت جامعه علوی‌های اروپا دیروز (شنبه) در شهر‌کلن آلمان علیه دولت ترکیه دست به تظاهرات زدند.

تصویر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از روزنامه سوئیسی"لو‌تام"؛ بیش از 80 هزار نفر از شهروندان اروپا به‌دعوت جامعه علوی‌های این کشور دیروز (شنبه) در شهر‌کلن آلمان علیه دولت ترکیه دست به تظاهرات زدند.
به‌گفته علی‌دوغان، دبیر جامعه علوی‌های آلمان، این بزرگ‌ترین تظاهراتی است که از شروع اعتراضات ضددولتی مردم ترکیه تاکنون در آلمان برگزار می‌شود.
تظاهرکنندگان از شهرهای مختلف آلمان و همچنین از کشورهای فرانسه، اتریش و سوئیس به کلن آمده بودند. آنها پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آنها "همه‌جا میدان تقسیم است"، "همه‌جا مقاومت هست"، "دیکتاتوری اردوغان باید پایان یابد" نوشته شده بود.
تجمع کنندگان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه شدند و به سرکوب معترضان ترک از سوی پلیس این کشور اعتراض کردند.
از ابتدای اعتراضات ضددولتی در ترکیه، شهرهای مختلف آلمان شاهد تظاهرات متعددی علیه رفتار دولت اردوغان با معترضان این کشور بوده است. همچنین تنش‌های سیاسی به سطح مسئولان بلندپایه این دو کشور رسیده است. انتقاد صدراعظم آلمان از سرکوب شدید مردم از سوی ترکیه واکنش تند آنکارا را در پی داشته و طی روزهای اخیر سفرای دو کشور احضار شده‌اند.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

رسوایی دوباره برای پلیس ترکیه+فیلم

[External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

Re: بحران ترکیه!!

پست توسط mohammad area51 »

فعال سیاسی اهل ترکیه در گفت‌وگو با فارس:
مسلمانان ترکیه مخالف انحصارطلبی دولت اردوغان هستند

یکی از فعالان سیاسی مسلمان حامی تظاهرکنندگان میدان تقسیم ترکیه تاکید کرد مردم مسلمان ترکیه مخالف انحصارطلبی‌های دولت اردوغان هستند.

«فاطمه کورجان دوغان» یکی از فعالان سیاسی اسلامگرای ترکیه و فعالان وقایع پارک‌گزی میدان تقسیم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در استانبول به تشریح دلایل حمایت خود از مطالبات تظاهرکنندگان و مخالفت با دولت اردوغان پرداخت.

خانم دوغان با بیان اینکه ملک متعلق به خداست، تاکید کرد به عنوان یک انسان مسلمان از تظاهرات علیه انحصار طلبی‌های دولت اردوغان حمایت می کند.
تصویر

دولت اردوغان نتوانست نمادهای اسلامی در تظاهرات را تحمل کند

این فعال سیاسی تصریح کرد: گروهی که وی در این تظاهرات با اتفاق اعضای آن شرکت کرده بود در بدو امر این هدف را دنبال می‌کرد که مانع پیشکش کردن فضای سبز متعلق به مردم به سرمایه دارها شود، ولی به دنبال حمله ظالمانه نیروهای پلیس به حضور آرام و صلح آمیز آنان ابعاد ماجرا تغییر کند.

وی افزود: بعد از این حمله، مقاومت ابعاد بزرگتری پیدا کرد و مسئله از محدوده پارک‌گزی و میدان تقسیم فراتر رفت و به ظلم علیه انسان‌ها تبدیل شد و متعاقب آن وی و اعضای گروه یک نمازخانه در محل ایجاد کردند.

این فعال ترکیه‌ای خاطرنشان کرد که اعضای گروه در این نمازخانه نماز خود را اقامه می کردند، ولی نیروهای پلیس در شبیخون های بعدی اقدام به تخریب این نمازخانه نمودند، زیرا اصولاً با هدف تخریب این نمازخانه شبیخون زده بودند.

وی گفت در آن لحظه یکی از اعضای گروه مشغول خواندن قرآن بوده که مورد شبیخون واقع شده اند.

خانم دوغان تصریح کرد: دولت اردوغان نمی‌خواست در پارک گزی نمادی از اسلام دیده شود، دولت اردوغان نمی خواست ما با هویت اسلامی‌امان در آنجا حضور داشته باشیم تا بتوانند سایر تظاهرکنندگان را گروهی بی‌دین و ایمان معرفی کنند.

مسلمانان ترکیه مخالف استثمار انسان‌ها توسط دولت اردوغان هستند

این فعال سیاسی مسلمان در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهارداشت: آیات خدا انحصارگرایی و تخصیص ملک به سرمایه خصوصی را درست نمی داند و اگر دولتی که خود را مسلمان نامیده، دست به این کار بزند، ما مسلمانان در مقابل این تصمیم ایستادگی می کنیم.

وی افزود: اردوغان در انتخابات 1994 می‌گفت اگر لازم باشد به مراکز فساد و فحشا هم رفته و به مشکلات مردم گوش می‌دهیم، تا بتواند رای مردم را جلب کند. اما حالا معلوم نیست که چرا این انسان‌ها همگی عیاش و بد نامیده می شوند. معلوم نیست چرا انسان‌ها را به چپ و راست و کرد و علوی دسته بندی می کنند. اما وقتی که رای می خواهند همگی شهروندان و همشهری های اردوغان می شوند و وقتی همین انسان ها علیه اشتباهات وی عصیان می کنند، هویت شان عوض می شود!

اردوغان مردم و پلیس را رو در روی یکدیگر قرار داد/فراتر از دیکتاتوری

خانم دوغان در ادامه تصریح کرد: من انتظار این همه مظالم را از دولت اردوغان نداشتم. آنچه اردوغان کرد، فراتر از دیکتاتوری است. زبان و بیان وی همواره تحریک آمیز است، کما اینکه مردم را تحریک کرد و بعد هم پلیس را وادار به حمله به مردم کرد. اردوغان نخست وزیری است که مردم و پلیس را رو در روی یکدیگر قرار داد.

این فعال سیاسی ترکیه‌ای در ادامه تصریح کرد: اردوغان دم از بی‌اخلاقی در پارک گزی می‌زند، ولی من هیچ حرکت غیراخلاقی در آنجا ندیدم. وقتی پلیس نبود آنجا مثل بهشت بود و وقتی پلیس آمد تبدیل به جهنم شد. هیچ کس نه به من و نه به سایر بانوان به عنوان یک زن محجبه حمله ور نشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت حزب حاکم عدالت و توسعه همواره علویان را سرکوب کرده و حقوق شان را غصب نموده است. برای مثال عبادتگاه علویان مورد قبول واقع نشد و به همین دلیل طبیعی بود که علویان ترکیه از این تظاهرات حمایت کردند. من به عنوان یک مسلمان معتقدم که ملک متعلق به خداست و به عنوان یک مسلمان برای ایستادگی در برابر مظالم دولت اردوغان در پارک گزی به آنجا رفتم و از این مردم و تظاهرات شان حمایت کردم.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”