روایت آقازاده ازجلسه هسته ای سال 87: رهبری حل مسأله را پذیرف

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

روایت آقازاده ازجلسه هسته ای سال 87: رهبری حل مسأله را پذیرف

پست توسط hani1459 »

[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]هر زمان نشانه جدی (در موضوع هسته ای) از سوی غرب دیده شد مقام معظم رهبری فعال می‌شد و مسوولین را برای حل و فصل این قضیه به کار می‌گرفتند.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]   آقازاده رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با ایسنا با اشاره به تحولات در بحث هسته‌یی در سال‌ 87 گفت: در آن مقطع نشانه‌هایی از سوی غربی‌ها برای حل موضوع دیده شد و رهبری جلسه‌ای ترتیب دادند که من هم در آن شرکت داشتم و نظراتم را گفتم مبنی بر اینکه می‌توان با رویکرد جدید که از سوی غربی‌ها مطرح شده است مساله را پیش برد و رهبری تصمیم گرفتند که رویکرد غربی‌ها مورد توجه قرار گیرد و ما دنبال مساله برویم اما برخی زیر بار قضیه نرفتند.  
  اظهار کرد: معتقدم لازم نبود هزینه‌های سال‌های بعد از 87 به کشور تحمیل شود. 
  پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به اینکه چه کسی و یا به چه دلیلی آن رویکرد عملی نشد، گفت: رییس‌جمهور نظر موافق با آن رویکرد نداشتند و اختلاف بنده با آقای احمدی‌نژاد هم از همین جا شروع شد. آقای احمدی‌نژاد تحلیل‌هایی داشتند و فکر می‌کردند نباید به سمت آن رویکرد برویم. 
  از بیان جزئیات رویکرد و پیشنهاد غربی‌ها در سال 87 خودداری کرد.  
  آقازاده با 28 سال سابقه حضور مستمر در دولت‌های مختلف پس از 4 سال، سکوتش را شکست و تاکید کرد نه ژنرالم و نه افسرده. 
  با وجود این که معتقد است موضوع هسته‌یی به دقیقه 90 رسیده، اما تاکید کرد که نباید روحانی را برای حل فوری و فوتی موضوع هسته‌یی در تنگنا گذاشت.
 
 ژنرال نیستم
 
  گفته وی امروز درک جامعی در داخل کشور درباره موضوع هسته‌یی به صورت مشترک وجود دارد و غرب نمی‌تواند میان رهبری و دولت در تصمیم‌گیری‌های کلان تفکیک به وجود آورد. 
  گفت: معتقد نیستم که ما ژنرالیم و سایرین که هستند گروهبان هستند و آنها باید بروند تا ژنرال‌ها سر کار آیند. به نظر می‌رسد این دیدگاه یک توهم است. 


  خاطرنشان کرد: لازم نیست انسان حتما وزیر و وکیل باشد تا بتواند در جامعه مفید باشد، می‌تواند در هر شرایطی قرار گرفت اگر واقعا قابلیت‌هایی داشته باشد برای جامعه و کشور مفید باشد. در این زمینه باید بگویم من کسی نبودم که کنار گذاشته شوم، خودم به دلیل اختلاف‌نظرهایی که با آقای دکتر احمدی‌نژاد درباره حل و فصل پرونده هسته‌یی داشتم کنار رفتم ، وقتی هم که کنار رفتم فکر می‌کردم بیرون از دولت هم باید مفید بود، بنابراین به نظر خودم کارهای قابل توجهی آغاز کردم و در این نزدیک به چهار سال هم موفقیت‌های بسیار خوبی داشتم.  
وی خاطرنشان کرد: از آنجا که استرس دولتی کم است بازیافت بدنی بیشتری ایجاد می‌شود. من ورزش می‌کنم، استراحت می‌کنم و واقعا شادابی من پس از مسوولیت بسیار بیشتر بوده است.

 تصویر


 روحانی و 3 پروژه
  در ادامه با بیان اینکه درباره برخی مشکلاتی که دولت آینده برای اداره کشور پیش‌رو دارد باید نکاتی در نظر داشت، گفت: آقای روحانی سه پروژه بسیار بزرگی پیش‌رو دارد. اگر بتواند این پروژه‌ها را پیش ببرد به نظرم در چهار سال آینده خدمت بزرگی به کشور کرده است. 
  پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان توضیح داد: یکی از این پروژه‌ها موضوع امنیت اجتماعی چه از بعد اقتصادی و یا چه از بعد اجتماعی و سیاسی است. اینگونه نیست و که فقط یک وزارتخانه بتواند از عهده آن برآید. طبعا باید آقای روحانی وزارت کشور، اطلاعات، اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی را مامور کند و بهترین موقعیت است که به صورت کمیته‌ای از آنها بخواهد که بحث امنیت اجتماعی و اقتصادی کشور را سر و سامان دهند و می‌تواند این کمیته را زیر پوشش دبیرخانه شورای امنیت قرار دهد و تعریف کند که در یک سال آینده از شما می‌خواهم آرامش را به جامعه برگردانید و از آنها بخواهد که این حرکت را انجام دهند البته کار ساده‌ای نیست و بسیاری از چیزها به هم خورده است و یا بعضی موضوعات نیاز به اصلاح دارد.  
  توضیح داد: مثلا جمعیتی در شرایط کنونی بخشی از سرمایه‌های خود را خارج کرده‌اند. برای اینکه امنیت آنها تامین شود ابتدا باید برای آنها اطمینان‌ خاطر فراهم کنند، لازمه آن ایجاد قوانین و مقررات است تا آرامش ایجاد شود. بر مبنای آن می‌توانند به تدریج سرمایه‌های قابل توجهی که به اعتبار گزارش‌های سیستم‌های دولتی از کشور خارج شده است برگردند.  
  گفت:‌ پروژه دومی که به نظر می‌رسد موضوع روز آقای روحانی است و به صورت جدی از مطالبات مردمی است بحث اقتصادی است. به نظر من اگر آقای روحانی درگیر سیاست‌های مالی شود موفق نخواهد شد. ایشان باید اولویت خود را بر سیاست‌های پولی بگذارد. در سیاست‌های پولی موضوعات بسیار متنوعی وجود دارد که بسیار اهمیت دارد. وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و حتی مجلس و ارگان‌های دیگری که ذینفع در این موضوع هستند باید این را به صورت پروژه‌ای تعریف کرده و سریعا هم درباره آن اقدام کنند.  

  پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان اظهار کرد: موضوعات متنوع زیادی در سیاست‌های پولی وجود دارد از جمله مساله تورم و نقدینگی و بسیاری از شاخص‌های جدی امروز اقتصادی ما که تحت لوای سیاست‌های پولی قرار دارد. مثلا ما در شرایط کنونی ذخایر زیادی طلا داریم که چندان خاصیتی ندارند. اگر بتواند برای جمع‌آوری نقدینگی که موضوع بسیار جدی است طلا به بازار عرضه شود تا نقدینگی جمع شود بسیار موثر است نه اینکه دوباره پول را به بازار تزریق کند بلکه باید یا از گردونه پولی خارج کند و یا اینکه این پول را در جایی ذخیره کند. در شرایط کنونی کارخانجات و مراکز تولیدی که آسیب دیده‌اند با بهره کم و کوتاه مدت می‌توانند وام دریافت کنند. این کارها تولید و پول را برمی‌گرداند به جاهای اصلی خودش، تا اینکه بخواهد مثلا دلارفروشی ایجاد شود.  
  ادامه داد: موضوع سومی که آن را به صورت پروژه در پیش‌روی آقای روحانی می‌بینم مساله هسته‌یی کشورمان است. معتقدم موضوع هسته‌یی به دقیقه 90 رسیده است. واقعا امروز هم غرب و هم ایران باید وارد مذاکره جدی شوند. البته از آنجا که در جریان کارها بودم و در مجموع اطلاعات کاملی از گذشته موضوعات هسته‌یی دارم باید درباره این موضوع برنامه‌های ویژه‌ای داشت. در دقیقه 90 هر طرفی که نفس بیشتری داشته باشد برنده موضوع است، ما نباید آقای روحانی را در تنگنایی قرار دهیم که به صورت فوری و فوتی بخواهد این موضوع را حل کند.  
  گفت: از آنجا که در جریان موضوعات هستم اطلاع دارم هر زمان نشانه جدی از سوی غرب دیده شد مقام معظم رهبری فعال می‌شد و مسوولین را برای حل و فصل این قضیه به کار می‌گرفتند.  


در سال 87 نشانه‌هایی از سوی غربی‌ها برای حل موضوع دیده شد و رهبری جلسه‌ای ترتیب دادند که من هم در آن شرکت داشتم و نظراتم را گفتم مبنی بر اینکه می‌توان با رویکرد جدید که از سوی غربی‌ها مطرح شده است مساله را پیش برد و رهبری تصمیم گرفتند که رویکرد غربی‌ها مورد توجه قرار گیرد و ما دنبال مساله برویم، اما برخی زیر بار قضیه نرفتند.
  اظهار کرد: در گذشته شاهد بودیم که هر وقت از طرف غربی‌ها علامتی جدی مشاهده می‌شد رهبری در آن موضوع فعال می‌شدند و تلاش می‌کردند موضوع را حل کنند و جفاست که فکر کنیم رهبری نمی‌خواسته است موضوع هسته‌یی حل شود. مقاطعی بود که ما مجریان خوب عمل نکردیم. 
  پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به ایسنا مبنی بر این‌که چه کسانی و یا گروهی معتقدند که رهبری نمی‌خواسته است موضوع هسته‌یی حل شود؟ گفت: برخی مواقع این بحث مطرح می‌شد و در مناظره‌های انتخاباتی به ویژه مناظره سوم حرف‌هایی مطرح شد که چنین معنایی در آن وجود داشت.
 
 بحث های هسته ای در سال 78
 
  با اشاره به تحولات در بحث هسته‌یی در سال‌ 87، گفت: در آن مقطع نشانه‌هایی از سوی غربی‌ها برای حل موضوع دیده شد و رهبری جلسه‌ای ترتیب دادند که من هم در آن شرکت داشتم و نظراتم را گفتم مبنی بر اینکه می‌توان با رویکرد جدید که از سوی غربی‌ها مطرح شده است مساله را پیش برد و رهبری تصمیم گرفتند که رویکرد غربی‌ها مورد توجه قرار گیرد و ما دنبال مساله برویم اما برخی زیر بار قضیه نرفتند.  
  اظهار کرد: معتقدم لازم نبود هزینه‌های سال‌های بعد از 87 به کشور تحمیل شود. 
  پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به اینکه چه کسی و یا به چه دلیلی آن رویکرد عملی نشد، گفت: رییس‌جمهور نظر موافق با آن رویکرد نداشتند و اختلاف بنده با آقای احمدی‌نژاد هم از همین جا شروع شد. آقای احمدی‌نژاد تحلیل‌هایی داشتند و فکر می‌کردند نباید به سمت آن رویکرد برویم. 
  از بیان جزئیات رویکرد و پیشنهاد غربی‌ها در سال 87 خودداری کرد. 
 روحانی و مسئله هسته ای
 
  با بیان اینکه آقای روحانی در جریان جزئیات مساله هستند و می‌تواند با تیمی که تشکیل می‌دهد این موضوع را با رویکردی صحیح به نتیجه برسانند، افزود: ما در سال 87 اعتقاد داشتیم از لحاظ فنی به قابلیت لازم در عرصه هسته‌یی رسیده‌ایم و بعد از آن موضوع ابعاد توسعه‌ای پیدا می‌کند. ظرفیتی که در زمینه هسته‌یی در کشور ایجاد شده است به نقطه‌ی قابل قبولی رسیده و دنیا هم متوجه این مساله شده است. دانش هسته‌یی با تمام مشقت‌هایش بومی شده است و معتقدم می‌توان با مشارکت دیگران در این عرصه پیش برویم و به جای آنکه هزینه بدهیم، پیشرفت کنیم.  


رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان با تاکید بر اینکه باید وارد یک مذاکره جدی با 1+5 شویم، گفت: مساله اصلی بین ما "اعتمادسازی" است. هم آنها و هم ما باید به سمت اعتماد متقابل رویم و بی‌اعتمادی‌های شکل گرفته را رفع کنیم. تیم آقای روحانی باید وارد مباحث عملی و جدی شوند. همچنین توصیه‌ام به غربی‌ها این است که اعمال تحریم‌ها کارآیی ندارد، آنها هر کاری که می‌توانستند انجام دادند اما دیدند که اراده کنار گذاشتن فعالیت‌های هسته‌یی در ایران وجود ندارد. غربی‌ها باید بیشتر از آنکه به تهدید و تحریم علیه ایران بپردازند جنبه‌های عملی تفاهم و تعامل را فعال کنند. البته من معتقدم غربی‌ها به این مساله نیز توجه دارند.

  که از سال 64 تا 76 وزیر نفت دولت‌های میرحسین موسوی و هاشمی رفسنجانی بوده است و از سال 76 تا سال 88 ریاست سازمان انرژی اتمی را بر عهده داشته است در ادامه این گفت‌وگو گفت: در مقاطعی غربی‌ها به دنبال آن بودند که تعلیق ایجاد شود اما اکنون تقریبا این مساله در دستور کار آنها نیست. آنها امروز تمرکزشان بر غنی‌سازی 20 درصد یا بالاتر است. تاریخ مصرف مساله تعلیق گذشته است.
 
  اضافه کرد: من در آن سال‌ها مخالف هرگونه تعلیق بودم و اکنون نیز مخالف تعلیق هستم. بحث دانش هسته‌یی یک قابلیت است. من در آن دوران اصرار داشتم که باید به این قابلیت برسیم و دانش هسته‌یی ایجاد شود تا موانع موجود برطرف شود و به نقطه‌ای برسیم که غیرقابل برگشت باشد. اکنون این قابلیت به وجود آمده است. 

  پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان تصریح کرد: امروز باید مذاکرات شفاف برگزار شود. نکته کلیدی این است که کسی نباید مذاکرات را در قالب‌های ابهام پیش برد. باید شفاف‌سازی انجام شود، هم غربی‌ها و هم ما مقاصد خود را شفاف بیان کنیم. در گذشته ابهامات میان طرفین زیاد شده و طرف‌ها نسبت به یکدیگر شکاک بودند اما این واقعیت موجود نیست. 
  ادامه داد: واقعا در ایران ابهامی وجود ندارد که ما نتوانیم آن را حل کنیم و این مسائل چیزی نیست که آقای روحانی نتواند آن را حل کند.  
 پاسخ به انتقادات روحانی
 
  پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه حسن روحانی در کتابش نسبت به عملکرد شما انتقاداتی بیان کرده است، نظر شما نسبت به این انتقادات چیست، گفت: اکنون زمان گله‌گذاری نیست. 
  در ادامه اظهاراتش در پاسخ به اینکه اگر در این باره اظهارنظری نکنید ممکن است عملکرد شما زیر سوال برود، افزود: عیبی ندارد بگذارید زیر سوال برود.  

  اضافه کرد: در طول شانزده سال گذشته ما عنادی برای حل نکردن موضوع هسته‌یی نداشتیم، تنها شرایط فراهم نبود. اکنون غربی‌ها متوجه هستند که موضوع هسته‌یی مساله‌ای نیست که ایران از آن گذشت کند. آقای روحانی نیز در این زمینه همان‌قدر استقامت دارند که مقام معظم رهبری به همان اندازه استقامت دارند و من نیز همین نظر را دارم. اختلاف نظری در این باره وجود ندارد. ما باید غربی‌ها را به این نتیجه برسانیم که مساله هسته‌یی ایران چیزی نیست که بتوانند از مسیر تحریم از ما باج‌خواهی کنند. اکنون زمان مذاکرات جدی فرا رسیده است. غربی‌ها همه کارهایی که می‌توانستند را انجام دادند. 

عصر ایران
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 149
تاریخ عضویت: دوشنبه 30 اردیبهشت 1392, 12:44 am
سپاس‌های ارسالی: 367 بار
سپاس‌های دریافتی: 409 بار

Re: روایت آقازاده ازجلسه هسته ای سال 87: رهبری حل مسأله را پ

پست توسط zadhoosh »

این فقط خوشبینیست ، از اول هم مشکلی نبوده که بخواهد حل شود.حل کردن مسئله ای که جود ندارد غیرممکن است و ما را با این مواضع سست به سمت باج دهی می برد.
به نظر بنده در مناظره ها و شعارهای روحانی جایگاهی که طی سال ها مذاکره جدی به دست آوردیم سست شد.

ولا تتبعوا خطوات الشیطان
با شیطان بزرگ طرح گام به گام نریزید
!
Novice Poster
Novice Poster
پست: 95
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 17 بهمن 1391, 1:05 am
سپاس‌های ارسالی: 509 بار
سپاس‌های دریافتی: 260 بار

Re: روایت آقازاده ازجلسه هسته ای سال 87: رهبری حل مسأله را پ

پست توسط RaAmIiN »

اون دستگاه سفیده که عکس سیب روشه یه حدود 7 تومن پولشه ساخت شیطان بزرگ
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”