چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط jhan2010 »

[FONT=Tahoma, Arial]   ایجاد و حفظ توازن قوا در کشورهای حاشیه خلیج فارس، همواره نه تنها برای تحلیل گران روابط بین الملل موضوع مطالعاتی مهمی است، بلکه برای قدرت های بزرگ و برای حفظ منافعشان یکی از مسائل اساسی به شما می رود.

   


[FONT=Tahoma, Arial]   صحبت از موازنه قوا در منطقه به میان می آید، بدون تردید نام ایران و عربستان به اذهان متبادر می شود. دو کشوری که با وسعت نسبتا زیاد، جمعیت قابل ملاحظه، موقعیت استراتژیک، وضعیت ممتاز در تامین انرژی، سردمداری ایدئولوژیک و توان قابل ملاحظه نفوذ بر سایر کشورهای منطقه این دو کشور را به عنوان پایه های موازنه قدرت در آسیای جنوب غربی معرفی کرده است. اگر چه عربستان در مقوله هایی چون جمعیت تحصیلکرده، تولید علم، استقلال سیاسی و... در طراز ایران نیست، اما نفوذ نسبی این کشور در کشورهایی که اهل سنت اکثریت را دارند و نیز حمایت های مختلف سیاسی و نظامی غرب در کنار پول هنگفت نفت، این کشور را یک طرف موازنه با ایران قرار داده است.

   


[FONT=Tahoma, Arial]   سالهای پس از انقلاب ایران،کمتر زمانی بوده است که روابط این دو کشور خالی از تنش بوده است، در ادواری هم که دو کشور،تنش را از روابط خود زدوده اند، این ایران بوده که پیشقدم شده است و از آن سو کنشی دیده نشده است.

   


[FONT=Tahoma, Arial]   در اوج تنش زدایی در رابطه ایران و عربستان، لابی های گسترده این کشور در واشنگتن و پایتخت های غربی، علیه ایران در جریان بوده است؛ به گونه ای که گفته می شود یکی از قدرتمند ترین لابی هایی که پس از لابی صهیونیست ها علیه ایران فعالیت می کند، لابی کشورهای عربی با حمایت بی چون و چرای سعودی هاست.

   


[FONT=Tahoma, Arial]   همه این احوال،کسی تنش بیشتر در روابط دو کشور را طلب نمی کند و هر چه به سمت صفر شدن تنش های پیش می رویم، قدرت مانور منطقه ای و بین المللی کشور هم بهتر می شود، اما در رابطه با عربستان چند نکته را نباید فرلموش کرد نکاتی را که سید صادق خرازی از دیپلمات های با سابقه کشورمان به آنها اشاراتی دارد. وی در این باره می گوید :

   


[FONT=Tahoma, Arial]   رابطه بین این دو کشور، به همان اندازه که ایران باید مدیریت درستی داشته باشد این کشور نیز باید درست مدیریت کنند، نباید یک سویه دید. عربستان بدترین رفتار را در قبال ایران داشته است. از القاعده حمایت کرده و تمام جبهه‌های علیه شیعیان راگشوده رسما تروریسم افراطی را تامین مالی می‌کند. رفتار این کشورها نیز باید تغییر کند. آن‌ها ترور و انفجار ایجاد کردند، آدم کشتند و بدترین رفتارها را داشتند. در مناسبات ایران و عربستان باید در نظر گرفت چندین بار رییس‌جمهور ما به عربستان سفر کرده اما پادشاه عربستان یک بار به ایران نیامده است. این اهانت به ملت ایران است. آن‌ها نیز باید رفتارشان را درست کنند. ما ابرقدرت منطقه هستیم. آن‌ها خود نیز می‌دانند ایران ابرقدرت منطقه‌ای‌ است.

   


[FONT=Tahoma, Arial]   تنش زدایی با عربستان اگر چه برای ایران لازم و سودمند است، اما در تنش زدایی هم باید سران این کشور را به کوتاهی هایشان در تنش زدایی متذکر بود. باید چنان سیاست خارجی را مدیریت کرد که سران عربستان از ایران طلب کنند که به این کشور بیایند. با عربستان باید وارد تنش زدایی شد، اما طلبکارانه!

   


منبع :تابناک
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط jhan2010 »

با سلام و عرض تبریک به مناسب عید سعید فطر بر همه دوستان امیدوارم طاعات و عبادات عزیزان مورد قبول درگاه حق واقع شده باشد.
اما واقعا نمی دانم هدف اقای روحانی از سفر به عربستان چیست چه چیز باعث شده که به عنوان اولین سفر خارجی به عربستان سفر کنند اما هرچی که هست امیدوارم باج نباشد اصلا عربستان چرا؟ جای عربستان توی این کلاف سر درگم کجاست چرا ما به عنوان کشوری که ادعای ابر قدرتی داریم به دیدار سران این کشور هابرویم من پاک گیج شدم دوستان راهنماییم کنند
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط Goebbels »

امیدوارم باج نباشد اصلا عربستان چرا؟ جای عربستان توی این کلاف سر درگم کجاست


چرا تصور میکنید روحانی باید باج بده؟! مگر قبلا باج داده؟!

عربستان یکی از مهمترین کشور های منطقه و مهمترین کشور عربی سنی است!

اگر قرار باشد در روابط ما با کشور های منطقه گشایشی ایجاد شود اول باید به سراغ عربستان برویم!
Major II
Major II
پست: 179
تاریخ عضویت: چهارشنبه 24 بهمن 1386, 8:04 pm
سپاس‌های ارسالی: 428 بار
سپاس‌های دریافتی: 467 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط kaveh606 »

گر ازقدس بگذریم از مساله حجاز نخواهیم گذشت

اگر ما از مسئله قدس بگذريم، اگر ما از صدام بگذريم، اگر ما از همه کسانى که به ما بدى کردند بگذريم، نمى توانيم از مسئله حجاز بگذريم. مسئله حجاز يک باب ديگرى است، غير مسائل ديگر. و لازم است زنده نگه داشتن اين روز، روزى که اين خيانت شد به اسلام.

مسئله بالاتر از اين مسائل است و بايد ما با همه قوايى که داريم، مسلمين با همه قوايى که دارند و دنيا، آنهايى که به خدا اعتقاد دارند با همه قوايى که دارند، بايد با اين مسئله محاربه کنند، به هر طورى که خودشان صلاح مى دانند.


اين ننگ را نبايد ما به گور ببريم که ما بوديم، ديديم در حضور ما بزرگترين جنايت واقع شد و حالا هم آنها طلبکار هستند از ما.

کشتار حجاج، توطئه اى از پيش طراحى شده اين توطئه بى اشکال، يک توطئه سابقى بود، هيچ اشکالى در اين نيست که يک سابقه اى داشت اين توطئه ، بنا داشتند بر اينکه اين امر واقع بشود، تحميل کرده بودند بر آل سعود احمق، که يک همچو کار احمقانه اى بکند و خودش را در تمام دنيا منحط کند.قضيه کشته شدن نيست، قضيه هتک احترام است.


آل سعود خائن الحرمین شده اند

از اول هم اين طور بود، براى اينکه اينها چه کاره اند که آمده اند خادم الحرمين - خائن الحرمين - شده اند، کى اينها را خادم الحرمين قرار داده؟ با چه وجهى اينها اسم مملکت اسلامى را تغيير داده اند از آنى که بود، حجاز را مملکت سعودى قرار دادند؟ مملکت سعودى به چه مناسبت؟ اينها مسائلى است که همه اش بغرنج است و ما نمى دانيم که از اين عار چطور خارج بشويم.

جنگ را تحمل کردم اما این را نه!

من واقعا در مسائل خيلى تحمل داشتم، در مسائل جنگ، در همه اينها تحمل داشتم. اما اين بى تحمل کرده من را. مسئله غير از اين مسائل است.

گزیده ای از بیانات امام خمینی(ره)، پس از فاجعه حج 66
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 68
تاریخ عضویت: جمعه 27 اردیبهشت 1392, 9:04 am
محل اقامت: کویر
سپاس‌های ارسالی: 539 بار
سپاس‌های دریافتی: 442 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط sailor »

متاسفانه روابط ایران با عربستان از خیلی جهات برابر نیست و باز هم متاسفانه ایران قافیه را چندین دهه است که به عربستان باخته
ایران بزرگترین تولید کننده نفت جهان بود ولی عربستان این مقام را از ایران گرفت
خریدهای تسلیحاتی ایران مثل هواپیماهای آواکس و جنگنده های اف 15 و اف 16 سر از عربستان در اوردند
حمایت همه جانبه از صدام ملعون در طول جنگ هشت ساله علیه ایران
انهدام یک فروند فانتوم ایرانی و شهادت خلبانان دلاورش در خلیج پارس
کشتار ناجوان مردانه حجاج ایرانی که به توصیه حضرت امام به مراسم برائت از مشرکین رفته بودند و اشاره جناب kaveh606 کاملا صحیح است امام فرمودند اگر از گناه صدام بگذریم از آل سعود نخواهیم گذشت
تاسیس طالبان که یک گروه ضد ایرانی و ضد شیعیان است و مشخصا کشتار شیعیان هزاره در افغانستان و کارکنان کنسول گری ایران
قیام بحرین و دخالت مستقیم عربستان
کشتار هر روزه شیعیان در عراق توسط سلفی هایی که از عربستان پشتیبانی می شوند
کشور سوریه
جدا کردن حماس از دولت ایران ( از جیب مردم برای این گروه چقدر هزینه شده؟)
حمایت همه جانبه عربستان از محمد مرسی و اخوان المسلمن در مصر
گفته می شود که در جنگ 33 روزه با اسرائیل همکاری داشته
توقیف و بازرسی گاه و بی گاه انواع کشتی های ایرانی
ایجاد یک لابی بزرگ در اوپک و البته مجامع بین المللی دیگر علیه ایران
حمایت از ادعاهای کذب امارات در مورد جزایر ایران
و
و
امیدوارم دوستانی که غیر از این می اندیشند لیستی از بردن قافیه توسط ایران طی 3 دهه گذشته ارائه فرمایند
جناب Geobbes بنده عمدا از کلمه باج استفاده نکردم ولی با توجه به دلایل یاد شده روابط دو کشور هرگز از موضع برابر نبوده است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط Goebbels »

جناب sailor مواردی رو که عنوان کردید اصولا باج نبوده بلکه دشمنی بوده است البته در برخی موارد دشمنی هم نبوده است صرفا از دست دادن فرصت توسط ما بوده است!

باج دادن از سوی ما با دشمنی کردن از سوی آن ها دو تعریف جداگانه دارد که انشالله شما اطلاع دارید از آن! پس عمدا یا غیرعمد هم نمیتوان از باج استفاده کرد!و همانطور که اشاره ای داشتید باختن قافیه است!

ایران بزرگترین تولید کننده نفت جهان بود ولی عربستان این مقام را از ایران گرفت


عربستان هم مثل تمامی کشور های صادر کننده نفت میتواند برای سطح تولید خود تصمیم بگیرد! اگر بیش از ما سرمایه گذاری کند میتواند بیش از ما هم تولید و صادر کند!

خریدهای تسلیحاتی ایران مثل هواپیماهای آواکس و جنگنده های اف 15 و اف 16 سر از عربستان در اوردند


ما اصلا اف 15 خریداری نکردیم! و قرارداد های خرید تسلیحات هم توسط ایران لغو شد! پس این ماجرا بین ایران و آمریکا است و ربطی به عربستان ندارد!

اگر هم جنگنده های اف 16 تولید شده برای ما به اسرائیل رفت یا به قول شما آواکس ما به عربستان به دلیل تصمیم امریکا بود!

در ضمن نیروی هوایی عربستان سعودی یک فروند اف 16 هم در اختیار ندارد و این صحبت شما هم جالب توجه است! ! !

[External Link Removed for Guests]

قیام بحرین و دخالت مستقیم عربستان


هر کشوری یک حوزه نفوذی دارد دوست عزیز! مگر ما در سوریه و عراق حوزه نفوذ نداریم؟! بحرین هم در حال حاضر حوزه نفوذ عربستان است!

برخی موارد هم بی ربط است با ما مثل حمایت از مرسی! در هر دو حال ما مصر را مدت هاست که از دست داده ایم چه با اخوان چه با غیر اخوان!

موارد دیگری هم هست که بنده پاسخی نمیدهم و از آن ها چشم پوشی میکنم!

البته لازم به ذکر است پاسخ بنده به دوستی بود که جوری فرمودند امیدوارم روحانی باج ندهد که انگاری ایشان تا به امروز در حال باج دادن بوده اند!

بحث بنده بر سر دشمنی ها نیست بحث بر سر باج دادن است! در ضمن اگر قرار باشد با هر کسی که با ما دشمنی کرد رابطه ای نداشته باشیم که با چین ، روسیه و خیلی از کشور های اروپایی هم نمیبایست رابطه ای داشته باشیم!
Furious Poster
Furious Poster
پست: 387
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 4 اسفند 1387, 10:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 2381 بار
سپاس‌های دریافتی: 1171 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط nasir irani »

البته ما که از نزدیک حرکات سعودی و طرفداران اون رو می بینیم چندان امیدی به بهبود شرایط با این کشور نداریم!....وهابیت در این کشور قدرت بالای داره و خیلی علاقه به وهابی کردن کل منطقه داره!..

حدود یک ماه پیش در شهر ما در استان خوزستان یک گروه تبلیغ وهابیت شناسایی شده بود تقریبا یک شب تا صبح هم موبایل در شهر قطع شده بود....بعد از دستگیری هم کلی جزوه و کتاب های تبلیغ وهابیت و تعداد زیادی سلاح انفرادی کشف کرده بودن...

جالب بود اعتراف کرده بودن برای هر کسی که در شهر ما بتونن وهابی کنن 8000 دلار در بهشون می دادن!....... متاسانه تعدادی از جوانان عرب شهر ما رو هم تحریک کرده بودن و داشتن خیابون اصلی شهر رو می بستن و فرمانداری تشکیل داده بودن!!.....
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط jhan2010 »

جناب Goebbels تصویر
ماهم به مطالبی که شما گفتید اگاهی کامل داریم میدانیم برای شروع باید از مهمترین کشور منطقه شروع کنیم میدانیم اگر با عربستان رابطه خوب و مثبتی داشتیم غرب نمی‌توانستند ما را تحریم کنند و فقط عربستان می‌تواند جای ایران را پر کند. لذا عربستان کافی بود نفت را به میزان اپک تولید کند تا نفتی جایگزین نفت ما نشود اما این دشمنی از کجا شروع شده ؟ما شروع کردیم ؟یا انها ؟طبعا ما نبودیم بعد پیروزی انقلاب اسلامی این عداوت و دشمنی انها شکل پیچیده تری گرفت تا جایی که حجاج ایرانی را کشتند امام خمینی در این باره فرموند:حتی در صورتی که احتمال بخشش صدام وجود داشته باشد، هیچگاه نمی توان خیانت عربستان سعودی به اسلام را فراموش کرد.
آیا شما به این جنایت می گویید باختن قافیه؟ حمایت های بی دریغ عربستان از عراق درجنگ با ایران و برای سرپا نگه داشتن ماشین کشتار صدام و کشته شدن هزاران زن وکودک ایرانی با پول عربستان، آیا شما به این جنایت می گویید باختن قافیه؟ سرنگون کردن فانتوم ایرانی چطور ان هم باختن قافیه بود انگشت نگاری از حجاج و اتباع ایرانی در فرودگاه ها بد رفتاری و بی حرمتی به زنان ایرانی درفرودگاه ها را باز باختن قافیه تعبیر میکنید
همیشه انها شروع کردن و همیشه دست دوستی ما دراز بوده و فتنه 88 را فراموش نکنیم ، به شهادت رساندن دانشمندان هسته ای کشور را را بیاد بیاوریم
حادثه کشتن شدن یک هموطن توسط دیپلمات مست عربستانی به کجا کشیده شدمجازات این دیپلمات چیست چگونه اجرا خواهد شد ایا اعدام خواهد شد اینها سوالهایی است که در ذهن من بی جواب مانده و این در حالی است طبق قانون مجازات اسلامی اگر كسي در حال مستي چه مشروبات الكي وچه مواد روان گردان استفاده كرده باشد و در حين رانندگي باعث مرگ كسي شود بيمه خودرو شخص ثالث حق پرداخت ديه ندارد و قتل عمد محسوب مي شود
و به اعدام محكوم مي شود و طبق حقوق بين اللمل هر كشوري موظف به اجراي قوانين كشور بر اتباع خارجه مي باشد.
حال دستگاه دیپلماسی عربستان نه تنها عذر خواهی نکرد بلکه با کمال پرویی حادثه را یک حادثه عادی قلمداد کرد و در حرکتی دیگر یک ایرانی را به عنوان جاسوسی دستگیر میکندچه بلایی سرمان امده که این قدر باید تن به حقارت بدهیم
قبل از حادثه کشته شدن این هموطن عزیز عربستان تعدادی از ایرانیها را به جرم حمل مواد مخدر محکوم به اعدام میکند با وجود درخواستهای وزارت خارجه ایران مبنی بر اعدام نکردن انها بدون هیچ ترسی انها را اعدام کردند

مگر ما ابر قدرت نیستیم مگر ما کشوری تاثیر گذار در منطقه نیستیم مگر ماذخایر نفت و گاز فراوانی نداریم چرا انها به این ویژگی ها اعتنایی نکردند؟
و در اخر
بر اساس اسناد منتشر شدهٔ ویکی‌لیکس، عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان خواستار حملهٔ نظامیِ ایالات متحده امریکا به ایران و متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران بوده است. او در آوریل ۲۰۰۸ به ریان کروکر سفیر ایلات متحده در عراق و ژنرال دیوید پترائوس گفته بود «سر افعی را قطع کنید». سفیر عربستان در واشنگتن، عادل الجبیر، از توصیه‌های مکرّرِ ملک عبدالله به امریکا دربارهٔ حملهٔ نظامی به ایران و متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور یاد کرده است


شاید شما اسم این قسم رفتار را بگذارید باختن قافیه اما من می گویم "باج"
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط Goebbels »

جناب jhan2010 تصویر

بنده دو مورد رو عرض کردم یک دشمنی و دو باختن قافیه!

در زمینه نفت ما قافیه رو باختیم! چون نتوانستیم سرمایه گذاری خارجی را جذب کنیم و ..........................................! پس این قضیه را به عربستان ربط ندهید!

عربستان با ما هیچ پیمانی امضا نکرده که فروش نفت را کاهش دهد یا کنترل کند! عربستان به دنبال فروش نفت و سود خود است! به دنبال افزایش درآمد های نفتی خود است!

همینطور که عراق و لیبی هستند و اگر دیر اقدام کنیم (که دیر هم شده است) به زودی عراق جایگزین ما میشود! حال به عراق هم باید بگوییم تو نفت نفروش تا نفت ما روی دستمان نماند؟!

غرب نفت ما را تحریم کرده است و به دنبال مشتری های دیگری است! خوب میرود به سراغ عربستان! میرود به دنبال عراق! ما باید جلوی تحریم را بگیریم و کاری کنیم که اگر هم تحریم شدیم حداقل کشور های دیگر با روابط خوبی که میتوانیم ایجاد کنیم پیرو تحریم یکجانبه اش نباشند! حالا ما به جای این قضیه به عربستان میگوییم تو نفت بیشتر نفروش تا غرب باز به سراغ ما بیاید! ! ! !

در مورد شروع دشمنی هم باید عرض کنم که اگر از انقلاب اسلامی صحبت به میان می آید به بحث صدور آن هم باید توجه شود! انقلاب اسلامی از همان ابتدا با شیخ نشین ها در تضاد بوده پس باید هم با آن دشمنی کنند!

اما قضیه کشته شدن حجاج ما بحث دشمنی است! زدن جنگنده ما بحث دشمنی است! البته زدن نفتکش های عربستانی هم ..............................! :-)

به شهادت رساندن دانشمندان اتمی هم که مشخص است از کجا صورت گرفته! (همان کسانی که روزی یکبار ما را تهدید به حمله میکنند)

ما به هیچ وجه ابر قدرت نیستیم! اما یک قدرت منطقه ای هستیم و کشوری تاثیر گذار در منطقه! ابر قدرتی شاخص های متعددی دارد که مهمترین آن پیش از نظامی ، اقتصادی است (که البته ما نداریم)

اگر ابر قدرت بودیم که ماجرای سوریه خیلی وقت پیش تمام شده بود یا ...........................................................! پس اینکه ما ابر قدرت هستیم صرفا یک توهم است! نه واقعیت!

واقعیت این است که ما یک قدرت منطقه ای هستیم و اما این بدان معنی نیست که هر کاری دلمان بخواهد بتوانیم انجام دهیم! باید با سیاست جلو برویم! گاهی یک سیلی را میتوان به روش های دیگری جز سیلی متقابل پاسخ داد!
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 68
تاریخ عضویت: جمعه 27 اردیبهشت 1392, 9:04 am
محل اقامت: کویر
سپاس‌های ارسالی: 539 بار
سپاس‌های دریافتی: 442 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط sailor »

طی دوران جنگ عربستان سعودی آسمانش را در اختیار نیروی هوایی عراق قرار داده بود و پایگاه های هوایی و دریایی اش را، وقتی بندر ام القصر در کانال خورعبدالله توسط ایران نا امن شد همین عربستان بنادر خودش را در اختیار عراق قرار داد، در جریان دلارهای بلاعوض و وام بدون بهره ای که بعدا صدام ملعون زیر آنها زد هم حتما هستید. دولت عربستان تقریبا یک جنگ اعلام نشده را با ایران شروع کرده بود و زدن یکی دو تانکر از عربستان مجازات زیادی نبود. امریکا در جریان عملیات آخوندک از پشتیبانی لجستیکی خودش در عربستان استفاده کرد، امیدوارم از حرفی که می زنم برداشت بد نشود امریکا نهایتا غرامت هواپیمای ایرباس و خون بهای مسافران مظلوم آن جنایت را پرداخت کرد در عوض عربستان حتی پیکر تعداد زیادی از حجاج را تحویل ایران نداد چه رسد به پرداخت غرامت به خانواده های آنها
شاید بهتر باشد آقای روحانی همانطور که وعده داده با کدخدا ملاقات کند نه با چوپان دهکده البته اگر بگذارند
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط Goebbels »

آقایان تمام صحبت های شما توضیح واضحات است! بنده بهتر از شما به مسائل مابین ایران و عربستان اگاهم! با جزئیات بیشتر و دقیق تر!

از ابتدا خواستم چند مطلب رو به صورت ساده بیان کنم ولی مجبورم باز هم ساده ترش کنم (به نوعی بنده هم دارم توضیح واضحات میدم)

شما نمیتونی دست در لانه مار ببری و نیش نخوری! (دنبال کردن ایدئولوژی دست کردن در لانه مار است)

چاقوی شما همانقدر برش دارد که تیزش کنی! وقتی چاقوت تیز نباشه نمیتونی ببری!

هر چقدر قوی باشی حرفت رو به کرسی می نشانی!

دیپلماسی یعنی با گرگ در لانه اش مذاکره کردن! چرا میگویند درهای دیپلماسی را نبندیم؟! در دیپلماسی و گفتگو حداقل چهار کلمه از طرف مقابلت می شنوی و حداقل میدانی که دردش چیست!حال ممکن است دوای درد را نداشته باشی!

در این دنیا باید با دشمنت هم تعامل کنی! مثل شوروی و امریکا! مثل کره جنوبی و شمالی! حداقل یک مذاکره ای باید باشد! دنیا دنیای تعامل است!

اگر صرف دشمنی کردن باشد که روسیه ، چین ، فرانسه ، آلمان و ..................... هم در دشمنی با ما کم نگذاشته اند! پس باید با اینها هم قطع رابطه کنیم! کمی منطقی باشیم!
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 114
تاریخ عضویت: چهارشنبه 21 تیر 1391, 4:14 pm
محل اقامت: مشهد کنار فرودگاه
سپاس‌های ارسالی: 1244 بار
سپاس‌های دریافتی: 158 بار

Re: چرا ایران؟ یک بار هم عربستان در رفتارش تجدید نظر کند

پست توسط coops »

من در مورد ابر قدرتی ایران خیلی بحث دارم به قول جناب گوبلز ما فقط یک قدرت منطقه ای هستیم نه چیز بیشتر. ابر قدرتی شامل داشتن چندین ابزار است که متاسفانه ما نه ابزار اقتصادی داریم نه نظامی و نه سیاسی نهایت نفوذ ما در منطقه به چند تا گروه شبه نظامی و رژیم اسد ختم میشه که متاسفانه بعضی از اینها رو هم داریم از دست میدیم
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”