یک کشف ساده برای ساختن چسب و خمیر مجسمه سازی مجانی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد شيمي عالي، شيمي معدني و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5771 بار

یک کشف ساده برای ساختن چسب و خمیر مجسمه سازی مجانی

پست توسط shafagh » شنبه 19 مرداد 1392, 10:58 am

دو سال قبل موفق به یک کشف ساده برای ساخت مقدار زیادی چسب تقریبا رایگان شدم و همچنین توانستم خمیری شبیه خمیر مجسمه سازی بدست اورم که می توان از انها برای ساخت اشیاء توپر پلاستیکی ارزان برای بعضی پروژه ها استفاده کرد. بهر حال تشخیص من ان بود که ممکن است این کشف برای دوستان مفید و کاربردی باشد. هرچند ان را چندین ماه قبل در سایت دانشجویان ایران که از سه سال قبل در ان عضو می باشم و گاهی بندرت به انجا مراجعه می کنم این مطلب را برای استفاده دانشجویان ارسال کردم اما چون پایگاه من سایت گرامی سنترال کلاب می باشد بخاطرم رسید در ایام عید مبارک فطر دستورالعمل ساخت این نوع چسب را به دوستان هدیه کنم

1- برای ساخت چسب مقداری بنزین را با فوم پلی استایرن ( فوم هایی که بعنوان محافظ دستگاه ها در کارتن انها قرار می دهند ) مخلوط کنید. فوم فورا حل شده و باکمی هم زدن چسب درست می شود. این چسب کمی زودتر از چسب های تجاری خشک می شود و اگر می خواهید مدت زمان ان را طولانی کنید خودتان باید یک مایع تاخیر دهنده برای ان کشف کنید مثلا مقدار خیلی کمی نفت یا الکل یا چیزهای دیگر ولی من تا بحال این مواد را امتحان نکرده ام

2- برای ساخت خمیر مجسمه سازی فوم پلی استایرن را با تینر صنعتی که در فروشگاه های رنگ است مخلوط کنید فوم فورا حل شده و خمیری بدست می اید که بهیچ وجه چسبنده نیست و می توان ان را بهر شکلی در اورد. مشکل این خمیر حباب هایی است که در ان است ( این حباب ها مربوط به هوایی است که قبلا در کارخانه به فوم استایرن تزریق شده است ) بهر حال شکل پذیری ان با خمیرهای مجسمه سازی فرق دارد اما برای دوستانی که می خواهند مثلا ماکت یک هواپیمای کوچک را بسازند خوب است. البته شاید بتوان با ریختن مقدار بسیار کمی بنزین همراه با تینر خمیری با کیفیت شکل پذیری بهتر بدست اورد.

تنها مطلبی که باید عرض شود انکه بنزین و تینر مایعاتی اشتعال پذیرند و برای ساخت این نوع چسب و خمیر باید در محیطی دور از اتش مستقیم و جرفه انجام شود همچنین اگر انها را در ظرف فلزی می سازید مواظب باشید اگر قاشق و یا چیزهای دیگری که بعنوان همزن استفاده می کنید با لبه ظرف فلزی برخورد نکند که باعث ایجاد جرقه شود ولی بهتر است از ظروف پلاستیکی استفاده شود

بنده را دعا کنید - ممنون
آخرین ويرايش توسط 2 on shafagh, ويرايش شده در 0.

Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 5628 بار
سپاس‌های دریافتی: 782 بار

Re: یک کشف ساده برای ساختن چسب و خمیر مجسمه سازی مجانی

پست توسط Mehrab373 » شنبه 19 مرداد 1392, 11:45 am

به عنوان تاخیرانداز ، اسید بنزوئیک خوبه ولی این ترکیب خیلی هم پایدار نمیمونه .
در حین کار از تماس با پوست جداً خودداری بشه و در صورتی که از یک لیتر حجم مایع بیشتر شد، نیاز به هواکش و فضای باز هست .
به نظرم خیلی خطرناکه
آقا انجام ندن بهتره ها
[FONT=Palatino Linotype]دوستی خود را به دوست ظاهر کن تا رشته محبت محکمتر شود. 

پیامبر اکرم(ص)

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » شنبه 19 مرداد 1392, 12:19 pm

Mehrab373 نوشته شده:به عنوان تاخیرانداز ، اسید بنزوئیک خوبه ولی این ترکیب خیلی هم پایدار نمیمونه .
در حین کار از تماس با پوست جداً خودداری بشه و در صورتی که از یک لیتر حجم مایع بیشتر شد، نیاز به هواکش و فضای باز هست .
به نظرم خیلی خطرناکه
آقا انجام ندن بهتره ها

البته زود خشک شدن چسب به حدی نیست که برای کارهای معمولی اسباب زحمت شود اما تاخیر دهنده برای مواقعی توصیه می شود که نیاز به زمان بیشتری برای خشک شده چسب باشد. حسن این نوع چسب ان است که هم فوم و هم حلال های ان چیزهای معمولی است و نیازی به مواد شیمیایی خاص فروشگاه های مخصوص ندارد. اما همانطور که شما گفتید برای تغییر خواص ویژه چسب یا تاخیر تبخیر حلال در بعض کارهای خاص شاید مجبور به استفاده از بعض مواد شیمایی مخصوص باشد اما چون از نظر تجربی هیچ اطلاعی در مورد پیامد ترکیب انها با بنزین و تینر و استایرن وجود ندارد و معلوم نیست چه مواد یا گازهای نامعلومی بوجود اید باید در این مسئله احتیاط زیادی شود. ولی همان طور که شما گفتید ترکیبات بنزوییل ها جزء مواد مضر محسوب می شود. بهرحال دوستان فعلا می توانند از مایعات معمولی استفاده کنند اگرچه من خودم هنوز ازمایش نکردم ولی شاید نفت بدلیل سرعت تبخیر کم مناسب باشد.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

پست توسط RAHVAR » شنبه 19 مرداد 1392, 12:39 pm

این چسب رو خیلی وقته کشف شده
منم از این چسبا درست کردم از یه لحاظهایی شبیه چسب123 هستش...که اگه به دست بچسبه مکافات داره
   تصویر     

Captain
Captain
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

پست توسط Present » شنبه 19 مرداد 1392, 1:13 pm

ما زمان بچگی باهاش کاغذ هوا درست می کردیم خیلی سبک بود و کاغذ هوامون سبک تر می شد . راستی چرا بچه های امروزی علاقه ای به ساخت بادبادک و ... ندارند .
واقعا زمان خودمون چه بازیهایی می کردیم ، هفت سنگ ، زوشتی ، چوب چلک و ... ، فوتبال که بازی هر روزمون بود

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » شنبه 19 مرداد 1392, 1:32 pm

RAHVAR نوشته شده:این چسب رو خیلی وقته کشف شده
منم از این چسبا درست کردم از یه لحاظهایی شبیه چسب123 هستش...که اگه به دست بچسبه مکافات داره

اطلاعی از کشف قبلی ان نداشتم اما در مورد چسبیدن ان به دست با بنزین سریع پاک می شود اما برای انکه اطمینان حاصل شود که فیلم نازکی از ان روی دست باقی نمانده استفاده از تینر بهتر است زیرا همانطور که قبلا عرض نمودم تینر استایرن را بصورت ورقه ای خمیری شکل در می اورد که اصلا خاصیت چسبندگی ندارد

Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 5628 بار
سپاس‌های دریافتی: 782 بار

پست توسط Mehrab373 » شنبه 19 مرداد 1392, 4:07 pm

کلاً اسیدهای چرب آلی به عنوان تسریع کننده مطرح هستند و اسید بنزوئیک هم یک تاخیرانداز خفیف هست و خیلی قوی نیست و شما فرمودین برای مجسمه سازی و من هم این رو معرفی کردم ، در مورد چسب شما هم عرض کنم فقط بحث چسبیدن نیست ، ماندگاری ترکیب مهمه و گرنه تا الان در همه کارخانجات تولید رنگ ورزین وچسب تعطیل شده بود .
[FONT=Palatino Linotype]دوستی خود را به دوست ظاهر کن تا رشته محبت محکمتر شود. 

پیامبر اکرم(ص)

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » شنبه 19 مرداد 1392, 7:59 pm

Mehrab373 نوشته شده:کلاً اسیدهای چرب آلی به عنوان تسریع کننده مطرح هستند و اسید بنزوئیک هم یک تاخیرانداز خفیف هست و خیلی قوی نیست و شما فرمودین برای مجسمه سازی و من هم این رو معرفی کردم ، در مورد چسب شما هم عرض کنم فقط بحث چسبیدن نیست ، ماندگاری ترکیب مهمه و گرنه تا الان در همه کارخانجات تولید رنگ ورزین وچسب تعطیل شده بود .

درمورد ژل یا خمیری که در ترکیب با تینر بوجود می اید مشکل زود خشک شدن وجود ندارد و اتفاقا ممکن است مشکل دیر خشک شدن باشد چون من نه از چسب و نه از خمیر استفاده عملی نکردم و تایم نگرفتم که چقدر خشک شدن انها طول می کشد. در مورد چسب که گفتید ماندگاری ترکیب مهم است این چسب در اصل همان پلی استایرن است ( نوعی پلاستیک ) و بعد از حل شدن در حلالی مثل بنزین تغییر نمی کند. بعد از ان که بنزین تبخیر شد همان پلاستیک باقی می ماند. البته می توان کیفیت چسب را با افزودن موادی دیگر افزایش داد اما غرض تنها معرفی یک چسب ساده و رایگان بود که فکر کنم می تواند تقریبا جایگزین چسب های صنعتی شود. یک لوله چسب پمادی هزار تا دوهزار تومان قیمت دارد زود هم تمام می شود اما از این چسب بدون هیچ هزینه ای بوفور می توان ساخت. بهرحال امیدوارم کشف روش ساخت این نوع چسب ساده برای بعضی از کاربران که می خواهند با کاغذ و یا مقوا چیزهایی بسازند مفید باشد البته خمیر پلاستیک را هم می توان بعنوان ساخت ماکت یا پر کننده بکار برد

Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: Tabriz
سپاس‌های ارسالی: 6254 بار
سپاس‌های دریافتی: 1515 بار

پست توسط Ghost Rider » شنبه 19 مرداد 1392, 8:08 pm

یادش بخیر بچه که بودم ماشه تفنگم شکسته بود بابام از این چسبا درست کرد چسبوند 8->

New Member
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

پست توسط sohil_javadi » جمعه 17 بهمن 1393, 6:18 pm

فکر کنم منظور شما از فوم همان یونولیت (آکاسیف) باشه
ممنون

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » شنبه 18 بهمن 1393, 5:49 pm

sohil_javadi نوشته شده:فکر کنم منظور شما از فوم همان یونولیت (آکاسیف) باشه
ممنون

بله دوست گرامی یونولیت صحیح است اما نمی دانم چرا موقع نوشتن ان پست این کلمه بخاطرم نیامد بهر حال از تذکر شما و تصحیح مطلب متشکرم تصویر

New Member

پست توسط farhang450 » دو شنبه 30 مهر 1397, 12:35 pm

سلام دوستان كسي ميدونه  رقيق كننده همين چسب دست ساز يونوليت چيه كه از شكل خميري خلرج بشه

ارسال پست

بازگشت به “شيمي”