مشهورترین گیاهخواران......................

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 446
تاریخ عضویت: جمعه 30 اردیبهشت 1390, 8:53 am
سپاس‌های ارسالی: 1062 بار
سپاس‌های دریافتی: 3155 بار

مشهورترین گیاهخواران......................

پست توسط R.A.F »

 به گزارش [External Link Removed for Guests]، مهمترین نکته ای که توسط گیاه خوارها مطرح می شود، این است که با نخوردن گوشت، می توان انسان های آرام تری شد. اما آیا این نکته درست است؟ آیا وقتی افرادی همچون هیتلر، گاندی، انیشتین و پل مک کارتی در یک فهرست قرار می گیرند، می توان گیاه خوارها را از نظر روانی یکی دانست و گفت آنها روحیه هایی آرام دارند؟

در ادامه درباره چند نفر از گیاه خواران مشهور خواهیم خواند و نظراتشان را خواهیم دانست. البته به جز این افراد، چهره های دیگری هم هستند که به دلیل کمبود جا بی خیالشان شدیم. مهم است که در این دایره هیتلر و گاندی در کنار هم قرار گرفته اند.
 


آدولف هیتلر


ممکن است که بسیاری گیاه خوار بودن هیتلر را رد کنند اما شواهد بسیاری وجود دارد که او گیاه خوار بوده است. اوا براون، معشوقه آدولف هیتلر که برای مدتی کوتاه همسر او بود، می گفت که هیتلر، از مشروبات الکلی استفاده نمی کرد، سیگار نمی کشید و همچنین گیاه خوار بود و از خوردن غذاهای حاوی گوشت حیوانات پرهیز می کرد.

 [External Link Removed for Guests]  به جز این دست کم یک شاهد دیگر هم وجود دارد. مارگوت وولک، یکی از 15 زنی بود که پیش مرگ هیتلر هنگام صرف غذا بود. یعنی آنها اول غذا را می خوردند و اگر زنده می ماندند، آقای هیتلر هم از خوراک می خورد. این پیرزن 95 ساله آلمانی سال قبل در گفتگو با هفته نامه اشپیگل گفت: «هیتلر گیاه خوار بود از این رو هرگز در این غذاها گوشت وجود نداشت و البته غذاها بسیار لذیذ بودند اما نمی توانستیم از آنها لذت ببریم.»

البته بعضی ها می گویند که گیاه خوار بودن هیتلر شایعه بوده است اما در صورت درست بودن این ماجرا، کل پروژه گیاه خواری با چالش مواجه می شود.

[HR]
صادق هدایت


هدایت در جوانی گیاه خوار شد و کتابی در فواید گیاه خواری نیز نوشت. او تا پایان عمر گیاه خوار باقی ماند. بزرگ علوی در این باره می نویسد: «یک بار دیدم که در کافه لاله زار یک نان گوشتی را که به زبان روسی بولکی می گفتند، به این قصد که لای آن شیرینی است، گاز زد و ناگهان چشم هایش سرخ شد، عرق به پیشانی اش نشست و داشت قی می کرد که دستمالی از جیبش بیرون آورد و لقمه نجویده را در آن تف کرد.»

 [External Link Removed for Guests]  همیشه از خوردن گوشت امتناع می کرد و در پاسخ درخواست دوستانش مبنی بر استفاده از گوشت پاسیخ می داد: «من این لاشه ها و مردارهای رو به متلاشی شدن را نمی خورم!»

این هم چند جمله دیگر از هدایت:

* گیاه خواری اولین گامی است که به سوی راستی و درستی برداشته می شود و برای آیندگان گرانبها خواهد بود.

* انسانیت پیشرفت نخواهد کرد و آرام نخواهد گرفت و روی خوشبختی و آزادی و آشتی را نخواهد دید تا هنگامی که گوشت خوار است.

* در نتیجه گوشت خواری است که نژاد انسان فاسد شده، پاکیزگی و سادگی نخستین خود را از دست می دهد.

[HR]
جرج برنارد شاو


وقتی می فهمیم فردی مثل جرج برنارد شاو، گیاه خوار است، شاخ درمی آوریم. وقتی از او پرسیدند که چرا و به چه دلیل این نوع زندگی را انتخاب کرده، خیلی ساده بیان کرد: «من باید این سوال را از شما بپرسم که چرا گوشت خوارید. گیاه خواری خیلی طبیعی تر و درست تر از گوشت خواری است و این شمایید که باید جواب بدهید.»

شاو در جایی دیگر گفته است: «تا زمانی که بدن ما گور زنده حیوانات کشته شده است، چطور می توانیم انتظار هرگونه شرایط ایده آل را روی زمین داشته باشیم؟

 [External Link Removed for Guests] [HR]
برد پیت


برد پیت زندگی عجیبی را پشت سر گذاشته است اما شاید جالب است بدانید برد پیت زمانی در یک رستوران فست فود کار می کرده و گیاه خوار است.

پیت در مورد اینکه چرا سال ها گوشت می خورده و ناگهان این کار را ترک کرده، می گوید:«سال هاست که می خواهم گیاه خوار باشم اما نتوانستم. من روزگاری در یک فست فود کار می کردم و آنجا با بوی بد گوشت سرخ کرده روبرو می شدم و با خودم فکر می کردم چطور می توان این چیزها را خورد. بعد در سفری به آفریقا با شکار حیوانات آشنا شدم و دیدم با چه خشونتی حیوانات را می کشند. البته این چیزها حتما در آمریکا هم هست، اما دیوارها اجازه نمی دهند ما آنها را ببینیم. در نتیجه، همیشه با خودم فکر می کردم به جای گوشت چه می توانم بخورم تا اینکه دیدم چه فضایی برای خوردن چیزهای دیگر فراهم است.»

 [External Link Removed for Guests] [HR]
لئوناردو داوینچی


یکی از جالب ترین افرادی که می توان در میان گیاه خوارها پیدا کرد، لئوناردو داوینچی است. او گفته است: «من از ابتدای دوران کودکی از خوردن گوشت امتناع کردم چون به نظرم این کار جنایت است. روزی فرا خواهد رسید که مردم به قتل یک حیوان همانگونه نگاه خواهند کرد که امروزه به قتل یک انسان. زمانی فرا خواهد رسید که ما خوردن حیوانات را با همان دید قضاوت خواهیم کرد که امروز خوردن هم نوع خود، آدم خواری را.»

داویننچی همچنین گفته است: «اگر بشر آزادی می خواهد، چرا پرنده ها و حیوانات را در قفس زندانی می کند؟ به راستی که بشر پادشاه حیوانات است، چرا که بی رحمی او سرآمد همه آنهاست. ما از مرگ دیگران زندگی می کنیم. ما گورستان های متحرک هستیم.» یا «روزی جهان به آزمایش روی حیوانات همانطور نگاه خواهد کرد که امروز به آزمایش روی انسان ها.»

 [External Link Removed for Guests] [HR]
ابوعلی سینا

ابوعلی سینا نیز گیاه خوار بود و در نوشته های خود مضرات گوشت را بیان کرده است. مثلا نوشته است که حذر کنید از خوردن گوشت جانوران.

ابوعلی سینا معتقد بود دستگاه گوارشی انسان برای گوشت خواری ساخته نشده و در نتیجه خوردن گوشت می تواند به ما آسیب بزند. البته ابوعلی سینا تنها فیلسوف و پزشک ایرانی نیست که ما را از گوشت خواری نهی می کند. همچنین نجم الدین رازی در مرصادالعباد آورده است: «از گوشت بسیار احتراز کنید» و نظریات خود را در این مورد شرح داده است.

 [External Link Removed for Guests] [HR]
آلبرت اینشتین


- غذاهای گیاهی تاثیر بسزایی بر خلق ما می گذارند. اگر تمام دنیا به گیاه خواری رو آورد، سرنوشت نوع بشر می تواند تغییر کند.

- اگر کسی آرزو دارد به پرهیزکاری برسد، اولین ریاضت او باید خودداری از آزار حیوانات باشد.

 [External Link Removed for Guests] [HR]
رومن رولان


رومن رولان، نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل، از دیگر افرادی است که ما را به گیاه خواری تشویق می کند. بعضی از جملاتش را در ادامه مرور می کنیم:

- برای انسان آزاد اندیش، در آزار حیوانات چیزی غیرقابل تحمل تر از آزار انسان ها وجود دارد، چرا که حداقل مورد دوم (آزار انسان ها) بدی و فرد مرتکب، جنایتکار محسوب می شود ولی هر روز هزاران حیوان قصابی می شوند بدون آنکه اثری از پشیمانی به جا ماند، اگر هم کسی به این موضوع اشاره کند، مضحک به نظر می رسد و این جنایت غیرقابل بخشش است. این به تنهایی توجیه می کند که انسان ها سزاوار رنج کشیدن هستند. این فریاد انتقام خطاب به نسل بشر است.

- به نظر من، بی رحمی در مقابل حیوانات و بی تفاوتی در برابر رنج های آنها یکی از بزرگترین گناهان بشریت است. این مسئله، پس زمینه تباهی بشر است. وقتی انسان قادر است این همه رنج دهد، وقتی خود رنج می کشد، چه جای شکایتی دارد؟

 [External Link Removed for Guests] [HR]
توماس ادیسون


توماس ادیسون را هم حتما می شناسید. این جملات گیاه خوارانه از اوست:

- خودداری از خشونت به والاترین اخلاقیات، که هدف تکامل است، سوق می دهد. تا زمانی که به آزار موجودات زنده پایان ندهیم، همه ما وحشی هستیم.

- من همانقدر گیاه خوارم که مخالف سرسخت الکل هستم، چون به این ترتیب می توانم بهترین بهره را از مغز خود ببرم.

 [External Link Removed for Guests] [HR]
ماهاتما گاندی

این جملات را هم از مهاتما گاندی بخوانید:

- برای من، زندگی یک بره به هیچ وجه کم ارزش تر از زندگی یک انسان نیست.

- از نقطه نظر من، گوشت غذای مناسبی برای گونه ما (انسان ها) نیست. اگر ما خود را اشرف مخلوقات می دانیم، به غلط از دنیای حیوانات پایین تر تقلید می کنیم.

- عظمت و پیشرفت اخلاقی یک ملت را می توان از روی نحوه برخورد آن با حیوانات محک زد.

- بره ... انسان ... هر چقدر یک موجود ناتوان تر باشد، به همان اندازه باید سهم بیشتری از حمایت انسانیت در برابر بی رحمی انسانی برخوردار باشد.

- آزمایش روی حیوانات، سیاه ترین همه جنایات سیاهی است که بشر در زمان کنونی در برابر خدا و مخلوقات زیبای او مرتکب می شود.

- قرانی کردن حیوانات حرکت معکوس زمان است به سوی عقب افتادگی.

 [External Link Removed for Guests] [HR]
پاول مک کارتنی

پاول مک کارتنی، خواننده و گیتاریست گروه بیتلز، نویسنده متن آهنگ، آهنگ ساز، نقاش، تولید کننده آهنگ و فیلم است اما علاوه بر اینها در زمینه حقوق حیوانات هم فعالیت می کند. او گفته است:

- اگر کشتارگاه ها دیوارهای شیشه ای داشتند، همه گیاه خوار می شدند.

- انسان نباید چیزی را که صورت دارد، بخورد.

- کسی که نسبت به حیوانات رحم ندارد، نمی تواند انسان خوبی باشد.

 [External Link Removed for Guests] 
[External Link Removed for Guests]
Junior Poster
Junior Poster
پست: 144
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 27 اسفند 1385, 12:22 pm
سپاس‌های ارسالی: 180 بار
سپاس‌های دریافتی: 411 بار

Re: مشهورترین گیاهخواران......................

پست توسط omidr »

ضمن تشکر بابت پست جالب، یه سئوال :-x . خانومها مشهور نیستند؟ یا گیاه خوار نیستند یا هیچ خانوم مشهوری گیاه خوار نیست؟ ::ss :ch:
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”