داروخانه سبز: از سبز تا سرخ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هنر آشپزي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: achachi98, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

داروخانه سبز: از سبز تا سرخ

پست توسط sohrab_poet »

لوبيا چه وقتي كه سبز است، چه زماني كه پوستش را بكنيم و قرمز شود، پاي ثابت آشپزخانه‌هاي ايراني است.

استفاده از لوبيا تقريباً در تمام كشورها رايج است و غذاهاي بسيار متنوعي را با آن تهيه مي‌كنند.

خوراكي كه در ايران هم با استفاده از لوبياچيتي، پياز، گلپر، روغن زيتون و آب‌ليمو تهيه مي‌شود به خصوص در فصل‌هاي سرد سال حسابي طرفدار دارد.

گفته مي‌شود لوبيا ادرار آور است و حجم مايعات دفعي را زياد مي‌كند و براي كليه‌ها نقش محافظتي دارد. همچنين به دليل دارا بودن فيبر زياد كلسترول خون را پايين مي‌آورد و براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلب و عروق هم مفيد است.

لوبيا حاوي ويتامين‌ها و مواد معدني گوناگوني از جمله فسفر، پتاسيم، آهن، ويتامين‌‌‌B و C است كه وجود اين مواد معدني به آن خاصيت كاهش دهندگي فشارخون بخشيده است.
فيبر فراوان موجود در لوبيا هم باعث تسهيل حركات روده مي‌شود.

حتماً اين را هم مي‌دانيد كه غذاهاي پر از فيبر براي رفع يبوست و پيشگيري از سرطان روده بزرگ ضروري‌اند.

اين ماده غذايي همچنين حاوي ويتامين E است كه نوعي آنتي‌اكسيدان به شمار مي‌آيد، وجود اين ويتامين از پيري زودرس جلوگيري مي‌كند و براي رفع علايم پيش از قاعدگي هم مفيد است. در عين حال، مصرف لوبيا به افرادي كه از بيماري نقرس رنج مي‌برند، توصيه نمي‌شود.

حتماً مي‌دانيد كه لوبيا نفاخ است بنابراين لازم است تا قبل از پختن، حتماً آن را در آب بريزيد و به مدت چند ساعت بگذاريد خيس بخورد سپس آب آن را دور ريخته و آب تازه روي آن بريزند. حتي بهتر است اين كار را دو بار تكرار كنيد.

نبايد فراموش كنيد كه هضم لوبياي خشك در صورتي كه زياد كهنه باشد، به خاطر جمع شدن مواد غيرقابل جذب و توليد بعضي مواد سمي كه به تدريج در آن جمع مي‌شود بسيار مشكل مي‌شود و بنابراين بهتر است دانه لوبيا به صورت تازه يعني در همان سال اول كه محصول آن به دست مي‌آيد، مصرف شود.

همچنين افرادي كه از مشكلات گوارشي پس از صرف حبوبات رنج مي‌برند، مي‌توانند از يك استكان عرق نعناع يا عرق رازيانه استفاده كنند.

البته بد نيست بدانيد دانشمندان به روشي دست يافته‌اند كه لوبياهايي توليد كنند كه در عين مغذي بودن؛ ديگر نفاخ نباشند.

اخيراً دانشمندان ونزوئلايي توانسته‌اند با تخمير كردن لوبيا به وسيله انواعي از باكتري‌ها، ميزان مواد توليدكننده گاز را در لوبيا بكاهند و ارزش غذايي آن را تقويت كنند.

توليد گاز به دليل اثر باكتري‌ها كه در روده بزرگ زندگي مي‌كنند روي بخش‌هاي غيرقابل هضم غذا مثل فيبرهاي محلول است و پژوهشگران دانشگاه سيمون بوليوار در كاراكاس -پايتخت ونزوئلا- متوجه شده‌اند كه با تشديد كردن فرايند طبيعي تخمير از طريق اضافه كردن نوع خاصي از باكتري به نام لاكتوباسيلوس كازئي مي‌توان ميزان مواد غيرقابل هضم و توليد كننده گاز مثل فيبرهاي محلول را در لوبيا كاهش و برعكس ميزان فيبرهاي غيرمحلول را كه داراي اثرات مفيدي بر روده هستند افزايش داد و به اين ترتيب نگراني اجتماعي افراد از مصرف لوبيا را از بين برد.

لوبيا به علت اين كه داراي مقدار قابل ملاحظه‌اي تركيبات شيميايي استروژن گياهي است براي پيشگيري از سرطان سينه اثرات مفيدي دارد و فعاليت استروژن سرطان‌زاي بدن را متوقف مي‌كند.اين موضوع مورد تاييد عده زيادي از دانشمندان قرار گرفته است.

از جمله دكتر لئونارد كهن در بنياد آمريكايي سلامت در نيويورك در مطالعه‌اي نشان داده است كه زنان اسپانيايي زبان منطقه كارائيب و مكزيك و آمريكاي لاتين، كمتر از زنان آمريكايي به سرطان سينه مبتلا مي‌شوند.

نكته آخر اين كه مصرف لوبيا به افرادي كه از بيماري ديابت رنج مي‌برند هم توصيه نمي‌شود و بهتر است پرهيز از آن را در رژيم غذايي خود، داشته باشند.

اگر بخواهيم به شكل فهرست‌وار به خواص لوبيا بپردازيم بايد بگوييم كه: لوبيا ادرار آور است، درمان كننده ناراحتي‌هاي دستگاه ادراري از جمله سنگ كليه است، سينه و ريه را نرم مي‌كند، كلسترول خون را پايين مي‌آورد، ضد سرطان است و براي رفع بيماري‌هاي قلبي مفيد است، فشار خون را پايين مي‌آورد، يبوست را برطرف مي‌كند و براي درمان زخم مفيد است و تنها مصرف آن به كساني كه مشكلات گوارشي نظير زخم معده و اثني‌عشر دارند يا دچار دردهاي شكمي پس از مصرف آن مي‌شوند و همچنين مبتلايان به ديابت و نقرس و كساني كه تحت رژيم‌هاي لاغري قرار دارند، توصيه نمي‌شود.
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “هنر آشپزي”