كمين وضدكمين

در اين بخش مي‌توانيد در موارد متفرقه در مورد جنگ افزار به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه 14 آبان 1390, 12:42 am
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

كمين وضدكمين

پست توسط mjy » یک شنبه 5 آبان 1392, 12:56 am

باسمه تعالي

باعرض تبريك وتسليت بمناسبت شهادت ١٤تن ازهموطنان وغيورمردان كشورمان.
باعنايت به اين نكته كه اين دلاورمردان بااستفاده ازعمليات "كمين" به شهادت رسيدندبرآن شدم تامقاله اي-بخوانيدكپي&پيست-دراين باره(كمين)بنويسم.

تعریف کمین : تکی است غافلگیرانه از یک موضع پنهانی که علیه نیروهای در حال حرکت یا موقتاً ثابت ، پیاده یا موتوری صورت میگیرد .

انواع کمین با توجه به فاصله عناصر هجوم

1 – کمین نزدیک : عبارتست از یک کمین نقطه ای که عناصر هجوم در نزدیکی کشتارگاه بطور مخفیانه کمین نموده و مسافت هجومی آنان به اندازه 40 الی 50 متر یا در برد پرتاب نارنجک دستی خواهد بود.این نوع کمینها ناگزیر در جاهای باز و بدون پوشش اجرا میشود .مانند کمین عنکبوتی که در صورت کشف آن قبل از شروع عملیات نیروهای دشمن براحتی میتوانند عناصر کمین را زیر آتش سنگین گرفته و آنها را نابود یا اسیر نمایند.

2 – کمین دور : کمینی است منطقه ای ، که عناصر هجوم آن در مسافتهای بیش از برد نارنجک دستی یا بیش از 50 متر و در زمینها و نقاطی مستقر میشوند که دید و تیر مناسبی نسبت به هدف داشته باشند.

انواع کمین از نظر انهدام هدف

1 – کمین ایذایی : عبارتست از کمینی که بمنظور آزار و اذیت و برهمزدن تأمین و آرایش حرکات دشمن و به تأخیر انداختن حرکت آنها سازماندهی شده و با تیراندازی روی هدفها به آنها آسیب میرساند ولی قصد درگیری یا نابودی کامل دشمن را ندارندو بیشتر برای ایجاد ترس و وحشت ،نا امن کردن منطقه و اعلام حضور خود در تمام منطقه اعمال میشود.

2 – کمین انهدامی : هدف از این کمین ،نابودی کامل دشمن با اجرای آتش زیاد و سنگین و استفاده از حداکثر امکانات و تجهیزات است .

انواع کمین با در نظر گرفتن موقعیت منطقه و وضعیت هدف :

1 – کمین نقطه ای : کمین نقطه ای با توجه به شرایط تاکتیکی زمین ، تعداد نفرات کمین کننده و نوع هدف اتخاذ می شود و عبارت از کمینی است که حداکثر تلاشهای عنصر هجوم نیروی کمین کننده در یک کشتارگاه منحصر به فرد متمرکز شود.مثلاًً بر حسب اطلاعات بدست آمده تعداد زیادی سرباز با یک خودرو و یا فرمانده منطقه با خودرو و مهمات و یا یگ گروه از گشتیها در یک لحظه معینی از دره یا از گردنه ای خواهند گذشت،در چنین شرایطی بهترین کار ، اجرای کمین نقطه ای خواهد بود.

(برای اولین بار شخصی بنام (هانی بال) علیه روسها بکار برد و پس از آن توسط کشور انگلستان علیه کشورهای زیادی اجرا گردید و سپس در سطح وسیع و گسترده ای در جنگ جهانی دوم ، روسها علیه آلمانها بکار بردند و ضربات سنگینی بر آلمانها وارد شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز توسط ضد انقلاب فریب خورده بر علیه نیروهای جمهوری اسلامی در منطقه کردستان اجرا شد).

2 - کمین منطقه ای : عبارتست از کمینی که عناصر نیروی کمین کننده در چند کشتارگاه کمین گسترش یافته و دشمن را از جناحین ، جلو و عقب منطقه ورودی یعنی در چند نقطه درگیر نموده و با استفاده از اصل غافلگیری و سرعت زیاد ،ضربه نهایی را بر پیکر او وارد نماید.گستردگی یک کمین منطقه ای بستگی به استعداد ،ساز وبرگ وضعیت تاکتیکی و مسیر عبور دشمن و سازمان و تجهیزات نیروی کمین کننده و اهداف آن دارد.این کمین در اصل از چند کمین نقطه ای تشکیل شده و علیه یگانهای بزرگ دشمن از قبیل ستون خودروئی ، ستون یگان پیاده به حالت راهپیمائی و گشتیهای سنگین و یگانهای مخصوص و نظایر آنها بکار میرود.

در جنگ ویتنام (ویتکنگها ) علیه نیروهای آمریکایی از همین کمین استفاده کردند و تلفات بسیار سنگینی به نیروهای آمریکایی وارد آمد و در نهایت نیروهای آمریکایی مجبور به شکست شدند.

در اوایل جنگ منافقین و گروههای ضد انقلاب کومله و دمکرات علیه یگانهای جمهوری اسلامی در محور سقز ،بانه در (گردنه خان ) به اجرا گذاشتند و با استفاده از همین شیوه یگانهای سپاه ، بسیج و ارتش توانستند ضربات بسیار مهلکی به نیروهای ضد انقلاب وارد نمایند و امنیت منطقه کردستان را تأمین نمایند.

انواع کمین از نظر زمان و پیش بینی :

1 – کمین با فرصت (طرح ریزی شده ) : عبارتست از کمینی که از قبل پیش بینی و بر مبنای اطلاعات دقیق و کافی از استعداد ، تجهیزات ، جنگ افزار ، مسیر حرکت ، مسیر برگشت ، منطقه تجمع هدف و غیره اقدام به طرح ریزی از یک مبداء تا مقصد میشود.کمین با فرصت زمانی اجرا میشود که مطمئن باشیم دشمن از نقطه یا منطقه مورد نظر عبور خواهد کرد.عبور و مرور ستونهای خودرویی ، دسته ضربت ، تأمین گشتیها و نظیر آنها ، دلیل بر چگونگی فعالیتهایی است که به ما اجازه میدهد تا با دقت و بررسی کامل بتوان یک کمین مؤثر را طرح ریزی و اجرا نمود.

2 – کمین تعجیلی ( اتفاقی ، ناگهانی ) : این نوع کمین علیه هدفهایی بکار میرود که بطور ناگهانی و بدون اطلاع قبلی در مسیر حرکت نیروها و گشتیها ظاهر میشوند و عناصر خودی ناگزیر به اجرای کمین میباشند . مانند :

الف ) مواقعی که اخبار و اطلاعات مناسبی از وضعیت دشمن در دست نیست که بتوان کمین طرح ریزی شده را اجرا نمود .

ب ) زمانیکه اغلب گشتیها در حین اجرای عملیات با دشمن روبرو شده و اجباراً کمین می کنند. برای همین منظور لازم است که در زمان و مکان مناسبی این افراد تمرینهای لازم را انجام دهند تا در حین عملیات واقعی دچار سر در گمی و بلاتکلیفی نشوند و بتوانند از عهده درگیری برآیند.آرایشات کمین

1 – کمین عنکبوتی ( در دشت ) : عبارتست از یک کمین نقطه ای که بیشتر در مناطق کویری و بدون پوشش اجرا میگردد.بدین ترتیب که عنصر هجوم در سنگرهای حفره روباهی که کاملاً با محیط ،استتار و مخفی شده است قرار گرفته و به محض رسیدن دشمن به برد مؤثر یا کمینگاه و بنا به دستور فرمانده کمین ، از مواضع خود بیرون آمده و اتش سنگین خود را علیه دشمن باز کرده و او را مورد حمله قرار میدهند .این نوع کمین برای اولین بار در ویتنام توسط ویتکنگها بر علیه نیروهای آمریکایی در دشت اجرا شد ،زیرا کلیه کمینها تا آن روز در مناطق کوهستانی و سخت اجرا میشد و نیروهای آمریکایی تصور آنرا نمی کردند که ویتکنگها یک شیوه و تاکتیک جدید بکار برند.

2 – کمین خطی یکطرفه : این نوع کمین در مواقعی که یک طرف منطقه کمین برای نیروهای کمین امن و منطقه ای دیگر نا امن باشد،در این صورت نیروی کمین زننده در طرف امن ،تیمهای خود را سازماندهی کرده و بعد از اجرای کمین براحتی فرار میکنند.و یا این نوع کمین در مناطقی استفاده میشود که یک طرف آن پرتگاه و طرف دیگر آن ارتفاعات است ،که در اینصورت نیروی کمین زننده تیمهای خود را روی ارتفاعات سازماندهی میکند و پس از اجرای کمین براحتی فرار میکنند.

3 – کمین خطی دو طرفه : این نوع کمین در مواقعی استفاده میشود که دو طرف منطقه کمین برای نیروی کمین زننده امن باشد . در اینصورت نیروی کمین زننده تیمهای خود را در دو طرف منطقه کمین ، سازماندهی می کند و بعد از اجرای کمین براحتی اقدام به فرار مینمایند.این نوع کمین بیشتر در مواقعی استفاده میشود که جاده ای از میان ارتفاعات میگذرد.

4 – کمین اس (S) : کمین اس شکل ، غالباً در کوهستان مورد استفاده قرار میگیرد و معمولاً در جاهایی استفاده میشود که جاده ها ،پیچهای تند دارند و دید راننده بسیار محدود باشد.

5 – کمین ال (L) : کمین ال شکل ، نسبت به منطقه کمینگاه و یا نوع چیدن نیروی کمین در محل ،نامگذاری می شود.اگر در کوهستان باشد در سر پیچها مورد استفاده قرار میگیرد و اگر در جاده ای مستقیم باشد و نتوان از کمین عنکبوتی استفاده نمود با چیدن نیروی کمین در کمینگاه بصورت ال اقدام به زدن کمین مینمائیم.

6 – کمین زد (Z) : کمین زد شکل ، در کوهستان و پیچهای تند که دارای دید بسیار محدود میباشند اجرا میشود.مخصوصاً زمانیکه وسایل نقلیه از پائین به بالا میروند چون در این هنگام سرعت وسایل نقلیه بسیار کم میباشد و براحتی مورد هدف قرار میگیرند و تلفات وسایل نقلیه و افراد داخل کمین بسیار زیاد میباشد.

7 – کمین وی (V) : کمین وی در جاده های کوهستانی به اجرا در می آید که دارای یک پیچ تند میباشد .زیرا در این نوع پیچها سرعت ماشینها به حداقل خود میرسد و میتوان تلفات سنگینی در این نوع کمین به نیروهای داخل کمین وارد نمود.

8 – کمین یو (U) : کمین یو شکل ، در کوهستان به اجرا در می آید که دارای یک پیچ ملایم میباشد و دارای یک کشتارگاه بزرگ است .در این نوع کمین با توجه به اینکه تمام ارتفاعات را عناصر کمین به تصرف خود درآورده اند احتمال تصرف انها از طرف نیروی داخل کمین بسیار مشکل میباشد.مهمترین عوامل شکست یک کمین

1 - بی احتیاطی و عدم رعایت سکوت

2 - عدم رعایت تأمین از لحظه شروع تا خاتمه عملیات

3 - بی توجهی به استتار و اختفا

4 - عدم هماهنگی بین نیروهای موجود در منطقه و در داخل عناصر

5 – عدم تمرین کافی

6 – نداشتن طرح جامع

7 – عدم شناخت واقعی نفرات از زمین

8 – عدم شناخت واقعی از دشمن

9 – عدم آموزش تخصصی ضد کمین

10 – عدم استفاده از مأموریت اصلی جنگ افزارهاضد کمین Counter ambush

تعریف : تکنیک و تاکتیک ضد کمین عبارتست از انجام عکس العمل سریع و فوری علیه مواضع عناصر کمین کننده یا چریکها ،بمنظور پاسخ به آتش آنها و بدست آوردن برتری آتش و نجات افراد از میدان کشتارگاه یا تقلیل تلفات توسط دشمن .


ضد كمين
ضدكمين سه نوعه. البته
بعد از توضيح اين سه مورد براتون روشن ميشه كه وقتي يه نيرو تو كمين ميفته عملا مرده حساب
ميشه و تمام مواردي كه ما به عنوان ضدكمين مي‌شناسيم فقط تيري در تاريكيه. حالا بريم سر اصل
مطلب.


ضد كمين به سه نوع دسته‌بندي ميشه:1- مشق سريع عمليات : زماني كه شما تو كمين گرفتار بشين معمولا اولين نشانه انفجار و آتش
گرفتن خودروهاي اول و آخر ستونه. در اين حالت نيروها بايد به سرعت از خودروها پياده بشن و تمام
تلاششون رو بكنن تا نيروهاي كمين زننده رو دور بزنن. معمولا نيروهاي كمين زننده روي ارتفاعات مستقر ميشن ( به جز كمين عنكبوتي كه بعدا توضيح مي‌دم) در اين حالت سعي نكنين مستقيم به
سمت بالا برين چون در برابر جنگ نارنجك ( نارنجك هايي كه توسط نيروهاي دشمن پرتاب مي‌شه )
هيچ شانسي ندارين. نيروها بايد به چند بخش تقسيم بشن و به صورت آتش و حركت (يه گروه تيراندازي ميكنه و يه گروه در سايه حجم آتش پيشروي مي‌كنند) سعي كنن نيروي كمين زننده رو
محاصره كنن.
2- آتش و حركت مستقيم : اين حالت مثل مورد قبله ولي نيروي كمين زننده حرفه‌اي عمل مي‌كنه ونيروي تامين طرفين رو مستقر مي‌كنه. اين نيرو به شما اجازه نميده كه بلندي رو دور بزنين پس تنها راه
حركت سريع و انفجاري به همراه حجم آتش زياد به سمت محل نيروي كمين زننده هست. دقت كنين كه معمولا تعداد نيروي كمين زننده كمه و حجم آتش اونا هم نهايتا براي سه دقيقه طراحي شده ( چون
مهمات بيشتر از اين رو نمي‌تونن حمل كنن) و همين برگ برنده شماست.
3- حركت موضع به موضع: اين حركت به نوعي پيشگيرانه هست. يعني شما نيروهاي خودتون رو در حين حركت به چند بخش تقسيم مي‌كنين. و گروه‌ها با فاصله چند كيلومتري از هم حركت مي‌كنن. د
ر اين حالت اگه يه گروه به كمين بخورن بقيه مي‌تونن بهشون كمك كنن. البته نيروي كمين زننده
حرفه‌اي هيچ وقت چنين كميني رو اجرا نمي‌كنه چون براش حكم مرگه! البته به جاي چند گروه كردن ميشه از پيش مرگ استفاده كرد. يعني چند نفر ( معمولا دو نفر) جلوتر از يگان حركت كنن و وضعيت
منطقه رو پشت سر هم گزارش بدن. اين كار باعث ميشه نيروهاي كمين زننده اشتباه كنن و پيش
مرگها رو بكشن كه باعث لو رفتن كمين ميشه. اگر هم كمين زننده‌ها عاقل باشن از زدن كمين منصرف مي‌شن. چون يه اصل كلي تو كمين اينه كه هيچ كس نبايد زنده بمونه! و پيش مرگها ميتونن
به سرعت تقاضاي نيروي كمكي كنن.


اين هايي كه گفتم سه اصل كلي تو ضد كمينه. اگه باهوش باشين به چند مطلب مهم پي مي‌برين كهعبارتند از:
1- شما نبايد گرفتار كمين بشين. اگه شدين فاتحتون خوندست.
2- اگه كمين خوردين خيلي سريع آرايش بگيرين و به ضد كمين بپردازين
.
3- آرايش گرفتن تو ضد كمين كار هر كسي نيست. زير اون حجم آتيش زياد و جنازه‌هاي همرزمانتون كه روي زمين افتاده معمولا افراد رو هول مي‌كنه و افراد تصميمات اشتباه مي‌گيرن. شهيد صياد شيرازي
تعريف مي‌كرد وقتي زمان جنگ به كمين منافقين مي‌خوردن گاهي اوقات سربازا رو با هل دادن و لگدزدن رو زمين مي‌خوابوندن چون اونا شوكه شده بودن و بدون هدف به يه جا خيره مي‌شدن.
4- هيچ وقت فرار نكنيد. يه كمين زننده حتما از شما باهوش‌تره ( چون اگه شما باهوش‌تر بودين كمين
نمي‌خوردين) و منطقه رو مين گذاري مي‌كنه. تازه اگر هم رو مين نرين در كمين‌هاي حرفه‌اي گروهي به نام « كانتكس » وجود داره كه وظيفشون از بين بردن افراديه كه موفق به فرار شدن ، يعني شما!
5- هيچ وقت سر جاتون زمين گير نشين. شما بهترين هدف براي يه تك‌تيرانداز هستين!6- پشتيباني هوايي توسط بالگرد بهترين راه براي منصرف كردن افراد كمين‌زننده هست چون اونا اصلا
حوصله درگير شدن با هليكوپتر رو ندارن و بي‌خيال كمين مي‌شن. تو عراق ستون نيروهاي مكانيزه
آمريكايي هميشه با هليكوپتر اسكورت مي‌شن.


7- در حين حركت تك تك نيروها بايد چهارچشمي مراقب اطراف باشن و هر مساله مشكوكي رو به فرماندهي گزارش بدن. موارد مشكوك مثل : چاله‌هاي غير عادي ، كنده شدن علف‌ها و بوته‌ها در يه
منطقه خاص، رويت هر فرد ناشناس، بلند شدن غير عادي گرد و خاك غير معمول، ديدن نوك سلاح در ارتفاعات و ...

8- از ترس يه جا جمع نشين. مايتون يه آرپي جي يه!
9- استفاده از تك تيرانداز در ستون نعمت بزرگي محسوب مي‌شه چون حداقل مي‌تونه با تك تيرزن دشمن درگير بشه.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]تاکتیک-و-رزم-انفرادی

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
پايان
راستش تويه مكان عمومي نشسته بودم يه نفركه ازموضوع شهادت اين ١٤ نفراگاه شده بودشروع كردبه بدوبيراه گفتن به اين افرادكه اره : اينادستوپاچلفتين وجلو٤ تاقاچاقچي[!] لتوپارشدنوازين صحبتا.... اميدوارم اون اين مقالروبخونه تابفهمه توكمين گيرافتادن يني چي

Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه 14 آبان 1390, 12:42 am
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

Re: كمين وضدكمين

پست توسط mjy » یک شنبه 5 آبان 1392, 4:18 pm

انتخاب:سرداراحمدي مقدم گزارش اعلام شده از سوی سردارذوالفقاری فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی را گزارش کامل از حادثه اعلام کرد و افزود: 14 تن در جریان این حادثه شهید شدند که 12 تن از آنان سرباز و دو تن دیگر نیز از رزمندگان درجه‌دار بودند.

فرمانده ناجا شمار مجروحان این حادثه را پنج تن اعلام کرد و گفت: یک تن نیز به علت پایین افتادن از خودرو دچار مصدومیت شد.

فرمانده نیروی انتظامی درباره وقوع حادثه نیز گفت: ماشین اول حامل مرزبان در منطقه مرزی حاضر بود که در کمین این اشرار افتاده و پس از آن خودرو دوم مرزبانی نیز برای کمک به آنان آمد که دو تن از آنان نیز شهید شدند.

فرمانده ناجا اضافه‌کرد: پس از این اشرار به خاک کشور پاکستان متواری شدند.

Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهار شنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: كمين وضدكمين

پست توسط Present » یک شنبه 5 آبان 1392, 11:34 pm

پس حمله به پاسگاه نبوده ؟
این طور که من برداشت کردم گشت بوده که دو خودرو و احتمالا وانت بودند که سربازها سوار اونها بودند ، وانت اولی تو کمین میوفته و وانت دومی به کمک اونها میاد .
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 36
تاریخ عضویت: دو شنبه 25 اردیبهشت 1391, 3:22 pm
سپاس‌های ارسالی: 120 بار
سپاس‌های دریافتی: 72 بار

Re: كمين وضدكمين

پست توسط shekarchimehraboon » سه شنبه 7 آبان 1392, 12:39 pm

ممنون از آموزش و یاداوریت خیلی خوب بود
ولی تضعیف روحیه نکن
یکم امکانات و یکم دقت میتونه هر کمینی رو از بین ببره ولی با توسل به امام علی علیه السلام
پس یادمون باشه امام مثله یه رادار همیشه روشنه بدون قطعی
یه نکته رو هم من یاداوری میکنم مثله عکاس ها نگاه کنید ینی ریز بین و دقیق با فوکوس بالا
سه ثانیه هم برا از بین بردن
ثانیه اول هدف دیده شد و فاصله تخمین زده شد ک معمولا 100 متر هم نمیشن چون موشک آرپی جی باید درس به هدف بخوره یا نارنجک ها باید به هدف برسه،
ثانیه دوم نشانه گیری و حبس نفس،
ثانیه سوم متلاشی کردن مغز دیوانه ای که براتون کمین زده و فک کرده رو شما مسلطه
یادتون باشه با ولایت امیرالمومنین علیه السلام میتونید هر تیری رو به هدف برسونین حتی اگه تیر تو مسیر هدف نباشه (امتحانش بی ضرره)
موفق باشید مرزبانان غیور ایران زمین

ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد جنگ افزار”