ایران یک هدیه بزرگ پنهان هم به روس‌ها داده است!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

ایران یک هدیه بزرگ پنهان هم به روس‌ها داده است!

پست توسط jhan2010 »

اسرائیلی مدعی هستند که هر چند ایران در مراسمی آشکارا با اهدای یک نمونه از پهپاد آمریکایی و مهندسی معکوس شده ‌اسکن ایگل، همکاری با روس‌ها در حوزه نیروی هوایی را جشن گرفت، این مراسم پوششی بر‌ اهدای هدیه اصلی ایرانی‌ها به روس‌ها بوده است.

به گزارش «تابناک»، وب‌سایت اسرائیلی دبکا مدعی شده ‌که ظاهرا خبر اصلی این است که ایرانی‌ها چند روز پیش در مراسمی، یک فروند از نمونه کپی شده پهپاد آمریکایی اسکن ایگل را به ویکتور بوندارف، فرمانده نیروی هوایی روسیه اهدا کرده‌اند. ژنرال روس نیز کیفیت کار مهندسان ایرانی را تحسین کرد تا دو طرف‌ همکاری خود در این زمینه را در جلوی دوربین‌ها جشن بگیرند.

وب‌سایت اسرائیلی همچنین ادعا دارد ‌که پخش تصاویر این مراسم، حقه بزرگی بوده، زیرا این مراسم، پوششی برای هدیه اصلی ایرانی‌ها به روس‌ها بوده است؛ هدیه‌ای که قرارگاه خاتم‌الانبیا به طرف روس داده، در واقع یک کپی از پهپاد بسیار پیشرفته آمریکایی RQ-۱۷۰ بوده ‌که در سال ۲۰۱۱ توسط ایران شکار شد.

ایران بار‌ها مدعی شده ‌که مهندسان ایران توانایی بهره‌برداری از فناوری‌های موجود در این پهپاد‌ها را دارند و این کار را انجام داده‌اند. دبکا مدعی شده ‌که مهندسان چینی در به زمین نشان دادن این پهپاد به ایران کمک کرده‌اند و روس‌ها تصور می‌کنند که چینی‌ها این اجازه را یافته‌اند ‌آن را ‌بررسی و فنآوری‌های موجود در آن را کپی کنند. این در حالی است که ایران تاکنون درخواست‌های روسیه را برای مشاهده و بررسی از نزدیک این پهپاد رد کرده بود.

گفته می‌شود که ایران برخی از این فنآوری‌ها را در پهپادی به کار برده ‌که حزب‌الله بر فراز سرزمین‌های اشغالی به پرواز در‌آورد و پیش از این که بعد از یک ساعت پرواز توسط رادارهای اسرائیلی کشف ‌و سپس ساقط شود، از فراز برخی مراکز حساس صهیونیست‌ها و از جمله مرکز هسته‌ای دیمونا عبور کرده است.

منابع اطلاعاتی که دبکا به آن‌ها متکی است، مدعی شده‌اند ‌هر چند هدیه واقعی یعنی آر‌کیو ۱۷۰، در پناه هدیه رسانه‌ای یعنی اسکن ایگل پنهان شده، همین اهدای آشکار یک پهپاد آمریکایی و پذیرش این هدیه از جانب روس‌ها، نشان دهنده تمایل ایران به علنی کردن بی‌توجهی دو طرف به نگرانی‌های آمریکا در این رابطه است. این مسإله به ویژه در حالی از جانب اسرائیلی‌ها مهم دانسته شده ‌که ایران در حال مذاکره با غرب بر سر برنامه هسته‌ای خود است و نشان می‌دهد که روس‌ها در همین شرایط مایل به افزایش همکاری نظامی با ایران هستند.

دبکا مدعی است ‌هر چند ایالات متحده تاکنون به این مراسم واکنشی نشان نداده است، شیوه رفتار آمریکایی‌ها در مدت اخیر، باعث فاصله گرفتن متحدان آمریکا از آن در منطقه شده است.

گفتنی است، هرچند فاصله گرفتن برخی متحدان آمریکا در منطقه از آن در روزهای اخیر بسیار رسانه‌ای شده، ‌معمولا منابع اسرائیلی بعضی گمانه‌ها و یا جوسازی‌های خود را در قالب اخبار محرمانه به رسانه می‌دهند.
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”