كليساهاي ايران در راه جهاني شدن قرار دارد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۵, ۱:۳۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

كليساهاي ايران در راه جهاني شدن قرار دارد

پست توسط Leila »

اسناد و مدارک سه کلیسای تاریخی کشور با عنوان مجموعه کلیسای های ایران به منظور ثبت در فهرست میراث جهانی تا نیمه دی ماه امسال به یونسکو ارسال می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر ، "شرلی آودیان" مدیر پایگاه کلیساهای تاریخی ایران گفت: این مجموعه ، کلیساهای طادئوس یا "طاطائوس" مشهور به "قره کلیسا" ، استپانوس (Stepanous) با دو کلیسای دره شام و چوپان و "زرزر" (Zorzor) را شامل می شود.
وی عکس برداری و تهیه نقشه از کلیساها را از اقدامات پایانی تکمیل این پرونده برشمرد که ازسوی سازمان جغرافیای ارتش و شرکت مشاور دستور نوین درحال انجام است.
تاریخچه بنا، عکسهای قدیم و جدید ، ارائه طرح های مدیریتی و طرح های ساماندهی ، امکانات گردشگری و... از مراحل تکمیل هر پرونده ثبتی است.
"قره کلیسا" واقع در روستایی با همین نام، از توابع سیه‌چشمه ماکو که در میان ارامنه به تاده مقدس معروف است، در قرنهای 4 تا 6 میلادی بر روی آرامگاه طاطاوس مقدس بنا شده است، وی از حواریون مسیح بود که در سال 48 میلادی به دلیل تبلیغ مسیحیت به شهادت رسید.
"طاطائوس" و "بارتلمیوس" دو تن از مبشرین حضرت مسیح در سال 43 میلادی ، پس از گذر از شمال بین ‌النهرین در شهر آرداز ، مرکز پادشاهی ارامنه ، بدون توجه به دستور پادشاه ارمنستان به تبلیغ دین مسیح در نتیجه آن 3500 تن ، از جمله دختر پادشاه به این دین مسیح روی می ‌آورند. پادشاه برای ممانعت از تبلیغ این دین فرمان قتل‌عام صادر می ‌کند و همه ارامنه، ازجمله دختر پادشاه، کشته شده و اجساد آنان در محل فعلی قره ‌کلیسا و حوالی آن دفن می ‌شود.
پس از گذشت 300 سال از این واقعه بنای فعلی کلیسا ازسوی مردم منطقه بر روی طادئوس ساخته شد. ارامنه کلیسای طاطائوس را نخستین کلیسای دنیا می ‌دانند که به دستور مبشرین و حواریون مسیح ساخته شد ، زیرا شهادت را بزرگ ترین سعادت بشر می ‌داند.
این کلیسا ، هر سال در اواخر تیر و اوایل مرداد میزبان بسیاری از ارامنه جهان است که مراسم شهادت طادئوس مقدس را به جای می ‌آورند.
کلیسای "سنت استپانوس" یکی دیگر از مجموعه کلیساهای پیشنهاد شده برای ثبت در فهرست میراث جهانی است. این کلیسا در 16 کیلومتری غرب جلفا ، به فاصله 3 کیلومتری کرانه جنوبی ارس در روستای دره شام قرار گرفته و از قدیمی ‌ترین کلیساهای جهان به‌ شمار می ‌رود.
نام این کلیسا از "استپانوس" شهید اول مسیحیت گرفته شده است.عده‌ای آن را از بناهای اول مسیحیت می دانند و برخی تاریخ بنای آن را به دوره صفویه نسبت می ‌دهند. سبک معماری این کلیسا آمیزه ‌ای از شیوه‌های معماری اورارتو، اشکانی، یونانی و رومی است که پس از به‌وجود آمدن بناهای شگرف اچمیادزین، طادئوس، آختامار و استپانوس به شیوه معماری ارمنی شهرت یافت. در حریم این کلیسا دو کلیسای چوپان و دره شام نیز قرار دارد.
کلیسای "زرزر" در شرق روستای بارون بخش چالدران واقع شده و تاریخ بنای آن به سال های 1314 تا 1315 میلادی می ‌رسد که به همت "ذکریا" اسقف اعظم کلیسای طاطائوس،‌ساخته شده است.
با احداث سد بارون و با هدف جلوگیری از تخریب و غرق شدن آن در آب‌های سد این کلیسا به‌عنوان یکی از افتخارات نظام جمهوری ‌اسلامی ایران در احترام به دیگر ادیان، در سال 1367 خورشیدی، به‌محل دیگری به فاصله 600 متری در ارتفاع 110 متر و بر روی یک برآمدگی صخره‌ ای انتقال یافت.
بنابراین گزارش ، از مجموع 500 کلیسای موجود در کشور ، 44 کلیسا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”