آقای کری! ما هم کور و احمق نیستیم .....

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
پست: 180
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 6 شهریور 1390, 12:24 am
سپاس‌های ارسالی: 1423 بار
سپاس‌های دریافتی: 654 بار

آقای کری! ما هم کور و احمق نیستیم .....

پست توسط Bystander »

 آقای کری! ما هم کور و احمق نیستیم .....
 
معنای این پیشنهاد آن است که در مراحل بعدی ، ایران هیچ برگ برنده هسته ای نداشته باشد که بتواند برای لغو کامل تحریم ها ، از آن بهره ببرد و لذا ناگزیر خواهد بود از امتیازات داخلی دیگر - مثلاً نابودسازی موشک های دوربرد - هزینه کند. بنابراین ، تیم مذاکره کننده ایران حق داشته است که با دوراندیشی نسبت به منافع ملی ، این پیشنهاد را نپذیرد و بر فرمول منطقی "حرکت گام به گام و امتیازات متقابل" تأکید کند.

[External Link Removed for Guests]در ایران ،چه در سطح ملت و چه در سطح دولت تمایل آشکاری به حل پرونده هسته ای و متعاقب آن ، لغو تحریم ها وجود دارد.

از این روست که "حمایت ملی" از مذاکره کنندگان هسته ای به طور آشکاری در جریان است. این حمایت، نه فقط در لایه های مردمی که در عالی ترین سطوح نظام نیز وجود دارد به گونه ای که رهبر انقلاب نیز در سخنان تاریخی خود که روز 12 آبان ایراد شد، هر گونه تضعیف تیم مذاکره کننده را ممنوع کردند و حمایت صریح شان را از دیپلماسی دولت یازدهم اعلام داشتند.

البته در این میان ، ساده انگاران و نیز تاجران تحریم نیز وجود دارند که از استمرار وضعیت کنونی حمایت می کنند که به آنها نمی پردازیم.

هم اکنون مذاکرات حساس، مهم و سرنوشت ساز ایران و 1+5 در جریان است و پایان همین ماه نیز معاونان وزرای خارجه ایران و کشورهای مذکور، در ژنو گرد هم خواهند آمد تا گفت و گوهای ناتمام وزرای خارجه شان در نشست قبلی را تکمیل کنند.

بدیهی است که در هر مذاکره ای ، هر کدام از طرف ها می خواهند بیشترین امتیازات را در قبال کمترین داده ها کسب کنند و این، یک اصل و پیش فرض مسلم و طبیعی است.

آن طور که برخی منابع خبری اعلام کرده اند ، برخی خواسته های صورت گرفته از ایران در ژنو ، حداکثری و امتیازات متقابل ، حداقلی بوده است ، از جمله:
-توقف غنی سازی 20 درصد
-کاهش تعداد سانتریفیوژها و عدم استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید
-تبدیل ذخایر اورانیوم 20 درصد غنی شده به سوخت یا غنای کمتر
-تعطیلی تاسیسات آب سنگین اراک
- تعطیلی فردو

در مقابلِ:
-لغو برگشت پذیر بخشی از تحریم های خودرو ، طلا و پتروشیمی
-امکان انتقال بخشی از پول های ایران که در چین و هند و کره جنوبی مسدود شده اند.

اگر همه تحریم های ایران به همین چند مورد محدود بود ، می شد این پیشنهاد را قابل تأمل دانست ولی واقعیت این است که در فرمول پیشنهادی ارائه شده به ایران ، تقریباً همه برگ برنده های ایران را می خواهند و در مقابل ، درصد ناچیزی از تحریم ها را بر می دارند.

معنای این پیشنهاد آن است که در مراحل بعدی ، ایران هیچ برگ برنده هسته ای نداشته باشد که بتواند برای لغو کامل تحریم ها ، از آن بهره ببرد و لذا ناگزیر خواهد بود از امتیازات داخلی دیگر - مثلاً نابودسازی موشک های دوربرد - هزینه کند.

بنابراین ، تیم مذاکره کننده ایران حق داشته است که با دوراندیشی نسبت به منافع ملی ، این پیشنهاد را نپذیرد و بر فرمول منطقی "حرکت گام به گام و امتیازات متقابل" تأکید کند.

لذا جا دارد به طرف های مقابل ایران در مذاکرات هسته ای این اطمینان داده شود که مبنای حمایت ملی از مذاکره کنندگاه هسته ای ایران، منافع ملی است و نه رسیدن به هر گونه توافقی.

در واقع ، طرف ایرانی ، توافق را برای توافق نمی خواهد بلکه معتقد است که اگر امتیازی می دهد، باید امتیازی همسنگ آن را دریافت کند نه این که برای رسیدن به توافق و ایجاد خوش بینی کاذب در داخل ، همه برگ برنده هایش را بدهد و چند امتیاز کوچک بگیرد ، امتیازاتی که البته در حالت عادی امتیاز نیستند و "بدِ حادثه" ، به آنها لباس امتیاز پوشانده است (مثلاً لغو تحریم خودروسازی یعنی ایجاد بازار برای کمپانی های خودروسازی جهان یا استرداد بخشی از وجوه ایران در آسیا نیز چیزی نیست جز دادن پول نفت خودمان به خودمان).

جان کری ، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته گفته است: "ما در مذاکره با ایران ، نه کور هستیم و نه احمق."
حال که ایشان خوشبختانه نه کور هستند و نه احمق ، دقت کنند که طرف ایرانی شان نیز کور و احمق نیست که همه برگ برنده هایش را بدون ما به ازای هم وزن ، تقدیم کند و با دستان خالی از ژنو به تهران برگردد. مردم ایران نیز از دیپلمات های "بینا و دانا"یشان حمایت می کنند.

[External Link Removed for Guests]
Fast Poster
Fast Poster
پست: 252
تاریخ عضویت: شنبه 26 مرداد 1392, 6:43 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 899 بار

Re: آقای کری! ما هم کور و احمق نیستیم .....

پست توسط شیرافکن »

-توقف غنی سازی 20 درصد
-کاهش تعداد سانتریفیوژها و عدم استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید
-تبدیل ذخایر اورانیوم 20 درصد غنی شده به سوخت یا غنای کمتر
-تعطیلی تاسیسات آب سنگین اراک
- تعطیلی فردو

حالا یک سئوال بوجود میاد.اصلا فرض کنیم میزان تحریم هایی که قرار است لغو شود بیش از این باشد که فعلا مطرح میشود در صورت پذیرفتن همین مقدار از پیشنهادات چه چیز از برنامه اتمی ایران باقی میماند؟؟
غنی سازی 20 درصدی تعلیقش با توجه به نیاز کشور اگر مابه ازای خوب بدهند مشکلی نیست اما اینکه تعداد سانتریفیوژهایی که غنی سازی میکنن به تعداد اندکی کاهش پیدا کنه و عملا برنامه توسعه با دستگاهای پیشرفته که هزینه تولید را کاهش و میزان تولید را افزایش میده معلق بشه.راکتور اب سنگین اراک که اینهمه هزینه براش شده و در شرایط تحریم که کسی تصور نمیکرد به بهره برداری نزدیک میشه هم تعطیل بشه و مهمتر از ان فردو که سایت غیرقابل دسترس ایران در برابر حملات هسته ای است و چماق انهدام تاسیسات با حمله هوایی را از دور خارج کرده هم تعطیل بشه. اصلا چی از برنامه اتمی باقی میماند که بخواهیم بر سر اینده ان مذاکره کنیم.چون اولا تاریخ نشان داده اینها وقتی از تعلیق حرف میزنن ما فکر میکنیم که موقتی است بلکه در عمل دائمی میشه و رفع ان با هزینه های فراوان که مذاکرات 2003 این را اثبات کرده و در کنار ان برنامه اتمی زمانی که قابلیت توسعه داشته باشد ارزش جنگیدن داره.مگر انکه دولت محترم بخواهد یک برنامه اتمی نمایشی را در قبال نه حذف تحریم های شورای امنیت که تحریم های یکجانبه اروپا و امریکا تقدیم ملت ایران کنه.امیدوارم اینها همش گمانه زنی های رسانه ای باشه و عدم توافق تیم مذاکراتی ایران به دلیل زیربار نرفتن اونها برای دادن این حجم امتیازات باشه. تا دوباره دولت بعدی با کلی هزینه بخواهد همینی که داریم را برگرداند چهارتا تحریم جدید هم به دلیل لغو همین تعلیق ها نصیبش بشه.اتفاقی که قبلا در کشور افتاده بود!!توافق نکردن بهتر از توافق بد هست.
Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 10 بهمن 1385, 2:43 am
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 660 بار

Re: آقای کری! ما هم کور و احمق نیستیم .....

پست توسط F-14 Fan »

تاجران تحریم (بخوانید کرکس ها) که در ظاهر موضع انقلابی‌ تند و سازش ناپذیر گرفته اند و در خفا از تحریم‌ها سود سر شار میبرند بیشتر دشمن این ملت هستند تا آمریکا و انگلیس و ...
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”