روبات زیردریایی سنجشگر خلیج فارس

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

قفل شده
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

روبات زیردریایی سنجشگر خلیج فارس

پست توسط TD »

 1. روبات زیردریایی سنجشگر خلیج فارس:
  [BLOCKQUOTE]
  این روبوت برای بازرسی بدنه کشتی از نظر سلامت و ‏خوردگی، زنگ زدگی و پوسیدگی به کار رفته و به صورت کنترل از راه دور هدایت میشود .‏‏ در این روبوت از فناوری آکوستیک و الکترومغناطیس به ‏صورت همزمان استفاده شدهاست. تمام ایده و طراحی و ساخت این روبوت منحصر به فرد و ‏مخصوص ایران بوده و در آن از سیستمهای سلامت سنجی و ‏NDT‏ استفاده شدهاست.

  با توجه به سرمایهگذاری سنگین ناوگان دریایی به کارگیری آزمایشات سلامت سنجی بهینه اقتصادی و ایمن که از دقت بالایی نیز برخوردار باشد، در افزایش طول عمر مفید شناورها ، ممانعت از کاهش راندمان سیستم رانش شناورها ،کاهش نیاز به بازرسی برروی داک و نهایتا کاهش هزینه ها و افزایش سود ضروری و از اهمیت به سزایی برخوردار میباشد.

  این روبات زیردریایی، برای نخستین بار از ترکیب دو روش نشت نیروی الکترومغناطیسی(EMFL) و تحلیل ارتعاشات شنودی (Acoustic) بمنظور کاهش ضریب خطای داده ها بنیان شده است و سلامت سنجی و تفکیک نقاط سالم و صدمه دیده را در انواع سازه های فولادی و شناورها امکانپذیر مینماید.

  کاربریهای اصلی محصول:عبارتند از:. بازرسی چشمی visual inspection و بازرسی catodic protection anodes

  انجام تستهای غیر مخرب (NDT) شامل ضخامت سنجی ، شناسایی ترکهای روی بدنه ، خوردگی و همچنین بازرسی های مربوط به تشخیص آسیب دیدگیها

  تصویر

  فواید حاصله از اجرای این پروژه عبارت است از:

  1- بازرسی بدنه شناور در مدت زمان کوتاه
  2- این رباط مانند غواصان مدت زمان محدودی برای بازرسی در زیر آب ندارد و البته خسته نمی شود. (غواصان در عمق مدت زمان محدودی را قادر به فعالیت هستند.)
  3 - در بازرسی با این رباط نیازی به صرف هزینه زیاد برای ایجاد ایمنی سایت نیست ، همچنین لازم نیست فعالیت اسکله بدلیل ایجاد ایمنی تعطیل شود.(در فعالیت غواصان بعلت ایجاد سایت ایمن طبعا در حوالی محل بازرسی فعالیتها می بایست دراکثر مواقع تعطیل شود )
  4- مانیتورینگ عملیات در زیر آب

  کاربریهای جانبی قابل انتظار از این روبات زیر دریایی عبارتند از:

  1-تصویربرداری و بازبینی از کف اقیانوسها ، دریاها و رودخانه ها
  2-یافتن اجسام گمشده در زیرآب
  3-شناسایی و یافتن مینهای جنگی
  4-استفاده در فعالیتهای باستانشناسی

  روش بکارگرفته شده جهت بررسی و سلامت سنجی بدنه شناورها بر اساس تلفیق و نتایج دو روش تشکیل شده از بررسی طیف ارتعاش و دیگری روش اخذ اطلاعات وتأثیرگذاری شار مغناطیسی بر مبنای قانون آمپر بدون هیچ گونه تخریب سطح مورد آزمایش می باشد. در این تحقیق برای نخستین بار روش مرکب جدیدی برای آزمایش غیرمخرب و بازرسی سطح بدنه شناورها و سازهها و سازههای فولادی دریایی ارائه گردیده است. که مستقیما باعث افزایش توانایی تفکیک نقاط سالم و موقعیتهای صدمه دیده برروی بدنه می گردد.

  در مقایسه با کاربرد اختصاصی نشت emf یا تحلیل ارتعاشات آکوستیکی شنودی روش مرکب و توأمان از وضوح بهتری برخوردار بوده و تشخیص و دستهبندی بهتری را برای نقاط آسیبدیده در بدنه شناورها فراهم میآورد. ترک های مویی کوچک به صورت متمرکز به دلیل حملات خورگی در فضا های بسته و بازشوها تبدیل به نقاط آسیب دیده میشوند.این روش مشترک همچنین باعث سریعتر و قابل اطمینان شدن و تصمیمگیری در خصوص نوع خرابی و دستهبندی مشکلات پیش آمده از بابت خوردگی بر روی بدنه شناور و دیگر سازههای دریایی (فولادی) میگردد.

  متن از سازمان بنادر و دریانوردی کشور
  تصویر اختصاصی از نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی در مصلی تهران [/BLOCKQUOTE]


  منبع:http://www.arteshi.com/forum/showthread.php?t=19668&p=77921#post77921
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره
قفل شده

بازگشت به “ساير گفتگوها”