نجات گربه شنی از تله صیادان+ تصاویر

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

نجات گربه شنی از تله صیادان+ تصاویر

پست توسط Present »

نیروهای یگان حفاظت محیط زیست خواف حین گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده سیرخون متوجه چندین رج هوبره گیری شده و به جمع آوری تله ها مشغول شدند.

به گزارش مشرق به نقل از دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، محیط بانان حین جمع آوری تله ها متوجه گرفتار شدن یک قلاده گربه شنی در تله های هوبره گیری شده و بلافاصله جهت آزادسازی حیوان اقدام نمودند.

تصویر
رئیس اداره محیط زیست شهرستان خواف در این باره گفت: این گربه که برای فرار از دام تقلای زیادی کرده و انرژی فراوانی از دست داده بود، با اقدام به موقع محیط بانان از مرگ حتمی نجات یافت و به منظور تیمار و احیا به مرکز تحقیقات زیست محیطی خواف منتقل گردید.

به دلیل اینکه عصر روز قبل نیز درست همان محل توسط محیط بانان کنترل شده بود گربه شنی کمتر از ۲۴ ساعت را در تله گرفتار بوده است و اگر محیط بانان یک روز دیرتر متوجه حیوان می شدند قطعا این گونه ارزشمند از بین رفته بود.
تصویر
عباس طاهریان افزود: پس از انتقال گربه شنی با حضور دامپزشک مداوای لازم بر روی پای حیوان که به دلیل گرفتار شده در تله آسیب دیده بود، صورت گرفت.

با بهبود شرایط عمومی و بازیابی توان جسمی همچنین درمان آسیب های ناشی سیم تله بر روی پا، گربه شنی که به لحاظ جنسیت نر بود، آمادگی بازگشت مجدد به طبیعت را بدست آورد.
تصویر
سپس طی هماهنگی بعمل آمده با حضور دکتر پهلوان نژاد فرماندار خواف، مهندس ریاحی شهردار سنگان و خبرنگار صدا و سیما، گربه شنی پس از نمونه گیری جهت بانک ژن محیط زیست خراسان رضوی و انجام بیومتری، در همان محل کشف در مرکز منطقه حفاظت شده سیرخون رهاسازی گردید و به دامان طبیعت بازگشت.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان خواف گفت: سال گذشته نیز یک قلاده گربه شنی ماده در همین محل توسط محیط بانان زنده گیری رهاسازی شده بود.
تصویر
گربه شنی کوچکترین گربه سان ایران محسوب می شود و سازگاری منحصر به فردی با مناطق بیابانی خصوصا تپه زارهای ماسه ای دارد.

از خصوصیات بارز این گونه داشتن مقادیر زیادی موهای بلند در لابه لای پینه های کف دست و پا است تا مانع فرو رفتن گربه در ماسه بادی و کاهش سرعت آن در هنگام شکار شود.
تصویر
گربه شنی یکی از کمیاب ترین حیوانات کشور و از گونه های در معرض انقراض به شمار می رود که مشاهده آن در طبیعت به ندرت اتفاق می افتد.

زیستگاه‌های گربه شنی در کشور بسیار محدود بوده، اطلاعات مربوط به آن بسیار اندک و هیچ آمار مستندی از جمعیت این حیوان در دست نیست.
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Fast Poster
Fast Poster
پست: 252
تاریخ عضویت: شنبه 26 مرداد 1392, 6:43 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 899 بار

Re: نجات گربه شنی از تله صیادان+ تصاویر

پست توسط شیرافکن »

چقدر خوشگله.فقط یک سئوال .اینکه هیچ امار مشخصی ازش وجود نداره بخاطر زرنگیش هست که دم به تله نمیده یا مثل گربه دماوند یا همون گربه ایرانی اونقدر شکار شده که ناپیدائیش بخاطر تعداد بسیار اندک ان است؟؟؟؟؟؟؟؟
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”