روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فرهنگي هنري به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

پست توسط Solver »

  جام نیوز؛

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان روز چهارشنبه در دیدار با هنرمندان در بخشی از سخنانش به هنر اشاره کرده و گفت که تقسیم هنر به هنر ارزشی و غیرارزشی کار بی‌معنایی است.

گفته های حسن روحانی در حالی بیان می شود که این روزها شاهد برگزاری جشنواره فیلم عمار که به نوعی به ارزشی ها منسوب است هستیم.

به دنبال سخنان روحانی رحیم پور ازغدی نسبت به سخنان روحانی موضع گیری کرده و اظهار داشت:

من معنی این جمله را نمی فهمم که هنر ارزشی و ضدارزشی وجود ندارد! یعنی سینمایی که مروج شرک و خرافه است با سینمایی که مروج توحید و عبادت مساوی است؟ بعضی ها اصلا به این چیزها فکر نمی کنند، به دنبال چیزی هستند که برایش کف بزنند، اینها دغدغه حقیقت ندارند، دغدغه ریاست دارند. اما انبیا دغدغه حق و باطل داشتند. می گویند هنر به ارزشی و ضدارزشی تقسیم نمی شود و هنرمند ارزشی و غیرارزشی هم نداریم. یا این حرف بی معنا است و یا شرک و توحید با هم مساوی هستند. یکی کردن اینها کاسبی است. طبق فرهنگ قرآن شعرا و هنرمندان دو دسته اند، یک دسته اهل اغوا هستند و یک دسته هستند که استثنا می شوند و دنبال ترویج حق و عدل و دفاع از مظلوم اند. آیا شعر دعبل و شاعران انقلابی با شعر شاعران درباری نوکران حکومت مساوی است؟ یکی کردن اینها درست در مقابل خط امام و خط انقلاب و خط انبیا قرار دارد.

رحیم پور در تکمیل سخنانش اضافه کرد:

اگر گفتیم آدمها را خط کشی نکنیم و آدمها را دفع نکنیم مسئله دیگری است. اهل بیت حتی برای شاعر شراب خوار که شعر عدالتخواهانه سروده است هدیه و صله فرستاده اند. یعنی هنرمندی را که تقوای اخلاقی نداشته و شعری در مسیر تقوا گفته است بدون تأیید فساد شخصی اش، شعرش و هنرش را صد در صد تأیید کرده اند و برایش صله و هدیه فرستاده اند و حتی از او خواسته اند شعرش را تکرار کند و خودشان هم ابیاتی به آن اضافه کرده اند.

وی همچنین گفت:

خود خداوند آدمها را به ارزشی و غیرارزشی تقسیم کرده است. حضرت امیر فرموده اند ما در زمان پیامبر وقتی پرچم حق بالا رفت حتی با نزدیک ترین خویشانمان در افتادیم و گفتیم از این به بعد تقسیم ما بر اساس خون و نژاد نیست و از این به بعد ما از دو امت متفاوت ایم چرا که به ارزش های متفاوت معتقدیم.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

به اعتقاد من هنر شاخص فرهنگ است.

اگر قرار است بین هنر ارزشی و غیر ارزشی فرق نگذاریم، عملا داریم مرزبندی شاخص های فرهنگی را نادیده می گیریم. به زبان ساده تر نادیده گرفتن تفاوت فرهنگی و چشم پوشی به کیفیت فرهنگ من را دقیقا یاد حرف حداد عادل در مناظره انداخت " این آقایان به فرهنگ مثل سبزی خوردن سر سفره نگاه میکنند ... "

البته شخصا از اوضاع حاکم بر این عرصه بسیار ناراضی هستم و معتقدم شدیدا سو استفاده داره میشه به اسم هنر ارزشی در کشور از بودجه های هنری حداقل تو عرصه هنرهای نمایشی و ادبیات و البته موسیقی که اینطور است.

با این وجود این که اساسا ارزش چیست یا مرز هنر ارزشی کجاست بحثی جدا است ( که من هم این بحث را دارم) اما این سخن که مرزی وجود ندارد از جنس دیگریست، بوی کاسبی می دهد ... تصویر 
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه 15 تیر 1387, 10:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3545 بار

Re: روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

پست توسط sand_fighter »

عجب برخی در فکر یک پارچه کردن مملکت هستند برخی دیگر دنبال پاره پاره کردن آن !
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

پست توسط Solver »

sand_fighter,

البته هر کس هر طور دلش بخواهد میتواند از ماجرا و ریشه اش برداشت کند، به هر حال من که دم خروس را دیدم و برداشت خودم را دارم.
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
New Member
پست: 10
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 مرداد 1391, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

Re: روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

پست توسط salvador »

ایا شعر دعبل و شاعران انقلابی با شعر شاعران درباری نوکران حکومت مساوی است؟

الان این دو تا تو یه جاحن یا دو حناح؟!!!
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

پست توسط Present »

برای مثال من هنرمند عادت دارم هنرم رو در راه نشان دادن روابط نامتعارف احساسی بذارم ، شما به عنوان یک هنرمند عادت دارید هنرتون رو در راه ارزش های کشورتون نشان بدهید !!
آیا این دو با هم قابل جمع بستن در یک مجموعه هستند ؟ بله در یک صورت که اسم هر دو رو را هنر بگذاریم !! آیا از لحاظ معنا هم اینگونه هست ؟
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Major II
Major II
پست: 135
تاریخ عضویت: جمعه 19 مهر 1392, 12:46 pm
سپاس‌های ارسالی: 232 بار
سپاس‌های دریافتی: 617 بار

Re: روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

پست توسط netwet »

اقای روحانی یعنی الان بین ساسی مانکن و شجریان تفاوتی نیست؟!!!!!!!!!!
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

Re: روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

پست توسط jhan2010 »

وقتی در جامعه به همه چیز برچسب سیاسی بزنیم و نگاهی ابزاری داشته باشیم این گفته ها نباید دور از انتظار باشد وقتی از اسلام و هنر برای مقاصد سیاسی و جناحی استفاده می شود بدون در نظر گرفتن حرمت ، قداست و شأن ان طبعا ارزشها را به زیر سوال بردیم تفاوت هنر ارزشی و غیر ارزشی به بیان ساده تفاوت بین سیاه سفید است بین خوب و بد است چگونه می شود به بازیگر فیلمهای مبتذل به دید هنرمند نگاه کرد که هدف ان حمله به بنیان خانواده و قداست ان است
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2732
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 5 مرداد 1385, 10:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 12804 بار
سپاس‌های دریافتی: 4580 بار

Re: روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

پست توسط كيارش »

پاسخ رحیم‌پور ازغدی به سخنان روحانی/یکی کردن هنرمند و هنر ارزشی و غیرارزشی "کاسبی" است

در حالی که دو روز قبل رئیس جمهور در جمع هنرمندان از تقسیم هنرمند به ارزشی و غیر ارزشی انتقاد کرد رحیم پورازغدی در سخنانی اظهار داشت: می گویند هنر به ارزشی و ضدارزشی تقسیم نمی شود و هنرمند ارزشی و غیرارزشی هم نداریم، یکی کردن اینها کاسبی است.

به گزارش نامه نیوز، جلسه سخنرانی حسن رحیم پور ازغدی با موضوع مفهوم یابی اسلامی در سینمای دینی عصر پنج شنبه ساعت 18 در سالن شماره یک سینما فلسطین برگزار شد.

رحیم پور ازغذی در بخشی از سخنان خود در این همایش با بیان اینکه عده ای به اسم برابری طلبی و صلح دوستی می خواهند مرزهای حق و باطل را بردارند گفت: این جریان یک جریانی است که اصلا خط قرمز و اصول ندارد.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: من معنی این جمله را نمی فهمم که هنر ارزشی و ضدارزشی وجود ندارد! یعنی سینمایی که مروج شرک و خرافه است با سینمایی که مروج توحید و عبادت مساوی است؟ بعضی ها اصلا به این چیزها فکر نمی کنند، به دنبال چیزی هستند که برایش کف بزنند، اینها دغدغه حقیقت ندارند، دغدغه ریاست دارند. اما انبیا دغدغه حق و باطل داشتند. می گویند هنر به ارزشی و ضدارزشی تقسیم نمی شود و هنرمند ارزشی و غیرارزشی هم نداریم. یا این حرف بی معنا است و یا شرک و توحید با هم مساوی هستند. یکی کردن اینها کاسبی است.

ازغدی در ادامه افزود: طبق فرهنگ قرآن شعرا و هنرمندان دو دسته اند، یک دسته اهل اغوا هستند و یک دسته هستند که استثنا می شوند و دنبال ترویج حق و عدل و دفاع از مظلوم اند. آیا شعر دعبل و شاعران انقلابی با شعر شاعران درباری نوکران حکومت مساوی است؟ یکی کردن اینها درست در مقابل خط امام و خط انقلاب و خط انبیا قرار دارد.

رحیم پور در تکمیل سخنانش اضافه کرد: اگر گفتیم آدمها را خط کشی نکنیم و آدمها را دفع نکنیم مسئله دیگری است. اهل بیت حتی برای شاعر شراب خوار که شعر عدالتخواهانه سروده است هدیه و صله فرستاده اند. یعنی هنرمندی را که تقوای اخلاقی نداشته و شعری در مسیر تقوا گفته است بدون تأیید فساد شخصی اش، شعرش و هنرش را صد در صد تأیید کرده اند و برایش صله و هدیه فرستاده اند و حتی از او خواسته اند شعرش را تکرار کند و خودشان هم ابیاتی به آن اضافه کرده اند.

وی در عین حال در نقد نگاه قبیله ای گفت: باندی نگاه کردن همیشه اشتباه است و همینطور که شما در این رفت و برگشت های سیاسی آدمهایی دیده اید که مثلا یک روز درباره شفای یک مریض از امام رضا فیلم می ساخت و یک روز دیگر درباره س__ک____س و فلسفه! به لحاظ قانون اجتماعی خودی و غیر خودی نداریم، همه خودی اند تا وقتی که قانون نقض نشده باشد. اما به لحاظ ارزشی باید گفت که خود خداوند آدمها را به ارزشی و غیرارزشی تقسیم کرده است. حضرت امیر فرموده اند ما در زمان پیامبر وقتی پرچم حق بالا رفت حتی با نزدیک ترین خویشانمان در افتادیم و گفتیم از این به بعد تقسیم ما بر اساس خون و نژاد نیست و از این به بعد ما از دو امت متفاوت ایم چرا که به ارزش های متفاوت معتقدیم.

رحیم پور در توضیح بیشتر درباره این سوال که آیا هنرمندان و سینماگران را می توان به حق و باطل تقسیم کرد یا خیر گفت: یکی از عرصه های تولی و تبری عرصه هنر و فرهنگ است منتها به روش درست. انقلاب هم همینطور بود و دنیا را دو صف کرد. اگر دقت کنیم می بینیم که معاویه هم به امام حسن (ع) ایراد می گرفت که اینها جامعه مسلمین را دو تکه کرده اند.

رحیم پور در بخش دیگری از سخنانش گفت: قرآن می گوید مردم با هم بودند و انبیا آمدند و دو دسته شان کردند. همه اهل فساد و خرابی بودند و پیامبران آمدند دو دسته شان کنند، به بعضی بشرها توهین کردند اما از اصل بشریت دفاع کردند. تفکر اباحه گر می گوید صورت بشر کافی است، اما انبیا می گویند که صیرت بشر مهم تر از صورت اوست.

رحیم پور تذکر داد: جریان مکتب هنر اسلامی باید اهل مدارا باشد، به دیگران احترام بگذارد و به تکنیک و صنعت مسلط باشد. این جریان آزاد اندیشی دارد، طرفدار آزادی بیان و رقابت سالم است اما آن از اباحه گری که از تقسیم بندی حق و باطل می گریزد منافع خودش را مهم تر از حق می داند و محورش همیشه مدافع منافع خودش است، جدا است.

رحیم پور در توضیح حساسیت امور فرهنگی گفت: انقلاب اسلامی وظایف مادی داشته و دارد اما یک انقلاب مادی نبوده، اصلا شروعش یک حرکت غیر مادی بوده است. شروع انقلاب توهین در یک مقاله به امام بود. اولین شهیدش هم یک طلبه در قم، و فرزند آقای خزعلی بود، آنهم در عکس العمل به یک کار ظاهرا فرهنگی. پیامبر هم بعد از فتح مکه همه را بخشید به جز شاعرانی که شعر مبتذل و توهین آمیز حتی در مورد بدن و چهره زنانی که به اسلام پیوسته بودند می سرودند. پیامبر در مورد اینها گفت هر جا که هستند آنها را به قتل برسانید ولو اینکه به پرده کعبه آویخته باشند.

گفتنی است رییس جمهوری دو روز قبل در سخنان خود در دیدار جمعی از هنرمندان و اعضای تشکل های فرهنگی وهنری، گفته بود، تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست زیرا هنر خود ارزش است.

به گزارش مهر، رییس جمهوری تصریح کرد: هنرمند جهان را بازآفرینی می کند و کار او در مسیر ارزش های الهی است.
 [FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]  این خسته به شمشیر تو تقدیر نبود,    
  [FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]ور نه هیچ از دل بی‌رحم تو تقصیر    
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 مرداد 1386, 11:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

Re: روحانی: تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست!

پست توسط KH.I.A.2500 »

سلام

اقای روحانی یعنی الان بین ساسی مانکن و شجریان تفاوتی نیست؟!!!!!!!!!!

معلوم است که تفاوتی نیست. چرا کشور را چند تکه می کنید؟ چرا خط کش می گذارید؟ شما از خط کش بلد نیستید استفاده کنید. از خط کش باید درست استفاده کرد، باید 49% را یک طرف گذاشت و 51% را طرف دیگر! روش استفاده درست از خط کش این است، یاد بگیرید!
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
ارسال پست

بازگشت به “فرهنگي هنري”