پیشینه آموزش زبان انگلیسی در مسجدسلیمان اولین شهر نفتی ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با زبان انگليسي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 1190
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 23 دی 1386, 11:13 pm
سپاس‌های ارسالی: 1244 بار
سپاس‌های دریافتی: 9774 بار

پیشینه آموزش زبان انگلیسی در مسجدسلیمان اولین شهر نفتی ایران

پست توسط mpo »

نخستین روزهای بهار امسال یکی از بزرگوارانی که به لطف دوست خوبمان،فرید کاوش؛عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی مسجدسلیمان،افتخار ملاقات فراهم گردید،بازنشسته مهربان و خوش کلام نفتی جناب آقای رحمان داودی،بازنشسته نفتی و از قدیمی های نفتون بود.
بهترین خاطرات همیشه ی ما از نوروز و عید؛گرفتن عیدی بوده و آقای رحمان داودی بهترین عیدی را به ما داد؛مرور خاطراتی ارزشمند از یک عمر کار در صنعت نفت از آبادان تا مسجدسلیمان و از جنگ جهانی دوم تا جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران.
بعد از ظهر یک روز تعطیل آغاز سال به منزل فرزند بزرگوار آقای داودی رفتیم که با مهربانی و میهمان نوازی میزبان ما بود و لحظاتی بعد این بازنشسته کهن سال نفتی پذیرای ما بود.با ذهنی پویا و دقیق و تسلطی مثال زدنی در مکالمه به زبان انگلیسی.پذیرای ما بود.تسلطی که نشان از یک عمر کار در صنعت نفت و همکاری با خارجی ها داشت.در بین مصاحبه،ناخودآگاه از فارسی به انگلیسی می رفت و البته ابتدای صحبتهایش نیز به انگلیسی پرسید:آیا می توانید انگلیسی صحبت کنید؟!
شناسنامه آقای داودی تولد وی را سال ۱۳۰۲ خورشیدی ثبت نموده،اما وی به نقل از والدین مرحومش،خود را متولد سال ۱۳۳۶ هجری قمری در منطقه بیرگان چهارمحال و بختیاری می داند.در نوجوانی وارد صنعت نفت شده و در آبادان و مسجدسلیمان کار کرده بود.
چشمان نافذ وی،گویای تاریخ نانوشته ای است که در سینه دارد.او که پدر شهید نیز هست در تمامی سالهای جنگ تحمیلی،علاوه بر حضور در موشک باران های مسجدسلیمان،بارها رزمندگان را با اتوبوس شرکت نفت به جبهه ها رسانده و تمامی دلاور مردان ایران را چون فرزندان شهید و جانباز خود گرامی می دارد.
آقای داودی از نوجوانی در صنعت نفت حضور داشته.از کارهای ساده تا فنی و در نهایت نیز رانندگی و فعالیت در بخش ترابری،بخش عمده ای از خاطرات نفتی این بازنشسته را به خود اختصاص داده است.
تصویر

این بازنشسته زنده دل،حرفهای زیادی برای گفتن و خاطرات بسیاری برای ثبت شدن دارد که به فراخور جلسه چند ساعته ای که خدمت ایشان بودیم،نکات ارزشمندی را ثبت و ضبط نمودیم.بخش زیادی از کار آقای داودی با توجه به تسلطش بر رانندگی و شخصیت و برخورد اجتماعی اش،بعنوان راننده تشریفات صنعت نفت بود.فرصتی که باعث شد تا این پیر صنعت نفت با بسیاری از مدیران ارشد و شخصیت های ارشد دولتی و سیاسی ایرانی و انگلیسی برخورد نزدیک داشته باشد.
دانستن زبان انگلیسی یکی از اولویت های ضروری کار برای یک راننده تشریفات بود.چنانچه امروز نیز به همین ترتیب است و موسسات تشریفات و خدمات بین المللی یکی از معیارهای جذب نیرو را تسلط بر زبان انگلیسی عنوان می کنند.اما در زمان شروع به کار و توسعه فعالیت های صنعت نفت در ایران،با توجه به ظرف زمانی و مکانی خاص ایران و مناطق نفتخیز جنوب در آن هنگام؛طبیعتاً این امر ممکن نبود.
بسیاری از کارکنان نخستین فعالیت های نفتی،و از جمله آقای داودی در اثر همراهی و معاشرت با کارشناسان عموماً انگلیسی شرکت نفت ایران و انگلیس و به مرور واژه ها و جملات انگلیسی را آموختند و افراد به فراخور استعداد در مکالمه به زبان انگلیسی مهارت پیدا می کردند و این مهارت در شرایطی بود که بسیاری از ایشان حتی از سواد خواندن و نوشتن به زبان فراسی نیز بی بهره بودند!
آقای داودی همکارانی را به خاطر دارد که حتی نمی توانستند نام خود را به زبان فارسی بنویسند،یا مدارک کاری خود را امضاء کنند،اما انگلیسی را بسیار سلیس و روان صحبت می کردند.
بازنشسته نود و شش ساله نفتی روزگاری را بخاطر دارد که شرکت نفت انگلیس و ایران برای گروهی از کارکنان خود که نیاز بیشتری به تسلط ایشان به زبان انگلیسی احساس می شد،دوره های زبان انگلیسی را بصورت کلاس های شبانهEnglish night class برگزار می نمود و وی نیز در یکی از این دوره ها شرکت کرده و با کسب نمره خوب،توانسته بود مجوز شرکت در دوره سطح بالاتر زبان را نیز کسب نماید.مدرکی که در حقوق و مزایای وی نیز تاثیر گذارده بود.
تصویر

آقای داودی به خاطر می آورد که با همین تسلط بر زبان انگلیسی،توانسته بود رابطه خوبی با کارفرمایان خود ایجاد نموده و حتی در برخی موارد که موضوعی محلی مطرح می شد به ایشان مشاوره بدهد.رایزنی برای حل مشکلات احتمالی همکاران ایرانی با خارجی ها یکی دیگر از مواردی است که این راننده خوش مشرب نفتی بدان مفتخر است و از بابت خدمتی که به خلق خدا و همتباران ایرانی انجام داده به خود می بالد.
برگزاری کلاس های آموزش زبان انگلیسی آنهم در مقطع زمانی که آقای داودی موفق به حضور در آن کلاس ها شده،یعنی در سال ۱۹۵۰ میلادی،احتمالاً از اولین دوره های تخصصیی آموزش زبان در ایران بوده که در محیط های غیر دانشگاهی تدریس شده است و از این بابت نیز در تاریخ صنعت نفت و ایران قابل توجه هستند.پیشینه ای که باعث شد تا این بازنشسته نود و شش ساله نفتی روانتر از یک دانش آموخته اروپا دیده امروزی،به زبان انگلیسی مکالمه نماید.
مدرکی که آقای داودی در اختیار ما گذارد ثابت می کند که مسجدسلیمان در یک موضوع دیگر نیز در ایران اولین است؛اولین در زمینه برگزاری کلاس های ضمن خدمت آموزش زبان انگلیسی.
امیدواریم سال ۱۳۹۲،سالی توام با سلامتی و نشاط برای این بازنشسته مهربان نفتی و تمامی پدر بزرگان و مادر بزرگان مسجدسلیمانی باشد.


منبع : [External Link Removed for Guests]
Captain I
Captain I
پست: 1190
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 23 دی 1386, 11:13 pm
سپاس‌های ارسالی: 1244 بار
سپاس‌های دریافتی: 9774 بار

Re: پیشینه آموزش زبان انگلیسی در مسجدسلیمان اولین شهر نفتی ا

پست توسط mpo »

این هم مصاحبه صدا و سیما با آقای داودی 96 ساله
چقدر خوب حرف می زنه

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “زبان انگليسي”