سالانه حدود ‪ ۱۰۰۰‬استاندارد به استانداردهاي كشور اضافه مي‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۵, ۱:۳۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

سالانه حدود ‪ ۱۰۰۰‬استاندارد به استانداردهاي كشور اضافه مي‌شود

پست توسط Leila »

رييس موسسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران گفت : سالانه حدود ‪۱۰۰۰‬ استاندارد به استانداردهاي كشور اضافه مي‌شود.

دكتر علي اصغر توفيق چهارشنبه شب در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا افزود : تا كنون تعداد ‪ ۸‬هزار و ‪ ۸۰۰‬استاندارد در كشور نوشته شده است كه رقم قابل توجهي است ، اما در مقايسه با كشورهاي پيشرفته‌مثل آلمان و انگلستان هنوز فاصله وجوددارد .

وي تاكيد كرد : البته با اين تعداد استاندارد ،از بسياري از كشورهاي در حال توسعه جلوتر هستيم.

وي موسسه استاندارد كشورمان را در مقايسه با كشورهاي ديگر در موقعيتي بسيار خوب دانست و گفت : موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران يكي از موسسات استاندارد بزرگ دنيا است كه همه نوع فعاليت استاندارد، استاندارد سازي ،و ارزيابي انطابق در آن انجام مي‌شود .

دكتر توفيق افزود : ما براي سرعت بخشيدن به استاندارد نويسي به ويژه بازنگري استانداردها طي فراخوان از همه دانشگاهها، مراكز تحقيقاتي و انجمن‌هاي علمي دعوت به همكاري كرديم.

وي خاطر نشان كرد : در اين راستا بر اساس موافقت‌هاي انجام شده با وزارتخانه‌ها و سازمانهاي ذيربط با توجه به جلسات منظمي كه با آنهاانجام مي شود پيشرفت‌هاي خوبي در اين روند فراهم شده است .

دكتر توفيق گفت : اميدواريم با همكاري بوجود آمده ، سرعت استاندارد نويسي در كشور بالا برود و جزچند كشور اول دنيا در اين زمينه قرار گيريم.

رييس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران با اشاره به اهميت انطابق و كنترل كيفي كالا در سطح كشور افزود : در اين زمينه طرحي را از آبان ماه سال گذشته شروع كرديم كه مدت زمان اجراي آن ‪ ۱۸‬ماه است .

وي اظهار داشت : از زمان شروع اين طرح تا به امروز طبق جدول زمان بندي شده بطور دقيق كارها انجام شده است و تمام اقلام و اجناسي كه در كشور توليد و عرضه مي‌شود كنترل شده‌اند .

وي تصريح كرد :در اين طرح كه ‪ ۶‬ماه ديگر ادامه خواهد داشت ، تعداد زيادي از توليدكنندگان كه موفق نشده بودند نشان استاندارد دريافت كنند توانستنداين نشان را بگيرند و همچنين تعداي از پروانه‌هاي صادر شده به علت عدم تطابق محصولات شان با موازين استاندارد تعليق شدند.

دكتر توفيق گفت : در اين طرح تعداد ‪ ۱۳۶‬واحد كه نشان استاندارد را جعل كرده بودند شناسايي و به مراجع قضايي معرفي شدند ، تا نسبت به تخلف آنها رسيدگي شود .

وي بيان كرد : البته اين رقم با توجه به تعداد ‪ ۱۲‬هزار واحد تحت پوشش استاندارد رقم قابل توجهي نيست .

وي با بيان اينكه براي متخلفين در اين مورد ، مجازت سنگيني طبق قانون در نظر گرفته شده است گفت : موسسه با جديت تمام ،با اينگونه تخلفات برخورد مي‌كند و از شهروندان خواست در صورت هرگونه شك و ترديد در كيفيت و نشان استاندارد كالاي مصرفي خود ،به ادارات كل استاندارد كه در سراسر كشور وجود دارد مراجعه كنند .

وي در پاسخ به افزايش كنترل بر كالاها با توجه به افزايش حجم كالا اعم از واردات و صادارت گفت : به منظورافزايش آزمايشگاههاي مورد نياز در كشور بخش خصوصي را گسترش داديم و همچنين از آزمايشگاههاي ساير بخش‌هاي دولتي مانند بهداشت و درمان كه اصطلاحا به آنها آزمايشگاه همكار گفته مي‌شودكليه كالاها، كنترل مي‌شوند .

دكتر توفيق كه براي افتتاح آزمايشگاه‌هاي كنترل كيفيت در بخش‌هاي مختلف به استان سيستان وبلچستان سفر كرده است افزود : خوشبختانه بخش خصوصي در كشوربراي ساخت وراه اندازي آزمايشگاههاي كنترل كيفيت فعاليت چشم‌گيري دارند .

وي گفت :افتتاح آزمايشگاه‌ايمني لوازم برقي خانگي توسط بخش خصوي با همكاري منطقه آزاد چابهار در اين منطقه مرزي كشور يكي از اين نمونه‌هااست.

وي اعلام كرد : در حال حاضر ‪ ۳۰۰‬آزمايشگاه بخش خصوصي براي كنترل كيفيت كالادر كشور پس از تاييد صلاحيت توسط موسسه استاندارد راه اندازي شده است.

وي گفت :در جهت توسعه كنترل كيفيت در كشور از همه امكانات موجود استفاده مي شود ، به عنوان مثال در مورد شن وماسه كه از اقلام تحت پوشش استاندارد اجباري است از آزمايشگاههاي مكانيك خاك كه وابسته به وزارت راه و ترابري است وامكانات خوبي هم دارند به نمايندگي از طرف اين موسسه كنترل‌هاي لازم صورت مي‌گيرد .

رييس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران افزود : براي پاسخگويي به نياز كشور طي يك فراخوان از همه شركت‌هاي بخش خصوصي در استانها خواسته شده است در اين امر مشاركت كنند و اين موسسه در زمينه‌هاي مختلف از جمله پرداخت وام با بهره بسيار كم از آنها حمايت مي‌كند .

وي در رابطه با كمك‌هاي دولت به اين موسسه گفت :دولت باموسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي همراه و همگام است و اين موسسه در ارائه خدمات به توليد كنندگان مشكل خاصي ندارد.

دكتر توفيق با اشاره به اينكه كليه كالاهاي وارداتي كنترل كيفي مي‌شوند گفت : متاسفانه به دليل پديده ورود كالاي قاچاق در كشور همچنان برخي كالاهاي غير استاندارد كه مصرف آنها زيان آور است وارد كشور مي‌شوند كه شرايط انجام كنترل كيفيت بر روي آنها وجود ندارد .

دكتر توفيق از شهروندان به ويژه مناطق مرزي كشور خواست كالاهايي كه به صورت قاچاق وارد كشور مي‌شوند استفاده نكنند .

وي گفت : برخي توليدكنندگان كيفيت محصولات شان در ابتداي توليد از جهت شكل ظاهري و داشتن كيفيت لازم همه پارامترهاي استاندارد رادارند، اما بعد از اينكه بازار مورد نياز فروش محصول شان را بدست آوردند ، سعي در تغيير برخي از قسمت‌هاي مواد كالاي توليد شده خود دارند .

دكتر توفيق افزود : در اين مورد موسسه تمامي كالاهاي داراي استاندارد را طي دوره‌هاي مختلف خارج از كارخانه ،كنترل مي‌كند، بنابر اين حفظ كيفيت كالاي‌هاي توليد شده در هر زمان مورد توجه بازرسين اين موسسه است .

رييس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران افزود : مكانيزهاي‌مختلفي براي حفظ كيفيت كالاها از جمله جايزه ملي كيفيت نيز وجود دارد.

وي با اشاره به انجام اين مراسم در روز در ‪ ۱۸‬آبان ماه سالجاري گفت :از توليدكنندگان برتر كه به پارامترهاي غير از استاندارد را درتوليد شان مورد توجه قرار مي‌دهند قدرداني مي‌شود .

دكتر توفيق بيان كرد: رهبري شركت در توليد ، بازار و مشتري مداري و آموزش‌هاي لازم در اين مدل تعريف شده است .

وي گفت : واحدهاي سرآمد در كشور كه در حال افزايش هستند با تقويت توان رهبري در توليد ،همواره تلاش مي‌كنند كيفيت شان هر روز بهتر از روز گذشته باشد.

دكتر توفيق افزود :تا كنون موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران سه دوره جايزه ملي كيفيت برگزار كرده و امسال چهارمين دوره‌خود را كه‌مي بايست ‪ ۱۰۰۰‬اميتاز شركت‌كنندگان داشته باشند برگزار خواهد كرد.

وي خاطر نشان كرد : ‪ ۱۰۰۰‬امتياز بالاترين رتبه جايزه ملي كيفيت در جهان است كه تا كنون هيچكس آن را كسب نكرده و بالاترين امتياز اكنون در دنيا ‪ ۷۵۰‬امتياز است ، وتوليدكنندگان كشورمان موفق شدند خود را به ‪ ۵۰۰‬امتياز نزديك كنند.

رييس موسسه‌استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران وهيات همراه به‌منظور افتتاح و بازيد ازآزمايشگاهاي كنترل كيفيت و تعدادي واحدهاي توليدي در زاهدان و شهرهاي بندري چابهار و كنارك به استان سيستان وبلوچستان سفر كرده‌است.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”