ناوشکن عملیاتی-آموزشی کلاس لقمان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوشکن‌ها به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

ناوشکن عملیاتی-آموزشی کلاس لقمان

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

مشرق گزارش می‌دهد؛
[External Link Removed for Guests]
تسلیحات ناو عملیاتی-آموزشی خلیج فارس شامل انواع توپ های مدرن دریایی، موشک‎های سطح به سطح و کروز نور با برد 120 کیلومتر و موشک پیشرفته قادر با برد بیش از 220 کیلومتر، موشک سطح به هوای محراب و اژدر و سونار برای ردگیری و انهدام اهداف زیرسطحی است.


به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در راستای تبدیل شدن به یک نیروی راهبردی نیازمند به خدمت گرفتن تجهیزات جدیدی است که با تحریم همه جانبه نظامی، تنها با اتکا به توان داخلی امکان تأمین آنها را خواهد داشت.

ثمره شیرین اتکا به توان داخلی، پیش از این در پروژه ساخت ناوشکن موج مشاهده شده بودکه اولین نمونه آن با نام جماران، سی ام بهمن سال 88 رسما با حضور رهبر معظم انقلاب عملیاتی شد و به زودی وارد پنجمین سال خدمت خود خواهد شد، در حالی که چند نمونه دیگر از رده جماران و یک فروند با نام سهند در رده بالاتر در حال ساخت است.

یکی از نیازهای نیروی دریایی به عنوان یک نیروی تجهیزات محور، در اختیار داشتن ناو آموزشی-رزمی است که برای تکمیل آموزش‎های افسران مختلف خدمت کننده در شناورهای دریایی مورد نیاز است. تا کنون برای مأموریت‎های آموزشی از برخی ناوهای پشتیبانی نیروی دریایی استفاده می‎شده که با توجه به عدم طراحی آنها برای نقش آموزش، نیاز به ناوی با توانمندی مذکور به وجود می‎آید.

به علاوه این ناوها فاقد سامانه‎های موشکی مختلف شامل سطح به هوا و سطح به سطح و اژدر بوده و تنها برخی امور آموزشی توسط آنها قابل پوشش بوده است. در واقع تنها سلاح موشکی آنها تعدادی موشک دوش‎پرتاب سطح به هوا است.

تصویر
ناو بزرگ خارک

همچنین از نظر قابلیت پذیرش افراد و میزان برد، فقط ناو بزرگ خارک تا کنون برای مأموریت‎های آموزشی فرامنطقه‎ای اعزام شده در حالی که برای نیروی دریایی راهبردی حضور افسران جوان در چنین مناطقی نیز لازم است. این در حالی است که با توجه به تحریم‎های نیروهای مسلح کشورمان امروزه دریافت شناورهای رزمی و آموزشی بزرگ از کشورهای دیگر تقریباً ناممکن است. در جدول زیر مشخصات کلی مهمترین شناورهای پشتیبانی نیروی دریایی ارتش که همگی قبل از انقلاب سفارش داده شده بودند بر اساس اطلاعات منتشر شده در منابع خارجی ارائه شده است.

تصویر

تصویر
ناو بوشهر از رده (کلاس) بندرعباس

تصویر
ناو لاوان از رده هنگام

ناو بزرگ خلیج فارس به عنوان اولین محصول پروژه لقمان که با توجه به حدود ابعاد و وزن آن و تنوع مأموریتی می‎توان آن را با توجه به رده‎بندی بین المللی یک ناوشکن تمام عیار محسوب کرد بر مبنای رفع نیازهای آموزشی فوق در عین برخورداری از قابلیت‎های کامل رزمی در عرصه‎های هوایی، سطحی و زیرسطحی طراحی شده است.

تصویر
ماکت ناو خلیج فارس

کشورمان ایران با وجود سابقه تاریخی در ساخت کشتی‎های بزرگ در زمان خود و اجرای مأموریت‎های فرامنطقه‎ای توسط نیروی دریایی در چندهزار سال گذشته (مانند نبرد ماراتن)، در بیش از یک صد سال اخیر از فناوری‎های نوین مورد استفاده در عرصه ساخت کشتی‎ها محروم بوده و در نتیجه هیچ گونه سابقه‎ای در ساخت کشتی‎های نظامی پیشرفته نداشته است.

اما در میانه دهه 1370 و با دستور و تأکید مقام معظم رهبری کار مطالعه، طراحی و ساخت ناو رزمی چند منظوره با قابلیت حمل بالگرد آغاز شد که در قالب پروژه موج به ساخت ناوشکن (ناو محافظ) جماران منجر شد. چند سال پس از آغاز کارهای مطالعه و طراحی این پروژه، فعالیت‎های مشابهی برای ساخت ناوچه‎های رزمی معروف به رده سینا نیز در کشور آغاز شد که امروزه در شمال و جنوب کشور در حال ساخت است و چندین فروند از آنها به خدمت عملیاتی در آمده است.

از سوی دیگر تجربه ساخت شناورهای غیرنظامی بزرگ نیز در چند سال گذشته با طراحی و ساخت 2 فروند از کشتی‎های باری اقیانوس‎پیمای 185 متری و بیش از 37هزار تنی «ایران-اراک» و نفتکش‎های غول پیکر 250 متری و 113هزار تنی از رده «افراماکس» در کشور به وجود آمده است که پایه‎ای دیگر برای طراحی و ساخت سریع ناو عملیاتی-آموزشی خلیج فارس می‎تواند باشد.

بنا بر این هر چند طراحی و ساخت ناوی به بزرگی خلیج فارس، حرکتی در رده‎ای بسیار بالاتر از ناو جماران محسوب می‎شود اما با ترکیب توانمندی و تجارب طراحی و ساخت چند رده شناور رزمی و تجربیات موجود از ساخت کشتی‎های بزرگ در صنعت دریایی کشور از هم اکنون نتیجه‎ای شایسته برای این تلاش عظیم قابل تصور است.

به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش کار طراحی این ناو بزرگ به پایان رسیده و مراحل ساخت آن آغاز شده است. به نظر می‎رسد این ناو توانایی پذیرش چند صد دانشجو به همراه دستکم 30 تا 40 خدمه آموزشی و در حدود 180 نفر خدمه اصلی را دارد. طول کلی این ناو نیز بنا به گفته فرماندهان نیروی دریایی، بیش از دو برابر جماران یعنی حدود 200 متر و وزن آن در حدود 5 برابر جماران یعنی نزدیک به 6هزار تا 7هزار تن خواهد بود.

تصویر
تشریح طرح ناو خلیج فارس برای فرماندهی معظم کل قوا

به گزارش مشرق، نوع رانش این ناو، سامانه ترکیبی توربین گاز و موتور دیزل به همراه چند ژانراتور برای تأمین برق خواهد بود و احتمالاً از سامانه تغییر زاویه رانش برای دو محور (شفت) اصلی آن نیز استفاده خواهد شد. دو سکان که پشت پروانه‎های هر یک از محورها قرار می‎گیرند نیز کار تغییر جهت این ناو را بر عهده دارند. به نظر می‎رسد ناو خلیج فارس، اولین شناور رزمی ساخت ایران باشد که به پیشران توربین گاز مجهز می‎شود. این نوع پیشران در مقایسه با موتورهای دیزلی می‎تواند شتاب بیشتری برای ناو فراهم نموده و در مدت کوتاه‎تری آن را به سرعت بالا برساند. با توجه به تحریم کشور، توربین‎های گاز مورد استفاده در این ناو باید ساخت داخل باشند که خود پیشرفت بسیار بزرگی برای صنعت کشور محسوب می‎شود.

بنا بر تصاویر منتشر شده، دو عدد توربین گاز هر یک به قدرت 15 تا 18 مگاوات، دو موتور دیزل هر یک به قدرت 2 تا 4 مگاوات و 4 تا 6 ژنراتور 1 مگاواتی در این ناو مورد استفاده قرار خواهد گرفت که آن را به سرعت بیشینه 20 تا 25 گره دریایی معادل 37 تا 46.3 کیلومتر بر ساعت می‎رسانند. با توجه به برد عملیاتی ناوهای هم‎رده با خلیج فارس می‎توان برد این ناو بزرگ را دستکم 5000 مایل دریایی معادل بیش از 9200 کیلومتر تخمین زد.

کشتی رزمی-آموزشی خلیج فارس قابلیت پذیرش بالگرد را بر روی عرشه مخصوص آن در پاشنه ناو داشته و دارای آشیانه مخصوص (هنگر) برای استقرار بالگرد است که امکان حمل ایمن و حفاظت از بالگرد را در هر گونه شرایط فراهم می‎کند. تسلیحاتی که فعلاً برای ناو خلیج فارس در نظر گرفته شده شامل یک توپ 76 میلیمتری تک لوله فجر27 با نواخت 120 گلوله بر دقیقه و برد مؤثر 7 کیلومتر، یک توپ 40 میلیتری تک لوله فتح40 با برد 4 کیلومتر و نواخت 300 گلوله بر دقیقه و تعدادی توپ تک لوله 20 میلیمتری و تیربار 12.7 میلیمتری است.

تصویر
ماکت ناو خلیج فارس با تجهیزات کامل

با توجه به سامانه‎های موجود در ناوچه درفش و ناو دماوند که از محصولات صنعت دفاعی کشورمان می‎باشند ناو بزرگ خلیج فارس نیز از سامانه‎های الکترواپتیکی برای ردگیری اهداف خصوصاً در شرایط جنگ الکترونیک بهره خواهد برد. این سامانه‎ها به طور معمول شامل دوربین دید در روز، دوربین حرارتی برای دید در شب و هوای نامساعد و مسافت یاب لیزری و قابلیت تشخیص و درگیری خودکار اهداف تعریف شده هستند.

علاوه بر رادارهای سطحی دوربرد، این ناو از رادار مشابه رادار آرایه فازی عصر که اخیراً رونمایی شد نیز بهره می‎برد. برد رادار عصر برای اهدافی با سطح مقطع راداری 4 متر مربع دستکم 200 کیلومتر است و قابلیت ردگیری 1000 هدف را به صورت سه بعدی دارد.

تصویر
محل قرار گیری رادار عصر روی دکل نزدیک‎تر

دیگر تسلیحات ناو عملیاتی-آموزشی خلیج فارس شامل موشک‎های سطح به سطح و کروز نور با برد 120 کیلومتر و موشک پیشرفته قادر با برد بیش از 220 کیلومتر، موشک سطح به هوای استاندارد/محراب و اژدر و سونار برای کشف و ردگیری و انهدام اهداف زیرسطحی است. بنا بر این از نظر کیفیت و کمیت سامانه‎های موشکی، ناو بزرگ خلیج فارس در سطحی قابل مقایسه ناوهایی مانند جماران و سهند خواهد بود.

بنا بر تصاویر منتشر شده، ناو خلیج فارس یکی از اولین ناوهای رزمی کشورمان خواهد بود که به سامانه دفاع نقطه‎ای مجهز خواهد شد. منطقه دفاع نقطه‎ای برای ناوها به طور معمول در فاصله کمتر از 10 مایل معادل 16 کیلومتر تعریف می‎شود. با توجه به اینکه این مسافت توسط سامانه‎های تهاجمی کروز سریع در مدت کمتر از 16 ثانیه طی می‎شود تنها سلاح‎های سریع با احتمال اصابت بالا در اولین شلیک قادر به مقابله با آنها خواهند بود.

تصویر
ماکت ناو خلیج فارس با تجهیزات کامل

به طور معمول برای دفاع نقطه‎ای از توپ‎های کالیبر پائین تا متوسط چند لوله چرخان (گتلینگ) با نواخت تیر بسیار بالا در حدود 4هزار تا 6هزار تیر بر دقیقه (66 تا 100 گلوله بر ثانیه) با برد 2 تا 3.5 کیلومتر استفاده می‎کنند که برای ردگیری اهداف به رادار مستقل و سامانه‎های الکترواپتیکی نیز مجهز هستند. کاربرد اصلی این سلاح‎ها درگیری با موشک‎های کروز ضد کشتی سریع و اهداف هوایی با مانورپذیری بالا است. در برخی از شناورهای رزمی بزرگ برای دفاع نقطه‎ای از سامانه‎های موشکی کوتاه برد سریع و چابک مانند تور-ام-1 که موشکی عمود پرتاب با سرعت نزدیک به 3 برابر سرعت صوت است نیز استفاده می‎شود.

به گزارش مشرق، هر چند نوع سامانه دفاع نقطه‎ای مورد نظر برای ناو خلیج فارس مشخص نیست اما قاعدتاً نوعی از توپ‎های دارای نواخت تیرِ بالا، عنصر اصلی آن خواهد بود. همچنین تا زمان ورود به خدمت این ناو که در حدود سال 1396 یا 1397 تخمین زده می‎شود ممکن است انواع بهبود یافته رادار عصر، موشک‎های کروز ضد کشتی دوربردتر و نیز موشک‎های سطح به هوا مانند صیاد-2 به فهرست تسلیحات آن افزوده شود. خصوصاً موشک‎هایی مانند صیاد-2 که برد بیشتری دارند و سامانه کنترل آتش آنها امکان درگیری با چند هدف را فراهم می‎کند برای افزایش منطقه امن برای ناو ارزشمند خلیج فارس بیشتر مفید خواهند بود.

با توجه به اصل طراحی ناو رزمی و آموزشی خلیج فارس اجرای مأموریت در آب‎های آزاد، این ناو با آخرین فناوری‎های صنعت دریایی کشور برای مقاومت و دریانوردی طولانی و مطمئن در آب‎های فرامنطقه‎ای مانند اقیانوس آرام ساخته خواهد شد؛ ناوی که ساخت آن، تراز این صنعت کشورمان را در جهان بالا برده و با وارد خدمت شدن به نیروی دریایی راهبردی کشورمان، ایران را پس از روسیه و چین و بالاتر از کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی، هند و ترکیه به عنوان یکی از غول های دارنده و البته سازنده چنین شناور رزمی بزرگی تبدیل خواهد کرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: ناوشکن عملیاتی-آموزشی کلاس لقمان

پست توسط Sami 1993 »

کاربران با کلیک بر روی لینک مطلب ( تیتر اصلی ) وارد صفحه اصلی بشوند و بروند قسمت نظرات کاربران را بخوانند .
نظرات برخی خیلی جالبه !
فقط مانده فاتحه برای شهدای ناوی که هنوز ساخته نشده !!!!!!!!!!

بگذریم .........

می توان گفت سنترال اولین مکانی بود ( که به محض رویت ماکت این پروژه ) به آن پرداخته شده .

تاپیک مذکور را هم که با نام ( ناوشکن عملیاتی-آموزشی کلاس لقمان ) ایجاد کرده ام ، مکانی خواهد بود برای قرار دادن اخبار ، مطالب و تصاویر مربوط به این موضوع خواهد بود ( تا 5-4 سال دیگر ) برای جلوگیری از پراکندگی مطالب ( کاری که در تاپیک های ناو های موج و سینا و زیردریایی فاتح انجام شده )

لذا از کاربران می خواهم که مطالب مربوطه در این تاپیک قرار بدهند .

اما درباره این ناو :

اولین نکته درباره نام این ناو هست .

درست هست که این ناو دستاورد بزرگی خواهد بود ، اما نام خلیج فارس برازنده ناوهای ( صرفا جنگی ) بزرگ و قدرتمند مند هست مثل رزم ناوها و ناوهای بالگردبر و هواپیمابر .

اما دومین نکته این هست که طبق گفته مشرق این ناو اولین ناو از کلاس لقمان خواهد ، یا به عبارت دیگر این کلاس از چند ناو تشکیل خواهد شده .

به نظر من لقمان 1 برای برای امر آموزش ملوانان آینده نیروی دریایی کفایت می کند و ساخت ناوهای دیگر با این ویژگی ها ( با توجه بحث هزینه ، زمان ، نیاز به ناوگان رزمی بزرگ با تسلیحات بیشتر و ..... ) توجیه پذیر نیست !

بر این اساس من احتمال می دهم ( و امیدوارم این احتمال به حقیقت بپیوندد ) که ناو های بعدی صرفا رزمی خواهند بود .

این موضوع مستلزم باز طراحی قسمت هایی از ناو به ویژه عرشه های بالای ، پل فرماندهی ، دکل ها و خروچی اگزوز و آشیانه بالگرد هست به منظور کاهش سطح مقطع رادار و جاگری مناسب برای نصب تسلیحات بیشتر مثل پرتاب گرهای عمودی موشک های پدافند هوایی برد متوسط هست ، همینطور ( بر عکس مدل آموزشی که دارای توپ فجر 27 هست ) مدل تمام رزمی مثل دیگر هم رده های جهانی نیاز به توپ قوی تر و بزرگ تر ؛ باید به فکر مهندسی معکوس توپ الوند کلاس ها بود .

برای این موضوع می توان تغییرات موج نسل دوم ( سهند ) نسبت به نسل اول را به عنوان الگو قرار داد ( البته این طرح برای خود ناوهای بعدی کلاس موج هم نیاز به تغییراتی دارد مثل افزایش طول به 100 متر به منظور ایجاد آشیانه بالگرد و تبدیل دکل به برجک با قابلیت نصب 4 رادار ثابت در هر طرف که عملا باعث به وجود آمدن موج نسل سوم می شود !)

تصویر

  ( با توجه به شباهتی که در کلیات عرشه های بالایی به لقمان 1 دارد ) هم می تواند یک الگوی خوب خارجی باشد ( این الگو برای موج کلاس ها هم قابل استفاده هست ) :


تصویر
 
آخرین ويرايش توسط 1 on Sami 1993, ويرايش شده در 0.
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 79
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۳:۳۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1078 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار

Re: ناوشکن عملیاتی-آموزشی کلاس لقمان

پست توسط farzande-iran »

Sami 1993 نوشته شده:
برای این موضوع می توان تغییرات موج نسل دوم ( سهند ) نسبت به نسل اول را به عنوان الگو قرار داد ( البته این طرح برای خود ناوهای بعدی کلاس موج هم نیاز به تغییراتی دارد مثل افزایش طول به 100 متر به منظور ایجاد آشیانه بالگرد و تبدیل دکل به برجک با قابلیت نصب 4 رادار ثابت در هر طرف که عملا باعث به وجود آمدن موج نسل سوم می شود !)طول جماران حدود 100 متره. فکر کنم منظورتون 120 متر بوده ، درسته؟
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۷, ۱۱:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21533 بار
تماس:

Re: ناوشکن عملیاتی-آموزشی کلاس لقمان

پست توسط sokuteasemuni »

با تشکر از warior و sami 1993، این ماکت ها هنوز کامل نشده و برخی تسلیحات و تجهیزات که اعلام شده روی این ناو خواهد بود در این ماکت دیده نمی شه.
در واقع میشه گفت کاملترین ماکت همونی هست که تو نوشهر دیده شد. :razz:
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: ناوشکن عملیاتی-آموزشی کلاس لقمان

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

آغاز ساخت ناوشکن آموزشی خلیج‌فارس
[External Link Removed for Guests]

به گزارش مشرق، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه رژه بزرگ روز ارتش که صبح امروز با حضور فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح برگزار شد، در جمع خبرنگاران از آغاز ساخت ناوشکن آموزشی خلیج فارس خبر داد.

وی تصریح کرد: پروژه ساخت ناوشکن آموزشی خلیج فارس، یکی از بزرگترین پروژه‌های ارتش خواهد بود.
New Member
پست: 9
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۳, ۶:۳۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

Re: ناوشکن عملیاتی-آموزشی کلاس لقمان

پست توسط d javad »

سلام
ببخشید ناو خلیج فارس در کجا داره ساخته میشه من توی شهید باهنر رو نگاه کردم فقط موج 3 و 5 وزیر دریایی کیلو کلاس بود ناو لقمان ندیدم مگه این که هنوزبلوک های بدنه به طور کامل ساخته نشده باشند که
بعد از 2 سال بعیده
و یه چیز دیگه وزن و تناژ این ناوشکن خارجیه چقدره کجاییه
ارسال پست

بازگشت به “ناوشکن‌ها”