نسل جدید پلها: پلهای چند منظوره

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با شهرسازي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: hani1459, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

نسل جدید پلها: پلهای چند منظوره

پست توسط hani1459 »

[External Link Removed for Guests]
پلهای چند منظوره - طراحی پلهای شگفت انگیز
[External Link Removed for Guests] یک وظیفه مشخصی دارند: ما را از طرفی به طرف دیگر برسانند. اما چرا این سازه های زیبا را با یک کاربری محدود کنیم؟! چرا پلهای چندمنظوره طراحی نکنیم؟ پلهایی که در زیر معرفی میشوند فراتر از کاربری سنتی پلها قدم میگذارند. یا به دلیل چند منظوره بودنشان و یا تنها به دلیل ظاهر شگفت انگیزشان.


۱- پل Paik Nam Jun Media در کره جنوبی
[External Link Removed for Guests]
پل Paik Nam Jun Media در کره جنوبی
چرا باید پلها تنها برای ترافیک در نظر گرفته بشوند؟ این ایده خارق العاده برای رودخانه Han در سئول پل را به یک قسمت حیاتی شهر تبدیل کرده است که در آن فعالیتها و جاذبه های فراوانی در نظر گرفته شده است همانند موزه – [External Link Removed for Guests] و حتی دفاتر اداری!
مردم میتوانند برای رسیدن به این پل شگفت انگیز حتی از تاکسی های آبی استفاده کنند.
۲- پل تونل هوا:
[External Link Removed for Guests]
پل تونل هوا
در این طرح پل نمایش داده شده با ایجاد یک تونل هوا قادر خواهد بود توربینهای قرار داده شده در اطرافش را بچرخاند و علاوه بر تولید برق باعث زیبایی در مسیر عبور انسانها شود. این پل مخصوص پیاده روی است.
این طرح توسط Michael Jantzen ارائه شده است.
۳- پل لندن به عنوان یک [External Link Removed for Guests]:
[External Link Removed for Guests]
پل لندن به عنوان یک مزرعه عمودی
در این طرح علاوه بر استفاده از باد و نور خورشید برای تولید برق, با توجه به ظاهر پل امکان جمع آوری آب باران برای آبیاری مزارع در نظر گرفته شده بر روی آن وجود دارد. این پل در واقع علاوه بر داشتن مزارع, بازار فروش آنها نیز میباشد. همچنین بر روی آن رستوران و کافه در نظر گرفته شده است. پلی که در آن غذا از تولید به مصرف است!
۴- شهر پلی برای ایتالیا:
[External Link Removed for Guests]
شهر پلی برای ایتالیا
در این طرح از فضای زیر پل برای جا دادن خانه های مسکونی استفاده شده است. البته چنین خانه هایی به افرادی که از ارتفاع میترسند اصلا توصیه نمیشود!
این طرح در مسابقه ای که به منظور شناسایی کاربردهای جدید برای مسیر بین Salerno و Reggio Calabria در ایتالیا برگزار شد, ارائه گشت.
مطمئنا یکی از ویژگیهای این خانه های مسکونی, منظره خارق العاده آنها است!
۵- طرح جدیدی برای سد هوور در نوادا آمریکا:
[External Link Removed for Guests]
طرح جدیدی برای سد هوور در نوادا آمریکا
در این طرح آب به داخل مخزنهای مختلفی ریخته شده و ایجاد یک منظره غیر معمولی مینماید. این طرح یک بازسازی و ارتقاء بسیار بزرگ برای [External Link Removed for Guests] به حساب می آید که اگر اجرا شود مطمئنا باعث جذابیت هر چه بیشتر این سازه عظیم میشود.

6- پل ورودی بندر LM در کوپنهاگن:
[External Link Removed for Guests]
پل ورودی بندر LM در کوپنهاگن
برنده مسابقه طراحی ورودی جدید برای بندر شهر Copenhagen طرح زیبای معماران Steven Holl شد. در این طرح دو [External Link Removed for Guests] که هر کدام یک پل کابلی را نگه میدارند و در وسط این دو پل به یکدیگر متصل میشوند وجود دارد.
این پل علاوه برای عبور و مرور بین دو برج به منظور مشاهده منظره اطراف نیز استفاده میشود. همچنین برجها دارای فضاهایی از جمله رستوران – کافه و گالری هستند.
۷- قوس CPH در کوپنهاگن:
[External Link Removed for Guests]
قوس CPH در کوپنهاگن
یکی دیگر از طرحهای ارائه شده برای بندر کوپنهاگن طرح قوس CPH توسط ۳XN است. برج موجود در تصویر به منظور دفاتر اداری مورد بهره برداری قرار میگیرد.

8- پل آسمانخراشی در کره – پل اتحاد کره شمالی و کره جنوبی:
[External Link Removed for Guests]
پل آسمانخراشی در کره – پل اتحاد کره شمالی و کره جنوبی
اتحاد دو کره آرزوی بسیاری از مردمان کره است اما اگر این آرزو به واقعیت تبدیل شود چگونه فاصله ۵۰ مایلی بین مرزهای این دو کشور به یکدیگر متصل خواهد شد؟ در این طرح برای این موضوع یک راه حل پیشنهاد شده است. علاوه بر مسیر عبور و مرور در این پل سالنهای کنفرانس و دیگر مجموعه های مرتبط در نظر گرفته شده است.

9- بلندترین پل بریتانیا:
[External Link Removed for Guests]
بلندترین پل بریتانیا
این پل بسیار بدیع برای رودخانه Wear در Sundlerland در نظر گرفته شده است. ارتفاع این پل بیش از ۵۱۹ فوت است. معماری بسیار زیبای این پل مطمئنا آنرا به یکی از معروفترین نمادهای شهر تبدیل میکند و میتواند باعث جذب گردشگران زیادی شود. اگر این پروژه از لحاظ تامین بودجه دچار مشکل نشود ساخت آن در سال ۲۰۱۲ آغاز و در سال ۲۰۱۵ به اتمام میرسد.
۱۰- [External Link Removed for Guests]:
[External Link Removed for Guests]
بلندترین پل دنیا در دبی
باز هم طبق معمول یک پروژه رکورد شکن دیگر در دبی! بلندترین و طولانی ترین پل قوسی دنیا. این پل هم اکنون در دست ساخت است و طبق گزارشات اعلام شده قرار است در سال ۲۰۱۲ تکمیل شود. این پل دارای ۱۲ لین عبور و مرور – یک باند دوبل راه آهن برای مترو دبی و یک جزیره مصنوعی شامل خانه اپرا خواهد بود. نام این پروژه پل شیخ راشید بن سعید است.
پیشبینی میشود در هر ساعت ۲۰۰۰۰ اتومبیل از روی این پل گذر کنند. [External Link Removed for Guests]

11- پل سبز:
[External Link Removed for Guests]
پل سبز - پل توربینی
این پل قبلا در سایت سیویلتکت معرفی شد [External Link Removed for Guests] اما مطمئنا در این لیست ما نیز جای دارد. پلی که علاوه بر تامین مسیر عبور و مرور به کمک توربینهایی که در زیر آن در نظر گرفته شده است قادر خواهد بود برق تولید کند. [External Link Removed for Guests] نیز برای این پل در نظر گرفته شده است تا میزان تولید برق آنرا حداکثر کنند و به بیش از ۱۱۵۰۰۰ خانه برق رسانی کنند. همچنین گلخانه هایی در کنار مسیر عبور و مرور در نظر گرفته شده است که علاوه بر ایجا منظره زیبا, سبزیجات و میوه جات تازه تولید میکنند! چه چیز بیشتری از یک پل میتوان انتظار داشت؟!
۱۲- برج پل زنده بر روی رودخانه seine در پاریس:
[External Link Removed for Guests]
برج پل زنده بر روی رودخانه seine در پاریس
این آسمانخراش – پل یک سازه بسیار بدیع برای پاریس میباشد. در واقع این سازه هم پل است و هم یک [External Link Removed for Guests]! در این آسمانخراش موزه – نمایشگاه – واحدهای مسکونی و … در نظر گرفته شده است. برای این طرح گفته میشود پل جدید شهر زنده است!

13- پل شیخ زاید دبی:
[External Link Removed for Guests]
پل شیخ زاید دبی - زاها حدید
این پل توسط معمار معروف [External Link Removed for Guests] طراحی شده است. (شاید حتی اگر این موضوع را نمیدانستید با توجه به شکل پل میتوانستید حدس بزنید! با توجه به اینکه در همه طرح های زاها حدید چنین قوسی را که به نوعی امضای وی است مشاهده میکنیم)
این پل جزیره ابوظبی را به سرزمین اصلی متصل میکند و دارای ۴ باند اتوبان است. طبق گفته طراح این پل, این پروژه دیگر تنها برای رسیدن به مقصد نخواهد بود بلکه خودش یک مقصد خواهد بود!

[External Link Removed for Guests]
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “شهرسازي”