موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش مشرق از دستاورد جدید موشکی کشور؛
[External Link Removed for Guests]
رویکرد اکثر موشک‎های بالستیک موجود در کشورهای دارای سلاح هسته‎ای جبران خطا با اتکا به قدرت تخریب گسترده سرجنگی اتمی است اما در موشک‎های ایرانی به دلیل استفاده از سرجنگی معمولی همواره کاهش خطا جزء مهم فعالیت‎های طراحان بوده است.


به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق یکی از مهمترین محصولات موشکی کشورمان در دوران شکوفایی این صنعت، موشک شبه بالستیک فاتح-110 بوده است. نسل‎های مختلفی از آن تا کنون تولید و عملیاتی شده که مهمترین ویژگی همه آنها خطای بسیار کم نسبت به سایر سامانه‎های موشکی سطح به سطح با برد مشابه بوده است.

در واقع علاوه بر افزایش برد نسل‎های مختلف این موشک، دقت و قابلیت‎های نگهداری و عملیاتی آن نیز به بسیار افزایش و بهبود یافته به طوری که آن را در ردیف مهمترین سامانه‎های دفاعی کشور در راهبرد پاسخ کوبنده به دشمن قرار داده و همچنین نمونه‎های دیگری با قابلیت ضد کشتی و ضد رادار از روی آن توسعه یافته است.

همانطور که در گزارش‎های گذشته مشرق اشاره شده موشک بالستیک کوتاه‎برد فاتح-110 با توجه به بهره‎مندی از بالک‎های کنترلی روی سرجنگی، تا انتهای مسیر قابل هدایت و راهبری (کنترل) است. به نظر می‎رسد برخی از نمونه‎های فاتح دارای سرجنگی جدا شونده باشند هر چند که برای موشکی در این رده، چنین چیزی مرسوم نیست.

تصویر
سرجنگی و بالک های موشک‎های فاتح-110 (بالا) و خلیج فارس

در صورت وجود این امکان در فاتح-110 یا نمونه ضد کشتی آن یعنی خلیج فارس می‎توان با اطمینان گفت احتمال مورد اصابت قرار گرفتن این سرجنگی کوچک که سرعتی بین 3 تا 4 ماخ (بسته به نسل‎های مختلف آن) دارد توسط سامانه‎های ضدموشکی دشمن مانند پاتریوت بسیار اندک است خصوصاً در صورتی که چندین فروند از این موشک همزمان در محدوده عملکرد سامانه‎های فوق باشند کار انهدام آنها توسط دشمن دشوارتر نیز می‎شود.

نمونه‎های مختلف این موشک با بردهای اعلام شده 200 تا 300 کیلومتر دارای محموله انفجاری شدید به جرم 450 تا 650 کیلوگرم است که در نمونه‎های زمین به زمین سرعت آن به 1.5 کیلومتر بر ثانیه رسیده و در نمونه دریایی در حدود 1 کیلومتر بر ثانیه است. این موشک از سامانه‎های پیشرفته هدایت و ناوبری برخوردار است و زمان واکنشی در حدود 20 تا 30 ثانیه دارد.

رویکرد اکثر موشک‎های بالستیک موجود در کشورهای دارای سلاح هسته‎ای جبران خطا با اتکا به قدرت تخریب گسترده سرجنگی اتمی است اما در موشک‎های ایرانی به دلیل استفاده از سرجنگی معمولی همواره کاهش خطا جزء مهم فعالیت‎های طراحان بوده. بنا بر مطالب اعلام شده از رسانه ملی خطای موشک فاتح-110 کمتر از 10 متر بوده که این در مورد نوع دریایی آن از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است زیرا مأموریت آن انهدام اهداف متحرک دریایی است.

در تحویل انبوه اخیر موشک‎های قدر، قیام، فاتح-110 و خلیج فارس به نیروی هوافضای سپاه از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار دهقان رسما اعلام کرد خطای این سامانه‎های موشکی به کمتر از 5 متر کاهش یافته است.

این میزان خطا بسیار کم و در حد سامانه‎های زمین به زمین کشورهای تراز اول در صنعت موشکی محسوب می‎شود که نشان از پیشرفت چشمگیر کشورمان در زمینه کاهش خطا و افزایش دقت سامانه‎های موشکی سطح به سطح دارد.

تصویر
موشک خلیج فارس در جلوی تصویر و فاتح-110 در تحویل انبوه اخیر

به گزارش مشرق، در پرتابه‎های بالستیک با افزایش برد به طور معمول، خطا نیز افزایش می‎یابد که برای جبران خطای ایجاد شده از سامانه‎های هدایت، کنترل و ناوبری استفاده می‎شود. توضیح عملکرد این مجموعه نیاز به مقدمات علمی دارد که مد نظر این گزارش نیست در مجموع این سامانه‎ها تلاش می‎کند از بروز خطا در مسیر موشک (در راستاهای مختلف) جلوگیری کنند تا موشک مسیر از پیش تعیین شده را طی نموده و به هدف خود برسد.

یکی از انواع مهم و پرکاربرد سامانه‎های هدایتی موشک به نام سامانه ناوبری اینرسی (INS) است که بخش عمده‎ای از کار هدایت، کنترل و ناوبری را آن هم به صورت داخلی و بدون اتکا به منابع داده‎ای خارج از موشک با استفاده از اجزائی همچون حسگرها و شتاب‎سنج‎ها (برای اندازه‎گیری نیروهای اغتشاشی وارد شده به موشک)، ژیروسکوپ‎ها (ایجاد مختصات مرجع برای سنجش تغییرات در محورهای فیزیکی مختلف موشک) و رایانه‎های پردازش کننده داده‎ها به صورت مجموعه‎ای هماهنگ به انجام رسانده و به کمک عملگرهای نصب شده در موشک خطاهای ایجاد شده را کاهش می‎دهد.

سامانه‎های هدفگیری، هدایت، کنترل و ناوبری که ممکن است در بخشی از مسیر از دو سامانه نیز استفاده شود دست به دست هم داده تا خطای ناشی از منابع متعدد داخل و خارج موشک را جبران نمایند زیرا هر یک از منابع خطا می‎تواند سبب شود که موشک به نقطه عقب‎تر، جلوتر، یا سمت راست و چپ هدف برخورد نماید.

برخی از این منابع، خطاهای حاصل از ساخت شامل نوسانات وزنی موشک، نوسانات قطر و طول موشک، خطاهای پدید آمده در ترکیب سوخت و میزان سوخت قرار داده شده در موشک، مدت زمان سوزش پیشران و متوسط نیروی تولیدی آن، عدم تقارن بال‎ها و بالک‎ها، عدم تقارن جرمی حول محور پرواز، همراستا نبود جهت نیروی رانش با محور پرواز، عدم انطباق کامل محورهای طولی اجزای داخلی موشک پس از مونتاژ (ممان اینرسی طولی)، خطاهای ناشی از تغییرات جهت و سرعت باد نسبت به پیش‎بینی، تغییرات خواص هوا نسبت به مقادیر متعارف در ارتفاعات مختلف و ... است.

تصویر
سرجنگی و سامانه هدایت موشک فاتح-110

همچنین حرکات مختلف کره زمین نیز تأثیرات محسوسی روی دقت موشک‎ها دارد که با بیشتر شدن فاصله محل شلیک از هدف بیشتر خود را نشان می‎دهد که خطاهای حاصل از این موارد باید توسط سامانه هدایت و کنترل موشک جبران شود.

مثلاً موشکی که به سمت شرق پرتاب شود، هدف را در حال دور شدن از خود می‎بیند (به دلیل جهت چرخش زمین و نیز سرعت آن که در اطراف خط استوا نزدیک به 450 متر بر ثانیه است). یکی دیگر از منابع مهم خطا در موشک‎ها و راکت‎ها اثرات سکوی پرتاب (لانچر-Launcher) است که شامل مواردی چون دقت زاویه‎ای سکو در جهات مختلف و ثبات و پایداری آن در زمان شلیک می‎شود.

برای افزایش دقت موشک‎ها تا حد نقطه‎زنی، علاوه بر سامانه ناوبری اینرسی، از یک سامانه هدایت دیگر برای فاز نهایی تا برخورد به هدف استفاده می‎شود.

تصویر

برای مثال در موشک بالستیک پرشینگ-2 آمریکا با برد 1800 کیلومتر برای افزایش دقت در فاز نهایی از یک جستجوگر راداری استفاده شده که خطای این موشک هسته‎ای را به 50 متر کاهش داده و در نتیجه امکان حمل محموله کوچکتری را به آن داده است. همچنین موشک بالستیک ضدکشتی چین با نام DF-21D نیز از یک سامانه راداری برای یافتن اهداف برای اصابت دقیق بهره می‎برد.

در سامانه‎های موشکی کوتاه‎برد مانند GMLRS نیز از یک سامانه ترکیبی GPS/INS استفاده شده که سامانه ناوبری اینرسی موشک را تا محدود چند کیلومتری هدف رسانده و سپس سامانه GPS نظامی خطای برخورد را به محدود 15 متر کاهش می‎دهد.

نکته جالب توجه اینجاست که شرکت آمریکایی سازنده این سامانه یعنی کمپانی مشهور لاکهیدمارتین از GMLRS به عنوان تک‎تیرانداز 70 کیلومتر یاد می‎کند بنا بر این موشک‎های ایرانی که در برد 300 کیلومتر کمتر از یک سوم این سامانه آمریکایی خطا دارند به حق شایسته نامیده شدن به عنوان تک‎تیرانداز 300 کیلومتری هستند.

تصویر
اصابت موشک ضد کشتی بالستیک خلیج فارس

بر مبنای نکات فوق موشک‎های ایرانی هم باید از سامانه‎ای برای کاهش خطا در فاز نهایی برخوردار باشند که در مورد موشک خلیج فارس استفاده از حسگر اپتیکی برای این منظور صریحاً اعلام شده اما در صورتی که خطای زیر 5 متر شامل موشک فاتح-110 نیز باشد نوع سامانه هدایت فاز نهایی آن ناشناخته است.

به گزارش مشرق، ذکر این نکته لازم است که به طور کلی دو مفهوم برای خطای موشک در نظر گرفته می‎شود. یکی شعاعی از هدف که موشک خارج از آن اصابت نخواهد کرد و دیگری، خطای دایره‎ای احتمالی (CEP) که به معنای شعاع دایره‎ای به مرکز هدف مورد نظر است که بیش از نیمی از موشک‎های شلیک شده به سمت هدف در آن دایره فرود خواهند آمد که این دایره خطا بر مبنای روش‎های علمی مانند تئوری «مونت کارلو» محاسبه می‎شود.

صرف نظر از اینکه خطای اعلام شده کمتر از 5 متر برای موشک‎های فاتح و خلیج فارس یا دیگر موشکهای بالستیک کشورمان بر مبنای کدام مفهوم باشد رسیدن به این میزان دقت تأثیر عملیاتی محسوسی برای نیروهای مسلح کشورمان خواهد داشت. همانطور که خطای آنها در اولین آزمایش‎ها در حدود 15 متر بوده و با تذکرات مسئولان ارشد نیروهای مسلح و کارهای تکمیلی به 8.5 متر رسیده و امروز نیز در ادامه همین روند به میزان قابل توجه 5 متر رسیده است.

بدین ترتیب با این مقدار خطای کم نسبت به نسل‎های قبلی این موشک‎ها تنوع اهداف قابل انهدام به طور دقیق، بسیار بیشتر شده و علاوه بر شناورهای دشمن که عمدتاً عرض آنها بیش از 10 متر است (شعاع بیش از 5 متر) شامل جاده‎ها و پل‎های مواصلاتی مهم دشمن که از پدافند مستحکمی برخوردارند، آشیانه‎های جنگنده‎ها و حتی اهدافی مانند هواپیماهای جنگنده، ساختمان‎های کوچک و ... خواهد بود.

در واقع این میزان خطای اندک موشک‎های فاتح یا خلیج فارس یا دیگر موشکهای بالستیک به معنای دادن قدرت انتخاب به فرماندهان برای انهدام یک هواپیما یا آشیانه خاص، باند پرواز فرودگاه یا ساختمانی خاص در محدوده برد صدها کیلومتری این سلاح‎ها است که به معنی از بین رفتن یک هدف ارزشمند دشمن با اصابت هر فروند موشک ایرانی از این نوع خواهد بود.

تصویر
توقفگاه هواپیماهای سوخترسان و بمب‎افکن در یک پایگاه آمریکایی؛ دایره داخلی نشان دهنده ناحیه‎ای به شعاع 5 متر (قطر 10 متر) است

این در حالی است که قدرت تخریب سرجنگی چند صد کیلوگرمی این موشک‎ها در ترکیب با انرژی جنبشی قابل توجه آنها چیزی از هدف مورد اصابت باقی نخواهد گذاشت و در صورت اصابت در اطراف هدف (حتی در محدوده بسیار بیشتر از 5 متر) شعاع تخریبی این میزان محموله جنگی باز هم کار را تمام خواهد کرد.

تصویر
آشیانه جنگنده در یک پایگاه آمریکایی؛ دایره‎های مشکی دارای شعاع 5 متر (قطر 10 متر) هستن

از سوی دیگر موشک‎های خلیج فارس و فاتح-110 از چند نوع پرتابگر استفاده می‎کنند. پرتابگرهای تک فروندی دارای دارای اتاقک مجهز به تجهیزات محاسبه پارامترهای پروازی و هدفگیری مستقر بر کامیون، پرتابگر دو فروندی ذوالفقار مستقر بر خودروی جدید و نیز یک پرتابگر 3 فروندی نیمه متحرک کششی انواع اصلی این پرتابگرها را تشکیل می‎دهند.

تصویر
پرتابگرهای مختلف موشک‎های فاتح-110 و خلیج فارس

این پرتابگرها که اغلب آنها نیز متحرک هستند قابلیت عملیاتی بسیار بالایی به این موشک‎ها برای پراکنده شدن در مناطق مختلف و اجرای آتش بسیار دقیق علیه دشمن ایجاد می‎نمایند که عملاً کار یافتن پرتابگرها قبل از شلیک را برای او بسیار دشوار می‎کند خصوصاً امروزه که پهپادهای دشمن توان نفوذ و عملیات در داخل فضای ایران را تقریباً به طور کامل از دست داده‎اند.

این موشک‎ها می‎توانند در هر شرایطی برای دفاع از میهن اسلامی‎مان وارد عمل شده و تا شعاع چند صد کیلومتری و حتی بیش از هزار کیلومتری، اجازه نفس کشیدن را از دشمن و مخصوصاً شناورهای آن سلب کرده و آنان را مجبور به عقب نشستن تا این مسافت کنند. در بردهای بیشتر نیز سایر سامانه‎های موشکی کشور به خدمت دشمن رسیده و ضربه خرد کننده را بر پیکره دشمن در صورت استفاده از گزینه نظامی وارد می‎کنند.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
با نزدیک شدن به مذاکرات نهایی ایران و 1+5، آمریکا مانور تبلیغاتی و رسانه‌ای درباره برنامه موشکی ایران را تشدید کرده است.


گروه جنگ نرم مشرق- با نزدیک شدن به مذاکرات نهایی ایران و 1+5، آمریکا مانور تبلیغاتی و رسانه‌ای درباره برنامه موشکی ایران را تشدید کرده است.

هدف از این جریان‌سازی جدید، تداوم تحریم‌های مرتبط با برنامه موشکی ایران است تا در صورت کاهش برخی تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب توافق جامع، غربی‌ها بهانه لازم برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران را همچنان در اختیار داشته باشند.

در راستای همین سیاست است که اخیرا مرکز پژوهش‌های کنگره آمریکا گزارشی درباره همکاری‌های ایران، کره شمالی و سوریه در زمینه موشک‌های بالستیک منتشر کرده است.

نکته مهم آن است که در این گزارش، از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده جامعه اطلاعاتی آمریکا طی دو دهه اخیر که اخیرا از حالت طبقه‌بندی خارج شده، استفاده شده است.

تصویر

این گزارش دو نتیجه مهم ارائه می‌کند:

1- هیچ مدرکی درباره همکاری ایران و کره شمالی در زمینه تجارت هسته‌ای وجود ندارد، اما در زمینه فناوری موشک‌های بالستیک، همکاری دو کشور طولانی‌مدت بوده است.

2- سوریه موشک‌های بالستیک و فناوری مرتبط آن را از کره شمالی و ایران دریافت کرده است و در زمینه هسته‌ای نیز با کره شمالی همکاری داشته است.

در این گزارش مجددا ادعا شده که برنامه هسته‌ای ایران مشکوک به هدف‌گذاری ساخت بمب هسته‌ای است،‌ هرچند برنامه ساخت بمب هسته‌ای خود را طبق گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا، از چند سال پیش متوقف کرده است.

طبق این گزارش، ایران بیشترین تعداد موشک بالستیک را در خاورمیانه دارد. همچنین ادعا شده که موشک‌های بالستیک ایران قابلیت حمل تسلیحات کشتار جمعی را دارد و افزایش توان فضایی نیز به ایران امکان ساخت موشک‌های با برد بیشتر مثل موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را داده است.

در این گزارش با ذکر فهرستی از خریدهای موشک‌های بالستیک کره شمالی توسط ایران طی دو دهه اخیر، گفته شده که هم‌اکنون توانایی ایران در ساخت و آزمایش موشک‌های بالستیک تقریبا از کره شمالی جلو زده است. در این باره به سخنان جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در جلسه 11 فوریه 2014 کمیته سرویس‌های نظامی سنای آمریکا اشاره شده که گفته بود: ایران هم‌اکنون در تولید موشک‌های بالستیک قاره‌پیما نیازی به کمک خارجی ندارد.

برای دانلود گزارش [External Link Removed for Guests] کنید.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

مشرق گزارش می دهد/
[External Link Removed for Guests]
در تحولی مهم و همزمان با تغییرات گسترده در ساختار یگانهای نیروی زمینی ارتش در طرح موسوم به "ثامن"، یگانهای رزمی این نیرو از این پس مجهز به موشکهای بالستیک خواهند شد که این تحول مهم، گامی موثر جهت هم افزایی بیشتر یگانها سپاه و ارتش در مقابله با هر متجازی محسوب می شود.


به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، همانطور که در دوران دفاع مقدس شاهد همکاری و همدلی یگانهای زمینی، هوایی و دریایی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع از میهن اسلامی و دفع دشمن بعثی بودیم، در سالهای پس از دفاع مقدس و خصوصا در یک دهه اخیر و ایجاد شرایط جدید و خاص امنیتی در منطقه نیز شاهد یک همکاری مشترک در عین تقسیم کار بین ارتش و سپاه پاسداران بوده ایم.

نمونه مهم این همکاری و تقسیم وظائف را می توان در حضور نیروهای مسلح در پهنه های آبی خلیج فارس، دریای عمان، دریای مازندران و حضور فراساحلی بوده ایم که بخشی از این فعالیتها به نیروی دریایی ارتش و بخشی دیگر به نیروی دریایی سپاه واگذار شده است. در حوزه نیروهای هوایی نیز بحث رزم های هوا به هوا به نیروی هوایی ارتش و توان موشکی استراتژیک کشور به نیروی هوافضای سپاه واگذار شده است اما هر دوی این نیروها سامانه های مدرن پدافندی در اختیار دارند.

در حوزه موشکها تاکنون تعدادی از موشکهای کوتاه برد یا در عوان مصطلح آن راکت های ساخت داخل مثل سری شاهین، زلزال و نازعات به نیروی زمینی ارتش تحویل داده شده بود که تا به امروز هم در یگان های توپخانه ای نزاجا به عنوان دست بلند توپخانه ای این نیرو وارد عمل می شود.

اما تا به امروز موشکهای هدایت شونده بالستیک کوتاه برد جایی در سازمان رزم نزاجا نداشتند اما به نظر می رسد این راهبرد گذشته، در حال تغییر است و با سخنان چندی پیش امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش مخص شد که نزاجا به موشکهای فاتح 110 مجهز شده و به دنبال افزایش برد این موشکها نیز هست.

تصویر
موشک فاتح 110

باید گفت این اقدام پیشرفتی پرش گونه در توان دفاعی و قدرت مقابله نزاجا به حساب می آید.

موشک فاتح 110 اصولا یک موشک بالستیک کوتاه برد است و تجهیز نزاجا با آن تداخلی در ماموریت های سپاه و ارتش ایجاد نخواد کرد. فاتح 110 دارای نکات مثبتی است که می توان از جمله آنها به دقت بالا، متحرک بودن و استفاده از سوخت جامد اشاره کرد.

مهمترین نکته در مورد موشک فاتح 110 بحث دقت مثال زدنی آن است که بارها و بارها در رزمایش ها و تمرین های گوناگون به نمایش درآمده و شکی در دقت بالا و توان نقطه زنی این موشک وجود ندارد. پیش از این نزاجا از سامانه هایی مثل راکتهای نازعات و یا زلزال بهره می برد که به طبع از دقت پایین تری به نسبت فاتح 110 برخوردار بوده و عمدتا برای آتش باری و حمله به اهدافی در اندازه بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

اما اضافه شدن موشک فاتح 110 به زرادخانه نزاجا این نیرو را قادر می سازد تا به صورت نقطه ای به اهدافی در فاصله 300 کیلومتری حمله کرده و با دقت بالا آنها را منهدم کند. اهدافی مثل سنگرها و مراکز کنترل و فرماندهی، نقاط تجمع دشمن و یا انبارهای سوخت یا مهمات دشمن در منطقه نزدیک به خط مقدم از جمله اهدافی هستند که به راحتی و با یک شلیک به وسیله فاتح 110 نابود خواهند شد.

بحث بعد، مسئله استفاده از سوخت جامد در این موشک است که هزینه های تعمیر و نگهداری و همچنین زمان مورد نیاز برای پرتاب را بسیار کاهش می دهد. این کاهش زمان پرتاب به همراه تحرک بالای سامانه پرتاب موشک فاتح 110 آن را به یک انتخاب ایده آل برای نبردهای ناهمطراز بدل می کند.

موشک فاتح 110 در عین حال می تواند با افزایش برد که در بر اساس اعلام فرمانده نزاجا در دستور کار این نیرو قرار دارد و همچنین استفاده از سرهای جنگی هدایت شونده به عنوان نابودگر سامانه های دفاع موشکی موجود در اطراف کشور نیز به کار رود. اندیشکده آمریکایی CSIS در جدیدترین گزارش خود از توان موشکی ایران درباره موشک فاتح 110 و گونه ضد کشتی آن یعنی موشک "خلیج فارس" اینگونه می گوید:

" متاسفانه اطلاعات کافی درباره دقت و تعداد عملیاتی این موشک وجود ندارد. به نظر می رسد که تولید این سامانه از سال 2004 میلادی آغاز شده و تاکنون صدها فروند از آنها تولید شده است. این موشک تا به امروز تحت دو برنامه ارتقاء اصلی قرار گرفته است و به نظر مدلهای جدیدتر از سرجنگی سنگین تر، برد بیشتر و همچنین یک سامانه هدایت اینرسیایی بهره می برند.

تصویر
موشک خلیج فارس

اگر ایران بتواند موشکی با سامانه هدف گیری و دقت بالا را تولید کند نیروهای دریایی آمریکا با تهدید بزرگی رو به رو خواهند شد. حتی ایران می تواند با استفاده از این موشکها و شلیک همزمان تعدادی از آنها، به سامانه های دفاع ضد موشکی زمین پایه نفوذ کرده و آنها را از بین ببرد."

آنچه ورود فاتح 110 را به نیروی زمینی مهمتر و قابل تامل تر می سازد، سخنان اخیر امیر کیومرث حیدری جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش است که از تجهیز این نیرو به موشکی خاص با برد بالای 300 کیلومتر خبر داده و گفته است: این موشک هم‌اکنون در اختیار نیروی زمینی است و از قدرت تخریب بالا و جابه‌جایی سریع برخوردار است.

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش تصریح کرده است که این موشک با سوخت جامد کار می‌کند و در واقع یک موشک نقطه‌زن است که هدف مورد نظر را لاک کرده و تا آخرین لحظه، هدف را جهت نابودی دنبال می‌کند.

چنین مشخصه هایی که به ویژگی های موشک فاتح 110 بسیار نزدیک است، باعث خواهد شد این احتمال بیش از پیش تقویت شود که متخصصان نیروی زمینی ارتش با کمک دیگر صنایع دفاعی کشورمان موفق به ساخت نمونه ای از موشک فاتح 110 با اصلاحات و تغییرات مورد نیاز ارتش شده اند و اکنون اولین نوع از موشک های بالستیک ایرانی با موفقیت در اختیار یگانهای نزاجا قرار گرفته است.

اما ورود موشکهای بالستیک به یگانهای نزاجا، متوقف به فاتح 110 و نمونه های شبیه به آن نیست بلکه جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش در دیگر مصاحبه اخیر خود تصریح کرده است که موشک‌های جدیدی در نزاجا آزمایش شده اند که از نظر بُرد و کیفیت، در کلاسی بالاتر از موشک‌های نازعات هستند و در رنج «برد متوسط » تعریف می‌شوند.

شهاب 2؛ درخشش موشکهای ایرانی در آسمان

بر اساس تعاریف و دسته بندی های مورد نظر نیروهای مسلح کشورمان، موشکهایی چون شهاب 2 و قیام را می توان در برد متوسط تعریف و دسته بندی کرد.

تلاش متخصصان کشورمان در دهه های گذشته و توسعه بومی از شهاب-1 ، منجر به تولید موشک سوخت مایع یک مرحله ای شهاب-2 شد که ضمن افزایش درصد بومی سازی اجزای سازنده، بهسازی هایی نیز در زمینه های مختلف خصوصاً برد داشت. این موشک از نظر ابعاد تفاوتی با شهاب-1 نداشته ولی با رسیدن به اهدافی در فاصله 500 کیلومتری در حدود 67 درصد برد بیشتری دارد.

تصویر

موشک های سوخت مایع، اکسید کننده و سوخت مورد نیاز را در داخل مخازنی در درون خود حمل می کنند و با پمپ کردن آنها به محفظه احتراق و سوزاندن مخلوط حاصل، انرژی لازم برای حرکت موشک فراهم می شود.

بدنه این موشک فولادی بوده و سامانه هدایت از نوع اینرسی است. این موشک برای رسیدن به بیشترین برد خود 422 ثانیه زمان نیاز دارد که سرعت متوسط افقی 1185 متر بر ثانیه را نشان می دهد. این موشک در طی مسیر خود برای اصابت به بیشترین برد به ارتفاع 126 کیلومتری سطح زمین می رسد و پس از آن به سمت هدف سرازیر می شود.

قیام؛ ترکیب تجربه و فناوری های نو

آخرین نمونه ساخته و معرفی شده از موشک های بالستیک سوخت مایع ایرانی قیام-1 نام دارد که در رده میانبرد طراحی شده و آن را حاصل 25 سال تلاش کشور در زمینه موشک های سوخت مایع بالستیک می دانند. میزان سرجنگی و قطر این موشک با شهاب 2 یکسان است و تنها با کمی افزایش طول و 100 کیلوگرم افزایش جرم(1.65 درصد بیشتر) به 300 کیلومتر برد بیشتر(60 درصد افزایش) می رسد. این موشک نیز به بیشینه ارتفاع 126 کیلومتر در بیشترین برد خود می رسد.

ویژگی استثنایی این موشک که در نمونه دیگر تا کنون دیده نشده عدم اتکا به بالک های انتهای بدنه برای ایجاد پایداری در طی پرواز است. این کار مزیت هایی از جمله کاهش وزن و بازتاب راداری را به همراه داشته، ذخیره و انبارداری آن را نیز ساده تر می کند. این ویژگی به واسطه دستیابی به فناوری تأمین پایداری و کنترل موشک تنها به واسطه سامانه کنترل بردار رانش در خروجی موتور و کاهش قابل توجه عوامل بروز خطا در این موشک دارد.

تصویر

همچنین با توجه به جدید بودن این موشک احتمالاً از فناوری های پیشرفته و سامانه های تمام دیجیتال در بخش های الکترونیکی آن استفاده شده و روش های جدید کاهش تلاطم سوخت در مخازن موشک که به کاهش خطا منجر می شود نیز از مواردیست که به کار گرفته شدن آن در موشک قیام محتمل است.

در هر حال اضافه شدن این موشک به سازمان رزم نزاجا خبری خوب و در عین حال قدمی بلند در افزایش توان رزمی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید و اگر تا دیروز، سامانه های رصد و مراقبت دشمنان فرامنطقه ای باید مراقب جابجایی های برق آسا، اختفا و ارتقاء یگانهای سپاه پاسداران در بحث موشکی بود، از این پس رزمندگان ارتش نیز با موشک های بالستیک خود توان هم افزایی و برادری نیروهای مسلح را در نابودی دشمن به خوبی نشان خواهند داد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش مشرق از دستاورد جدید موشکی ایران؛
[External Link Removed for Guests]
تا قبل از رونمایی از هرمز 1، هیچ موشک بالستیک ضد رادار در نیروهای مسلح دنیا وجود نداشته و نیروی هوافضای سپاه پاسداران در دستاوردی بسیار جالب که در نوع خود مشابهی ندارد، چنین موشک بالستیکی را رونمایی کرده است.


به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، از زمان نبرد انگلستان در تابستان 1940 میلادی در جنگ جهانی دوم، اهمیت رادار به شکل خاصی توسط تمامی کشورهای صاحب تکنولوژی درک شد و صاحبان تکنولوژی در این بخش سریعا به سمت طراحی و ساخت انواع رادارها رفتند اما از همان زمان نیز کشورهای صاحب تکنولوژی به دنبال راه هایی برای غلبه بر رادارها بودند.

در طول سالهای بعد، روش های گوناگونی برای مقابله با رادارها استفاده شد که می توان از آن میان به حرکت جنگنده های مهاجم در ارتفاع پایین برای در امان ماندن از امواج رادار، استفاده از سامانه های جنگ الکترونیک برای کور کردن رادارها و بهره گیری از فناوری های پنهانکاری اشاره کرد.

اما راه دیگر در مبارزه با سامانه های راداری استفاده از موشک های ضد رادار بود که هنوز هم استفاده از آن در ارتش های مختلف جهان متداول است. در ابتدا باید دید اصولا موشک ضد رادار چیست و دارای چه مزیتهایی می باشد؟

به زبان ساده، موشک ضد رادار سلاحی است که از امواج رادار به منظور ردیابی بهره برده و به سمت منبع انتشار این امواج حمله می کند. به همین دلیل است که در زبان انگلیسی و در بسیاری از ترجمه های فارسی، با واژه موشک های ضد تشعشع رو به رو می شویم.

اولین کاربرد گسترده موشک های ضد رادار به زمان جنگ ویتنام باز می گردد.

در این جنگ بود که برای اولین بار موشک های سطح به هوا در حجم بالا مورد استفاده قرار گرفتند. سامانه پدافند هوایی SA-2 ساخت شوروی سابق تبدیل به یک کابوس واقعی برای یگان های پروازی آمریکا در ویتنام شده بود و تلفات بالایی را بر هواپیماهای آمریکایی وارد کرد. موشک ضد رادار AGM-45 شرایک یکی از اولین پاسخ های ویژه آمریکا به تهدید سامانه های سطح به هوا بود. این موشک آمریکایی به سمت امواج رادار موسوم به Fan Song که برای سامانه موشکی سام 2 به کار می رفت، رفته و آن را نابود می کرد.

تصویر
موشک AGM-45

حمله هوایی آمریکا به لیبی در دهه 1980 میلادی ، عملیات طوفان صحرا در سال 1991 و همچنین عملیات ناتو بر فراز بوسنی در سال 1999 میلادی از جمله نبردهایی بود که در آن موشک های ضد رادار به وفور مورد استفاده قرار گرفته و عمدتا توانستند سامانه های راداری خصوصا گونه های با تحرک پایین تر را با موفقیت مورد اصابت قرار بدهند.

در دوران جنگ تحمیلی نیز ارتش بعثی با حمایت متحدان غربی خود توانسته بود به مدل هایی از این موشک دست پیدا کند و علی رم تدابیر فرماندهان مبتکر کشورمان در آن زمان، خسارت های مادی و معنوی مختلفی را به سامانه های دفاعی کشورمان وارد کرد.

موشک های ضد رادار اما گونه های مختلفی دارند. موشک های هوا به سطح مثل AGM-88 آمریکایی و یا KH-31 روسی از جمله معروف ترین موشک های ضد رادار هوا پرتاب هستند. اما در بخش سطح به سطح نیز می توان از برخی از موشکهای ضد کشتی با قابلیت ضد رادار نام برد.

برای نمونه موشک فرانسوی اگزوست و یا موشک ضد کشتی روسی P_700 دارای قابلیت "اشیانه یاب راداری" هستند که همان بحث تعقیب امواج راداری تولید شده از رادار یک شناور و حمله به منبع آن است.

تصویر
موشک KH-31

موشک های سطح به هوا با قابلیت ضد رادار نیز در جهان وجود دارد. با توجه به نقش برجسته هواپیماهای هشدار زودهنگام هوابرد در نبردهای امروزی، چندین مدل از موشک های سطح به هوا به منظور یافتن امواج راداری این گونه پرنده ها و حمله به آن ها تغییر یافته اند که از این میان می توان به موشک های S-200 و S-300 روسی و HQ-9 چینی اشاره کرد.

گونه هایی از موشک های هوا به هوا نیز به همین منظور توسعه یافتند که از این می توان به R-27P و KS-172 روسی اشاره کرد. این موشک های نیز با استفاده از قابلیت آشیانه یاب راداری بر روی منبع تششع قفل کرده و به سمت آن حرکت می کنند. مزیت بزرگ این سلاح ها این است که عملا دشمن را در موضع تدافعی قرار داده و او را مجبور به از کار انداختن بخشی از سامانه های خود می کند. برای فهم این مسئله به این توضیحات توجه کنید:

«اصولا یک موشک ضد رادار و یا به عبارت سلاحی با قابلیت آشیانه یاب راداری از امواج ساطع شده از رادار و سیستم های جنگ الکترونیک خود دشمن برای یافتن و حمله به آن بهره می برد. این در حالی است که در زمان استفاده از جستجوگر رادار خودی، شما باید هدف را با استفاده از رادار خود شناسایی و بر روی آن قفل کرده و شلیک کنید. اما در زمان استفاده از موشک های ضد رادار می توان در حالت جستجوی غیر فعال منتظر امواج راداری دشمن شده و موشک مورد نظر را به سمت منبع آن پرتاب کرد.»

ورود هرمز به سازمان رزم سپاه

اما نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دستاوردی بسیار جالب که به نوعی در نوع خود در جهان مشابهی ندارد موشک ضد رادار بالستیکی را با نام هرمز -1 رونمایی کرد. این موشک برای اولین بار در جریان بازدید فرماندهی کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای این نیرو به همراه موشک ضد ناو "هرمز – 2 " رونمایی شد.

بررسی های مشرق نشان می دهد که در دنیا تا قبل از رونمایی از این موشک، هیچ موشک بالستیک ضد رادار در نیروهای مسلح دنیا وجود نداشته یا حداقل هیچ ارتشی اقدام به اعلام این موضوع یا تلاش برای ساخت آن نداشته است.

تصویر
موشک های هرمز 1 و 2

در نگاه اول می توان مشاهده کرد که این دو موشک جدید، شباهت زیادی به موشک های سری فاتح 110 داشته و می توان گفت که هرمز 1 و 2 نیز به نوعی اعضای جدید خانواده موشک های پر قدرت، دقیق و استراتژیک فاتح 110 هستند.

تصویر
فاتح 110

در جریان یک گفت گوی تلویزیونی، سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوای فضای سپاه پاسداران به تشریح مشخصات این سامانه ها پرداخت. بر این اساس، برد موشک هرمز 1 در حدود 300 کیلومتر اعلام و سرعت موشک هرمز 2 نیز بین 4 الی 5 برابر سرعت صوت بیان شد. با توجه به شکل و ظاهر بسیار شبیه به هم هر دو سامانه، می توان اینگونه گمانه زنی کرد که سرعت موشک هرمز – 1 نیز در همین حدود 5 ماخ است.

اما هرمز 1 دارای چه مزایای و ویژگی های خاصی است؟

موشک هرمز 1 بر خلاف موشکی مثل خلیج فارس که از هدایت اپتیکی بهره می برد و یا موشک فاتح 110 که از یک جستجوگر راداری استفاده می کند، از جستجوگرهای امواج راداری بهره برده و در به منبع انتشار آنها حمله می کند.

موشک های بالستیک در این برد معمولا تا ارتفاع حدودا 60 کیلومتری بالا رفته و سپس حرکت به سمت هدف را آغاز می کنند. در این ارتفاع دمای هوا در حدود منفی 13 درجه سانتی گراد بوده و سرعت صوت نیز در این ارتفاع در حدود 323 متر بر ثانیه و یا به عبارتی 1163 کیلومتر بر ساعت است.

با رسیدن به سرعت 5 ماخ، در حقیقت سرعت موشک مورد نظر به حدود 5815 کیلومتر در ساعت می رسد. این سرعت در واحد متر بر ثانیه، در حدود 1600 متر بر ثانیه است و این بدین معنا است که موشک مورد نظر با این سرعت در زمانی برابر با 187 ثانیه یا به عبارت 3 دقیقه و 7 ثانیه به هدف خود در فاصله 300 کیلومتری می رسد.

وزن سر جنگی این موشک به طور رسمی اعلام نشده است اما با توجه به شباهت آن به خانواده موشکهای فاتح 110 و همچنین موشک خلیج فارس، می توان وزن سرجنگی این موشک را در حدود 600 الی 650 کیلوگرم تخمین زد.

این وزن سرجنگی به همراه سرعت بالای موشک در هنگام برخورد هرمز-1 را برای هر هدف به یک کابوس واقعی بدل می کند. همان گونه که در تصاویر مربوط به آزمایش این موشک نیز مشخص شد هرمز – 1 توانسته است کانتنری به طول تنها 6 متر را که راداری بر روی آن نصب شده بود را منهدم کند که دقت و عملکرد فوق العاده ای محسوب می شود.

[External Link Removed for Guests]

یکی از هدف های بالقوه این موشک، می تواند سامانه دفاع هوایی مشهور و پرادعای پاتریوت باشد که در جریان همان مصاحبه سردار حاجی زاده به آن نیز اشاره شد.

سامانه پاتریوت که در حال حاضر ستون فقرات پدافند هوایی آمریکا و متحدانش را تشکیل داده، می تواند با طیفی از اهداف هوایی مثل هواپیماهای رزمی، پهپادها و موشک های بالستیک و کروز درگیر شود. موشک پاتریوت بر خلاف تبلیغات گسترده ای که در مورد آن شده است دارای نقاط ضعفی هم هست که از جمله آن می توان به از کار افتادن سامانه نرم افزاری آن در هنگام پردازش حجم بالای اطلاعات، چندین مورد سرنگون کردن هواپیماهای خودی در جریان عملیات طوفان صحرا و عدم موفقیت در برابر موشک های اسکاد عراقی در همان جنگ اشاره کرد.

در هر حال پاتریوت تحت چندین مرحله ارتقاء قرار گرفته و امروزه به عنوان PAC-3 در حال خدمت است.

اما چند نکته در مورد پاتریوت وجود دارد که آن را در برابر سامانه ای مثل هرمز – 1 آسیب پذیر می کند. اولا که سامانه پاتریوت از چندین بخش مختلف تشکیل شده و از تحرک کافی برخوردار نیست. بر اساس اطلاعات موجود، این سامانه برای تغییر جهت و عوض کردن محل استقرار خود به 30 دقیقه زمانی نیاز دارد در حالی که موشک هرمز 1 مسافت 300 کیلومتر را در حدود 3 دقیقه طی می کند.

تصویر
رادار و پرتاب گر موشک پاتریوت

برد درگیری موشک پاتریوت در حدود 160 کیلومتر و ارتقاع درگیری آن 24 کیلومتر است. این بدین معنا است که خود موشک پاتریوت از زمان رصد موشک هرمز – 1 تا لحظه برخورد آن تقریبا تنها 1.5 دقیقه فرصت دارد. فراموش نکنیم که سامانه پاتریوت باید هدف خود را کشف، رهگیری کرده و سپس روی آن قفل کرده و موشک های خود را به سمت آن شلیک کند. فرآیندی که خود نیز تا حدودی زمان بر است.

یکی از نکات مثبت در مورد موشکهای ضد رادار این است که این سامانه ها در بسیاری از مواقع دشمن را مجبور می کنند که رادارهای خود را خاموش کرده تا موقعیت خود را در اصطلاح لو ندهند. این مسئله خود نیز یک نکته مثبت برای طرف مقابل محسوب شده و به نوعی شکافی را در سپر دفاعی طرف مقابل ایجاد می کند.

در این شرایط موشک های دیگر مثل فاتح 110 می توان برای حمله به هدف مورد نظر استفاده کرد.

هدف دیگری که می توان بر ضد آن از موشک هرمز 1 استفاده کرد، شناورهای نظامی هستند. فراموش نکنیم که موشک هرمز -1 یک موشک ضد رادار است و به دنبال امواج راداری حرکت می کند. سردار حاجی زاده خود در این مورد می گوید: «هرمز 1 ضد رادار است و می‌تواند رادارهای روی ناو هواپیمابر یا یک سایت پاتریوت در خشکی و یا یک سایت راداری جستجو‌گر را منهدم کند.»

این مسئله به این معنا است که نوع هدف برای هرمز-1 مطرح نیست و این موشک به دنبال امواج راداری به هر هدفی، چه بر روی خشکی و چه سطح آب حمله می کند.

باید توجه داشت که به طور کلی ناوهای هواپیمابر آمریکایی کلاس نیمیتز مثل ناو هواپیمابر جرج بوش از سه سامانه برای جستجوی هوایی بهره می برند؛ یکی رادار سه بعدی مدل " AN/SPS-48E " ، دیگری رادار دو بعدی " SPS-49A(V)1 " و دیگری سامانه " TAS " مارک 32.

تصویر
ناو هواپیمابر جرج بوش

رادار " AN/SPS-48E " یک رادار سه بعدی جستجو گر هوایی است که در دو باند E و F و در فرکانسهای 2 تا 4 گیگاهرتز فعالیت می کند. این رادار در حدود 2 تن وزن داشته و در هر دقیقه می تواند 15 چرخش 360 درجه داشته باشد. این رادار اطلاعات کاملی را در خصوص فاصله، ارتفاع و سمت هدف مورد نظر را در اختیار کاربر می گذارد.

تصویر

شرکت سازنده این رادار رسما اعلام کرده است که این رادار می تواند اهدافی را در فاصله 460 و ارتفاع 30 کیلومتری شناسایی کند. اطلاعات بدست آمده از این رادار برای تغذیه و هدایت سامانه های موشکی موجود در این ناو مثل سیستم Sea Sparrow و یا سامانه های موجود بر روی سایر شناورهای همراه ناو هواپیمابر مورد استفاده قرار می گیرد.

رادار بعدی که بر روی این ناوها نصب شده است رادار دو بعدی SPS-49A(V)1 ساخت شرکت ریتهون است. این رادار برد بلند نیز وظیفه جستجو و کشف اهداف هوایی در ارتفاع پایین و بالا را داشته و می تواند اطلاعات بدست آمده را با سایر سیستم های موجود بر روی ناو هواپیمابر و یا کشتی های همراه آن به اشتراک بگذارد.

تصویر
رادار دو بعدی SPS-49A(V)1

این رادار برد بلند در باند ال و در فرکانسهای 851 تا 942 مگا هرتز فعالیت می کند و می تواند تا فاصله 474 کیلومتری و تا ارتفاع 45 کیلومتری را کاوش کند. این رادار به صورت اختصاصی برای بحث جنگ ضد هوایی طراحی شده و در صورت لزوم توان پشتیبانی از رادارهای سه بعدی را نیز دارد.

در این رادار از پردازنده های دیجیتال با قابلیت تجزیه و تحلیل سریع اطلاعات استفاده شده و از مقاومت بالایی در برابر اخلال های الکترونیکی برخوردار است.

اما سومین سامانه راداری موجود در این ناوها، سیستمی موسوم به "TAS" است که به صورت اختصاصی برای شناسایی ، رهگیری و اندازه گیری میزان تهدید اهداف هوایی با سطح مقطع راداری پایین در ارتفاع بسیار بالا و یا پایین طراحی و ساخته شده است. این سامانه که در فرکانس 1215 تا 1400 مگاهرتز فعالیت می کند در حقیقت بخشی از سامانه کنترل آتش موشکی مارک 91 است که بر اساس اطلاعات به دست آمده از "TAS" ، به درگیری با اهداف هوایی می پردازد.

تمامی رادارهای فوق که وظیفه کشف و شناسایی و جستجوی محیط اطراف ناوهواپیمابر را بر عهده دارند از گونه رادارهای فعال هستند و با فرستادن امواج به اطراف فعالیت می کنند که این امر آنها را به اهدافی مناسب برای موشک هرمز -1 تبدیل می کند. اصابت حتی یک فروند از موشکهای هرمز 1 به پل فرماندهی ناوهای هواپیمابر آمریکا که محل قرار گیری این رادارهای می باشد به راحتی می تواند این شناورهای عظیم را از حالت عملیاتی خارج کند.

باید گفت نکته دیگر در مورد سامانه موشکی هرمز -1 بحث تحرک بالای این سامانه است که بر روی یک پرتابگر با تحرک بالا قرار دارد. شلیک این موشک به همراه شلیک موشکی مثل خلیج فارس می تواند برای هر دشمنی در سطح دریا یک کابوس واقعی باشد، زیرا حالا دشمن با دو نوع موشک فوق العاده سریع رو به رو است که از دو سیستم هدایتی کاملا متفاوت بهره برده و مقابله با هر کدام از آنها مشکلات خاص خود را دارد.

در عین حال، با توجه به تلاش گسترده رژیم صهیونیستی برای قتل عام گسترده مردم بی دفاع فلسطین اشغالی و حملات اخیر این رژیم به غزه، انتقال چنین موشک هایی به حامیان و رزمندگان مقاومت در اطراف رژیم صهیونیستی می تواند ضمن از بین بردن گنبد آهنین و سایر سامانه های دفاعی و پدافندی اسرائیل در زمین و دریا، شرایط لازم را برای انتقام گیری از کشتار دهها کودک مطلوم فلسطینی در طول روزهای اخیر را فراهم کرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارشی از جدیدترین دستاورد موشکی
[External Link Removed for Guests]
هر چند از تجارب موشک فاتح-110 و برخی بخش‌های آن برای تبدیل راکت مشهور زلزال به موشک استفاده شده، اما این دو در واقع تا حدود زیادی نیز متفاوت از هم بوده و هر کدام ویژگی و توانمندی خاص و منحصربفردی را دارا هستند.


به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، موشک زلزال با سرجنگی تکی و موشک زلزال بارشی دو نمونه از جدیدترین محصولات صنعت موشکی کشور هستند که برای اولین بار در نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه رسما به مردم و دشمنان ایران اسلامی ارائه شدند.

این موشک‌ها همنام خانواده‌ای از مهمترین و مشهورترین راکت‌های ایرانی بوده که در دهه 1370 تولید شده، دارای چند گونه مختلف با بردهای اعلام شده 125 تا 270 کیلومتر و سرجنگی 450 تا 900 کیلوگرم هستند. از این رو دوربردترین و مخرب‌ترین راکت‌های ایرانی نیز محسوب می‌شوند.

راکت‌های سوخت جامد زلزال مانند تمام راکت‌ها فاقد سامانه‌های هدایت و کنترل بوده و خطای ذاتی محسوسی دارند. اساساً این گونه سلاح‌ها طراحی و ساخته می‌شوند تا حجم آتش و قدرت تخریب بالا را با هزینه چندین برابر کمتر از موشک‌ها ایجاد کنند.

تصویر
موشک زلزال در زمینه تصویر مشاهده می‌شود

به طور کلی راکت‌ها پرتابه‌هایی با پیشران راکتی (غیر هواتنفسی) و بدون هدایت هستند یعنی پس از تنظیم اولیه به سمت مختصات هدف، شلیک شده و بعد از آن دیگر قابل هدایت و کنترل نبوده و در نتیجه دقت آنها عمدتاً بستگی به مراحل قبل از شلیک دارد. اما موشک‌ها با برخورداری از سامانه‌های هدایت و کنترل به طور معمول تا آخرین مراحل قبل از اصابت به هدف قابلیت تصحیح مسیر برای افزایش دقت دارند.

البته برای کاهش خطای ناشی از ورودی‌های اغتشاشی در طی پرواز نظیر شرایط جوی و برای پایدارسازی راکت از روش‌های فعال و غیرفعالی استفاده می‌شود که ایجاد دوران حول محور طولی ویا تعبیه بالک در انتها از جمله این دو روش هستند.

در نتیجه حذف سامانه‌های پردازشگر، حسگرها و سامانه‌های هدایت و کنترل و عملگرها جدا از بحث کاهش وزن برای یک طراحی مشخص، مزیت بزرگی به نام ارزان‌قیمت بودن راکت و سرعت و سادگی تولید ایجاد می‌شود که برای انهدام و آسیب‌زدن به اهداف غیر نقطه‌ای آن را به سلاح مناسب و شاید ایده‌آلی تبدیل می‌نماید که از هزینه‌های کلی درگیری با دشمن می‌کاهد ضمن اینکه طول مدت انبارداری راکت را افزایش و هزینه‌های این دوره را نیز کاهش می‌دهد زیرا نیاز به بررسی سامانه‌های فوق از بین می‌رود.

به نظر می‌رسد فعالیت‌های مختلفی برای کاهش خطای راکت‌های زلزال در نیروهای مسلح صورت گرفته است. یکی از این موارد طراحی پرتابگر جدید تک‌فروندی در وزارت دفاع بود که باعث کاهش خطای این موشک‌ها از حدود 5 درصد در بیشینه برد به مقادیر کمتر از آن شد.

تصویر
راکت زلزال-1 روی پرتابگر تک‌فروندی

اما در سال 1391 و توسط فرمانده کل سپاه، خبر از موفقیت پروژه‌ای برای کاهش خطای راکت زلزال به کمتر از 50 متر داده شد. همچنین برد این راکت‌ها در حدود 300 کیلومتر عنوان گردید. هر چند اشاره‌ای به نحوه کاهش این خطا نشد اما دو گمانه اصلی برای این موضوع قابل طرح بود.

یک گمانه، تبدیل راکت به موشک با افزودن سامانه‌های هدایت و کنترل و ناوبری و دیگری بهینه‌سازی کامل پرتابگر، افزایش کیفیت تولید و مونتاژ بخش‌های مختلف سازه و بدنه راکت و بهبود عملکرد پیشران سوخت جامد آن که خطاهای ناشی از عملکرد آن مانند جرم سوخت قالب‌گیری شده یا مدت زمان سوزش آن به تنهایی توان ایجاد دستکم 2 تا 4 درصد خطا در برد را دارد.

همچنین مشخص نگردید بهسازی‌ها بر روی راکت‌های تولید شده زلزال قابل اجراء بوده یا تغییرات در خط تولید آن صورت گرفته و خطای راکت‌های تولیدی جدید کاهش یافته است.

به گزارش مشرق، پس از گذشت 1.5 سال از مصاحبه فوق و در نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در اردیبهشت ماه سال جاری، موشکی با نام زلزال نمایش داده شد که ممکن است محصول پروژه فوق یا ادامه منطقی آن بوده باشد.

تصویر
موشک زلزال بارشی

هر چند در وهله اول موشک زلزال کاملاً مشابه خانواده موشک‌های سوخت جامد فاتح-110 به نظر می‌رسد اما با دقت در بخش‌های مختلف آن تفاوت‌هایی قابل تشخیص است. البته موشک فاتح-110 و راکت زلزال مشخصات نزدیکی دارند خصوصاً قطر بدنه آنها در برخی نمونه‌ها کاملاً یکسان است.

همچنین برد نمونه‌های آخر زلزال نیز با نسل سوم و چهارم فاتح-110 تقریباً یکسان و در حدود 300 کیلومتر است.

خصوصیات ظاهری

موشک زلزال از بال‌های انتهایی و سطوح مثلثی یکنواخت کننده جریان در جلوی آنها بهره می‌برد که مشابه طرح مورد استفاده در فاتح-110 اما با زوایای هندسی متفاوت برای لبه‌های حمله و فرار در این سطوح است. این تفاوت‌ها ناشی از طراحی مجدد آنها متناسب با ویژگی‌های موشک زلزال بوده زیرا در سایر گونه‌های فاتح-110 شامل موشک ضد کشتی خلیج فارس و موشک‌های هرمز-1 و 2 این اختلاف با فاتح-110 دیده نمی‌شود.

همچنین بال و سطح مثلثی جلوی آن به واسطه یک قطعه به بدنه موشک زلزال متصل شده‌اند در حالی که اتصال این دو بخش به بدنه در خانواده فاتح-110 مستقل از هم است.

تصویر
بال انتهایی در موشک زلزال بارشی (زمینه تصویر بالا)، موشک فاتح-110 (تصویر پائین)

تصویر
تفاوت زوایای هندسی بال و سطح مثلثی در زلزال بارشی و هرمز-2

اما بالک‌های کنترلی زلزال، مثلثی کامل نبوده و به شکل ذوزنقه قائم الزاویه هستند. همچنین محل قرارگیری محور عملگرهای این بالک‌ها نسبت به فاتح-110 جلوتر است. همچنین کلاهک موشک زلزال به شکل مخروط ساده بوده در حالی که این بخش در فاتح-110 از ترکیب دو بخش مخروطی با هم ساخته شده است.

تصویر
تفاوت شکل بالک کنترلی در فاتح-110 (سمت راست) و موشک زلزال بارشی

تصویر
کلاهک فاتح-110 (تصویر بالا) و موشک زلزال (تصویر پائین)

بخش مربوط به هدایت و کنترل نیز در موشک زلزال چیدمان طولی متفاوتی داشته، ساختار انطباق آن با بخش پیشران و کلاهک موشک، متفاوت با فاتح-110 بوده و به واسطه یک بخش استوانه‌ای با قطر کمتر به پیشران متصل می‌شود.

مشابه این ساختار در راکت‌های زلزال نیز دیده می‌شود. در واقع بخش هدایت و کنترل در موشک زلزال عملاً در محلی که موتورهای راکتی دورانی در راکت زلزال قرار داشتند جانمایی شده و در مقایسه با فاتح-110 نسبت به دماغه، عقب‌تر قرار گرفته است.

تصویر
محل قرارگیری بخش هدایت در موشک زلزال بارشی

این شواهد می‌تواند نشان دهد هر چند از تجارب موشک فاتح-110 و برخی بخش‌های آن در موشک زلزال استفاده شده اما این دو در واقع تا حدود زیادی نیز متفاوت از هم هستند.

توانمندی عملیاتی

در نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه اعلام شد یک موشک زلزال از نظر عملکردی با 36 راکت زلزال برابری می‌کند. این عدد نشان‌دهنده میزان کلی افزایش دقت موشک زلزال نسبت به راکت است. در واقع برای انهدام هدفی مشخص که برای آن یک موشک زلزال مصرف می‌شود، با در نظر گرفتن خطای راکت‌های زلزال باید 36 راکت شلیک شود.

مشابه همین روند در مورد سایر پرتابه‌های بدون هدایت و هدایت شونده مشابه آنها نیز دیده می‌شود. به عنوان مثال یک گلوله توپ هدایت شونده کراسنوپل قیمتی بین 20 تا 30 برابر یک گلوله توپ معمولی با کالیبر یکسان داشته اما اثرگذاری عملیاتی آن بین 40 تا 50 برابر بیشتر عنوان می‌شود.

به گزارش مشرق، در نمایشگاه مذکور همچنین موشک زلزال با سرجنگی بارشی نیز نمایش داده شده بود که برای انهدام اهداف دارای مساحت بالا طراحی شده از جمله فرودگاه‌ها، باندهای پرواز و منطقه استقرار تجهیزات و ادوات دشمن؛ سرجنگی بارشی این موشک شامل 30 بمب 17 کیلوگرمی بوده که در ارتفاع مناسب از هدف بسته به وسعت مد نظر برای تأثیرگذاری، بمب‌ها رها شده و روی هدف فرود می‌آیند و از این منظر هم توانی برابر با دهها راکت زلزال دارد.

تصویر
موشک زلزال بارشی

تصویر
سرجنگی موشک زلزال بارشی

نحوه پخش شدن این بمب‌ها نیز بر اساس دوران موشک حول محور طولی خود است. در راکت‌ها از این دوران برای پایداری در برابر نیروهای اغتشاشی استفاده می‌شود اما در موشک‌ها با توجه به وجود سامانه هدایت و کنترل نیازی به این ترفند نیست.

در اینجا از این دوران به عنوان یک مکانیزم خودکار برای پخش بمب‌ها بر روی هدف استفاده می‌شود. ظاهراً این دوران با ایجاد زاویه انحراف در هر چهار بالک کنترلی تولید می‌گردد.

تصویر
نمایش گرافیکی عملکرد جدایش بمب‌ها در موشک زلزال بارشی

این بمب‌ها که دارای بالک‌های پایدارساز بازشونده هستند با فرود تقریباً عمودی روی هدف توانایی تأثیرگذاری بر اهدافی مانند کمپ‌های استقرار نیروهای دشمن، محل‌های استقرار ادوات زرهی سبک و خودروهای راهکنشی، توقفگاه‌های هواپیماها و بالگردها را همانند باندهای پروازی دارند در حالی که پس از جدا شدن این بمب‌ها از موشک اصلی امکان انهدام آنها برای دشمن عملاً وجود نداشته و تأثیرگذاری آن روی هدف، قطعی خواهد بود.

تصویر
پراکنده شدن بمب‌ها پس از جدایش از موشک بر فراز هدف

یک گونه دیگر از مهمات چندگانه حمل شونده در کلاهک نیز در کنار موشک زلزال بارشی نمایش داده شد. این مهمات دارای یک بدنه استوانه‌ای و بالک‌های کنترلی در انتهای بدنه بوده و به نظر می‌رسد در هر موشک حامل، امکان جای‌دهی 4 فروند از آنها وجود داشته باشد. در این صورت هر یک از آنها می‌توانند در حدود 100 کیلوگرم یا بیشتر جرم داشته باشند.

تصویر
مهمات هدایت شونده در کلاهک موشک


شکل انتهای بدنه آن نیز می‌تواند نشان‌دهنده وجود پیشران سوخت جامد در آن باشد. نکته قابل توجه دیده شدن یک جستجوگر راداری کوچک در کنار این مهمات در بخشی دیگر از نمایشگاه است که ابعادی قابل مقایسه با قطر بدنه آن دارد.

تصویر
مهمات هدایت شونده، 4 بالک کنترلی و جستجوگر راداری

به گزارش مشرق، این مسئله در کنار وجود بالک‌های کنترلی در این مهمات که قاعدتاً باید توسط سامانه هدایت و کنترل و بر اساس هدفگیری به کار گرفته شوند احتمال ارتباط این مهمات با جستجوگر فوق را پررنگ‌تر می‌نماید. چنین ترکیب سلاحی در صورت وجود، وسیله‌ای مؤثر در برابر گروهی از شناورهای رزمی در برخی شرایط خواهد بود.

موشک زلزال و گونه بارشی آن تکمیل کننده آرایه راکت‌های دوربرد و موشک‌های کوتاه‌برد در نیروهای مسلح ایران هستند که ضمن افزایش انعطاف‌پذیری عملیاتی در برابر اهداف مختلف دشمن، تأثیرگذاری بالاتری نیز نسبت به راکت‌های مشابه پیش از خود دارند.

این موشک‌ها می‌توانند از پرتابگرهای تک فروندی و دو فروندی متحرک کششی و قاعدتاً از پرتابگرهای 3 فروندی شلیک شده و به عنوان یک سلاح واکنش سریع، با سرعت آماده‌سازی بالا، عمر انبارداری چندین سال و دقت بسیار خوب به انهدام اهداف مختلف دشمن بپردازند.

تصویر
پرتابگرهای مختلف خانواده موشک فاتح-110 و راکت زلزال

پروژه موشک زلزال در صورتی که بر اساس ایجاد تغییرات و ارتقاء راکت‌های تولید شده زلزال تعریف شده باشد از ارزشی بسیار بالاتر برخوردار است. ارزشی که موجب شکل‌گیری پروژه‌های متعددی برای هدایت‌پذیر کردن راکت‌های سطح به سطح و هوا به سطح تولید شده، در دنیا شده است.

اما در صورتی که موشک‌های زلزال حاصل تغییر در خط تولید راکت‌های زلزال بوده یا اساساً موشکی جدید بر مبنای همه تجارب گذشته باشند نیز دارای ارزشی بالا در جهت توانمندسازی هر چه بیشتر نیروهای مسلح در رویایی بهینه و مؤثر با دشمن هستند.

یکی از موضوعاتی که همواره رسانه های غربی و صهیونیستی ادعا می کنند، واگذاری راکت های زلزال و دانش مربوط به تولید آن از سوی کشورمان به رزمندگان مقاومت است و حال با این دستوارد جدید، باید منتظر ماند و دید کابوس صهیونیست ها از تبدیل بارش زلزال ها به زلزال های بارشی، چقدر در نابودی این رژیم جعلی و کودک کش تسریع می بخشد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

پست توسط Sami 1993 »

متن کامل گزارش راهبردی اندیشکده واشنگتن:
[External Link Removed for Guests]
اشراف: مسئله هسته‌ای بدون شک در کانون مذاکرات گروه ۱+۵ قرار دارد، اما تلاش‌ها جهت حصول «توافقات جانبی» بر سر مسئله موشکی در قالب چنین چارچوبی می‌تواند مفید و مؤثر باشد. با توجه به اینکه سنای آمریکا تحت کنترل اکثریت جمهوری‌خواه قرار گرفته است فعالیت‌های موشکی ادعایی ممکن است به زودی به شکل موشکافانه‌تری مورد بررسی قرار گیرند. بنابراین می‌توان ایرانی‌ها را متقاعد کرد اکنون که فضا نسبتاً مطلوب و مناسب است دست به اقدام بزند.

به گزارش [External Link Removed for Guests]، اندیشکده واشنگتن با انتشار گزارش راهبردی به قلم فرزین ندیمی نوشت: تمدید هفت‌ماهه مذاکرات هسته‌ای که اخیراً اعلام شد فرصتی در اختیار گروه ۱+۵ قرار می‌دهد تا موضع مذاکره‌ای خود را در چند جبهه تقویت و از کنترل قابلیت موشک‌های بالستیک ایران اطمینان حاصل کند. در اینجا ایجاد یک سیستم نظارتی عملی جهت نظارت بر فعالیت‌های موشکی ایران لازم و ضروری است ـ محدود کردن دسترسی ایران به قطعات و موادی که در بازارهای بین‌المللی موجود هستند به تنهایی کافی نیست.

در گزارش پیش روی فرزین ندیمی به بررسی موضوعات حیاتی نظیر برد، بار مفید، دقت، و فناوری بومی برنامه موشکی ایران می‌پردازد، زیرا این موارد به موشک‌های آتی ایران مربوط می‌شوند. وی همچنین تاریخچه گزارش‌های نادرست ایران و شک و تردیدهای غرب درباره پیشرفت‌های موشکی ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد.مرکز رصد راهبردی اشراف بدون تایید محتوا و ادعاهای مطرح شده در این گزارش، ترجمه آن را صرفا جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش‌ها هرگز مورد تأیید اشراف نمی‌باشد.■ایران بزرگ‌ترین زرادخانه موشکی بالستیک در منطقه را دارد ■

در اواخر ماه نوامبر ایران و گروه ۱+۵ (انگلیس، چین، فرانسه، روسیه، آمریکا و آلمان) با تمدید هفت‌ماهه گفتگوهای هسته‌ای موافقت کردند. همچنان که طرفین به سمت یک توافق جامع حرکت می‌کنند یکی از مسائل طولانی‌مدت موجود به قابلیت موشک‌های بالستیک ایران و رویکردهای واقع‌گرایانه موجود جهت پرداختن به این مسئله بدون نقش بر آب کردن گفتگوها مربوط می‌شود.

ایران در حال حاضر دارای بزرگ‌ترین زرادخانه موشک‌ها و راکت‌های بالستیک در منطقه است و جمهوری اسلامی صرف‌نظر از اسرائیل تنها کشور موجود در خاورمیانه است که به قابلیت پرتاب ماهواره دست یافته است. برنامه موشکی ایران نسبتاً پیشرفته است و همچنان نیز در حال پیشرفت است، در این زمینه گروهی از مهندسان و تکنسین‌های ماهر از سال ۱۹۹۳ تاکنون تحت نظارت سازمان صنایع هوا و فضای ایران که یک سازمان سیاسی قدرتمند به شمار آمده و دارای بیش از بیست‌وپنج زیرمجموعه است مشغول به کار هستند.■ سپاه فعال‌ترین نهاد در زمینه بسط و توسعه هوا و فضا و برنامه موشکی■

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرکارترین نهاد در زمینه بسط و توسعه سازمان هوا و فضا و همچنین مصرف‌کننده نهایی این سازمان محسوب می‌شود، به ویژه از هشت سال پیش که این نهاد مرکز تحقیقات موشکی و فضایی خویش را در راستای تقویت فعالیت‌های راکتی راه‌اندازی کرد. سپاه بعداً مرکز تحقیقاتی خود را در سازمان جهاد خودکفایی ادغام کرد. به علاوه، حداقل بیست‌وچهار دانشگاه در ایران در زمینه مهندسی پیشرفته هوا و فضا آموزش ارائه می‌دهند. در واقع، بر اساس سیستم رتبه‌بندی ژورنال‌های عملی در سال ۲۰۱۳ ایرانی‌ها بیش از روس‌ها در رابطه با مهندسی هوا و فضا مقالات دانشگاهی منتشر کردند علی‌رغم آنکه بر اساس قوانین ایران پژوهشگرانی که بر روی پروژه‌های نظامی کار می‌کنند از چاپ مقاله در ژورنال‌های بین‌المللی منع شده‌اند.

■ ایران به شدت به موشک‌های بالستیک متکی است■

ایران با توجه به برخورداری از یک نیروی هوایی ضعیف و قابلیت دریایی ناچیز در راستای دستیابی به قابلیت دست زدن به حملات دوربرد به شدت به موشک‌های بالستیک متکی است. به همین خاطر، عجیب نبود که حسین دهقان وزیر دفاع ایران ماه می‌گذشته هرگونه مذاکره بر سر زرادخانه موشکی «دفاعی، متعارف، و بازدارنده» کشورش را رد کرد، موضعی که توسط فرماندهان سپاه نیز تکرار شد.

با توجه به این فاکتورها غیرواقع‌گرایانه خواهد بود اگر انتظار رود ایران به صورت یکجانبه برنامه موشکی خویش را متوقف سازد یا زرادخانه موشکی خود را از بین ببرد. با این حال شاید بتوان ایرانی‌ها را ترغیب کرد یا حتی مجبور ساخت در راستای شفاف‌سازی تدابیری را اتخاذ کرده یا از برخی مکانیسم‌های محدودکننده مشخص تبعیت کنند. دنبال کردن این اهداف مستلزم توجه به مسائل مهمی نظیر برد، بار مفید، دقت، آزمایش، و قابلیت‌های فناورانه ـ توسعه‌ای بومی مرتبط با موشک‌های ایران است.■ محدودیت برد موشک‌ها نمی‌تواند از تهدید موشکی ایران بکاهد■

- برد

به دنبال جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۰، شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه ۶۸۷ به عراق اجازه داد تنها موشک‌های زمین به زمین دارای برد حداکثر ۱۵۰ کیلومتر تولید و مستقر سازد. رویکرد اتخاذشده در قبال عراق مستلزم اجرای یک برنامه نظارتی سرزده و گسترده بود که مطمئناً مورد قبول ایران واقع نخواهد شد. با این وجود، رویکرد مذکور بدون یک مکانیسم نظارتی پیچیده در مورد ایران جواب نخواهد داد. محدودیت برد نیز به تنهایی نمی‌تواند از تهدید موشکی استنباط شده ایران بکاهد، زیرا کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و نیروهای آمریکایی مستقر در پیرامون ایران از لحاظ جغرافیایی به سایت‌های پرتاب موشک ایران نزدیک هستند ـ بسیاری از آنها در محدوده ۱۵۰ کیلومتری سواحل یا جزایر ایران قرار دارند. ایران همچنین می‌تواند دانش فنی و تجهیزات مورد نیاز جهت گسترش برد موشک‌های فعلی خود را حفظ کرده یا در صورت ناکامی هرگونه سیاست محدودسازی اقدام به تولید موشک‌های دوربرد جدید کند.■ ایران جنگ را «به داخل مرزهای آمریکا» خواهد کشاند■

ایران علناً محدوده برد ۲۰۰۰ کیلومتر را برای موشک‌های زمین به زمین خود اعلام کرده که ظاهراً توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر این کشور تعیین شده است. این محدوده فراتر از برد ۱۲۰۰ کیلومتری مورد نیاز جهت هدف قرار دادن اسرائیل از داخل مرزهای ایران است. رهبران ارشد ایران عدم علاقه خود به تولید موشک‌های دارای برد بیشتر، از جمله موشک‌های بالستیک قاره‌پیما که دارای برد ۵۵۰۰ کیلومتر و بیشتر هستند، را ابراز کرده‌اند با این استدلال که اینگونه موشک‌ها در دکترین دفاعی ایران جایی ندارند. با این حال، شواهد و قرائن چیز دیگری می‌گویند. سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده رئیس نیروی هوا و فضای سپاه (ظاهراً عبارت «فضا» به این خاطر اضافه شده تا بر نقش گسترده شاخه مذکور دلالت داشته باشد) اخیراً گفته است که ایران در برد ۲۰۰۰ کیلومتر متوقف نشده و «بدون هرگونه محدودیتی» به توسعه موشک‌های دارای برد بیشتر ادامه داده است. وی یکبار هم اظهار داشت که نیروی هوا و فضا در پاسخ به هرگونه تهاجم علیه ایران نه تنها شهرهای اصلی اسرائیل را ویران خواهد کرد بلکه جنگ را «به داخل مرزهای آمریکا» خواهد کشاند.■ آیا ایران قابلیت تولید موشک‌های قاره‌پیما را پیدا کرده است؟■

در یک رویداد جداگانه نیز برادرِ سرتیپ حسن تهرانی مقدم ـ که سابقاً هدایت برنامه‌های پرتاب موشکی و فضایی را بر عهده داشت و در جریان آزمایش یک موتور سوخت جامد معیوب در ماه نوامبر ۲۰۱۱ جان خود را از دست دادـ ناخواسته به یک برنامه پیشرفت تولید موشک‌های بالستیک قاره‌پیما که تحت هدایت برادر مرحومش قرار داشت اشاره کرد، اما اظهارات وی به سرعت از روی خروجی‌های خبری ایران برداشته شدند. برخی اظهارات اخیر توسط افسران سپاه، از جمله اظهارات فتح‌الله امی مشاور علمی حسن روحانی و همکار سابق تهرانی مقدم، حکایت از آن دارند که پروژه‌ای که تهرانی مقدم بر روی آن کار می‌کرد اکنون تکمیل شده است. امی به «راکت بازدارنده و فوق سری چهار مرحله‌ای و سوخت جامد قائم [که] قادر به پرتاب ماهواره تا ارتفاع ۱۰۰۰ کیلومتری مدار زمین است» اشاره کرده است. به نظر می‌رسد امی عمداً زبان مبهمی را بکار برده است و توصیف یک ماهواره‌بر با عبارت «بازدارنده» عجیب به نظر می‌رسد. چنین چیزی اگر تحقق یافته باشد در واقع همان گام موقتی است که موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی تخمین زده بود ایران در مسیر خود به سمت تولید موشک‌های بالستیک قاره‌پیما احتمالاً قادر نخواهد بود تا قبل از سال ۲۰۱۸ بردارد.■ایران شاید از فناوری تبدیل ماهواره‌بر به موشک قاره‌پیمای موقت برخوردار باشد■

بکارگیری یک ماهواره‌بر به عنوان یک سلاح «بازدارنده» احتمالاً مستلزم چیزی فراتر از تغییر بار مفید آن است، اما با توجه به اینکه برنامه مخفی تولید ماهواره‌بر ایران کاملاً تحت کنترل تشکیلات نظامی قرار دارد در نتیجه جای شک و تردید فراوانی در این زمینه باقی می‌ماند. مسئولان نظامی اخیراً برداشتن گام‌های بیشتر در زمینه رسیدن به مدارهای حتی دورتر با بهره‌گیری از بار مفید بیشتر را اعلام کرده‌اند. میان ماهواره‌بر و موشک تفاوت‌های چندانی وجود ندارد و پس از آنکه یک مسیر مشترک تولید ایجاد شد تنها ملزومات عملیاتی هستند که این دو را از هم متمایز می‌سازند. ایران در رابطه با ساخت ماهواره‌بر طرح‌های جاه‌طلبانه‌ای را اعلام کرده است ـ که از جمله می‌توان به پرتاب فضاپیمای دارای سرنشین تا سال ۲۰۱۶ و پرتاب ماهواره‌برهای دارای قابلیت قرار دادن ماهواره در مدار ۳۶۰۰ کیلومتری اشاره کرد ـ اما این کشور در زمینه اعلام برنامه‌های پرتاب ماهواره و عدم تحقق این برنامه‌ها نیز از پیشینه‌ای طولانی برخوردار است.

ایران شاید از فناوری تبدیل ماهواره‌بر به موشک قاره‌پیمای موقت برخوردار باشد یا قادر به دستیابی به این فناوری باشد، اما افزایش انطباق‌پذیری چنین موشک قاره‌پیمایی به کمک طرح‌های موشکی فشرده‌تر، پیشران‌های سوخت مایع جدید، یا سوخت‌های مایع دارای درجه و کارایی بالاتر دشوارتر خواهد بود.■ ایران از شلیک سلاح‌های هسته‌ای با بهره‌گیری از موشک صرف‌نظر کرده■

- بار مفید

دنیا می‌خواهد مطمئن شود که جمهوری اسلامی موشک‌ها یا دیگر سلاح‌های خود را به هیچ نوع کلاهک هسته‌ای مجهز نمی‌کند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گروه ۱+۵ تاکنون نتوانسته‌اند درباره گزارش‌های مربوط به تلاش‌های تسلیحاتی ایران، از جمله طراحی یک کلاهک هسته‌ای به اندازه کافی کوچک جهت قرار گرفتن بر روی یک موشک بالستیک، شفاف‌سازی کنند و ساخت چنین کلاهکی توسط ایران تنها بر پایه حدس و گمان و مدارک تائید نشده مطرح شده است. ایران در راستای دستیابی به چنین قابلیتی باید چندین طرح کلاهک حداقل ۱۰۰۰ کیلوگرمی که از ابعاد مناسب جهت حمل توسط موشک برخوردار هستند را مورد آزمایش قرار دهد. این یک کار عظیم است و به همین خاطر این حدس و گمان مطرح شده که ایران کلاً از شلیک سلاح‌های هسته‌ای با بهره‌گیری از موشک صرف‌نظر کرده و جهت شلیک سلاح‌های هسته‌ای آتی خود از دیگر شیوه‌ها استفاده خواهد کرد.■ایران هیچگونه محدودیتی را نخواهد پذیرفت■

- دقت

دقت نیز یک مسئله بحث‌برانگیز دیگر به شمار می‌رود. بر اساس اطلاعات غیرمحرمانه موجود، دایره احتمال خطای موشک‌های میان‌برد ایران مشخص نیست اما تصور می‌شود دقت موشک شهاب ۳ بسیار بهتر از ۲۵۰۰ متری باشد که توسط منابع غربی حدس زده شده است ـ در حقیقت دایره احتمال خطای این موشک کمتر از ۲۵۰ متر است. ایران ادعا کرده از طریق ترکیب سیستم ناوبری داخلی با ژیروسکوپ‌های دارای تنظیم دینامیک و فناوری ناوبری ماهواره جی‌پی‌اس/گلوناس توانسته است به پیشرفت‌های قابل‌توجهی در زمینه هدایت و کنترل موشک‌ها دست یابد که البته در این رابطه باید پیشینه طولانی‌مدت ایران در زمینه بیان اظهارات تائید نشده درباره سخت‌افزارهای نظامی خویش را نیز مدنظر قرار داد. ایران همچنین ادعا کرده سیستم‌های هدایت نهایی مختلفی را برای موشک‌های خانواده فاتح ۱۱۰/خلیج فارس/هرمز طراحی و اجرا کرده است و بدین ترتیب به دایره احتمال خطای زیر ۱۰ متر دست یافته است. صرف‌نظر از اینکه ایران به پیشرفت‌های اعلامی دست یافته است یا نه چنین ادعاهایی از جاه‌طلبی‌های این کشور حکایت دارند. ایران احتمالاً در رابطه با توانایی خویش جهت بهبود دقت طرح‌های موشکی خویش هیچ محدودیتی را نخواهد پذیرفت و اگر هم بپذیرد نظارت بر تبعیت این کشور از محدودیت‌های وضع‌شده چالش بزرگی خواهد بود.■ راه‌حل‌های ایران برای آزمایش‌های موشکی■

- آزمایش

اگرچه به طور کلی باور بر این است که ایران برنامه آزمایش‌های مورد نیاز جهت تولید موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را به نمایش نگذاشته است، اما باید به خاطر داشت که این کشور در طول شش ساله گذشته در سه مقطع اقدام به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره‌برهای دومرحله‌ای کرده و در رابطه با فناوری‌هایی نظیر یکپارچه‌سازی موتور، چندمرحله‌ای سازی، تفکیک مؤلفه‌های مداری، و ورود مجدد قابلیت‌های خود را نشان داده است. بر اساس شیوه‌های کارشناسی، ایران برای اینکه بتواند یک طرح راکتی چندمرحله‌ای بزرگ و پیچیده را برای کاربردهای نظامی تهیه کند باید در طول یک دهه حدود چهل پرتاب آزمایشی انجام دهد. با این حال، این رقم را می‌توان با استفاده گسترده از شبیه‌سازی کامپیوتری، بکارگیری راکت‌های تخصصی ادغام‌شده در دیگر برنامه‌ها، و انجام آزمایش‌های زیرزمینی در مقیاس بزرگ کاهش داد. به نظر می‌رسد ایران از این گزینه‌ها تبعیت کرده است. ایران همچنین در رابطه با فناوری موشکی از نزدیک با کره شمالی همکاری می‌کند و می‌توان انتظار داشت که در صورت نیاز انجام آزمایش‌های موشکی را به این کشور محول سازد. بنابراین، وضع محدودیت آزمایش موشک‌های دارای برد فراتر از یک محدوده مشخص چالش بزرگی خواهد بود.■ ایران احتمالاً در زمینه فناوری موشکی کره شمالی را پشت سر گذاشته است■

- فناوری بومی

جامعه اطلاعاتی آمریکا هنگام ارزیابی قابلیت ایران در زمینه ساخت موشک‌های بالستیک قاره‌پیما فرض را بر این می‌گذارد که این کشور از کمک‌های روسیه یا کره شمالی در این زمینه بهره‌مند می‌گردد. با این حال، با توجه به اینکه ایران و کره شمالی هر دو با موفقیت اقدام به پرتاب ماهواره کرده‌اند در نتیجه ایران احتمالاً پیشاپیش در زمینه فناوری موشکی با کره شمالی همتراز شده یا حتی این کشور را پشت سر گذاشته است. به احتمال زیاد روسیه یا چین هرگونه فناوری مورد نیاز جهت تکمیل موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را در اختیار ایران خواهند گذاشت.

ایران اخیراً با برگزاری یک کنفرانس ده روزه از برنامه موشکی «کاملاً بومی» خود تقدیر به عمل آورده است. با اینکه سطح تخصص و مهارت تکنولوژیکی ایران در زمینه تولید موشک‌های بالستیک جای بحث دارد، اما باید پیشینه شک و تردیدهای غرب نسبت به قابلیت‌های ایران را نیز مدنظر قرار داد. از جمله شک و تردید‌های غرب نسبت به قابلیت‌های ایران می‌توان به این موارد اشاره کرد: تکذیب توانایی ایران جهت بکارگیری و نگهداری از سیستم‌های تسلیحاتی مدرن ساخت آمریکا پس از انقلاب سال ۱۹۷۹؛ شکست‌خورده دانستن اولین پرتاب ماهواره بومی توسط ایران؛ و دست‌کم گرفتن توانایی ایران در زمینه ساخت شمار بالای سانتریفیوژ و تولید مقادیر قابل‌توجهی اورانیوم دارای غنای پایین. ساخت یک موشک دارای برد ۲۲۰۰ کیلومتری توسط ایران در کنار پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره‌بر و کپسول‌های دارای قابلیت ورود مجدد به جو نمایانگر پیشرفت‌های چشمگیر این کشور هستند.

در ضمن، با رجوع به ماجرای اشکفال می‌توان به نیات ایران در این زمینه پی برد. اسناد متعلق به ایران که به صورت آنلاین برملا شدند نشان می‌دادند که ایران و روسیه در سال ۲۰۰۴ قصد داشتند اژدرهای پرسرعت و مرگبار اشکفال را در آب‌های خلیج فارس آزمایش کنند. این اسناد و مدارک همچنین با ذکر جزئیات دقیق از برنامه سازمان هوا و فضای ایران جهت مطالعه و در نهایت مهندسی معکوس این سلاح پیشرفته در سال ۲۰۰۹ خبر می‌دادند. هنوز شواهد و مدارک مشخصی وجود ندارند که نشان دهند ایران به اهداف خود دست یافته است، اما اسناد و مدارک فوق خود گویای نیات ایران هستند.■ برنامه نظامی قدرتمند ایران را نمی‌توان به کمک تدابیر نظارتی به آسانی کنترل کرد■

اینگونه بحث‌ها و اظهارات را باید بر مبنای شناخت صنعت موشک‌های بالستیک ایران مطرح ساخت. این صنعت در اواخر دهه ۱۹۸۰ با وارد کردن خطوط مونتاژ موشک اسکاد بی و اسکاد سی از کره شمالی و چین کلید خورد. ایران همزمان یک برنامه مهندسی معکوس را آغاز کرد تا بدین طریق فناوری‌ها و فرآیندهای مربوطه را بومی‌سازی کند. این مسیر با ساخت موشک بالستیک میان‌برد و سوخت مایع شهاب ۳ ادامه یافت اما با تصمیم تهرانی مقدم مبنی بر تمرکز بر روی راکت‌های چندمرحله‌ای سوخت جامد از مسیر خود فاصله گرفت. این تصمیم خطراتی را به همراه داشت اما به نظر می‌رسد ایران را به سمت نویدبخش‌ترین پروژه‌ها، یعنی ساخت موشک‌های سجیل و فاتح، هدایت کرده است. ایران پس از آنکه اولین ماهواره‌برهای سفیر و سیمرغ خود را از روی موشک‌های شهاب سوخت مایع اولیه الگوبرداری کرد اکنون به نظر می‌رسد با دیدگاه تهرانی مقدم همسو شده و از یک طرح سوخت جامد برای جدیدترین ماهواره‌بر خود با نام قائم استفاده کرده است. برنامه موشکی ایران حداقل تا قبل از حادثه مرگبار سال ۲۰۱۱ که به کشته ( شهید ) شدن تهرانی مقدم و دیگر مسئولان ارشد برنامه موشکی کشور انجامید به مدت نزدیک به سه دهه از یک رهبری ثابت و پایدار در این زمینه برخوردار بود. بکارگیری مؤثر آیتم‌های فناورانه دارای کاربرد دوگانه که این روزها به آسانی قابل تهیه هستند را نیز به این معادله اضافه کنید تا متوجه شوید این برنامه نظامی قوی و نیرومند را نمی‌توان به کمک تدابیر کنترلی به آسانی کنترل کرد.■ موضوع موشکی باید در مذاکرات هسته‌ای لحاظ شود■

- گزینه‌های سیاسی

ایران شاید در راستای تولید موشک‌های تهدیدکننده‌تر به سال‌ها وقت نیاز داشته باشد، اما به نظر می‌رسد رهبران این کشور مصمم هستند به دنبال دستیابی به این قابلیت‌ها بروند ـ که البته این امر برای ثبات منطقه نشانه خوبی نیست. بنابراین، پرداختن به این مسئله اکنون لازم و ضروری است.

مسئله هسته‌ای بدون شک در کانون مذاکرات گروه ۱+۵ قرار دارد، اما تلاش‌های خصوصی جهت حصول «توافقات جانبی» بر سر مسئله موشکی در قالب چنین چارچوبی می‌تواند مفید و مؤثر باشد. با توجه به اینکه سنای آمریکا تحت کنترل اکثریت جمهوری‌خواه قرار گرفته است فعالیت‌های موشکی ادعایی ممکن است به زودی به شکل موشکافانه‌تری مورد بررسی قرار گیرند. بنابراین می‌توان ایرانی‌ها را متقاعد کرد اکنون که فضا نسبتاً مطلوب و مناسب است ـ به ویژه در رابطه با پرونده هسته‌ای و موشک‌هایش ـ دست به اقدام بزند.

در سال ۲۰۱۰ شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ از ایران خواست تا تولید و آزمایش موشک‌های بالستیک دارای «قابلیت هسته‌ای» را به حالت تعلیق درآورد. حتی با اینکه ایران این قطعنامه و دیگر قطعنامه‌های مشابه را رد کرده است، اما قطعنامه ۱۹۲۹ را همچنان می‌توان مبنا قرار داده و به کمک آن جمهوری اسلامی را متقاعد ساخت تا فرضیات و اهداف اصلی خویش در رابطه با تولید موشک‌های دوربرد را مورد تجدیدنظر قرار دهد. در این رابطه می‌توان ایران را متقاعد کرد که برنامه ماهواره‌بر خود را به طور کامل در معرض تدابیر کنترلی و نظارتی غیرنظامی و به دور از تشکیلات نظامی قرار دهد. چنین چیزی حداقل می‌تواند برنامه مذکور را تا حدودی شفاف سازد. در عوض می‌توان ارائه کمک در برخی حوزه‌های مرتبط با کاوش‌های صلح‌آمیز فضایی را به ایران پیشنهاد داد.■ چرا ایران در سال گذشته موشک جدیدی آزمایش نکرده است؟■

از جمله دیگر مسائلی که ارزش بررسی دارند می‌توان به برجسته ساختن تعهد ایران در قبال محدودیت ۲۰۰۰ کیلومتری برد موشکی که خود اعلام کرده و همچنین وضع محدودیت‌هایی در رابطه با آزمایش‌های موشکی اشاره کرد. ایران در طول یک سال گذشته از هرگونه آزمایش علنی موشک‌های جدید یا ارتقا یافته میان‌برد تا دوربرد اجتناب ورزیده است. گزارش‌های تائید نشده حکایت از آن دارند که روحانی رئیس‌جمهور کشور هرگونه پرتاب‌های فضایی در این بازه زمانی را به تأخیر انداخته است تا از هرگونه تداخل اینگونه اقدامات با مذاکرات هسته‌ای ممانعت به عمل آورد، هرچند شاید هم چنین تأخیری به دلایل فنی بوده باشد. وادار ساختن ایران به تداوم این مسیر و موافقت با عدم انجام آزمایش‌های موشکی در کره شمالی یا در کشورهای دیگر مفید و سودمند خواهد بود. باید به ایران فهمانید که اینگونه توافقات در مورد همه بخش‌های نظام حاکم مصداق خواهند داشت تا مبادا برخی از عوامل سپاه وسوسه شوند یک برنامه مخفیانه را دور از چشم برخی رهبران غیرنظامی دنبال کنند. چنین چیزی در واقع رویکرد مقامات نیروی هوایی آرژانتین را به ذهن متبادر می‌سازد که در دهه ۱۹۸۰ دور از چشم رهبران این کشور دست به تولید موشک بالستیک کندور زدند.■ لزوم ایجاد سیستم نظارتی عملی برای فعالیت‌های موشکی ایران ■

به علاوه، آمریکا و اتحادیه اروپا می‌توانند یکی از نهادهای سازمان ملل نظیر اداره امور خلع سلاح را موظف سازند به طور جداگانه با جمهوری اسلامی مذاکره کرده و از جمله به یک توافق منطقه‌ای در زمینه وضع محدودیت‌های موشکی دست یابد. همچنین می‌توان ایران را به پیوستن به منشور رفتاری لاهه علیه گسترش موشک‌های بالستیک و همکاری با نظام کنترل فناوری موشکی تشویق کرد.

تأکید بین‌المللی اکنون باید بر روی ایجاد یک سیستم نظارتی عملی برای فعالیت‌های موشکی ایران قرار گیرد. با توجه به اینکه ایران می‌تواند در طول یک دهه آینده دست به تولید موشک‌های بالستیک میان‌برد دارای حداکثر برد و همچنین موشک‌های بالستیک قاره‌پیما بزند، در نتیجه ایجاد یک سیستم نظارتی مؤثرتر از محدود کردن دسترسی این کشور به قطعات و موادی است که در بازارهای بین‌المللی موجود هستند. محدود ساختن دسترسی ایران به قطعات و مواد تنها می‌تواند برنامه موشکی این کشور را به تأخیر بیندازد. اکنون که قیمت نفت در حال سقوط است می‌توان این استدلال را ارائه داد که ایران به جای آنکه خطرات عظیم ناشی از ساخت موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را به جان بخرد می‌تواند با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و همچنین در حوزه‌های اجتماعی و محیط‌زیست که در آنها به وضوح با مشکل روبروست به سود و منفعت دست یابد.
پایان


حرفی برای گفتن ندارم ...................................
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 168
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۷, ۳:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 2625 بار
سپاس‌های دریافتی: 316 بار

Re: موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

پست توسط khashayar1 »

لعنت فقط اینو میتونم بگم
فردوسی

ندانی که ایران نشست منست***جهان سر به سر زیر دست منست

امام خمینی

شما حالا بايد از اول شروع كنيد و قصدتان بر اين باشد كه خودتان مستقل در همه چيز باشيد، در صنعت مستقل باشيد؛
وقتي بنا را بر اين گذاشتيد مي توانيد كه كشور خودتان را نجات بدهيد و كشور خودتان را مستقل كنيد.
از ورود كالاھای مصرف ساز و خانه برانداز جلوگيري نمايند و به آنچه دارند بسازند (قناعت کنند) تا خود ھمه چيز بسازند.
مادامي كه بخواهيم مستقل باشيم و زير بار وابستگي نرويم، بايد تحمل اين مشكلات و قدرت مبارزه با آن را پيدا كنيم.
Junior Poster
Junior Poster
پست: 151
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۱, ۷:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3027 بار
سپاس‌های دریافتی: 299 بار

Re: موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

پست توسط varyag »

با سلام به همه ی عزیزان زیاد بدبین نباشید در این موضوع شکی نیست که مهم ترین عامل بازدارندگی موشک های کشور عزیزمون هست و این انتظار پوچ و بی معنی هست که کشورهایی از جمله آمریکا دارند و نه تنها این دولت عزیز بلکه هر دولت دیگری در آینده هم سر این موضوع وارد مذاکره نخواهد شد چرا که عامل بقا و امنیت کشور عزیزمون هست رک بگم اگه ما این توان موشکی رو نداشتیم بارها و بارها مورد حمله قرار میگرفتیم البته من اعتقاد دارم اشتباه ما از جایی شروع شد که سر مذاکرات هسته ای خیلی کوتاه اومدیم درواقع به ناگاه عقب نشینی وسیعی کردیم ببه نظر شخصی من توافق هسته ای اسمش روش هست دوجانبه هست ما عقب نشستیم اما طرف غربی یک دهن کجی زیبا به ما کرد در حقیقت ما از نظر سیاستی به ظاهر امر به غربی ها باختیم یکجور رودست سیاسی خوردیم که نه راه پس داشتیم و نه راه پیش به نظر من عقب نشینی ما هم باید مرحله به مرحله میبود مثلا ما غنی سازی رو از 20 به 15 میرسوندیم در قبالش منتظر قدم غربی ها میموندیم و اونا مثلا بخشی از تحریم ها رو برمیداشتند و بعد ما گام های بعدی رو برمیداشتیم نه که ما بلافاصله ده گام به عقب بریم و انتظار داشته باشیم اونا هم ده گام به عقب برند!!! این یک انتظار ساده لوحانه هست اونم از کشوری به شیطانی آمریکا هدف اون ها به نوعی هموار سازی آینده برای احتمالا حمله به ایران هست اگر یکم دقت کنید میبینید تمام کارهایی که انجام میدند در همین راستا هست منتها شاید این برنامه ریزی مربوط به چند دهه آینده باشه و من و شما دیگه زنده نباشیم!!
درضمن من هم اگه یک سیاستمدار بودم پای میز مذاکره میرفتم اما پشت پرده هم کارهایی انجام میدادم که اگه لازم بشه به دشمنم رودست بزنم به نظر من کشور عزیزمون تا زمانی که به موشک قاره پیما دست پیدا نکنه که کسی نمیدونه تا حالا پیدا کرده یا نه سراغ بمب هسته ای نمیره که اون هم دلایل خاص خودشو داره و آمریکای منفور میدونند که اگه ایران به موشک قاره پیما دست پیدا کنه فقط یک گام تا بمب اتم داره و شک نکنید ایران عزیزمون بعد از دستیابی به موشک قاره پیما سراغ بمب اتم هم خواهد رفت البته فقط برای جنبه بازدارندگین نه برای استفاده عملیش در واقع سیاست کنونی ایران در قبال بمب اتم موقت و قابل تغییره
در پایان باز هم بیان میکنم این ها نظرات شخصی من هست
موفق و پیروز باشید
افتادگی آموز گر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است
نردبان این زندگی ما و منی ست ____عاقبت این نردبان بشکستنیست
لاجرم آن کس که بالاتر نشست ______استخوانش سخت تر خواهد شکست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: موشک های بالستیک و شبه بالستیک ساخت جمهوری اسلامی ایران

پست توسط Hesam - 1994 »

  [External Link Removed for Guests]   جمهوری اسلامی ایران موشک‌های بالستیکی در اختیار دارد که قابلیت حمل کلاهک‌های مختلفی را دارند.
به گزارش مشرق، سازمان ملل متحد طبق توافقی که از قبل میان وزرای خارجه ایران و 1+5 شده بود، قطعنامه‌ای را هفته گذشته تصویب کرد که طبق آن، «از ایران خواسته می‌شود هیچ فعالیتی مرتبط با "موشک‌های بالستیک" طراحی شده با "قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای" صورت ندهد، از جمله شلیک هرگونه موشک با استفاده از چنین فناوری‌های مربوط به موشک‌های بالستیک، تا زمان 8 سال پس از «روز پذیرش برجام» یا تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی ارائه دهد که جمع‌بندی مبسوط را تأیید کند، بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد».

این بند در قالب پاراگراف سوم از ضمیمه B قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد قید شده و به تصویب اعضای شورای امنیت نیز رسیده است. اما سوال اینجاست که آیا موشک‌های بالستیک ایران مشمول این بند از قطعنامه شورای امنیت می‌شود یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال، باید موشک‌ها را از منظر سر جنگی یا همان کلاهک موشک، مورد بررسی قرار داد تا متوجه شد که آیا این بند شامل موشک های بالستیک ایران می‌شود یا خیر.

کلاهک موشک‌های بالستیک

موشک‌های بالستیک موجود در جهان از کلاهک‌های مختلفی بهره‌مند هستند که مخرب ترین آنها، همان کلاهک‌های اتمی هستند که می‌توانند با اصابت به یک شهر، هزاران نفر را قتل عام کرده و محیط زیست آن منطقه را برای ده‌ها سال نابود کنند.

اما به غیر از کلاهک‌های اتمی (اعم از ضعیف شده یا ضعیف نشده)، استفاده از کلاهک‌های دیگری نیز در جهان معمول است. برای نمونه کلاهک بارشی یا همان بارانی، شدیدالانفجار، هوشمند و جستجوگر، آتش‌زا، خوشه‌ای و ترکشی از جمله مشهورترین سرهای جنگی موشک‌های بالستیک هستند.

کشورها نیز بنابر ماموریت واحدهای نظامی شلیک‌کننده موشک بالستیک، از موشک‌های متنوع با سرهای جنگی متنوعی بهره‌ می‌گیرند تا هدف مورد نظر را با دقت بالا و کیفیت مناسبی مورد اصابت قرار داده و منهدم کنند.

سر جنگی موشک‌های بالستیک ایران

جمهوری اسلامی ایران در میان تولید کنندگان موشک‌های بالستیک به واسطه تولید موشک‌های متعدد برد بلند و مشهور، از وجهه خاص‌تری برخوردار است.

 نام موشک برد کلاهک - سر جنگی وزن سر جنگی نوع  موشک سجیل   ،     به   موشک قدر H  1700  ، بلاست،     به   موشک قدر F   ، بارانی،     به   موشک شهاب 3   ، بارانی،   کیلو   به   موشک قیام   ، بلاست،     به   موشک فاتح 110   [/TD][TD]650   به زمین (نقطه‌زن)  
** توضیح 1: منظور از سرجنگی معمولی در جدول فوق، همان سرهای جنگی انفجاری است.

* توضیح 2: کلاهک‌های بلاست همان سرهای جنگی شدیدالانفجار هستند

آیا بند 3 ضمیمه B قطعنامه شورای امنیت شامل ایران می‌شود؟

طبق بند سوم ضمیمه بی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، از ایران خواسته شده که هیچ فعالیتی مرتبط با "موشک‌های بالستیک طراحی شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای" صورت ندهد و حتی شلیک هرگونه موشک با استفاده از چنین فناوری‌های مربوط به موشک‌های بالستیک، تا 8 سال دیگر نیز ممنوع شده است.

اصولا در مورد موشک‌ها، موشک‌های بالستیک به دلیل نوع عملکردشان، اهمیت خاصی برخوردارند چرا که بالستیک‌ها باید در مرحله نخست از جو زمین خارج شده و سپس با تغییر جهت، شکل افقی به خود گرفته و با طی مسیر از قبل برنامه ریزی شده، خود را بالای سر هدف رسانده و سپس با ورود مجدد به داخل جو زمین، با سرعت بیش از 2 ماخ روی هدف فرود بیایند.

این فرآیند، حتی شناسایی و انهدام موشک‌های بالستیک را برای کشورهای مختلف با مشکل مواجه کرده است.

موشک‌های بالستیک، از 4 بخش اصلی تشکیل شده‌اند: 1- بدنه و موتور 2- سامانه هدایت و کنترل 3-موتور 4- سر جنگی

بر اساس این تقسیم بندی، لازمه‌ی شلیک یک موشک بالستیک برای حرکت به سوی هدف، فقط 3 بخش اول است و بخش سوم نیز بنابر نیاز تعیین می‌شود لذا موشک‌های بالستیک این قابلیت را دارند که به کلاهک‌های مختلف و متعدد تجهیز شوند، کما اینکه هم‌اکنون روسیه، هند، آمریکا، کره شمالی و . . . نیز موشک‌های بالستیک خود را به کلاهک‌های مختلف مجهز کرده‌اند.

با این حساب، اگر کشوری به تکنولوژی ساخت سرهای جنگی متفاوت دست یابد، نصب این کلاهک‌ها روی موشک‌های بالستیک با اندکی تغییر در موشک، کار چندان دشواری نیست کما اینکه پیش از این به طور مثال، موشک بالستیک قیام سر جنگی معمولی داشت اما چندی پیش با دستیابی متخصصان کشورمان به تکنولوژی ساخت سرهای جنگی بلاست و بارانی، نمونه‌های متعددی از موشک‌های قیام به سرهای جنگی بلاست و بارانی تجهیز شده‌اند، حتی در مورد موشک‌های غیر بالستیک نیز این موضوع صادق است چنانکه سر جنگی راکت زلزال (از مشهورترین راکت‌های ایران) اخیر به سر جنگی بارشی تغییر یافت لذا موشک‌های بالستیک ایرانی همانند کشورهای مختلف جهان، قابلیت حمل همه‌نوع سر جنگی از جمله کلاهک اتمی را دارا هستند ولی طبق فتوای علنی امام خامنه‌ای، جمهوری اسلامی ایران ساخت، تولید و استفاده از سلاح‌های اتمی را حرام می‌داند و تاکنون هیچ قدمی در جهت فعالیت در این حوزه برنداشته است.

  تصویر 
اما با این حال، با توجه به اینکه بالستیک‌های ایرانی قابلیت حمل کلاهک اتمی را دارا هستند، شامل بند 3 ضمیمه B قطعنامه شورای امنیت مبنی بر عدم شلیک و توقف فعالیت در رابطه با موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای می‌شوند و حالا این سوال پیش می‌آید که آیا ایران فعالیت خود در حوزه موشک‌های بالستیک را با این قطعنامه متوقف خواهد کرد؟
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”