آشنایی با ناوچه کلاس بایندر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوچه‌ها به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

آشنایی با ناوچه کلاس بایندر

پست توسط TD » جمعه 8 فروردین 1393, 12:22 am

 تصویر 
کلاس بایندر کلاسی از کشتیهای جنگی شامل چهار ناوچه سبک است که در اصل با نام ناوچه سبک پیاف-103 برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شدند، اما بلافاصله پس از ساخت به نیروی دریایی ایران واگذار شدند.اولین فروند از این شناورهای جنگی در سال ۱۹۶۳ در کارخانه کشتیسازی لیوینگستن در شهر آرنج در ایالت تگزاس ساخته شده و در ماه مِه ۱۹۶۴ وارد سازمان نیروی دریایی ایران شد و سه فروند بعدی هم تا فوریه 1969 تحویل ایران شدند. اولین ناوچه «بایندر» و سه ناوچه بعدی با نامهای «نقدی»، «میلانیان» و «کهنمویی» نامیده شدند. دو ناوچه مشابه نیز به سفارش نیروی دریایی ارتش تایلند ساخته شده و در سالهای 1971 و 1974 با نام ناوچههای سبک کلاس تاپی به تایلند تحویل داده شدند.

نام «بایندر» که برای این کشتیهای جنگی انتخاب شده برگرفته از نام غلامعلی بایندر از فرماندهان نیروی دریایی ایران است که در جریان حمله متفقین به ایران در جنگ جهانی دوم جان خود را از دست داد. در جریان جنگ ایران و عراق این کشتیها بیشتر در نقش پوشش هوایی در خط دوم مورد استفاده قرار گرفتند و دو کشتی کهنمویی و میلانیان در جریان این نبرد غرق شدند. میلانیان در سال 1980 در کنار اسکله توسط بمباران هوایی و کهنمویی به دلیل اصابت یک یا چند موشک ضد کشتی اگزوسه هلیکوپتر سوپرفریو از بین رفتند. کشتیهای بایندر و نقدی با این که به هیچ سامانه الکترونیکی ضدکشتی و ضدهوایی مجهز نبودند اما تا دهه 1990 فعالترین کشتیها در ناوگان جنگی ایران محسوب میشدند.
 تصویر 
مشخصات و تجهیزات
ناوچه های سبک بایندر که در نقش کشتی توپ دار گشت ساحلی از آنها استفاده میشود 900 تن وزن دارند که در حالت بارگیری کامل به 1135 تن جابجایی میرسند. این شناورها حدود 84 متر طول، 10,1 عرض و 3 متر آبخور دارند. شناورهای کلاس بایندر از دو موتور دیزلی به قدرت 5250 اسب بخار که به دو شَفت متصل هستند نیرو گرفته و به بیشترین سرعت 37 کیلومتر بر ساعت، برد 3840 کیلومتر با سرعت 33,3 کیلومتر بر ساعت و 7680 کیلومتر با سرعت 22,2 کیلومتر بر ساعت میرسند. تعداد 133 تا 140 نفر خدمه هر یک از این کشتیها را تشکیل میدهند.

 مهمترین تسلیحات ناوهای رده بایندر تا 1990 شامل این موارد بود که برخی از ابتدا و برخی بعد از ورود به ایران نصب و بکارگیری شدند: دو قبضه توپ 3 اینچی(حدود 76.2 میلیمتر) از نوع MK34 با برد 8.3 کیلومتر علیه اهداف هوایی و 12 تا 12.8 کیلومتر در برابر اهداف سطحی با نواخت تیر 50 گلوله در دقیقه یکی در سینه ناو(جلو) و دیگری در پاشنه(عقب)، یک قبضه توپ 40 میلیمتری «بوفورس» دو لوله مستقر در نیمه عقبی ناو و در عرشه اول با برد 5.5 کیلومتر و برد نهایی 10کیلومتر و نرخ آتش 120 گلوله در دقیقه.   دستگاه رادار جستجوی هوایی sps-6c ساخت «وستینگهاوس» در باند D با برد حدود ۱۴۶ کیلومتر (برای شناسایی یک جنگنده معمولی) بر روی این شناورها نصب شده و برای جستجوی سطحی نیز سامانهای با برد 46 کیلومتر در این شناورها نصب شده بود.


 تصویر  
مدتی پس از شروع جنگ تحمیلی توپ شرقی zu-23 نیز روی ناو نقدی نصب شده بود که در بهسازی های آغاز شده در سال 1988 به همراه خرج های عمقی موجود، از این ناو حذف شده و جای خود را به توپ تک لوله «اورلیکن» 20 میلیمتری دادند. همچنین گفته می شود در بهسازی های آن سال موتورهای این ناو هم تعویض شد، همچنین
توپ 20 میلیمتری اورلیکن با برد 2.7 کیلومتر در دو قبضه یکی مستقر در جلو ناو روی عرشه اول و یکی در انتهای پاشنه ناو روی عرشه اصلی و در نهایت دو قبضه تیربار تک لوله 12.7 میلیمتری روی این ناوها نصب شدند.   چهار خمپاره ضد زیردریایی و دو خرج عمقی هم در هنگام تحویل این کشتیها به نیروی دریایی ایران بر روی آنها وجود داشت که بعدها برداشته شد.

 این شناورها با شروع جنگ تحمیلی همانند سایر یگان های نداجا وارد رزم شدند اما بیشتر در نقش پوشش هوایی در خط دوم که با تسلیحات توپخانه ای موجود در آنها هم سازگار بود. اما دو ناو کهنمویی و میلانیان در نبرد با دشمن بعثی غرق شدند. اطلاعات موجود در منابع خارجی نشان می دهد میلانیان در 1980 در کنار اسکله توسط بمباران هوایی و کهنمویی به دلیل اصابت یک یا چند موشک ضد کشتی «اگزوست» از فهرست موجودی نیروی دریایی ارتش حذف شده اند. 
بازسازی و بهینه سازی
 با شروع دوره ارتقاء و بهسازی ناوها در نیروی دریایی ارتش (نداجا) که با برنامه های گسترده برای کسب علوم و فناوری های مرتبط با طراحی و ساخت و بهسازی شناورها همراه بود، هر دو ناوچه نقدی و بایندر مورد بهسازی های گسترده تسلیحاتی قرار گرفت.   پروسه بازسازی و بهینه سازی ناوشکن بایندر بیش از 8 هزار قطعه حساس بومی سازی، 3200 قطعه سرویس و 2500 قطعه تعویض شده است، همچنین 98 سامانه نصب شده بر روی بایندر نیز بهینه سازی و 60 تن فولاد دریایی نیز در ناوچه شهید بایندر تعویض شده است..  البته ناوچه نقدی به عنوان شناوری که دچار دگرگونی های اساسی تسلیحاتی و مأموریتی شده بود با گذشت چند سالی از آرایش جدید سامانه هایش مجدداً با تغییراتی در جانمایی تسلیحات خود رو به رو شد که با توجه به حجم تغییرات روی عرشه و روشن شدن اثرات آنها نیاز به بازآرایی جدید سامانه ها چندان هم عجیب نبود.

آنطور که در تصاویر منتشر شده از ناو نقدی بعد از بهینه سازی دیده می شود، توپ 40 میلیمتری دو لوله حفظ و به عرشه اصلی منتقل شده، دو قبضه توپ 20 میلیمتری به دو قبضه قبلی افزوده شده، یکی سمت راست توپ 76 میلیمتری در سینه ناو و یکی جلوی پرتابگر اژدر سمت چپ و هر دو روی عرشه اصلی قرار دارند. یک تیربار 12.7 میلیمتری نیز به عرشه اصلی، سمت چپ و عقب توپ 76 میلیمتری و یکی هم روی عرشه اول در میانه طول ناو اضافه شد.

  تصویر 
 گفتنی است توپ تمام خودکار جدید دارای برد 7 کیلومتر در برابر اهداف هوایی و 12 کیلومتر در برابر اهداف سطحی است و از این لحاظ برتری نسبت به توپ قبلی ندارد اما ویژگی بسیار مهم آن نواخت تیر 120 گلوله در دقیقه است که بیش از دو برابر توپ قبلی بوده و از این جهت کارایی دفاعی و تهاجمی بسیار بهتری را به همراه دارد؛ ویژگی که باعث شده این توپ در ناوهای جدید غربی نیز بکار گرفته شود و البته در کشورمان نیز با نام «فجر-27» ساخته می شود.

با این تغییرات ناو نقدی از سطح یک شناور گشتی که می شد برای تأمین پوشش هوایی نسبی روی آن حساب کرد به یک ناو موشک انداز تبدیل شد که موشک هایش با سرجنگی نیمه زرهی 175 کیلوگرمی و موتور توربوجت با پرواز در ارتفاع نزدیک به سطح آب، تهدید کننده بهترین ناوهای دشمن تا برد دستکم 120 کیلومتری هستند. به علاوه، تجهیز به سامانه های ضد اهداف زیرسطحی نیز قابلیت جدید و متفاوتی برای این ناو محسوب می شود و عملاً این شناور را به یک ناو چند منظوره تبدیل کرده است.

نکته مهم دیگر بازبینی و نوسازی سازه ای ناو نقدی است. این شناور که 48 سال پیش وارد خدمت شده تنها با اجرای بررسی های دقیق و فرایندهای مهندسی مربوطه در زمینه عمر سازه به قابلیت حضور در دریاهای آزاد با نیروی امواج سنگین در این سن و سال رسیده که تماماً در کارخانجات نیروی دریایی ارتش و به دست متخصصان داخلی انجام شده است.  تصویر 
تسلیحات جدید
 از جمله تغییرات که در حدود 3 سال گذشته اتفاق افتاده می توان به تعویض جای موشک های ضد کشتی که در ابتدا مشابه ناوهای رده الوند رو به طرفین ناو در عرشه اول نصب شده بودند با توپ 40 میلیمتری دو لوله که در عرشه پائینی بود اشاره کرد. شاید علت این تغییر بهبود فضای تحت پوشش توپ باشد زیرا در عرشه اصلی به دلیل نزدیک بودن ارتفاع آن به توپ 20 میلیمتری موجود در انتهای ناو عملاً امکان تیراندازی مؤثر به پشت کشتی را از دست می داد ولی با انتقال به عرشه اول تمامی نیمکره عقبی در تیررس این سلاح قرار می گیرد.
  اکنون هر دو ناوچه همچنان در خدمت نیروی دریایی ارتش ایران قرار دارند که هر دو مورد بهسازی گسترده قرار گرفته و تسلیحات کنونی آن شامل چهار موشک ضدکشتی چینی سی-۸۰۲ یا مدل تولید ایران آن نور، یک توپ ۷۶ میلیمتری فجر-۲۷ (مدل تولید ایران توپ ایتالیایی اوتو ملارا) با کاربرد دوگانه سطحی و دریایی، یک توپ دو لول ۴۰ مم ضدهوایی (مدل تولید ایران ضدهوایی سوئدی بوفروس)، دو تا چهار توپ تکلول ۲۰ مم اورلیکن و دو تا چهار تیربار ۱۲٫۷ مم میشود. .  این بروز رسانی ها با افزوده شدن رادارهای جدید جستجوی سطحی، سامانه های شناسایی، مخابراتی و جنگ الکترونیک جدید، سونار برای کشف اهداف زیرسطحی و دو پرتابگر سه تایی اژدر «کوسه» روی عرشه اصلی همراه بود.
   تصاویری دیگر از سری ناوچه های کلاس بایندر

تصویر
[COLOR=#008000]توپ 3 اینچی در سینه ناو کهنمویی؛ به وجود دستکم چهار خدمه برای کاربری توپ دقت کنید

تصویر
 ناو بایندر ( در یادبود دریادار بایندر فرمانده نیروی دریائی ایران که
در جنگ جهانی دوم طی حمله نیروهای انگلیسی به شهادت رسید )

تصویر
تصویری از بازسازی ناو بایندر

تصویر
بایندر از دیروز تا امروز

تصویر
   ناو کهنمويی - دهه 40 خورشيدی

 تصویر
میلانیان و کهنمویی
   
 ================================================== =  منابع : wikipedia , Fairbanks-Morse , GlobalSecurity , mashregh news
گرد آورنده : پدرام عاشوری
ارتشی دات کام
   
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

ارسال پست

بازگشت به “ناوچه‌ها”