طبقه بندی موشک ها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با تسليحات هوايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 81
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 دی 1392, 9:36 pm
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 128 بار

طبقه بندی موشک ها

پست توسط golabas » جمعه 12 اردیبهشت 1393, 9:29 pm

راکت چیست؟
راکت در واقع همان موشکی است که سامانه هدایتی ندارد و در هوا به صورت آزاد حرکت میکند. گاهی نیز به سامانه پیشرانش در موشک ها نیز راکت میگویند و گاهی دیگر به موشک های فضايي.
راکت در گویش بهتر؛ افزاریست که با رانش پرشتاب گاز، نيروي جلوبرندگي ايجاد ميکند.
(راکت در تعریفی دیگر يك نوع سامانه توليد نيروي حرکت است كه با استفاده از تركيب سوخت و اكسيد كننده (كه هر دو در داخل سامانه هستند) نيروي عكس العملي توليد مي كند كه به حرکت وسيله منجر مي گردد. در بيان عمومي گاهي به كل وسيله پرتابگر نيز راكت گفته مي شود.)
موشک چیست؟
موشک در واقع یک وسیله جابجایی بدون سرنشینی است که یک بار یا کالا را از یکجا به یک جایگاه دیگر جابجا میکند. این افزار نیروی مورد نیاز برای حرکت را از پیشران راکتی درونش میگیرد. بخشي از موشک همان راکت دارای سامانه پایشگر است. اجزاي اصلي يک موشك پیشران ،که در برگیرنده سوخت و اکسيدکننده، قاب(بدنه) يا پوششي براي نگهداري بخش هاي گوناگون، سامانه هدايتگر وبار (مانند سرجنگي و یا ماهواره) هستند. موشك هنگامي که برای پرتاب ماهواره يا بارهاي ديگر به کیهان استفاده شود، «موشك ماهواره بر» يا «موشك حامل»ناميده ميشود.
(موشك در حقيقت ماشيني است که به وسيله ي خروج سريع گاز، نيروي جلوبرندگي ايجاد ميکند. هرگونه راكت با كاربري نظامي كه داراي سامانه هدايت و كنترل باشد موشک نامیده میشود. اكثر پرتابگرهاي فضايي بر اساس فناوری موشكهاي نظامي توسعه پيداكردند.)
اژدر چیست؟
اژدر، جنگ افزار یا موشک خود کشش زیر آبی است که از یک زیردریایی، هواپیما و یا کشتی شلیک میشود. این پرتابه طراحی شده است تا هنگام برخورد به هدف و یا در نزدیکی آن منفجر شود.
موشک یک سامانه تسلیحاتی محسوب میشود چرا که از قسمتهای مختلفی تشکیل میشود که شامل بخش هدفیابی و هدایت، بخش پروازی، موتور و کلاهک میشوند. موتور موشک معمولا یک موتور راکت است و از این حیث موشک را میتوان راکت هدایتشونده محسوب کرد. البته موشکهای کروز به جای راکت از موتور جت استفاده میکنند و از این نظر نوعی هواپیمای بدون سرنشین هستند. کلاهک جنگی بمبی است که موشک آن را با خود حمل میکند و سیستمهای هدایتی متنوعی مانند هدایت سیمی، تلویزیونی، گرمایی، لیزری، و راداری هم در انواع مختلف موشکها استفاده میشوند. حرکت این سامانه هم با نیروی واکنش ناشی از خروج گاز تامین میشود که ناشی از سوختن سوخت از طریق واکنشهای شیمیایی داخل موتور موشک است. موشک از دید سوخت به دو دستهٔ موشک با سوخت مایع و موشک با سوخت جامد بخش میشود.
موشکها بطور کلی به چهار دسته هوا به هوا، هوا به سطح، سطح به هوا و سطح به سطح تقسیم بندی میشوند. هریک از گروهها نیز براساس برد، نوع سوخت، نوع کلاهک و نوع سیستم هدایت به زیرگروههایی تقسیم میشوند. لیست زیر معروفترین انواع موشکها را نشان میدهد.[۳]

موشک بالیستیک
موشک بالیستیک قارهپیما
موشک فضایی
موشک ضد ماهواره
موشک لیزری
موشک شیمیایی، میکروبی، صوتی،...
موشک دوربرد زمین به زمین
موشک میانبرد زمین به زمین
موشک برد نزدیک زمین به زمین
موشک دوربرد دریا به زمین
موشک میانبرد دریا به زمین
موشک برد نزدیک دریا به زمین
موشک زمین به دریا
موشک زمین به هوا
موشک زمین به فضا
موشک دریا به دریا
موشک دریا به هوا
موشک هوا به هوا
موشک هوا به زمین
موشک هوا به دریا
موشک هوا به فضا
موشک جنگ شهری
موشک ضدتانک
موشک ضدزره
موشک ضدهوایی
موشک دفاع هوایی
موشک دفاع دریایی
موشک دفاع فضایی
موشک زیردریایی
موشک هوا به زیر سطح

موشکها را همچنین میتوان بر اساس نوع سطح پرتاب به دریاپایه، زمینپایه و هواپایه تقسیم کرد.

ارسال پست

بازگشت به “تسليحات هوايي”