تپش قلب پدافند با سرعت نور/ انهدام برق‌آسای خطر در آسمان

در اين بخش مي‌توانيد در موارد متفرقه در مورد جنگ افزار به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

تپش قلب پدافند با سرعت نور/ انهدام برق‌آسای خطر در آسمان

پست توسط TD » شنبه 10 خرداد 1393, 5:50 pm

بکارگیری جدیدترین سامانه های ساخته شده در زنجیره پدافند هوایی، فاصله «دریافت پیام» تا «ابلاغ دستور» را برای فرماندهان در صحنه نبرد، به طرز چشم گیری کاهش میدهد.

در هفته ای که گذشت، قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) از دو سامانه جدید خود در حوزه مراقبت هوایی رونمایی کرد؛ سامانه های فرماندهی و کنترل هوشمند تاکتیکی «فکور» و سامانه ارتباط رادار مطلع الفجر «رسول» که به صورت کاملا بومی و به دست توانمند متخصصین پدافند هوایی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و به مرحله تولید رسیده و گفته شده است که با استفاده از این سامانه ها، فاصله دریافت تا دستور را برای سامانه نبرد کاهش میدهد.

آنچه در زیر میخوانید آشناییست با مهمترین ویژگی های این 2 سامانه جدید که بدست توانمند متخصصان صنعت دفاعی در حوزه پدافند هوایی ساخته شده است.

** سامانه فرماندهی و کنترل هوشمند تاکتیکی «فکور»

سامانه فرماندهی و کنترل هوشمند و تاکتیکی «فکور» قابلیت جمع آوری اطلاعات از کلیه منابع اطلاعاتی مرتبط با دفاع هوایی رادارهای پسیو و اکتیو اعم از رادارهای نظامی و کشوری عناصر دیدهبانی شنود سیگنالی، سامانه های موشکی و مراکز کنترل و فرماندهی همجوار برخوردار بوده و ضمن ارائه یک تصویر یکپارچه از منطقه تحت مسئولیت در خصوص هدایت و کنترل سامانه های دفاع هوایی زمین پایه و هواپایه به صورت کاملا مستقل عمل میکند.

 تصویر 
قابلیت تحرک و جابجایی بالا و استقرار در مناطق صعب العبور، دفاع در برابر جنگ الکترونیک و استفاده از شبکه های ماکروویو اختصاصی، فیبر نوری و مخابرات کشوری و اطمینان بخشی از اصابت و انهدام اهداف از دیگر قابلیت های این سامانه هوشمند است.

در حقیقت این سامانه براساس راهبرد قرارگاه خاتم الانبیا(ص) در خصوص دفاع هوایی کشور و بهره برداری در زمان تهدید و بحران به صورت تاکتیکی طراحی و ساخته شده و با ورود آن به قرارگاه، عملاً با گذر از مرحله مکانیزاسیون، هوشمندسازی شبکه فرماندهی و کنترل قرارگاه پدافند هوایی تحقق مییابد.

برای اولین بار و با محوریت معاونت فاوا قرارگاه پدافند هوایی و با روشهای جدید و نوین در مدیریت پروژه استفاده از تجهیزات سخت افزاری مشابه و ایجاد قابلیت انعطاف در نرم افزار مورد نیاز این سامانه کاملاً منطبق با سامانه SOC بومی در پروژه «پیامبر اعظم(ص)» طراحی و ساخته شده و از آنجا که قبلا صرفا از سیستم رادیویی در عملیات ها استفاده میشد، زمان بیشتری بین دریافت تا دستور نیاز بود اما اکنون با استفاده از سیستم «فکور» زمان به کسری از ثانیه رسیده است.

* تعریف سامانه

سامانه فرماندهی و کنترل هوشمند تاکتیکی قرارگاه پدافند هوایی (فکور) قابلیت جمع آوری اطلاعات از کلیه منابع اطلاعاتی مرتبط دفاع هوایی شامل حساسه های پسیو اکتیو اعم از رادارهای نظامی و کشوری، سامانه های شنود و سیگنالی و...، عناصر دیده بانی، مراکز فرماندهی و کنترل همجوار، سامانه های موشکی را داشته و با پرداز و تلفیق اطلاعات و داده های ورودی، ضمن ارائه یک تصویر یکپارچه از منطقه تحت مسئولیت، در خصوص هدایت و کنترل سامانه های دفاع هوایی هواپایه و زمین پایه اقدام میکند.

 تصویر 
این سامانه در 3 بخش مختلف طراحی و ساخته شده که عبارتند از:

1ـ مجموعه عملیات: با دریافت اطلاعات از منابع اطلاعاتی، دادهها در سرورهای پردازشگر، بانک اطلاعاتی، ثبت وقایع و سرورهای ورودی/ خروجی پردازششده و پس از تلفیق و به کارگیری الگوریتم های هوشمند نسبت به هدایت و کنترل سامانه های دفاعی (هواپایه و زمین پایه) اقدام میکند.

مجموعه عملیات از 3 بخش جداگانه به شرح زیر تشکیل شده است:

الف- فرمانده نبرد: در این جایگاه با استفاده از سخت افزار و نرمافزارهای پیش بینی شده توانایی طرح ریزی و هدایت کلی عملیات پدافند هوایی را عهده دار میباشد.

ب- عملیات: در این بخش 7 جایگاه عملیاتی جهت هدایت و کنترل هوشمند عملیات پدافند هوایی پیشبینی شده که نحوه انتخاب جایگاهها بسته به نوع بحران و نیاز عملیات با استفاده از نرم افزارها و الگوریتم های ویژه انعطاف پذیر و قابل تغییر است.

ج- ارتباط داخل: کلیه ورودی و خروجی اطلاعات به بخش های فرماندهی و عملیات از این طریق صورت میپذیرد. در این بخش، سرورها (4 دستگاه) سوئیچ دیتا، ماکس، ترمینال های فیبر نوری، مرکز تلفن، ضبط مکالمات، نمابر و رمزکننده، رمزکنندهای خطوط و شبکه و ... نصب و عملیاتی هستند.

2ـ مجموعه ارتباطات: این مجموعه با هدف ایمن سازی شیلتر عملیات به نحوی طراحی شده تا هیچ نوع تشعشعی در مجموعه عملیات وجود نداشته باشد که وظیفه جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف و تأمین خطوط ارتباطی بیسیم و با سیم را به عهده دارد.

با نصب تجهیزات رادیو پرظرفیت 32MB/S، سوئیچ دیتا، ماکس نظامی HF, AM/FM, VHF/AM, UHF, 6U کلیه خطوط در سامانه مرکزی ICS مجتمع شده و توسط فیبر نوری تاکتیکی و با سیم جنگی به بخش ارتباط داخل شیلتر عملیات منتقل میشود. این سامانه مجهز به مقدورات ضدجنگ الکترونیک و حملات شیمیایی است.

مجموعه ارتباط راه دور پرظرفیت تاکتیکی: این سامانه وظیفه انتقال خطوط ارتباطی صوتی، تلفنی و دیتا از اولین محل دسترسی به شبکه های ارتباطی نظامی / کشوری به مجموعه ارتباطات را برعهده دارد.

 تصویر 
* قابلیتهای عملیاتی و کاربردها

- دریافت اطلاعات و داده ها از کلیه منابع اطلاعاتی مرتبط با دفاع هوایی، پردازش و تلفیق دادهای دریافتی با آخرین متدها و الگوریتم های بومی تولیدشده توسط دانشمندان جوان داخلی قرارگاه و صنایع کشور

- هدایت کامل مکانیزه و هوشمند عوامل دفاعی موشکی و توپخانه ای با استفاده از روش های ابداعی و خاص منطبق بر جغرافیا و اصول دفاعی کشور

- هدایت کاملاً روشمندانه هواپیماهای جنگی خودی با تکنیکهای بومی با توجه به انعطاف پذیری سخت افزار و نرم افزارها

- اطمینان بخشی از اصابت و انهدام مراکز عملیاتی و تداوم عملیات در هر شرایط

- ارتقا، توان دفاعی منطبق بر تاکتیک های بومی و انعطاف پذیر بر مبنای تئوری قلعه های دفاعی برای دفاع از نقاط حساس و حیاتی

- انطباق کامل سخت افزاری و نرم افزاری با سامانه SOC بومی پروژه پیامبر اعظم(ص)

- قابلیت تحرک بالا، جابه جایی و استقرار در مناطق صعب العبور

- قابلیت بهره برداری از شبکه های پرظرفیت ماکروویو اختصاصی فیبر نوری تاکتیکی و مخابرات کشوری با بستر امن

- بهره برداری از ارتباطات امن با استفاده از تجهیزات ارتباطی ضدجنگ الکترونیک، رمزکنندههای شبکه و خطوط تلفنی

- بهرهبرداری از کلیه تجهیزات بیسیم HF, AM/FM, VHF/AM,UHF مجهز به رمزکننده

- تجمیع ارتباطات بیسیم و سامانه های تشعشع زا و انتقال آن توسط سامانه ICS (Integrated Communiction System)

- قابلیت دفاع در مقابل جنگ های نوین، جنگ الکترونیک و حملات شیمیایی

- رعایت اصول پدافند غیرعامل، اصل پراکندگی تجهیزات و استتار چندمنظوره

- قابلیت اعلام خبر و خطر

- سامانه حفاظت پیرامونی مجهز به دید در شب

- مجهز به سامانه ویدئوکنفرانس

- مجهز به سامانه اعلام حریق

- مجهز به تور استتار چندمنظوره

** سامانه ارتباطات تاکتیکی رادار مطلع الفجر «رسول»

سامانه ارتباط تاکتیکی و بومی رادار مطلع الفجر «رسول» با توانایی تامین ارتباط تاکتیکی امن و پایدار و انتقال خطوط صوت و دیتای رادار مطلع الفجر به نزدیکترین یگان پدافندی و مراکز کنترل و فرماندهی، ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که با بکارگیری آن، دیگر نیاز نیست از کوچکترین تا بزرگترین عنصر در صحنه عملیات رصد شوند، بلکه فقط بر روی تهدید تمرکز میشود.

 تصویر 
از خصوصیات دیگر این سامانه ارتباطی، قابلیت اتصال به شبکه های ارتباطی زیرساخت کشوری، قابلیت رمزگذاری اطلاعات، افزایش سرعت و دقت عمل شبکه های پدافندی در انتقال اطلاعات رادار از صحنه نبرد به مراکز کنترل و فرماندهی پدافند و برقراری ارتباط چند لایه نزدیک متوسط و دور اعلام شده است.

تامین ارتباطات امن و پایدار و انتقال خطوط صوت و دیتای رادار مطلع الفجر به مراکز فرماندهی و کنترل قرارگاه با استفاده از بسترهای ارتباطی بیسیم و فیبر نوری در مسافت های تقریبی 50 کیلومتر (بیسیم) و 120 کیلومتر (فیبر نوری) از جمله ویژگی های این سامانه به حساب می آید.

 تصویر 
* تعریف سامانه

مجموعه ارتباطات تاکتیکی رادار مطلع الفجر متشکل از:

1- یک دستگاه سامانه شیلتر ارتباطی مجهز به کلیه ساماندهی های ارتباطی مورد نیاز اطاق عملیات رادار مطلع الفجر، منجمله بیسیم های ارتباطات هوایی (HF-UHF- VHF) سامانه ICS، رمزکننده، مرکز تلفن، سامانه ضبط مکالمات، سامانه رادیو ماکس ماکروویو، تجهیزات فیبرنوری جهت تامین ارتباطات امن و دورسازی اطاق عملیات رادار از مرکز تشعشع

 تصویر 
2- یک دستگاه خودروی LOS تاکتیکی مجهز به سامانه رادیو ماکس ماکروویو دوربرد به ظرفیت (32Mb/s)16E1 جهت برقراری ارتباطات رادیویی و انتقال دیتای رادار به یگانهای پدافندی و یا مرکز فرماندهی و کنترل مجاور

* قابلیتهای عملیاتی و کاربردها

- قابلیت اتصال به شبکه «آرمان» و زیرساخت کشور

- برقراری ارتباط امن، پایدار و مقاوم در مقابل شنود دشمن (رمزکنندگی)

- دارای پورتهای ارتباطی E1-Ethernet تماس اپراتوری، فیبرنوری

- برقراری ارتباطات چند لایه نزدیک، متوسط و دوربرد از طریق بسترهای مختلف ارتباطی بیسیم، فیبر نوری و سیم مسی

- افزایش سرعت و دقت عمل شبکه های پدافند هوایی در انتقال اطلاعات رادار از صحنه های عملیات به مراکز فرماندهی و کنترل پدافندی

- برقراری شبکه های مستقل و امن ارتباطی زیرساختی LOS و فیبر نوری

- تبادل اطلاعات حساسه های موشکی و راداری با مراکز فرماندهی و کنترل ثابت و متحرک

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ارتشی دات کام
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد جنگ افزار”