همایون دژ گراش

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
نمایه کاربر
پست: 7
تاریخ عضویت: دو شنبه 21 آذر 1390, 7:26 pm
محل اقامت: گراش - شیراز
سپاس‌های ارسالی: 26 بار
سپاس‌های دریافتی: 39 بار
تماس:

همایون دژ گراش

پست توسط MF426 » چهار شنبه 11 تیر 1393, 7:01 am

همایون دژ، از محدود قلاع مسکونی منطقه است که بقایای آن بر روی تپه کلات، در مرکز شهر گراش در استان فارس قرار دارد.
این قلعه در سده اول پیش از میلاد مسیح، توسط فرهاد پسر سیامک (حاکم لارستان در زمان بلاش بن پیروز اشکانی) تأسیس می شود. دلیل اصلی توجه حکام منطقه ای و فرا منطقه ای به این قلعه، موقعیت استراتژیک کلات بوده است که "به ده نفر تفنگچی، پنج هزار نفر دشمن را دفع کند."
در نیمه دوم قرن چهارم هجری، سپاهیان شاه زندو مأمور فتح همایون دژ شده و صارم بن خوره مجوسی (فرمانده قلعه) را به اسلام دعوت می کنند. در قرن هفتم نیز سپاهیان ابوبکر بن سعد زنگی از اتابکان سلغوری، "مدتی قلعه را محاصره کردند و دیدند علاج بردار نیست؛ پس بنا بر صلح گذاشتند."
در پی کشمکش میان نصیر خان لاری و شیخ محمد خان بستکی در سال 1166 هجری، حاکم بستک تصمیم به تسخیر دژ گراش گرفت و "چو از سال غوسق ز هجرت گذشت ، گراش دژکوه تسخیر گشت"
در اکثر کتب تاریخ محلی، به ویژگی بارز این قلعه یعنی تسخیر ناپذیری اشاره شده است؛ به طوری که در طول تاریخ، محدود دفعاتی مهاجمان از پس تسخیر آن برآمدند.
این دژ و استحکاماتش، نهایتا در سال 1309 شمسی، در نبردی بین زادان خان (حاکم گراش) و رضا شاه پهلوی، پس از مدتها محاصره و ناکامی حکومت مرکزی در فتح آن، با هواپیما بمباران شد و اکثر بقایای آن نیز توسط عوامل محلی، به سرعت تخریب گردید.
امروزه، قبور مطهر 5 شهید گمنام، زینب بخش همایون دژ، کلات و گراش است.

تصویر

ارسال پست

بازگشت به “تاريخ ايران”