تبخال: معرفی تبخال، روش های انتقال، پیشگیری، و درمان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي و درمان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 7
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 5 تیر 1393, 8:41 pm
سپاس‌های دریافتی: 18 بار

تبخال: معرفی تبخال، روش های انتقال، پیشگیری، و درمان

پست توسط ali@@@ »

 [FONT=A Google, Ham3D, B yekan, Tahoma, Arial][FONT=tahoma, geneva, sans-serif]تبخال‌ها معمولا با سوزش و درد شدید همراه هستند. اگر از بروز این بیماری رنج می‌برید با خواندن این مقاله روش های درمانی آن را آموزش ببینید. 

  
[FONT=A Google, Ham3D, B yekan, Tahoma, Arial]
 [img]http://wiki.5040.ir/upload/content/1394538419.jpg"%20alt="تبخال:%20معرفی%20تبخال،%20روش%20های%20انتقال،%20پیشگیری،%20و%20درمان"%20title="تبخال:%20معرفی%20تبخال،%20روش%20های%20انتقال،%20پیشگیری،%20و%20درمان"%20width="600"%20style="border:%201px%20solid%20rgb(189,%20190,%20191);%20margin:%200px%200px%2020px;%20outline:%20none%200px;%20padding:%200px;%20vertical-align:%20baseline;%20border-top-left-radius:%205px;%20border-top-right-radius:%205px;%20border-bottom-right-radius:%205px;%20border-bottom-left-radius:%205px;%20background:%20none%200px%200px%20repeat%20scroll%20transparent;[/img] 

[COLOR=#ffffff]  که باید  
   
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]تبخال‌ها ثابت می‌کنند که زندگی می‌تواند ناعادلانه باشد، برای اینکه برخی به آن دچار می‌شوند و برخی دیگر نمی‌شوند. علاوه بر این که تبخال دردناک و دارای خارش است، باعث احساس خجالت در فرد مبتلا می‌شود. درمان‌های مشخصی وجود دارند که در صورتی که در ابتدای مشاهده علائم مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند طول مدت علائم تبخال را کوتاهتر کنند. درمان‌های دیگر می‌توانند علائم را کاهش دهند. با استفاده از این راهنمای تصویری می‌توانید یاد بگیرید چگونه تبخال را شناسایی کنید، چگونه از آن پیشگیری کرده و یا آن را درمان نمایید. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  خوردگی تان را سرزنش نکنید      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]تبخال به واسطه سرماخوردگی ایجاد نمی‌شود بلکه ویروس هرپس سیمپلکس (the herpes simplex virus) مسبب آن است که از طریق تماس با پوست یا مایعات بدن فرد مبتلا، به شما انتقال یافته است. دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس وجود دارد: نوع یک و نوع دو. تبخال‌ها معمولاٌ به واسطه ویروس نوع یک ایجاد می‌شوند. ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 با تکثیر خود به پوست آسیب میزند و تبخال ایجاد می‌کند که حدود یک هفته طول می‌کشد. سپس این ویروس در سلولهای عصبی پنهان می‌شود بنابراین هرگز به طور کامل معالجه نمی‌شود. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  کسانی و به چه دلیل به تب‌خال دچار می‌شوند ؟      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]بیش از نیمی از ما معمولاٌ به وسیله بوسیدن خویشان و آشنایان مبتلا، به ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 مبتلا شده‌ایم. بنابراین چرا تنها برخی از ما دچار تبخال می‌شویم؟ پاسخ آن ممکن است در ژنها نهفته باشد. در مطالعه‌ای که در سال 2008 انجام شد، شش ژن مشترک شناسایی شد که در بسیاری از افراد مبتلا به تبخال وجود داشت. سه عدد از آن ژنها ممکن است در ارتباط با باز فعال شدن ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 باشد که موجب تبخال می‌شود. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  میتواند تبخال را تحریک کند      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 بیشتر مدت عمرش را غیر فعال و پنهان در عصب‌ها زندگی می‌کند. بسیاری از مردم با محرک‌هایی که این ویروس را فعال کرده و موجب تبخال می‌شود آشنا هستند. نور خورشید، استرس، تب و قاعدگی متداولترین محرکها هستند. برخی از مردم دو بار در سال تبخال میزنند و در برخی از مردم این وضعیت ناامید کننده و استرس زا هر ماه تکرار می‌شود. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  دهان تبخال نیست      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]تبخال‌ها بر روی لب ظاهر می‌شوند در صورتی که آفت در داخل دهان ایجاد می‌شود. آفت حاوی ویروس هرپس سیمپلکس نبوده و مسری نیست و هیچ کس نمیداند علت آن چیست. تبخال‌ها معمولاٌ ایجادشان را با علائم هشدار دهنده قرمزی و تحریک پوستی اعلام می‌کنند. تاول شکل گرفته، باز می‌شود و سپس خشک شده و بهبود می‌یابد. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  زمانی تبخال شما مسری است؟      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]تبخال با آسیب پوستی به وجود آمده توسط ویروس هرپس که در سلول‌های عفونی خود را تکثیر می‌کند، ایجاد می‌شود. از زمانی که پوست دچار خارش یا قرمزی می‌شود، این ویروس احتمالاٌ وجود داشته و میتواند گسترش یابد. تبخال‌ها زمانی که تاول ایجاد می‌شود و درست بلافاصله پس از باز شدن، بیشتر از زمانی که پوست به طور کامل التیام یافته و دوباره به حالت طبیعی باز می‌گردد مسری هستند. با این حال برخی از مردم می‌توانند ویروس را همیشه از طریق بزاقشان منتقل کنند حتی اگر هرگز تبخال نزده باشند. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  تبخال چگونه گسترش می یابد؟      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]ویروس هرپس سیمپلکس از طریق مایعات بدن گسترش می‌یابد. ویروس تبخال حتی در صورتی که تبخالی مشاهده نمی‌شود معمولاٌ در لب فرد عفونی وجود دارد. چون این ویروس میتواند در بزاق نیز زندگی کند، لیوان یا ظروف مشترک میتواند موجب عفونت شود. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  از گسترش ویروس جلوگیری کنیم      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]وقتی دچار تبخال شده اید، احتیاط کنید: کسی را نبوسید، از مسواک، ظروف، لیوان یا سایر لوازم بهداشتی مشترک استفاده نکنید. این کار گسترش این ویروس را کاهش میدهد اگر چه ممکن است نتوانید به طور کامل احتمال گسترش آن را از بین ببرید. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  کردن درد تبخال       
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]در حالی که اولین بروز تبخال ممکن است تا دو هفته طول بکشد، معمولاٌ در دفعات بعدی بروز آن حدود یک هفته طول می‌کشد. برخی از مردم ممکن است با کمپرس گرم یا سرد دردشان آرام شود. هیچ معالجه‌ای برای تبخال وجود ندارد اما برخی از ژل‌ها و کرم‌های بدون نسخه علائم آن مانند درد و سوزش را می‌توانند آرام کنند. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  از کرمهای ضد ویروس      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]کرم‌های ضد ویروس در صورتی که هنگام مشاهده اولین علائم تبخال، استعمال شوند، می‌توانند زمان بهبودی تبخال را کاهش دهند. کرم دوکازانول (Abreva) بدون نسخه در دسترس است. کرم آسیکلوویر (Zovirax) و پنسیکلوویر (Denavir) با نسخه قابل تهیه هستند. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  تجویزی تبخال      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]داروهای ضد ویروسی خوراکی تجویزی می‌توانند مقدار زمان بهبودی را در صورتی که با مشاهده اولین علائم (قرمزی و خارش پوست) مصرف شوند، کاهش دهند. آسیکلوویر پیش از این که تبخال به طور کامل ایجاد شود و پنج مرتبه در روز باید مصرف شود. والاسیکلوویر (Valtrex) با مشاهده اولین علائم تبخال و سپس دوازده ساعت بعد مورد استفاده قرار میگیرد. فامسیکلوویر (Famvir) تنها یک مرتبه مصرف می‌شود. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  این تبخال است؟      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]تبخال‌ها ممکن است بر روی لب ایجاد نشوند؟ این تبخال‌ها شایع نیستند اما تبخال می‌تواند در هر جایی بر روی صورت ایجاد شود از جمله گونه، چانه یا بینی. بیشتر تبخال‌ها هر مرتبه در همان جای قبلی دوباره ظاهر می‌شوند. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  ممکن است تبخال در بدن گسترش یابد؟      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]اگر چه نادر است اما امکان آن وجود دارد که ویروس تبخال از بک بخش از بدن به بخش دیگری گسترش پیدا کند. با لمس تبخال و سپس لمس ناحیه دیگری از بدن که پوست آن پاره شده باشد یا غشای مخاطی داشته باشد، چنین اتفاقی می‌افتد. این امر می‌تواند منجر به عفونت پوستی هرپس شود. میتوان با شستشوی دستها و دست نزدن به تبخال، از گسترش یا انتقال عفونت توسط خود جلوگیری کرد. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  زمانی ویروس هرپس چشم را عفونی میکند؟      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]از جمله نواحی دیگر که ویروس تبخال می‌تواند عفونت ایجاد کند، انگشت (herpetic whitlow ) و چشم (ocular herpes) هستند. تبخال چشمی اغلب در قرنیه اتفاق می افتد و یکی از شایعترین علت‌های عفونی کوری قرنیه است. درمان فوری برای پیشگیری از آسیب چشم لازم است. تبخال انگشت دردناک است. هنگامی که کودکان دچار تبخال انگشت می‌شوند، معمولاٌ به دلیل این است که ویروس تب‌خال را به وسیله مکیدن انگشت منتقل کرده‌اند .
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  از تبخال      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]پیشگیری کامل از تبخال ممکن است دشوار باشد اما کاهش محرک‌های آن می‌تواند موثر باشد. از نور خورشید دور بمانید یا از کرم ضد آفتاب و پماد ضد آفتاب لب استفاده کنید. استراتژیهای مدیریت استرس که برای شما موثر است را یاد گرفته و تمرین کنید. سیستم ایمنی‌تان را با مقدار زیادی خواب و ورزش روزانه سالم نگه دارید. 
 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]  زمانی به پزشک مراجعه کنیم      
 تصویر 
 [FONT=tahoma, geneva, sans-serif]اگر تبخالهای مکرر یا شدید دارید باید به پزشک مراجعه کنید.  
   
   
منبع:http://wiki.5040.ir/fa/content/article/2008.  
ارسال پست

بازگشت به “پزشكي و درمان”