کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 108
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 مهر 1392, 8:43 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 26 بار
سپاس‌های دریافتی: 511 بار

کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟

پست توسط akbar3913 »

کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟چقدر به آلودگی هوا اهمیت می‌دهید؟ بگذارید سوالم را اصلاح کنم، چقدر به آلودگی هوا حساس هستید؟ آیا شما هم جزو کسانی هستید که وقتی وارد مرکز شهر می‌شوند، تنگی نفس گرفته و دچار سرگیجه و سوزش چشم و
...
می‌شوند؟

برای آنهایی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند و یا آنهایی که در شهرهایی زندگی می‌کنند که با پدیده ریزگردها طرف هستند، کشیدن یک نفس راحت مثل یک آرزو شده است. می‌خواهیم در این مطلب بهترین و بدترین کشورهای جهان به لحاظ آلودگی هوا را به شما معرفی کنیم، تا احیاناً اگر قصد سفر به این کشورها را دارید، با چشمان باز این کار را انجام دهید.

۱۰ کشور آلوده جهان:
۱۰ . کویت
[External Link Removed for Guests]

برخلاف تصورات، کویت هم چنان کویتی نیست. به دلیل وجود نیروگاه‌های نفت و گاز بزرگ و همچنین تردد بیش از اندازه خودروها، کویت با ۱۲۳ میکروگرم بر متر مکعب ذرات معلق بزرگ‌تر از ۱۰ میکرون (PM10 ug/m3) در هوا ، رتبه دهم آلوده‌ترین هوای دنیا را دارد.

[HR]
۹ . نیجریه
[External Link Removed for Guests]

در نیجریه، همچنان برای پخت غذا از سوزاندن چوب و نفت استفاده می‌شود. شب‌ها، اکثر خانه‌ها با روشن کردن فانوس‌های نفتی نور خود را تامین می‌کنند. به دلیل عدم وجود سرویس‌های جمع‌آوری زباله در قالب مناطق، مردم مجبور به سوزاندن زباله‌های خود هستند. برخلاف دیگر کشورهای آلوده در این لیست، کارخانه‌جات نقشی در آلودگی هوا ندارند. میزان آلودکی هوا در نیجریه ۱۲۴ PM10 ug/m3 است.

[HR]
۸ . ایران
[External Link Removed for Guests]

افتخاری دیگر برای ما ایرانیان؛ رتبه هشتم آلوده‌ترین هوای دنیا. قصه تکراری چرایی آلودگی هوا در کشورمان، نیاز به بازگویی مجدد ندارد. از خودروها گرفته تا کارخانجات و در این چند سال اخیر، گرد و غبار ناشی از خشکسالی در عراق و البته کشور خودمان را هم به این لیست اضافه کنید. میزان آلودگی در کشور ما به طور متوسط ۱۲۴ PM10 ug/m3 است. راستی، چه کسی فکر آلودگی هوا در ایران است؟

[HR]
۷ . امارات متحده عربی
[External Link Removed for Guests]

بر خلاف تصورات، امارات هم جزو آلوده‌ترین کشورهای دنیا است. بر خلاف ثروت فراوان تولید شده در این کشور، به طور مثال دبی دارای آلودگی هوای بسیار بالایی است که شاید به دلیل تراکم بالای جمعیت در آن است. به این، آلودگی نیروگاه‌ها را نیز اضافه کنید. آلودگی هوا در امارات به طور متوسط ۱۳۲ PM10 ug/m3 است.

[HR]
۶ . مصر
[External Link Removed for Guests]

آلودگی هوا در مصر، آنقدر بالاست که بر اساس آمارها یک شهروند قاهره‌ای، با نفس کشیدن‌های روزانه خود، دودی معادل کشیدن یک بسته سیگار را وارد ریه‌های خویش می‌کند. معدل آلودگی هوا در مصر حدود ۱۳۸ PM10 ug/m3 است.

[HR]
۵ . عربستان سعودی
[External Link Removed for Guests]
در سال ۲۰۱۴، ریاض آلوده‌ترین شهر جهان شناخته شده است. آلودگی هوای عربستان علاوه بر آلودگی کارخانجات و ترافیک، ناشی از بادهای حامل گرد و غبار نیز می‌باشد. متوسط آلودگی هوا در عربستان، ۱۴۳ PM10 ug/m3 است. اگر قصد سفر به عربستان و خانه خدا را دارید، بهتر است این مساله را مد نظر داشته باشید

[HR]
۴ . سنگال
[External Link Removed for Guests]
سنگال، مانند اغلب کشورهای آفریقایی، محلی برای واردات زباله کشورهای غربی، برای دفع و تبدیل آن به انرژی است. کارخانه‌هایی که به سوزاندن زباله می‌پردازند، بیشترین سهم را در تولید آلودگی هوا دارند. متوسط آلودگی هوا در سنگال، ۱۴۵ PM10 ug/m3 است.

[HR]
۳ . پاکستان
[External Link Removed for Guests]
متوسط آلودگی هوا در پاکستان ۱۹۸ PM10 ug/m3 است! این یعنی عامل مرگ ومیر ناشی از آلودگی هوا در پاکستان بسیار بالاست. به لحاظ تعداد بیماران تنفسی، پاکستان تقریباً رکورد دار محسوب می‌شود، به طوری که تنها حدود ۵ میلیون کودک زیر ۵ سال در این کشور با مشکلات تنفسی روبرو هستند.
[HR]
۲ . بوتسوانا
[External Link Removed for Guests]
یک کشور نسبتاً ناشناخته آفریقایی، رتبه دوم آلوده‌ترین هوای دنیا را دارد. معادن و نیروگاه‌های فسیلی، بیشترین عامل آلودگی هوا در بوتسوانا هستند. آلودگی هوای بوتسوانا، که بزرگترین معادن الماس در دنیا را دارد، به طور متوسط به ۲۱۶ PM10 ug/m3 می‌رسد. نفس کشیدن خیلی سخت شد!

[HR]
۱ . مغولستان
[External Link Removed for Guests]
آلودگی هوا در مغولستان به طور متوسط به ۲۷۹ PM10 ug/m3 می‌رسد! یعنی بیش از دو برابر آلودگی هوا در ایران! دلایل آلودگی هوا در مغولستان، تقریباً مجموع دلایلی است که برای کشورهای دیگر ذکر کردیم. به دلیل سرمای هوا در اغلب اوقات سال، مردم برای گرم کردن خانه و پخت و پز، از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند. راستی، به هیچ عنوان به مغولستان سفر نکنید، بعید است که به سلامت از سفر بازگردید.
*********************************************************************************************************

و حالا برای دادن روحیه، و عوض کردن حال و هوا، پاک‌ترین هواهای دنیا را به شما معرفی می‌کنیم. بهتر است این کشورها را برای سفر انتخاب کنید، هرچند به نظر می‌آید هزینه سفر به آنها، با پاکستان و مغولستان بسیار متفاوت است!

۱۰ کشور پاک جهان:
۱۰ . سن مارینو
[External Link Removed for Guests]
سن مارینو، کشوری کوچک در اروپاست، که تنها همسایه آن ایتالیاست که سن مارینو را محاصره کرده و در واقع سن مارینو درون ایتالیاست. این کشور کوچک آب و هوایی ویژه داشته و گردشگران فراوانی را به خود جذب می‌کند. متوسط آلاینده‌های هوا در سن مارینو حدود ۲۰ PM10 ug/m3 است.

[HR]
۹ . لوکزامبورگ
[External Link Removed for Guests]
لوکزامبورگ کشوری کوچک در اروپای غربی و در همسایگی آلمان، فرانسه و بلژیک است. این کشور زیبا با متوسط آلاینده‌های ۱۸ PM10 ug/m3، حکم شش‌های تنفسی اروپای غربی را دارد.
[HR]
۸ . ایالات متحده آمریکا
[External Link Removed for Guests]
البته صحبت از نیویورک یا واشنگتن نیست. صحبت از نیومکزیکو، مونتانا و هاوایی است. میزان آلاینده‌های هوا در این قسمت‌ها از آمریکا، تنها ۱۸ PM10 ug/m3 است.
[HR]
۷ . موناکو
[External Link Removed for Guests]
موناکو یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای جهان است که در اروپای غربی واقع شده و تنها با فرانسه هم‌مرز است. با توجه به وزش باد‌ۀای مدیترانه‌ای بر این کشور، متوسط میزان آلودگی هوا به ۱۸ PM10 ug/m3 می‌رسد.

[HR]
۶ . بوتان
[External Link Removed for Guests]در ضلع شرقی رشته‌کوه هیمالیا، کشور کوچک بوتان قراردارد. با توجه به کوهستانی بودن این منطقه، متوسط میزان آلاینده‌های هوا در بوتان، به ۱۸ PM10 ug/m3 می‌رسد.

[HR]
۵ . ایرلند
[External Link Removed for Guests]
باورش سخت است که کشوری نسبتاً صنعتی و مدرن در رتبه پنجم پاک‌ترین هوای دنیا قرار داشته باشد. البته در نظر داشته‌ باشید که بسیاری از مناطق ایرلند هنوز بافت روستایی را حفظ کرده‌اند. میزان آلودگی هوا در این جزیره، ۱۵ PM10 ug/m3 است.

[HR]
۴ . کانادا
[External Link Removed for Guests]
با وجود نیروگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ، کانادا چهارمین هوای پاک دنیا را دارد. البته این رابطه مستقیمی با اقلیم سرد و بادی این کشور دارد. متوسط آلاینده‌های هوا در کانادا حدود ۱۳ PM10 ug/m3 است.

[HR]
۳ . استرالیا
[External Link Removed for Guests]صحبت از سیدنی و ملبورن نیست. کشور پهناور استرالیا که روزی خداداد عزیزی در آن حماسه سازی کرد، دارای جزیره‌های کوچک بسیاری است که این جزیره‌ها، پاک‌ترین هوا برای تنفس را دارند. متوسط آلاینده‌‌های هوا در این جزایر به ۱۳ PM10 ug/m3 می‌رسد.

[HR]
۲ . ماریتیوس
[External Link Removed for Guests]
ماریتیوس، جزیره‌ای با مساحت تنها ۲۰۰۰ کیلومتر مربع است که در ۲۰۰۰ کیلومتری جنوب شرقی قاره آفریقا و در اقیانوس هند قرار دارد. این جزیره کوچک که مقصد گردشگران فراوانی است، با معدل آلایندگی هوای ۱۲ PM10 ug/m3، یکی از بهترین نقاط دنیا برای تنفس و البته استراحت است.

[HR]
۱ . استونی
[External Link Removed for Guests]
با شگفتی تمام، پاک‌ترین هوای دنیا نه یک کشور جزیره‌ای و دور افتاده، بلکه کشوری در اروپاست. استونی کشوری کوهستانی، در کنار دریای فنلاند است که به دلیل شرایط جغرافیایی ویژه، پاک‌ترین هوای دنیا را دارد. متوسط میزان آلاینده‌های هوا در استونی حدود ۱۱ PM10 ug/m3 است؛ یعنی کمتر از یک دهم میزان آلاینده‌ها در ایران!
منبع :فارنت
[FONT=Verdana]انچه هستی هدیه خدا به توست. آنچه میشوی هدیه تو به خداست. پس بی نظیر باش.  
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 562
تاریخ عضویت: دوشنبه 7 اسفند 1385, 4:54 am
سپاس‌های ارسالی: 1360 بار
سپاس‌های دریافتی: 1357 بار

Re: کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟

پست توسط mj_piremard »

با سلام
لوکزامبورگ یکی از بهترین ترین کشور های دنیا برای زندگی می باشد.
بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی اسمی در دنیا در سال 2012 (صندق بین المللی پول)
رتبه 3 سرانه تولید ناخالص داخلی اسمی در بین سال های 1990_2011 (بانک جهانی)
پنجمن کشور دنیا از نظر کیفیت زندگی
یکی از پاک ترین کشور های دنیا از نظر فساد سیستم اداری
و....
 چه خوب خوند حرف دلمو 
  
[FONT=Arial,sans-serif]  سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.
     
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟

پست توسط Present »

سفارش دهنده این مطلب پیدا کردنش زیاد سخت نیست باید دید کدوم یک از تورها در کشور ، تور به تمام این کشورها دارد !
به هر حال از نظر من این مطلب سفارشی بود ، توسط یکی از آژانس هایی که تور به خارج از کشور دارند سفارش داده شده است !
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1378
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 6 فروردین 1387, 12:10 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

Re: کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟

پست توسط FREE MAN »

احتمالا این هم دسیسه استکبار جهانیه . کلا از این مطلب بوی دشمن میاد . مرگ بر انگلیس که ما قدر محیط زیستمون رو نمیدونیم . مرگ بر آمریکا که تمام هوا خوبا رو برده توی کشور خودشون . مرگ بر کانادا که نه تنها خاوری رو تو خودش جا داده بلکه هواش هم مثل کشورای مسلمون آلوده نیست . این آژانسها هم همشون ایادی استکبارن . کدوم عقل سلیمی باور میکنه ما که مسلمونیم و از همه انسانها برتریم هوامون اینطوری باشه اونوقت توی بلاد کفر آب و هوا اونطوری باشه کلا این مطلب بوی توطئه میده ...

یه نکته :
تئوری توطئه یا توهم توطئه اصطلاحی است که در ابتدا، وصفی برای هر ادعای دسیسه‌گری بود. با این وجود، امروزه، تئوری توطئه فقط در این معنا به کار می‌رود: تئوری‌ای که رویدادی کنونی یا تاریخی را نتیجهٔ نقشهٔ مخفیانهٔ گروهی دسیسه گر (عموماً قدرتمند) می داند.

در تعریفی دیگر، تئوری توطئه عبارتست از نداشتن اعتقاد یا باورنکردن شکل ظاهری و رسمی رویدادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی.[۲] تئوری توطئه در شکل حاد آن بیانگر این است که تمامی بدبختی‌های عالم در پی اعمال گروهی از افراد پرنفوذ و معمولاً پنهان است. در بیان این مفهوم گفته می‌شود گروه‌های کوچک و تیزهوشی دارای امکانات سیاسی، مالی، نظامی، روانی و علمی در پس تمام حوادث خوب و بد این دنیا هستند.
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟

پست توسط Present »

FREE MAN, ظاهرا شما دوست داری از مطلب من همچنین برداشتی کنی ! والا منظور بنده جنبه دیگر مطلب بود و الا در اروپا بسیار کشورهای دیگر حضور دارند که می توانند اب و هوای بسیار عالی داشته باشند این مطلب من فقط یک سر نخ دادن بود !
این هم از روی هوا نگفتم ، چون یکی از بزرگترین آژانس های مسافرتی و تور کشور به یکی از دوستان نزدیک تعلق دارد !
شاید شما بسیار مطالبی دیده باشید که مثلا از یک نقطه جهان و یا زیبایی آن تعریف کرده و تعداد زیادی عکس گذاشته ، اکثر اینها کار تبلیغاتی هست و توسط آژانس های مسافرتی سفارش داده می شود و چه بسا فقط سفر به اون کشور و تورش در اختیار یک آژانس در کشور باشد و بقیه آژانس ها هم از همون یکی خرید می کنند و ...
خلاصه اینکه منظور هر چیزی بود به غیر سیاسی بودن مطلب !
اصلا هم نظری به خوب و یا بد بودن مطلب ندارم و فقط به جنبه آگاهی از ارسال هر پست و مطلب نظر داشتم
در واقع دوستان رو دعوت به نکته بینی بیشتر در امور روزمره کردم و بس !
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Major I
Major I
پست: 108
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 مهر 1392, 8:43 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 26 بار
سپاس‌های دریافتی: 511 بار

Re: کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟

پست توسط akbar3913 »

دوستان عزیز این مطلب برام جالب بود خواستم برداشتهای شما را هم بدونم چیه!
مملکت خومون همه جاش قشنگه و خوبم میشه نفس کشید منتها عکسای کشور خوب تبلیغ ایران را نمیکنند و مردممان هم نه همه بعضیا قدر محیط زیستمون را نمیدونند
توی یکی از پارکای جنگلی شمال رفته بودم(اسمشو نگم بهتره) زغال همه جا می فروختند ولی باز متاسفانه بعضیا درخت را میشکستند که اتش برا کباب درست کنند ان هم درخت سبز بهشون تذکر که میدادی میگفتند لذت داره!!
وقتی خواستیم بریم اشغالها را که جمع کردم جوری نگاهم میکردند که نزدیک بود فکر کنم دارم کار بدی میکنم!!!
[FONT=Verdana]انچه هستی هدیه خدا به توست. آنچه میشوی هدیه تو به خداست. پس بی نظیر باش.  
Novice Poster
Novice Poster
پست: 52
تاریخ عضویت: جمعه 28 تیر 1392, 11:55 am
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 130 بار

Re: کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟

پست توسط Behzad.ir »

وقتی دکتر احمدی نژاد افشاگری کردند که عمریکا و عروپا مانع ورود ابرهای باران زا به ایران میشوند عده زیادی از این فریب خوردگان به دکتر خندیدند!غافل از این که دکتر سالها پیش این روزها را پیش بینی کرده بودند!

دکتر برگرد :::P
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: کجای دنیا می‌توان یک نفس راحت کشید؟

پست توسط CAPTAIN PILOT »

درود و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران گرامی تصویر

یکی از مشکلاتی که کشورهای آلوده با آن درگیر هستند و نقش بسزایی در آلودگی هوای آنها داشته است, پدیده وارونگی یا Inversion هوا میباشد. بطور طبیعی هرچه ارتفاع را بیشتر نمائیم از دما و فشار هوا کاسته مشود اما در Inversion دقیقا" معکوس است و با افزایش هوا شاهد افزایش دما خواهیم بود. این وضعیت باعث میشود هوای گرم و سبک در لایه ای بالاتر از سطح زمین محبوس گردد و هوای خنک تر به همراه ذرات معلق سنگینتر و آلودگی های موجود, در لایه پایین باقی بمانند. در این شرایط شاهد کاهش شدید کیفیت هوا و ابقای آن تا ساعت ها خواهیم بود. این وضعیت باعث کاهش دید افقی و ایجاد اخلال در وضعیت پروازها نیز میگردد. البته Inversion بیشتر در فصول سرد سال رخ میدهد و به همین دلیل کیفیت کلی هوا در تابستان بهتر است.

 [External Link Removed for Guests] 

موفق باشید تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”