اخبار مرتبط با ابولا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

قرنطینه مسافران یک هتل برای ترس از ابولا


تصویر

  از ابتلا به ابولا باعث قرنطینه شدن مسافران یک هتل در جزیره قبرس شده است.
یک مرد 58 ساله لقب اولین فرد انگلیسی که در اثر ابتلا به ابولا جان خود را از دست داده بدست آورده است. 
   
 [External Link Removed for Guests] 
   
  ذکر است این مرد انگلیسی برای یک سفر تجاری به یک هتل در شبه جزیره مقدونیه سفر کرده بود و دارای تمامی علائم ابولا مانند استفراغ، سردرد، تب و همینطور خونریزی بوده است. 
   
 [External Link Removed for Guests] 
   
  ها نشان می‌دهند، هم اکنون دولت مقدونیه هر 27 مسافر آن هتل را برای جلوگیری از انتشار بیماری در هتل به صورت قرنطینه نگه داشته است.

بیماری ابولا تا به حال نزدیک به 3 هزار و 800 فرد را کشته و در حدود حداقل 8 هزار نفر را به این بیماری مبتلا کرده است، مرگ این افراد از زمان بروز علائم تا مرگ تنها 3 روز به طور انجامیده است.

کارشناسان هنوز نمی‌دانند این مرد از کجا و چگونه به این ویروس مرگبار آلوده شده است. 
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

 این تصاویر مبارزه با شیوع ویروس کشنده ایبولا در کشور های افریقایی است ، کشورهایی همچون لیبریا، سیرالئون ، گینه یا با این ویروس درگیر شده اند و یا خود را آماده مبارزه می کنند
 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

راه‌اندازی آزمایشگاه ویژه برای مقابله با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

سلامت نیوز: گرچه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش به مردم اطمینان‌خاطر داده بود نگران شیوع ویروس خطرناک ابولا در کشور نباشند، اما پنجشنبه گذشته از احتمال ورود ویروس ابولا به کشور خبر داد و گفت که یک آزمایشگاه ویژه برای مقابله احتمالی با این بیماری تجهیز می‌شود تا در شرایط اضطراری از آن استفاده شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان، شش ماه از شیوع بیماری ابولا در دنیا می‌گذرد و با وجود کنترل شدید، شیوع این ویروس هنوز متوقف نشده است و هنوز در جای‌جای دنیا نگرانی‌ها از ابتلای افراد مختلف به این بیماری مهلک وجود دارد. این در حالی است که با توجه به ورود بیماری کروناویروس به کشور و ابتلای پنج نفر در سه ماهه گذشته به آن، نگرانی‌ها درباره ورود ویروس ابولا که به مراتب خطرناک‌تر از کروناست نیز تشدید شده است. با این حال مقامات بهداشتی کشور همواره این اطمینان را داده‌اند که احتمال ورود این بیماری به ایران بسیار کم است و مراقبت‌های لازم در این رابطه صورت می‌گیرد. کشورهای گینه، لیبریا، سیرالئون و پایتخت نیجریه اصلی‌ترین مناطق در معرض خطر این بیماری محسوب می‌شوند.
با بازگشت حجاج از عربستان وزیر بهداشت تاکید کرده بود که تاکنون هیچ موردی از بیماری کرونا و ابولا در حجاج ایرانی مشاهده نشده با این وجود در زمان ورود این افراد به کشور، کنترل‌ها و اقدامات لازم انجام می‌شود. حسن قاضی‌زاده‌هاشمی با تاکید بر اینکه تاکنون برای هیچ بیماری‌ای شرایط ویژه و استثنایی اعلام نشده بود اما برای ویروس ابولا این شرایط اعلام شده است، گفت: «آمادگی نسبی در مقابله با این ویروس در کشورمان فراهم است به‌طوری که یک آزمایشگاه ویژه به همین منظور تاسیس شده و تعداد معدودی تخت آی‌سی‌یو نیز در نظر گرفته شده است.»
این گفته وزیر گرچه برای کاهش نگرانی درباره این ویروس عنوان شده اما برای شهروندان نگرانی‌هایی را به همراه داشته است. در این باره محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت می‌گوید: «در همه جای دنیا احتمال ورود بیماری ابولا وجود دارد. اما با این حال در ایران این احتمال کم است چون ما در ایران ترددی به کشورهای غرب آفریقا که عمدتا منشا این ویروس هستند، نداریم و مسافرت‌های توریستی یا کاری به این منطقه صورت نمی‌گیرد.»
ابولا تاکنون درمان شناخته‌شده‌ای نداشته و واکسنی هم برای پیشگیری از آن وجود ندارد. این در حالی است که 60 تا 90 درصد مبتلایان به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. اما چیزی که این بیماری را تا این میزان در دنیا خطرناک کرده راه‌های انتقال آن است که از طریق تماس با ترشحات بدنی مثل خون، مایعات بدنی و تماس با امعا و احشای حیوان آلوده و همچنین خون و ترشحات بدنی فرد بیمار به اطرافیانش است.
نبوی درباره پیگیری این بیماری در کشور می‌گوید: «وزارت بهداشت این بیماری را از ابتدا ردیابی کرده است و آمادگی‌های لازم برای تشخیص بیماری و مراقبت بیماران دارد. ما از زمان شیوع این بیماری اطلاع‌رسانی‌های لازم را کرده‌ایم و بارها به مردم توصیه کردیم از مسافرت‌های غیرضروری به کشورهای درگیر با این بیماری بپرهیزند.»
این در حالی است که مسافرانی که به این کشورها سفر کردند در صورت بازگشت به کشور چنانچه تا 30 روز بعد از بازگشت دچار تب، اسهال، استفراغ و خونریزی از جایی در بدن‌شان شوند حتما با ذکر اینکه به گینه، لیبریا، سیرالئون و پایتخت نیجریه سفر داشتند به مسئولان بهداشتی کشور اطلاع دهند.
معاون مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت می‌گوید: «در فرودگاه‌های ما کسانی که پروازهای بین‌المللی دارند و به‌خصوص کسانی که از آفریقا می‌آیند به پایگاه‌های مراقبتی و بهداشتی می‌روند و در آنجا معاینه می‌شوند تا اگر علامتی داشته باشند به آنها تذکر داده شود. اگر تا دو یا سه هفته علامتی در مورد بیماری داشته باشند به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.»
وی با بیان اینکه احتمال ابتلا به این ویروس در ایران کم است دلیل تاکید وزیر بهداشت در این مورد را این‌طور توضیح می‌دهد: «وقتی یک گوشه دنیا بیماری‌ای با چنین مشخصاتی شیوع پیدا می‌کند ما این آمادگی را باید داشته باشیم تا با مشاهده آن در کشور به مقابله با آن بپردازیم.» اگر هم موردی بود در اتاق‌های ایزوله تنفسی که در همه دانشکده‌های پزشکی در کشور وجود دارد، قرنطینه شوند.»
محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه 170 اتاق ایزوله در سراسر کشور ساخته شده است، ادامه می‌دهد: «این اتاق‌های ایزوله از قبل بوده و برای موارد خاص اینچنینی و آنفلوآنزاهای مسری و خطرناک طراحی شده است و در موارد خاص بیماران به این اتاق‌ها فرستاده می‌شوند.»
او می‌گوید: «یک آزمایشگاه تب‌های ویروسی هم در کشور وجود دارد که برای موارد مشکوک و نادر از آن استفاده می‌شود.»
وی نگرانی در مورد حجاجی که از عربستان بازگشته‌اند را بی‌مورد می‌داند و می‌گوید: «عربستان در این باره مراقبت‌های ویژه‌ای داشته و به همین دلیل به حجاج غرب آفریقا ویزا نداده است و خوشبختانه در حج امسال هیچ مورد مشکوکی از این بیماری دیده نشده است.»
عباس زارع‌نژاد، مدیر مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در این باره می‌گوید: «در ایران هیچ مورد مشکوکی درباره بیماری ابولا گزارش نشده است. اما با این حال ما به‌عنوان متولی بهداشتی در کشور خود را موظف می‌دانیم که آمادگی‌های لازم را برای مقابله با این ویروس داشته باشیم.»
وی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی هنوز دستورالعملی به ایران نداده است و به همین دلیل ما نیز منعی برای مسافرت‌های خارجی مردم نمی‌توانیم ایجاد کنیم، می‌گوید: «تیم‌های پزشکی مستقر ما در فرودگاه امام خمینی در مورد بیماری ابولا اطلاع‌رسانی دقیقی به مسافران می‌کنند ضمن اینکه روی مسافرانی که از آفریقا به کشور مراجعه می‌کنند نیز چکاپ دقیق خون صورت می‌گیرد.»
وی در پایان می‌گوید: «به هر حال ما به مردم توصیه می‌کنیم تا از سفرهای غیرضروری به این منطقه جدا خودداری کنند و در صورت سفر اگر تا 30 روز بعد از بازگشت دچار تب، اسهال، استفراغ و خونریزی در بدن‌شان شدند به مسئولان بهداشتی کشور اطلاع دهند.»
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

تلاش برای آماده کردن 100 هزار واکسن ابولا تا سال 2015

سلامت نیوز:
معاون مدیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) گفت: در نیمه نخست سال 2015 میلادی 100 هزار واکسن ابولا برای مقابله با شیوع مرگبار این بیماری قابل استفاده خواهد بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در نشستی که سازمان جهانی بهداشت با نمایندگان دولت،‌ تولیدکنندگان واکسن، آژانس‌های سرمایه گذاری و جامعه مدنی داشت در مورد راهکارهای تسریع آزمایش‌ها برای استفاده از واکسن ابولا به تعداد قابل توجه در سال 2015 بحث شد.

طبق اعلام خبرگزاری شینهوا، «ماری پائول کیئنی» معاون مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: فاز یک آزمایش‌های کلینیکی دو نمونه از پیشرفته ترین واکسن‌ها آغاز شده است که نتایج آن تا دسامبر سال جاری میلادی (2014) به دست می‌آید.

به گفته کیئنی آزمایش‌های این دو واکسن در انگلیس، آمریکا و مالی آغاز شده و در مدت کوتاهی در سوئیس، آلمان، گابون و کنیا انجام خواهد گرفت.

معاون مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: شرکت‌های داروسازی که این واکسن‌ها را تولید کرده‌اند متعهد شده‌اند تا ظرفیت تولید خود را در سال 2015 به میلیون‌ها دوز افزایش دهند.

به گزارش بی بی سی، همچنین سازمان‌ جهانی بهداشت از مرگ کودک مبتلا ویروس ابولا در مالی خبر داد. علاوه بر این بیش از 40 نفر که با او در تماس بوده‌اند برای معاینات بیشتر قرنطینه شده‌اند. مادر این کودک چند هفته پیش به دلیل ابتلا به این ویروس در کنیا جان خود را از دست داده بود. این کودک توسط بستگانش به مالی منتقل شده بود که به دلیل ناموفق بودن روند درمان جان خود را از دست داد
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

شمار مبتلایان ابولا از 10 هزار نفر گذشت

پست توسط Hesam - 1994 »

سلامت نیوز: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد شمار موارد ابتلا به بیماری مهلک ابولا در 8 کشور قربانی آن از 10 هزار نفر گذشته و شمار تلفات آن نیز به مرز پنج هزار نفر نزدیک شده است.

 تصویر 
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپانیولی افه، سازمان بهداشت جهانی در اطلاعیه روز شنبه خود تایید کرد که از مجموع 10 هزار و 141 فرد مبتلا به بیماری ابولا، تعداد 4 هزار و 922 تن جان خود را از دست داده اند.

این سازمان همچنین گفت که دو کشور آفریقایی نیجریه و سنگال از چنگ ابولا رها شده اند و این کشورها را از نظر این بیماری، پاک اعلام می کند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر، تعداد چهار هزار و 655 بیمار مبتلا به ابولا در لیبریا، سه هزار و 896 نفر در سیرالئون، یکهزار و 553 نفر در گینه، 20 نفر در نیجریه، چهار نفر در امریکا و یک نفر در هر یک از کشورهای سنگال، اسپانیا و مالی بسر می برند.

دوره زمانی تعیین شده برای اعلام پاک بودن هر کشور از بیماری ابولا، مدت 21 روز از سوی سازمان جهانی بهداشت تعیین شده و با توجه به اینکه طی 42 روز گذشته موردی از ابتلای جدید به این بیماری در نیجریه و سنگال پیدا نشده است، این سازمان، آنها را پاک معرفی کرد.

سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان ساخت که در طول هفت ماه شیوع بیماری ابولا، تاکنون 450 تن از کارکنان بهداشتی به آن مبتلا شده اند که 228 مورد در لیبریا، 127 تن در سیرالئون، 80 مورد در گینه، سه نفر در امریکا و یکی در اسپانیا بوده است.

به گفته این سازمان، بیش از نیمی از این افراد - 244 نفر- بر اثر سرایت ویروس ابولا جان خود را از دست داده اند.

در همین حال، در پی انتشار خبر کشف یک بیمار مبتلا به ابولا در شهر نیویورک که موجب وحشت مردم این شهر پرجمعیت شد، باراک اوباما رییس جمهوری امریکا روز شنبه از همگان خواست از روی دانش و نه از روی ترس به رویارویی با این ویروس مهلک برخیزند.
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

نظرات یک پژوهشگر انستیتو پاستور در پاریس درباره ابولا


سلامت نیوز : برای آگاهی بیشتر در مورد بیماری ابولا، کلودیو روکو، خبرنگار علمی یورونیوز با دکتر ژان کلود مانوگرا در «انستیتو پاستور» پاریس گفتگو کرده است. دکتر مانوگرا یکی از نخستین دانشمندانی است که از بدو شیوع بیماری نسبت به آن هشدار داد. او و گروه همکارانش سرگرم کار بر روی یک آزمایش خاص بمنظور ردیابی سریع ویروس ابولا در بدن هستند.
دکتر مانوگرا می گوید: «ابولا بیماریی است که بر اثر آلودگی به ویروسی به همین نام عارض می شود. بیماریی است که بسرعت با تب، شبیه به آنفولانزا آغاز می شود و بعد فرد احساس سوزش گلو و درد در سایر قسمتهای بدن می کند. سپس علائم دیگری مانند تهوع و اسهال آغاز می شود که بسرعت نشان می دهد این یک سرماخوردگی نیست. بعد ممکن است وضعیت فرد با علائم دیگری مانند خونریزی، پیچیده تر شود.»
وی می افزاید: «انتقال بیماری از طریق تماس فیزیکی است. برای مثال، مانند سرخک یا در گذشته آبله نیست که بیماری از طریق هوا سرایت کند. در مورد ابولا، تماس بدنی با شخصی که بیمار است و تماس با مایعات بدن شخص بیمار، باعث انتقال آن می شود. در مورد انتقال بیماری از طریق عرق بدن زیاد صحبت شده است. این غیرممکن نیست اما اگر هیچ جراحت خاصی نباشد و اگر در عرق فرد، هیچ خونی نباشد، در آن صورت احتمال انتقال آن بسیار بسیار کم است. ویروس با دست دادن منتقل نمی شود.»
وضعیت در اروپا چگونه است؟
دکتر ژان کلود مانوگرا: «در اروپا، وضعیت عالی است. می دانید، این ویروس معمولا به افراد ضعیف و مردم کشورهایی حمله می کند که سیستم بهداشتی صحیحی ندارند. در عین حال که احتمال آمدن افراد بیمار به اروپا هست، اما بروز یک اپیدمی تقریبا غیرممکن است. از آن جهت که بر خلاف آنفولانزا، قبل از مریض شدن، امکان آلوده کردن فرد دیگر وجود ندارد. ایزوله کردن بیماران و تحت نظر گرفتن افرادی که با آنها در تماس بوده اند، می تواند زنجیره شیوع اپیدمی را قطع کند. این کار وقتی که موارد ابتلا اندک است، کاری ساده است و فعلا در اروپا اینطور است زیرا موارد ابتلا عملا ناچیز است هر چند در صورت تعدد موارد ابتلا، کنترل آن، بسیار دشوار خواهد شد.»
کسانی هستند که به دلیل ابولا از سفر هوایی می ترسند؟ آیا این ترس بجاست؟
دکتر ژان کلود مانوگرا: «تا جایی که من می دانم، هیچکس طی سفر هوایی مبتلا نشده است. هواپیماها محیط تقریبا نامناسبی برای ویروسها هستند. بنابر این می توانیم از نظر ایمنی پرواز در مورد ابولا نگرانی نداشته باشیم.»
اعتقاد بر این است که خفاشهای میوه خوار منشا انتقال این بیماری اند. حیوانات اهلی مثل سگها چطور؟ آیا آنها می توانند ویروس ابولا را منتقل کنند؟
دکتر ژان کلود مانوگرا: «در این مورد تحقیقات کمی صورت گرفته است. ما نمی توانیم احتمال آن را رد کنیم. با این حال، در سال ۲۰۰۵، پژوهشی انجام شد که نشان می دهد هنگامی که در کشور گابن بیماری شایع شده بود، سگهایی بودند که در بدنشان آنتی بادی موجود بود و وقتی که با ویروس روبرو شدند، به این بیماری مبتلا نشدند. شاید آنها ناقل این بیماری نباشند.»
در مورد واکسیناسیون صحبت کنیم. تحقیقات در این مورد تا کجا پیش رفته است؟
دکتر ژان کلود مانوگرا: نخستین آزمایشهای بالینی در اوایل سال ۲۰۱۵ انجام خواهد گرفت و در این بین، ممکن است تاثیر آن در میمونها مشخص شود با این فرض که میمونها به دلیل حساسیت بیشترشان، نمونه خوبی برای این آزمایش هستند. بنابر این اگر آزمایشها بر روی میمونها موفقیت آمیز باشد، معتقدیم که بر روی انسان نیز می تواند موثر باشد. اما تا آنجا که می دانم قرار نیست زودتر از سال آینده، واکسن بر روی انسان آزمایش شود.
«نقش صنعت داروسازی در این میان چیست؟ گفته می شود که این صنعت به اندازه کافی برای تحقیق در مورد ابولا هزینه نکرده است.»
دکتر ژان کلود مانوگرا: «من فکر می کنم که صنعت داروسازی مانند صنایع دیگر، اولویتهای خود را دارد. از نظر سلامت عمومی، ابولا قبلا یک اولویت نبوده است. باید گفته شود که از سال ۱۹۷۶، بیست و یک مورد شیوع این بیماری ثبت شده بود و اکنون هم، شمار قربانیان آن در مقایسه با یک میلیون و ششصد هزار نفر قربانی ایدز در سال ۲۰۱۲ و یک میلیون و سیصد هزار نفری که در همان سال بر اثر سل فوت کردند، بسیار بسیار کمتر است. بنابر این ابولا تاکنون کمتر از یک آنفولانزای فصلی قربانی گرفته است. از آنجا که شمار بیماران در مقایسه با آنفولانزا کمتر است، مطالعه آن سخت تر است و انجام پژوهشهای بیشتر، مشکل است زیرا آزمایشگاههای کمتری بر روی آن کار می کنند.»
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

آزمایش واکسن ابولا روی نمونه انسانی

۱۳۹۳/۰۸/۰۹ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 125596


سلامت نیوز : آزمایش انسانی واکسن ابولا از امروز (جمعه) در سوئیس آغاز شد.
تایید استفاده از این واکسن جدید روی نمونه‌های انسانی که مورد حمایت سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز است، آخرین مجموعه از آزمایش‌های انسانی واکسن ابولاست که هم اکنون در مالی، انگلیس و آمریکا در حال انجام است.
طبق گزارش‌های منتشر شده آزمایش این واکسن روی 120 فرد داوطلب سالم انجام می‌گیرد که قرار است بعدها به عنوان نیروهای درمانی به مناطق شیوع ابولا در غرب آفریقا فرستاده شوند.
به گزارش ایسنا به نقل از زی نیوز، تاکنون هیچ دارو یا روش درمانی برای کنترل و پیشگیری از ویروس ابولا که منجر به کشته شدن نزدیک به 5000 تن شده کشف نشده‌ است.
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

عطسه موجب شیوع ابولا می‌شود؟

سلامت نیوز: ویروس ابولا از طریق تماس با خون و ترشحات فرد آلوده منتقل می‌شود اما در برخی گزارش‌ها به احتمال انتقال آن از طریق عطسه کردن هم اشاره شده‌ است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، کارشناسان معتقدند احتمال آنکه ویروس ابولا از طریق عطسه کردن منتقل شود بسیار پایین است. در حقیقت نمی توان راه انتقال این ویروس از طریق عطسه را صحیح دانست.

دکتر «آمش آدالجا» از دانشگاه پیتسبورگ در آمریکا گفت: افراد نباید در مورد ابتلا به ویروس ابولا از طریق عطسه نگران باشند و باید این نکته را در نظر گرفت که ابولا بیماری تنفسی نیست.

به گزارش لایو ساینس، در بررسی انجام شده در سیرالئون مشخص شد عطسه کردن جزء علائم بیماری ابولا به حساب نمی‌آید و شایع‌ترین نشانه‌های این بیماری تب و سردرد است.
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

ویروس ابولا در بدن چه کار می‌کند؟

سلامت نیوز: شیوع بی‌سابقه بیماری ابولا در غرب آفریقا مربوط به سویه‌ ویروسی می‌شود که قدرت فوق‌العاده‌ای در غلبه بر میزبان دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، بیماری‌زایی سویه زئیر ویروس ابولا - که عامل شیوع اخیر بیماری ابولا است- و خانواده فیلوویروس‌ها که این ویروس به آن تعلق دارد، مربوط به سازوکارهایی می‌شود که در ابتدا پاسخ ایمنی را از کار می‌اندازند و بعد دستگاه عروقی را متلاشی می‌کند. این ویروس آنقدر به سرعت در بدن پیشرفت می‌کند که پژوهشگران در شناسایی توالی دقیق این رویدادها، به خصوص در میانه شیوع گسترده فعلی بیماری، دچار مشکل بوده‌اند.

بسیار چیزها درباره آسیب‌زایی ابولا هنوز نامعلوم است، از جمله نقش برخی از هفت پروتئینی که RNA ویروس را با به کار گرفتن ماشین سلول میزبان می‌سازند و نیز پاسخ ایمنی که برای شکست دادن ویروس پیش از انتشار ان در همه بدن لازم است.

اما پژوهشگران می‌توانند چگونگی تهاجم ویروس به سلول‌های متفاوت را در کشت‌های سلولی را به آزمایش بگذارند و پیشرفت بیماری ابولا را در نخستی‌های غیرانسان - مدلی تقریبا مشابه انسان‌ها- مشاهده کنند.

برخی از حقایق پایه که درباره چگونگی تعامل ویروس ابولا با بدن انسان می‌دانیم،‌ اینها هستند:

ابولا با دستگاه ایمنی چکار می‌کند؟

هنگامی که ویروس ابولا به بدن وارد می‌شود، چندین نوع از سلول‌های ایمنی را که نخستین خط دفاعی در مقابل تهاجم هستند، هدف قرار می‌دهد.

این ویروس‌ «سلول‌های دندریتیک» را که به طور طبیعی پیام‌های هشداردهنده درباره عفونت را در سطح خودشان به نمایش می‌گذارند تا لنفوسیت‌های T را فعال کند، از کار می‌اندازد.

لنفوسیت‌های T گروهی از سلول‌های سفید خون هستند که سایر سلول‌های عفونت‌یافته را پیش از تکثیر بیشتر ویروس درون آنها نابود می‌کنند. هنگامی که سلول‌های دندریتیک معیوب‌شده نمی‌توانند پیام درست را بفرستند، سلول‌های T به عفونت پاسخ نمی‌دهند، و آنتی‌بادی‌هایی نیز که وابسته به فعال شدن آنهاست، تولید نمی‌شوند. به این ترتیب ویروس می‌تواند به فوریت و با سرعت بسیار شروع به تکثیر کند.

ابولا، مانند بسیاری از ویروس‌ها، تا حدی با مهار کردن اینترفرون - نوعی از مولکول که سلول‌ها برای مانع شدن از تکثیر بیشتر ویروسی به کار می‌برند- می‌تواند به تکثیر خود ادامه دهد.

در یک بررسی جدید که در نتایج آن اخیرا در ژورنال Cell Host & Microbe منتشر شد، پژوهشگران دریافتند که یکی از پروتئین‌های ابولا به نام VP24 به یک پروتئین ناقل بر روی سطح سلول‌های ایمنی - که نقش مهمی در مسیر اینترفرون دارد- متصل می‌شود و آن را مهار می‌کند.

جالب اینکه خود لنفوسیت‌ها با ویروس ابولا آلوده نمی‌شوند- اما رشته‌ای از عوامل دیگر- فقدان تحریک از جانب برخی از سلول‌ها و سیگنال‌های شدید و سمی از سوی سلول‌های دیگر- مانع از عملکرد سلول‌های ایمنی اولیه در مقابله با این ویروس می‌شود.

چگونه ابولا باعث خونریزی می‌شود؟

هنگامی ویروس در مسیر جریان خون به محل‌های جدیدی می‌رسد، سلول‌های ایمنی دیگری به نام ماکروفاژها آنها را می‌بلعند. هنگامی که این سلول‌ها به ویروس آلوده شده‌اند، پروتئین‌هایی را آزاد می‌کنند که انعقاد خون، تشکیل لخته‌های کوچک در سراسر رگ‌های خونی و کاهش خونرسانی به اندام‌ها را باعث می‌شوند.

این سلول‌ها همچنین پروتئین‌های پیام‌دهنده التهاب و ماده «نیتریک اکساید» تولید می‌کنند که به پوشش عروق خونی آسیب می‌زنند و باعث نشت خون از میان آنها می‌شوند. گرچه این آسیب یکی از علائم اصلی بیماری است، اما همه بیماران ابولا دچار خونریزی خارجی- خونریزی از چشم‌ها، بینی یا سایر منافذ بدنی- نمی‌شوند.

آیا ویروس اندام‌های خاصی را هدف قرار می‌دهد؟

ابولا التهاب عمومی و تب را ایجاد می‌کند و می‌تواند به انواع بسیاری بافت‌های بدن آسیب برساند،‌ چه با برانگیختن سلول‌های ایمنی مانند ماکروفاژها برای آزاد کردن مولکول‌های التهابی و چه با ایجاد آسیب مستقیم یعنی تهاجم به سلول‌ها و خوردن آنها از درون.

اما این روندها به خصوص عواقب شدیدی برای کبد به دنبال دارد؛ ویروس ابولا سلول‌های مورد نیاز برای تولید پروتئین‌های انعقادی و سایر اجزای مهم پلاسما در این اندام را از بین می‌برد.

آسیب سلول‌ها در مجرای گوارش به اسهال می‌انجامد که بیماران را در معرض خطر کم‌آبی بدن قرار می‌دهد. و ویروس در غدد فوق‌کلیوی سلول‌هایی را از کار می‌اندازد که هورمون‌های استروئیدی مورد نیاز برای تنظیم فشار خون را می‌سازند و در نتیجه نارسایی گردش‌خونی به وجود می‌آید که می‌تواند اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها را مختل کند.

علت مرگ ناشی از ابولا چیست؟

آسیب‌ به رگ‌های خونی به کاهش فشار خون می‌انجامد و بیماران به علت شوک و نارسایی چنداندامی می‌میرند.

چرا برخی از افراد از این عفونت جان به در می‌برند؟

بیماران در صورتی که مراقبت حمایتی، شامل تامین مایعات به صورت خوراکی یا داخل‌وریدی دریافت کند تا بدن زمان لازم برای مقابله با عفونت را پیدا کند، سرنوشت بهتری دارند.

اما بررسی‌ نمونه‌های خونی بیماران در طول شیوع سویه متفاوتی از ابولا در سال ۲۰۰۰ در اوگاندا ژن‌ها و سایر شاخص‌هایی را نشان داد که به نظر می‌رسید که پیش‌بینی‌کننده بقای بیماران باشند. بیمارانی که بهبود پیدا کرده بودند، میزان بالاتری از سلول‌های T فعال‌شده در خون‌شان داشتند و همچنین دارای واریانت‌های معینی از یک ژن کدکننده پروتئین‌های سطحی مورد استفاده سلول‌های سفید خون برای ارتباط برقرار کردن، بودند.

پژوهشگران در اوائل امسال ارتباط تازه‌ای میان میزان بقای بیماران و سطح sCD40L - یک پروتئین تولیدشده بوسیله پلاکت‌ها - که می‌تواند جزئی از تلاش بدن برای ترمیم رگ‌های خونی آسیب‌دیده باشد- کشف کردند.

این پژوهشگران گفتند کشف شاخص‌هایی مانند sCD40L می‌توانند زمینه‌ساز دستیابی به درمان‌های جدیدی هدف ترمیم که سازوکارهایی را که برای بقای بیمار بیشترین اهمیت را دارند، باشد.
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

[External Link Removed for Guests]

  [External Link Removed for Guests]
  واکسن تک دوزی برای ویروس ابولا تولید کرده‌اند که می‌تواند ایمنی طولانی مدتی در برابر این ویروس مرگبار ایجاد کند. نکته‌ی مهمی که در ارایه این واکسن وجود دارد نحوه‌ی رسیدن دوز واکسن به بدن از طریق بینی و شش هاست، در نتیجه خطر گسترش بیماری از طریق سرنگ‌های آلوده نیز کاهش می‌یابد.

در حالی که تاکنون واکسن‌های مختلفی برای ابولا ارایه شده، تیمی به سرپرستی ماریا کرویل، استاد دانشگاه تگزاس روی روشی تمرکز کرده‌اند که در آن نیازی به تزریق دارو نیست. این نحوه‌ی ارائه‌ی دارو، شانس انتقال اتفاقی در نتیجه‌ی جابه جایی زباله‌های عفونی را به شدت کاهش می‌دهد.
این فرمول جدید روی سه میمون آزمایش شد و واکسن از طریق بینی و لوله‌های تنفسی به حیوان داده شد. سپس میمون‌ها به مدت 4 ماه در معرض بیماری قرار گرفتند و هیچ یک بیمار نشدند و این نشان‌دهنده‌ی عملکرد موثر و ایمن واکسن طی دوره‌ی حداقل 21 هفته‌ای آزمون است.
از آن جا که به کار بردن این روش واکسیناسیون نیازمند آموزش و مهارت کافی افراد است و به سادگی ممکن نیست، پژوهشگران معتقدند پیش از عرضه‌، این نوع واکسن به آزمایش‌ و آموزش بیشتری نیاز دارد.
نتایج این پژوهش در نشریه‌ی [External Link Removed for Guests] به چاپ رسیده است.
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

ساخت واکسن جدید برای مقابله با شیوع ابولا
۱۳۹۳/۰۹/۰۷ - ۱۲:۳۲ - کد خبر: 129061

سلامت نیوز : متخصصان بر اساس بررسی‌ها از تولید یک نوع واکسن آزمایشی جدید خبر دادند که می‌تواند از ابتلای فرد به ویروس ابولا پیشگیری کند.

به گزارش ایسنا، این واکسن جدید در تمامی 20 فرد سالمی که آن را در فاز نخست بررسی کلینیکی دریافت کرده بودند، نتایج مثبتی به همراه داشته‌ است.

گفته شده‌است؛ شیوع بی سابقه ویروس ابولا در غرب آفریقا تلاش‌ها برای ساخت واکسن موثر و کارآمد به منظور پیشگیری از گسترش بیشتر آن را در پی داشته‌است. همچنین در صورتیکه تاثیرگذاری این واکسن تایید شود می‌تواند در متوقف ساختن شیوع این بیماری حائز اهمیت باشد.

متخصصان این مطالعه اظهار داشتند: بر اساس نتایج مثبتی که در اولین آزمایش انسانی روی تعداد 20 داوطلب بدست آوردیم، تلاش می‌شود مجدد این آزمایش در مقیاسی وسیع‌تر انجام شود تا موثر بودن آن در پیشگیری از ویروس ابولا تعیین شود.

این واکسن حاوی بخش‌هایی از ترکیب ژنتیکی ویروس ابولا که از دو گونه ویروس گرفته شده، می‌باشد. این ترکیب ژنتیکی ابولا از طریق ویروس حاملی که موجب سرماخوردگی معمولی در شامپانزه‌ها می‌شود و عامل بیماری در انسان به حساب نمی‌آید، منتقل می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپرت، متخصصان برای بررسی موثر بودن این واکسن، دوز پایین این واکسن را به تعداد 10 نفر و دوز بالایی از آن را نیز به تعداد 10 نفر دیگر تزریق کردند. پس از گذشت دوره‌ای 14 روزه و 28 روزه آزمایش خون از این افراد گرفته و مشخص شد در تمامی این 20 نفر آنتی‌ بادی‌های ویروس ابولا تولید شده‌است
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار مرتبط با ابولا

پست توسط Hesam - 1994 »

توقف آزمایش واکسن ابولا

۱۳۹۳/۰۹/۲۱ - ۱۲:۵۲ - کد خبر: 130930


سلامت نیوز: آزمایش واکسن ابولا ساخته شده توسط دانشگاه ژنو سوییس متوقف شد.
این تصمیم پس از آن گرفته شد که چهار نفر از داوطلبان که واکسن بر روی آنها آزمایش شده بود دچار عوارض جانبی از جمله دردهای مفصلی شدند.
این درد ده تا پانزده روز پس از تزریق واکسن درناحیه دست و پا بروز پیدا می کند.
لوران کایزر، رییس بخش تولید واکسن ابولا در دانشگاه ژنو می گوید: «تا کنون تنها ما عوارض جانبی را مشاهده کرده ایم. شاید برای اینکه در ژنو داوطلبان بیشتر تحت نظر بودند یا اینجا پزشکان و متخصصان بیشتری مشغول کار هستند. این عوارض تنها باعث ضعف دست و پا می شد و به سرعت هم از بین می رفت. شاید داوطلبان، اینجا با دقت بیشتری تحت نظر قرار می گیرند.»
این آزمایش تا کنون بر روی پنجاه و نه داوطلب انجام شده است.
دانشگاه ژنو اعلام کرده است که آزمایش بر روی داوطلبان از روز پنجم ژانویه بار دیگر آغاز خواهد شد.
با اینکه تا کنون چندین کشور اقدام به تولید واکسن ابولا کرده اند، اما هیچکدام از این واکسن ها به صورت قطعی از انتشار ویروس جلوگیری نمی کند.
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”