همه چیز درباره شیشه دوجداره

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 3
تاریخ عضویت: شنبه 7 تیر 1393, 4:58 pm
سپاس‌های دریافتی: 13 بار

همه چیز درباره شیشه دوجداره

پست توسط ketabeavval »

همه ساختمان ها گرما را از طریق پنجره هایشان هدر می دهند. اما شیشه هایی که از نظر انرژی کارآمد هستند (شیشه های عایق) خانه شمارا گرمتر، و البته با کاهش هزینه های مربوط به انرژی، آرامتر می کنند. منظور از شیشه های عایق شیشه های دوجداره یا سه جداره، شیشه دوم یا پرده های ضخیم و سنگین تر می تواند باشد.
مزایای شیشه های دوجداره چیست ؟
- هزینه های پایین تر انرژی
- آلودگی کمتر ناشی از سوختن کربن
- خانه های راحت: شیشه های دوجداره اتلاف گرما را کاهش داده و باعث کاهش ورود هوا به داخل می شوند.
- آسودگی و آرامش: پنجره های دوجداره همانطور که از اتلاف گرما جلوگیری می کنند، از ورود سروصداهای مزاحم بیرون به داخل خانه جلوگیری می کنند.
- جلوگیری از چگالش بخار آب موجود در هوا: شیشه های عایق از چگالش بخار آب در داخل پنجره ها جلوگیری می کنند. چگالش اغلب باعث به وجود آمدن قطره های آب روی شیشه ها می شود که می تواند در پوسیدگی چارچوب های فلزی پنجره ها دخیل باشد یا باعث کثیفی شیشه ها شود.
- مصرف و صرفه جویی در انرژی و هزینه های مربوط به آن برای هر خانه و هر پنجره ای (بستگی به ابعاد آن، مواد به کار رفته در آن و نصاب آن) فرق می کند. پنجره های عایق اغلب 20 سال یا بیشتر عمر می کنند.

نحوه عملکرد شیشه دوجداره چگونه است ؟
شیشه های دوجداره از دو لایه شیشه ای (معمولا به فاصله 16 میلیمتر) تشکیل می شوند که گاهی هوای موجود بین دو لایه شیشه ای تخلیه شده و گاهی نیز با یک گاز دیگر پر می شود. این ساختار تشکیل یک عایق حرارتی می دهد که از هدر رفتن گرما جلوگیری می کند. شیشه های سه جداره نیز از سه لایه شیشه تشکیل می شوند اما عملکرد آنها اغلب بهتر از شیشه های دوجداره نیست اما برای پنجره هایی با کمترین میزان اتلاف انرژی از آنها استفاده می کنند.
شیشه های های دوجداره بستگی به اینکه از چه نوع موادی ساخته شده اند، با یکدیگر متفاوت هستند و تشکیل گستره ای از انواع پنجره های دوجداره را می دهند. آنها همچنین بسته به عوامل زیر با یکدیگر تفاوت دارند:
- تا چه مقدار از اتلاف گرما جلوگیری می کنند
- تا چه میزان تابش های خورشید از شیشه های آنها عبور می کند
- تا چه میزان هوا می تواند از پنجره و یا گوشه کنار آن عبور کند

اجزای تشکیل دهنده پنجره های دوجداره کدام است ؟
شیشه: شیشه هایی با بیشترین میزان بازدهی انرژی برای پنجره های دوجداره آنهایی هستند که گسیلندگی یا قابلیت تشعشع پایینی دارند. طرف داخلی یکی از شیشه های چنین پنجره هایی اغلب یک یا مقدار ناچیزی از اکسید فلزی اندود شده است. این پنجره ها به نور و گرما اجازه ورود می دهند اما گرما نمی تواند از آنها بیرون برود.
فضای بین دو لایه شیشه ای: در پنجره های با بازدهی انرژی بالاتر از گازهایی مانند آرگون، زنون، یا کریپتون برای پرکردن فضای خالی بین دو لایه شیشه ای استفاده می کنند.
قسمت جداکننده دو لایه شیشه ای: این قسمت حول لبه های داخلی دو لایه شیشه ای قرار می گیرد و کار آن جدا کردن این لایه ها از یکدیگر است. در پنجره های مرغوب تر جنس این قسمت معمولا فلزی نبوده یا ترکیب اندکی از فلز در آن به کار رفته است که به آنها "لبه های گرم" نیز می گویند.

منبع:[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”