طراحی پارچه ضد میکروب در ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

طراحی پارچه ضد میکروب در ایران

پست توسط Leila »

نوع جدیدی از الیاف و پارچه ضد میکروب بر پایه ترکیبات ذرات نقره در مقیاس نانو کامپوزیت نقره در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد .

مجری طرح , الیاف ضد میکروب را دارای کاربردهای گسترده ای در مراکز درمانی و جلوگیری از انتشار آلودگی‌ها دانست و گفت: این عنصر ویژگی مقابله با بیش از 650 نوع میکروب را دارد و علاوه بر آن برای بدن و محیط زیست مضر نیست.
رویا دستجردی افزود: در این پژوهش با تغییر و کنترل شرایط تولید نوعی پلیمر به‌نام پلی پروپیلن امکان اضافه کردن ترکیبات نقره در مقیاس نانو به گونه ای فراهم شد که ویژگی های این پلیمر را در فرایندهای بعدی و تولید نخ تغییر ندهد.
وی با اشاره به کاربرد آسان این الیاف در بافت انواع لباس بیماران‌, ملافه ای بیمارستانی‌, دستکش‌, ماسک های تنفسی , صافی های هوا و آب آشامیدنی , پوشاک نوزادان و همچنین لباس ها و دستکش های افرادی که بامواد غذایی سر و کار دارند گفت: خاصیت ضد میکروبی این پارچه ها در اثرشستن از بین نمی رود.
وی افزود: آزمایش میکروبی نشان داد که این نمونه ها قابلیت توقف رشدتا 99 درصد را دارد.
نقره از سه راه تخریب غشای سلولی‌, مختل سازی سوخت و سازانها و اکسید کردن ترکیبات الی میکروارگانیسم موجب توقف رشد میکروب هامی شود.
تولید پلیمر پلی پروپیلن با خاصیت ضد میکروبی نیازی به تغییر خط تولید وتجهیزات صنایع پتروشیمی ندارد و این کارخانه ها می توانند با استفاده ازنتایج این تحقیق که تا مقیاس نیمه صنعتی صورت گرفته است‌, الیاف موردنیاز برای مصارف پزشکی را تولید کنند.
این پژوهش در رساله کارشناسی ارشد نساجی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفته است .
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”