جثه کوچک و شجاعتی قابل تحسین

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5775 بار

جثه کوچک و شجاعتی قابل تحسین

پست توسط shafagh »

اخیرا در یک مستند در مورد حیوانات برنامه ای را تماشا کردم که بواقع حیرت و تحسین مرا بر انگیخت. در یک جایی شخصی پارک حیوانات تشکیل داده بود که از انها مراقبت می کرد. در انجا تعداد پنج شیر، یک شیر نر و پنج ماده شیر و در یک فقس دو گورکن عسل خوار و در جاهای دیگر حیوانات دیگری بودند. تا بحال فکر می کردم گورکن یک حیوان جالبی نباشد اما این مستند فکر مرا بطور کل در مورد این جانور شجاع تغییر داد.
یکی از گورکن ها شروع به کندن زمین زیر قفس کرد و نقبی به سمت محوطه نگهداری شیرها زد تا برود و با انها بجنگد! در حالیکه جثه اش شاید به اندازه یک بره کوچک باشد اما با پاهایی کوتاه. انچه که نگهدارند انها می گفت ان بود که گورکن این کار را برای بدست اوردن غذا انجام نداد بلکه صرفا برای جنگ با شیرها بود. انطور که من در ان مستند مشاهده کردم، بعد از وارد شدن به محوطه شیرها مقابل ان پنج شیر قد علم کرد و گارد گرفت تصویر. شیرها با تجب و ترس به او نگاه میکردند که این دیگر چیست و از کجا پیدایش شده که با این جثه کوچک مقابل انها ارایش جنگی گرفته. یک دو ماده شیر در حالیکه همانطور متعجب بودند با غرش های ارام و قدم های محتاطانه و ارام به سمت او رفتند اما با صدا و خیز برداشتن ان ترسیدند و به عقب پریدند بعد نوبت شیر نر شد او هم جلو امد اما با هر بار صدا و حالت خیز گورکن عقب رفت. گورکن که دیگر طاقت نداشت باز هم قدم هایی به سمت شیر نر برداشت و عاقبت با هم درگیر شدند. شیر با غرش و چابکی بدن گورکن را به دندان گرفت اما گورکن که بدن نرم و ارتجاعی داشت خود را از دندانهای شیر خلاص کرد و صورت شیر را گاز گرفت. شیر که زخمی شده بود از او دور شد اما گورکن بازهم دست بردار نبود و شیر را رها نمی کرد. در درگیری دوم بخت با شیر نر بود و گورکن را زخمی کرد طوریکه دو ماه تحت مداوای صاحبش بود. اما بمحضی که خوب شد و اور ار در قفس اش گذاشتند مدتی بعد دوباره شروع به زدن نقب به سمت محوطه شیرها نمود و لذا صاحبش مجبور شد یک محوطه با فوندانسیون سیمانی و دیوارهای سیمانی بسازد که او نتواند خارج شود اما انطور که من دیدم ان گورکن جاروی دسته دار ی را که در محوطه پیدا کرده بود بر داشت و گذاشت کنار دیوار و سعی می کرد از میله ان بالا رفته و خود را به بالای دیوار برساند. او حتی چندبار سنگ های محوطه را جمع اوری کرده کنار دیوار منتقل کرد و روی هم چید تا بلکه قدش به بالای دیوار برسد و وقتی صاحبش سنگ ها را هم جمع کرد گل های مرطوب را بجای سنگ کنار دیوار می اورد.
بهر حال هوش و شجاعت این حیوان با این جثه کوچک تحسین بر انگیز است طوریکه حتی باز هم در همان مستند که دیدم یک گورکن که مشغول خوردن غذا بود وقتی یک گله کفتار از همه سو سعی می کردند غذایش را از او بگیرند عاقبت همه اشان را فراری داد.


تصویر
Novice Poster
Novice Poster
پست: 53
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 آبان 1391, 9:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 2667 بار
سپاس‌های دریافتی: 197 بار

Re: جثه کوچک و شجاعتی قابل تحسین

پست توسط sukhoi37 »

بله دوروز پيش اين مستندپخش شد.
اين جانوريه پسرعمويي داره به اسم گوركن افريقايي
به معناي واقعي كلمه همه فن حريف هستش به هر
حيواني حمله ميكردحتي پلنگ هم ازدستش راحت نبود
تويكي ازشكارهاش،به يك مار سمي حمله كرد و مار زبون
بسته كشته شد.البته قبل از اينكه مار از پا دربياد چندتايي
نيش نسارش كرد وبالاخره اين گوركن افريقايي قبل ازخوردن
ماراز شدت سمي كه وارد بدنش شده بود مثل يك تكه چوب خشك
به زمين افتاد اما بعداز چندساعت با كمال تعجب بلندشد وبه خوردن
شكارش مشغول شد.گوينده ميگفت اين حيوان دربرابرسم مار
مقاوم هستش و با خابيدن يه جورايي ري استارت ميكنه و دوباره
صحيح وسالم بلندميشه.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5775 بار

Re: جثه کوچک و شجاعتی قابل تحسین

پست توسط shafagh »

البته بهتر است نام این موجود را به " خرسک" عسل خوار تغییر داد چون واقعا شاید گورکن موجود دیگری باشد که شباهت هایی بین انها باشد. بله بهتر است واقعا از این به بعد نام ان را " خرسک" گذاشت و امیدوارم بعد هم در ویکیپدیای فارسی یا دایره المعارف نام ان بعنوان خرسک قید شود.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”