چطور آب و هوا رو از شکل ابرها تشخیص بدیم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 352
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 15 آبان 1390, 2:46 pm
سپاس‌های دریافتی: 738 بار

چطور آب و هوا رو از شکل ابرها تشخیص بدیم

پست توسط a_gadget »

    آب و هوا با نگاه کردن به حالت ابرها، یکی از مهارت هاییه که شاید خیلی وقت باشه که فراموش شده. با وجود گجت های الکترونیکی و تکنولوژی پیشگویی هوا، کسی چیز زیادی درباره رابطه بین شکل ابرها و آب و هوا بلد نیست. خوشبختانه، این کار چندان سخت نیست و میشه به راحتی یاد بگیرید. قطعا پیشگویی یک توفان برای اعضای خانواده تون می تونه کار جذابی باشه.   
       
[FONT=Oswald]            به راحتی میتونن به چهار دسته تقسیم بشن: ابرهای بالا، ابرهای متوسط، ابرهای پایین و ابرهای عمودی. همچنین میشه ابرها رو بر اساس اشکالشون دسته بندی کرد. مثلا ابر کومولوس شبیه یک تپه است. استرتوس ابرهای بلند و رگه دار هستند. و نیمبوس شبیه یک قطره از باران هست.   
       
[FONT=Oswald]    . ابرهای        [External Link Removed for Guests]    
    بلند اون دسته از ابرهایی هستند که معموله نوک قله کوه ها قرار دارند و آب و هوای استثنایی که اون بالا وجود داره، با شکل گرفتن یک سری کریستال در هوا به وجود میان. این ابرها جلوی نور خورشید رو نمی گیرن.   
    بلند شامل سیروس، سیروستراتوس و سیروکومولوس میشه.   
       
        
    سیروس، ابرهای سفید و باریکی هستند که در آسمون کشیده شدن. هر جوری که حساب کنید، این ابرها نشانگر آب و هوای خوب در آینده ی خیلی نزدیک هستند. همینطور ممکنه خبر از تغییر الگوهای آب و هوایی تا ۲۴ ساعت آینده بدن. با نگاه کردن به حرکت و جهتی که این ابرها به سمتش حرکت می کنند، میتونید حرکت جبهه آب و هوا رو پیش بینی کنید.   
   [External Link Removed for Guests]    
       
        
    سیرواستراتوس شبیه یک صفحه همه ی آسمون رو در بر میگیرن. معمولا خورشید یا ماه از پشتشون دیده میشه. حضور این ابرها خبر از آب و هوای مرطوب تا ۱۲ – ۲۴ ساعت آینده میده.   
   [External Link Removed for Guests]    
       
        
    سیروکومولوس گروه های ابرهای رگه دار هستند که به نظر میرسه خیلی مرتب کنار هم قرار گرفتند. در اکثر نواحی، وجود چنین ابری خبر از آب و هوای خوب برای آینده نزدیک رو داره.   
    در مناطق استوایی، وجود این ابرها نشانگر طوفان یا رعد و برق شدید میتونه باشه (بستگی به فصل داره).   
   [External Link Removed for Guests]    
       
[FONT=Oswald]    . ابرهای        [External Link Removed for Guests]    
    میانی از قطرات آب و بعضی اوقات یخ تشکیل شدند. این ابرها معمولا جلوی نور خورشید رو می گیرن، اما نه همیشه.   
    میانی به دو دسته تقسیم میشن: آلتواستراتوس و    
       
        
    آلتواستراتوس ابرهای خاکستری و آبی هستند که تمام آسمون رو می پوشونن. این ابرها معمولا خبر از طوفانی که در راهه میارن…   
   [External Link Removed for Guests]    
       
        
    آلتوکومولوس به رنگ سفید – خاکستری، سرتاسر آسمون کشیده شدن. این ابرها شبیه ملافه های نرمی که تضاد بین نقاط تیره و روشن شون زیاده دیده میشن. نور خورشید از بین این ابرها عبور نمی کنه و اگر صبح چنین ابری رو در آسمون مشاهده کردید، بدونید که بعد از ظهر قراره توفانی بشه…   
   [External Link Removed for Guests]    
       
       
[FONT=Oswald]    . ابرهای         ابرها، همون ابرهایی هستند که همیشه دوست دارن دور و بر ساختمون های بلند بچرخن. ابن ابرها هم از قطرات آب تشکیل شدن، اما در صورت سد شدن وا ممکنه از برف هم تشکیل شده باشند. ابرهای پایین جلوی نور خورشید رو میگیرن و میتونن باعث ایجاد رطوبت یا باد بشن.   
    پایین به سه دسته تقسیم میشن: استراتوس، استراتوکومولوس، و نیمبواستراتوس.   
       
        
    ابرهای یک تکه معمولا بعد از بلند شدن مه از روی زمین تشکیل میشن. به همین خاطر کاملا شبیه یک دسته مه هستند و با خودشون برف سبک یا نم نم بارون میارن.   
   [External Link Removed for Guests]    
       
        
    استراتوکومولوس ابرهایی قلمبه و سفید-خاکستری هستند که در ارتفاعات پایین قرار دارند. این ابرها بارش ندارن، کل آسمون رو پوشش نمیدن و معمولا در ردیف و دسته ای حرکت می کنند.   
   [External Link Removed for Guests]    
        
    ابرها، نشانه ی اصلی بارش بارون هستند. این ابرهای یک تکه خاکستری نشون میدن که حتی همین الان بیرون داره بارون میباره.   
   [External Link Removed for Guests]    
       
[FONT=Oswald]    . ابرهای         در آخر میرسیم به ابرهایی با حرکت عمودی که در چندین لایه از پایه ی خیلی کوتاه شروع شده و به ارتفاعات خیلی بلند میرسن.   
    ابرها به دو دسته تقسیم میشن: کومولوس و کومولونیمبوس.   
       
        
    کومولوس کلیشه ای ترین شکل ابرها به شکل یک تکه پنبه یفید هستند. تا وقتی که این ابرها در ارتفاعات پایین باشن، یعنی هوا عالیه. اما به محض اینکه متوجه شدید این ابر در جهت عمودی داره رشد می کنه، خودتون رو برای یه طوفان بزرگ آماده کنید.   
   [External Link Removed for Guests]    
        
    ابرها همون ابرهای کومولس رشد کرده ان که به شکل سندانی (یعنی قسمت بالایی پهن تر از قسمت پایینه) دیده میشن. جهات نوک ابر نشون میده که طوفان به کدوم سمت قراره حرکت کنه. این ابرها خطرناک ترین انواع ابر هستند که میتونن طوفان های بزرگ، رعد و برق و گردبادها رو به همراه داشته باشند.   
   [img]http://gerdali.com/wp-content/uploads/2015/02/%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AC%D8%B9%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%A8%D8%B1.jpg"%20alt="رسانه-شهری-سید-محمد-جعفری-ابر"%20width="1920"%20height="1080"%20style="margin:%200px;%20padding:%200px;%20border:%200px;%20outline:%200px;%20font-weight:%20inherit;%20font-style:%20inherit;%20font-size:%2015.6000003814697px;%20vertical-align:%20middle;%20max-width:%20100%;%20height:%20auto;[/img]   
    اینهمه اطلاعات چه کار کنیم؟   
    که همه اطلاعات راجع به انواع ابرها رو میدونیم، باید سرمون رو به سمت آسمون بگیریم.   
    ابری در آسمون نیست، یعنی هوا خوبه. اما اگه ابری در آسمون دید، باید اون رو شناسایی کنید.   
       
    : [External Link Removed for Guests]   
ارسال پست

بازگشت به “دانش عمومی”