اف- 22 رپتور جهشی بزرگ قسمت یازدهم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 196
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 29 تیر 1389, 12:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 540 بار
سپاس‌های دریافتی: 1670 بار

اف- 22 رپتور جهشی بزرگ قسمت یازدهم

پست توسط hf22 »

 اف- 22 رپتور جهشی بزرگ

قسمت یازدهم


تسلیحات اصلی اف-22 رپتور :

موشکی برای اهداف کوتاه برد و شاید دوربرد!

موشک AIM-9X سایدوندر ، نسل جدید مار زنگی آمریکایی برای یک جنگنده ای پیشرفته :

تصویر

توانمندی جنگنده های دیگر باعث شد تا آمریکا دست به ارتقاء موشک قدیمی حرارت یاب خود بزند و به فکر ارتقاء موشک های هوا به هوای خود باشد. دیگر موشک های قبلی جوابگوی جنگ در قرن 21ام نبودند. موشک سایدوندر نوع X موشکی است که حامل خود را حتی اگر مانورپذیر نباشد نیز به یک هواپیمای خطرناک تبدیل می کند.

تصویر

تصویر

این سری از سایدوندر نوع X خود فعلا به 3 بلوک ارتقاء تقسیم می شود و چند مورد کاربرد متفاوت پیدا می کند.

تصویر

گریختن از چنگال این موشک بسیار غیر ممکن شده است سایدوندر نوع X برای انهدام جت هایی که دارای قدرت مانور بالا و تکنولوژی اختفای بهتری دارند تجهیز شده است. فقط می توان گفت اقدام متقابل روی این موشک نتیجه نمی دهد. موشک فوق در آزمایشات بشکل حیرت آوری دقیق ، مرگبار و با استفاده از سیستم اختصاصی بردار رانش خاص خود سریع و چابک اجازه مانور به هدف نداد!

تصویر

این موشک با تجهیز شدن به سنسورهای حرارت یاب پیشرفته و موتورهای کم مصرف و قوی همراه با سوخت بهتر در آینده موشک هدایت راداری را پشت سر خواهد گذاشت!

تصویر

تصویر

در سپتامبر 2009 شرکت نورث روپ گرومن مدلی از موشک سایدوندر AIM-9X را با موفقیت آزمایش کرد که با هدف حمل توسط زیردریایی طراحی شده تا از کپسول شلیک موشک تام هاک از زیر آب شلیک شود و به زیردریایهای ناوگان توان مقابله با تهدیدات هوایی و سطحی را بدهد. این موشک می تواند اهداف سطحی مثل قایقهای تندرو ، هواپیما و هلیکوپتر را در برد خود منهدم کند. این نشان داد بزودی ناوگان زیردریایهای ایالات متحده توان دفاعی جدیدی می توانند داشته باشند.

تصویر

رپتور با سایدوندر مرگبار نوع X می تواند کشنده باشد این موشک یکی از بهترین موشک های حرارت یاب دنیا در زمینه سنسور ردیابی هدف با حساسیت زیاد است که می شود با آن اهدافی تا 60 درجه خارج از مسیر مستقیم سنسور موشک را ردیابی کرده و به سمت اهداف در زاویه های مختلف قابل پرتاب است. به این قابلیت شلیک خارج از راستای دید گفته می شود. این موشک یک موشک چند کاربردی است یعنی به سمت اهداف سطحی قابل پرتاب است.


تصویر

تصویر

تصویر

آزمایش قفل موشک سایدوندر نوع X و شلیک از یک اف-16 به یک وانت در حال حرکت در بیابان بخشی از برنامه ترکیب سلاح های هوا به هوا و هوا به زمین در نیروی هوایی آمریکا


تصویر

تصویر


نسل قبل این موشک نیز عملکرد بسیار بالایی داشته است و با تجهیز شدن رپتور به موشک سایدوندر نسل جدید در کنار قدرت سنسورهای پسیو این جنگنده در کشف کوچکترین حرارت و اثر قابل مشاهده قدرت نابودگری این جنگنده بیشتر می شود

تصویر

با کامل شدن ارتقاء سیستم سایت نشانه گیری با کلاه خلبان و همگام شدن کلاه خلبان با سنسورهای رپتور این جنگنده می تواند به سمت اهدافی که در زیر بدنه یا پشت سر هستند موشک پرتاب کند که این رپتور را به شدت خطرناکتر می کند.

تصویر

تصویر

نیروی هوایی ایالات متحده از بین سایتهای نشانگیری کلاه خلبان مدل HGU-68/P را جهت نصب در اف-22 های جدید انتخاب کرده است که در مسیر ارتقاء این جنگنده برنامه نصب آن گنجانده شده است.

تصویر

با موشک سایدوندر نوع X و ترکیب سایت نشانه گیری با کلاه مهم نیست دشمن چقدر مانورپذیر است چون حتی در پشت سر شما هم احساس پیروزی نخواهد کرد!

دو موشک در یک بدنه؟

تصویر

بنظر می رسد موشک هوا به هوای ماوراء دید بصری جدیدی در راه است!

بنظر می رسد فن آوری هدایت موشک که بیش از 50 سال پیش در یک پایگاه نظامی کوچک در بیابان کالیفرنیا اختراع شد زمان استفاده از آن فرا رسیده باشد. مخترع آن دکتری بنام مک لین با تیم تحقیقاتی او هستند که سالها پیش این روش را بنا کردند و مثل خیلی از تحقیقات دیگر کنار گذاشته شده بود!

اف-35 با کمک سنسورهای DAS نبرد هوایی را وارد یک تحول اساسی کرده است!

اما این روش تحول بعدی در هدایت امن موشک خواهد بود.

تصویر

با آمدن سایدوندر بلوک 3 در آینده نزدیک اف-22 و اف-35 می توانند موشک فوق را به مختصات هدف روانه کنند و سنسور قدرتمند سایدوندر با ترکیب اطلاعات لینک راداری و دید خودش جای فراری نخواهد گذاشت!

این موشک و سیستم هدایت جدیدش برای خوش آمد گفتن به دشمنان در آینده نزدیک آماده می شود!

تلاشها برای تولید نوع جدیدی از سایدوندر مرگبار با برد دستیابی بالا شروع شده!


سایدوندر زهردارتر می شود!

تصویر

اکنون زمان استفاده از یک راه حل مداوم و همیشگی فرا رسیده تا یک مار زنگی خطرناک را غیر قابل مهار کند. موشک AIM-9X بلوک 3 که بعضی منابع استفاده از آن را در 2020 پیش بینی می کنند تبدیل به موشکی می شود با قابلیت BVR ارتقاء یافته با برد دستیابی بالا بدون امکان مختل کردن سیستمش با یک لینک ارتباطی مخصوص ، رهگیری 360 درجه با سنسور جدیدتر و ضد جمینگ و برای اف-18 نوع E,F و شکاری اف-22 رپتور و اف-35 طراحی می شود. این موشک از نظر برد دستیابی شبیه موشک AIM-120 آمرام خواهد بود. طبق صحبتی که با آقای شولتز شده نیروی دریایی بطور جد خواهان تکمیل پروژه و حتی شروع تولید نمونه اولیه در 2014 هست!


با توجه به ساخت جمرهای جدید که سنسورها را کور می کنند یا جمرهایی که رادار موشکها و پردازشگر هدایت موشک را دچار سربار می کنند آمریکا دنبال روشی می رود که هیچ عملکرد اقدام متقابلی روی آن جواب نمی دهد!

تصویر

از آقای شولتز پرسیده شد این پاسخی به تهدیدات از ناحیه چین است او گفت می تواند باشد! جمرهای آینده رادارهای هدایت موشک را فریب می دهند و موشک هدایت راداری با مشکل موجه می شود. بوئینگ و ریتوئن دارند روی این موشک جدید کار می کنند. حتی بوئینگ دارد روی یک موتور موشک 3 مرحله ای کار می کند که از سوخت با فرمول جدیدتر بهره می برد . در سال 2010 آزمایش روی موشک 2 مرحله ای فوق بدلیل روشن نشدن موتور دوم شکست خورده!

تصویر

طبق اسناد ، موشک سایدوندر بلوک 2 اکنون همپوشانی زیادی با موشک AIM-120C آمرام خواهد داشت و در آینده با تولد سایدوندر بلوک 3 کاملا موشک با آمرام نوع D همپوشانی بیشتری خواهد داشت. یعنی در آینده نزدیک نیروی دریایی و هوایی آمریکا می توانند اهداف هوایی را با موشک سایدوندر بلوک 3 منهدم کنند اکنون این عملکرد در اختیار موشک راداری AIM-120C آمرام است.

تصویر

تصویرنمونه ای از سناریوهایی که سایدوندر نوع X می تواند قابلیت خود را نشان دهد وقتی تمام موارد کنار هم قرار داده شود!

تصویر

تصویر

وزارت دفاع آمریکا دنبال یک موشک با حساسیت بالا و سنسور حرارت یاب و تصویر ساز جدید است که استفاده از موشک هدایت راداری را تا 70 درصد کاهش دهد!


تصویر

این موشک که به احتمال فراوان در 2020 عملیاتی می شود بردی بسیار بیشتر از موشک هدایت راداری آمرام نوع C خواهد داشت و تا رسیدن به هدف توسط جنگنده حمل کننده به مختصات هدف هدایت می شود و سپس سنسورهای کاور کننده با زاویه نامحدود حتی بهترین جتهای مانورپذیر را ردیابی و تا برخورد کردن به هدف آن را دنبال خواهند کرد!با توجه به اسناد بودجه بندی پروژه رقابت بین دو شرکت داغ شده و نیروی دریایی خواهان تکمیل پروژه و مشخص کردن برنده تا پایان سال 2013 شده است.

تصویر

هدف ترکیب بدنه موشک آمرام با موشک سایدوندر است طبق اسناد ممکن است قطر بدنه موشک آمرام یک اینچ بزرگتر شود تا موتور پیشرفته تری را در خود جای دهد و سپس با سنسور سایدوندر ترکیب شود. استراتژی افزایش برد سایدوندر جدید استفاده از موتور با مصرف سوخت کمتر و سوخت جدیدتر با حجم کمتر است تا موشک فوق بردی بسیار زیاد داشته باشد. تلاش برای در دست گرفتن سهم بزرگی از بازار داخلی و خارجی موشک هوا به هوای جدید هر دو شرکت را به شدت در فشار گذاشته!
روی این نکته پافشاری شده که در آینده جمرهایی که توسط کشورهای متخاصم تولید می شوند می توانند موشک هدایت راداری را به چالش بکشند.
پنتاگون براورد کرده هزینه مقاوم کردن موشکهای هدایت راداری فعال در برابر سیستم های اقدام متقابل خیلی بیشتر خواهد شد و آنها که دارند هزینه ها را کاهش می دهند دنبال راه حل جدیدی هستند.

راه حل استفاده از موشک حرارت یاب جدید با برد دسترسی زیاد است که دیگر کشورها را در تولید تجهیزات اخلالگر ناکام کند.
بخش تحقیقات نیروی هوایی یک دهه است که بشدت پیگیر ساخت سنسورهای حساستر و کوچکتر است و نتایج بسیار درخشان بوده!
نتیجه تحقیقاتی که منجر به تولد چشمان تیزبین اف-14 تامکت در چند دهه پیش شد ادامه پیدا کرده و حال سنسورهای شکاری اف-22 و سنسور DAS در اف-35 بهترین تولیدات کنونی هستند.

همین سنسورها در حال فشرده شدن هستند تا در نوک موشک سایدوندر جدید قرار گیرند.

هدف نهایی آمریکا : کاهش تنوع موشکها و سیستم ها تا هزینه تعمیر و تولید کاهش یابد. استفاده از تجهیزات یکسان با تنوع کمتر اما قدرت انهدام بیشتر!
پروژه های فراموش شده !

به خیلی از موارد فکر شده اما در نهایت پیچیدگی فنی و هزینه زیاد مانع تولید شد!

تصویر

تصویر

موشک سایدوندر باکس افیس یک پروژه مخفی بود که بخش تحقیقات نیروی هوایی برای ارائه نسخه ای از مار زنگی یا همان سایدوندر نوع AIM-9 برای محفظه داخلی اف-22 دنبال می کرد. این موشک یک چهارم اندازه موشک AIM-9 را داشت و توان تحمل شتاب جاذبه بالای را داشت همچنین سیستم هدایت داخلی آن از حافظه قابل پاکسازی نوع EEPROM استفاده کرده و سیستم دیجیتالی خلبان خودکار داشت.

این موشک مجهز به سیستم بردار رانش بوده همچنین هر رپتور تا 4 موشک حرارت یاب از این نوع را می توانست حمل کند. این مدل در صورت حمل توسط رپتورها توان نبرد در فواصل نزدیک بیشتری برای این جت فراهم می کرد.


چیزی که مشخص است ممکن است در آینده با اختراع سیستم های ارزانتر و کارآمدتر این پروژه نیز از سر گرفته شود!

تصویر

طرحی پیشرفته تر بنام BOA مار بوا هم در نظر بود که نیروی دریایی خواهان آن نشد. این مدل شبیه مدل باکس افیس بود با کاهش اندازه بالکها اما توان عملکرد آن کاهش نداشت. این موشک در عکس بالا در بیابان چاین لیک مرکز تست موشکی آمریکا دیده می شود.


تصویر

اف-22 یک رهگیر با قابلیت انهدام اهداف در فواصل دور است چیزی که هم در ظاهر و هم قدرت راداری و همچنین انتخاب جایگاه های حمل سلاح آن مشهود است!

داشتن رادار و حسگرهای برد بلند و 6 موشک هوا به هوا در مقابل تنها 2 موشک حرارتی برای درگیری در فواصل نزدیک نشان می دهد طراحان به لطف تکنولوژی اختفا و ترکیب آن با سیستم های ردیابی مخفی به نابود کردن اهداف از فواصل دور متمرکز شده اند!برداشت با ذکر نام نویسنده و منبع اصلی مجاز است!


منابع: http://www.f-22raptor.com/index.php

http://www.f22fighter.com/stealth.htm

http://www.parvus.com/product/overview.aspx?prod=f-22cnibattery

www.lockheedmartin.com/

www.f22-raptor.com/about/history.html

http://wiki.scramble.nl/index.php/BAE_Systems_AN/ALR-94

www.globalsecurity.org/military/systems/aircraft/f-22-manu.htm

http://www.es.northropgrumman.com/solutions/f22aesaradar/index.html

http://www.fas.org/man/dod-101/sys/smart/jdam.htm 

دفترچه شماره 32 جنگنده اف-22

مجله اویونیک برتر

آرشیو شخصی
 
کسی که در تاریکی زندگی کند نیاز به نور را درک نخواهد کرد!
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”