لبخند کیهانی

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير مرتبط با فضا و نجوم را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

لبخند کیهانی

پست توسط behrad90 » شنبه 2 اسفند 1393, 9:45 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
February 11, 2015
 

[SIZE=150]وقتی جهان به ما لبخند میزند   در یک تصویر نجومی که اخیرا تهیه شده است به نظر میرسد کیهان به ما لبخند میزند .در این تصویر صورتکی خندان دیده میشود .این تصویر توسط تلسکوپ هابل از خوشه کهکشانیSDSS J1038+4849 تهیه شده است. در تصویر دو نقطه درخشان مانند چشم و یک نقطه مانند بینی و خطی منحنی از نور که دهان و اطراف این صورتک را ترسیم میکند .


  تصویر

 
در واقع چشمهای این صورتک هرکدام یک کهکشان دور دست هستند و خط منحنی که حالت دهان و اطراف صورت را تشکیل داده ، نور ی از کهکشان دیگری است که در بر اساس اثری موسوم به لنز گرانشی خمیده شده است .
تئوری نسبیت عام اینشتین به ما میگوید که اجرام سنگین در فضای پیرامون خود انحنا ایجاد میکنند. وقتی نوری از این نقطه خمیده فضا عبور میکند میتواند به سمت آن خمیده شود و یا بزرگتر به نظر رسد . مانند نوریکه از درون یک عدسی عبور میکند . خوشه های کهکشانی از عظیمترین و سنگینترین اجرام کیهانی هستند که انحنا زیادی میتوانند در فضازمان ایجاد کنند که باعث تولید لنز گرانشی عظیمی شوند .
ستاره شناسان از اثر لنزهای گرانشی برای مطالعه و شناسایی اجرامی که قابل رویت نیستند ماننده سیاه چاله ها و ماده تاریک استفاده میکنند .
 

ارسال پست

بازگشت به “گالري تصاوير نجوم”