اف- 22 رپتور جهشی بزرگ قسمت دوازدهم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 196
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 29 تیر 1389, 12:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 540 بار
سپاس‌های دریافتی: 1670 بار

اف- 22 رپتور جهشی بزرگ قسمت دوازدهم

پست توسط hf22 »

 اف- 22 رپتور جهشی بزرگ

قسمت دوازدهم

موشک هوا به هوای هدایت راداری :

شاید این جای سوال داشته باشد که اف-22 که توان راداری بالایی دارد چرا از موشک هوا به هوای برد بلند استفاده نمی کند.

تصویر

داشتن محفظه تسلیحاتی کوچک و اختفا باعث شده بود تا نتوان موشکی در اندازه توان رادار AN/APG-77 برای اف-22 رپتور در نظر گرفت. ابتدا گمان میرفت این برای یک جنگنده برتری هوایی نقطه ضعف باشد اما وقتی رپتور در عمل به آسمان رفت دیده شد جتهای جنگنده بشکل باور نکردنی در نبرد ماوراء دید بصری در مقابلش تسلیم می شوند!

رپتور اف-22 با ترکیب کردن 4 قابلیت برتر توانسته هر رهگیری را در برد سلاح آمرام نابود کند قبل از اینکه حتی علامتی از اف-22 روی رادار دشمن تشخیص داده شود.

اول : رادار با قدرت رهگیری بدون تشخیص

دوم : پایین ترین شانس رهایی از موشک آمرام توسط دشمن یعنی اولین شلیک اولین نابودی

سوم : قدرت قفل و پرتاب همزمان همه موشکهای آمرامی که حمل می کند بدون تلف کردن وقت

چهارم : رادارگریزی بی رقیب در آسمان

اینکه شما زنده بمانید یا نه به خلبان اف-22 بستگی دارد که قصد درگیری دارد یا خیر

چناچه در زیر خواهیم دید اختفای اف-22 رپتور خود اثری قابل توجه دارد و نیاز به موشک دور برد را برطرف کرده است.

تصویر

Serbian MiG-29, Operation Allied Force, 1999


موشک آمرام سلاحی پیشرفته با برد متوسط است که شانس ناچیزی برای دشمن باقی خواهد گذاشت.

تصویر

سابقه چند مدل از موشک آمرام در نبردهای هوایی و شکارهای آنها


تصویر

اف-16 از نظر سقف پرواز و سرعت در مقابل میگ 25 حرفی برای گفتن ندارد اما میگ با وجود برتری در سرعت و ارتفاع توسط اف-16 شکار شده تا مشخص شود در جنگ پیروزی با قدرتی خواهد بود که سنسورها و تسلیحات با کیفیت را به میدان آورده!


تصویر

اگر اف-16 و اف-15 یا اف-18 توانسته اند بخوبی با موشک آمرام نتیجه بگیرند در صورتی که خود در مقابل اف-22 رپتور بازنده بوده اند. این خود گواهی بر موفق بودن اف-22 با موشک آمرام نوع C برای جنگ در آینده است.


از طرفی استراتژی آمریکا در جنگ هوایی برتری در زمین حریف است و همین به معنی نبرد در برد متوسط است که تخصص اصلی جنگنده های آمریکایی است.

حال شما اف-22 را دارید که بسیار دیر کشف می شود و این یعنی دشمن در برد موشک میانبرد آمرام بسیار آسیب پذیر خواهد بود.

تصویر

در آینده نزدیک موشک AIM-120D با بردی تا 180 کیلومتر و مجهز به جدیدترین سیستم ضد اخلال و فریب رادار و سیستم هدایت چندگانه در کنار هدایت با دیتالینک غیرقابل کشف قابل کنترل از چند نقطه ، اف-22 را به یک سلاح خطرناکتر تبدیل می کند. از طرفی توان کنترل موشک توسط اف-22های دیگر و جنگنده های هم نسل آن مانند اف-35 کار جمرها برای مختل کردن موشک را به شکست می کشاند. این به اف-22 رپتور اجازه می دهد از فاصله بسیار دور دست به رهگیری بزند و این درکنار اختفای این جنگنده دشمن را به شدت از جنگیدن پشیمان خواهد کرد.

اف-14 تامکت به دلیل داشتن رادار و موشک هوا به هوا با برد دسترسی زیاد در فواصل دور خطرناک است و شانس اولین شلیک قبل از اینکه در برد سلاح دشمن قرار گرفتن را دارد. این دیر رهگیری شدن خود بار روانی بسیاری برای دشمن خواهد داشت.

این وضعیت تامکت اف-14 حتی اکنون که موشک آمرام نوع D نیامده به شکلی متفاوت برای اف-22 با موشک AIM-120C بدست آمده است. وقتی در ادامه ببینید اف-22 تا چه میزان مخفی است از خطری که می تواند ایجاد کند آگاه می شوید.

تصویر

تصویر

نبرد نابرابر در آینده با رپتور به واقعیت بدل می شود. جایی که 4 فروند اف-22 رپتور در مقابل آرایشی از جتهای دشمن قرار می گیرند که چند برابر از نظر تعداد برتری دارند اما این جنگ کیفیت است نه کمیت!


تصویر

وقتی دیگر کشورها دنبال قدرت مانور بالا هستند آمریکا شیوه های خود را تغییر می دهد. مفهوم استفاده از تکنولوژی رپتور خیلی پیچیده تر از چیزی است که تصور شود.


بحث قابلیت سنسور فیوژن و لینک محرمانه IFDL و BACN نقش مهمی در آینده نبردهای هوایی خواهد داشت.

تصویر

فرمانده موگا خلبان اسکادران 525 مشهور به بولداگهای نیروی هوایی بیان می کند ما با اف-22 بصورت معمول مبارزه نمی کنیم. یعنی در تمرینات ما با یک رپتور اف-22 به سمت چندین جنگنده دیگر یورش می بریم ، هدف ما این است که خلبانها مهارت نبرد نابرابر خود را بالا ببرند. این کمک می کند ما بتوانیم فقط با چند فروند اف-22 فعال خود دشمنی را که از نظر کمی و کیفی قویتر است را شکست دهیم.


به گفته ایشان برای رپتور شکست دادن 3 جنگنده رهگیر در داگ فایت یک عمل عادی است ما برای ایجاد برتری در مقابل شکاری رپتور باید بیش از 4 جت جنگنده به آسمان بفرستیم تا شرایط نبرد برابر گردد!

تصویر

در آینده به راحتی 4 فروند اف-22 می توانند با آرایشی بزرگ از رهگیرهای دشمن درگیر شوند و با کمک یک بمب افکن مانند B-1 یا B-2 پنهانکار در نزدیک خود که حامل مجموعه بزرگی از موشک آمرام پیشرفته نوع D می باشند و لینک پیشرفته IFDL مختصات را به بمب افکن منتقل کرده و دشمن را تا آخرین فروند بدون اینکه بفهمند چه شده نابود کنند.

تصویر

اینجا مشخص می شود اف-22 فقط 6 تیر موشک هدایت راداری ندارد بلکه ممکن است با بمب افکن B-2 پرواز کند که حامل موشکهای آمرام باشد و فقط کافیست تا اف-22 مانند یک سرباز نیروی ویژه که پشت خطوط دشمن رفته روی جتهای دشمن قفل کند و دشمن از جایی که تصورش را نمی کند با موشک آمرام ملاقات کند!برداشت با ذکر نام نویسنده و منبع اصلی مجاز است!


منابع:

 
http://www.f-22raptor.com/index.php

http://www.f22fighter.com/stealth.htm

http://www.parvus.com/product/overview.aspx?prod=f-22cnibattery

www.lockheedmartin.com/

www.f22-raptor.com/about/history.html

http://wiki.scramble.nl/index.php/BAE_Systems_AN/ALR-94

www.globalsecurity.org/military/systems/aircraft/f-22-manu.htm

http://www.es.northropgrumman.com/solutions/f22aesaradar/index.html

[External Link Removed for Guests]
 
دفترچه شماره 32 جنگنده اف-22


مجله اویونیک برتر

آرشیو شخصی


 
کسی که در تاریکی زندگی کند نیاز به نور را درک نخواهد کرد!
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”