تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير زيباي نظامي را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4554 بار
سپاس‌های دریافتی: 6680 بار

تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط bamn » یک شنبه 23 فروردین 1394, 11:34 am

   
مقدمه :
دوستان عزیزم چند روز قبل مبحث جدیدی را در انجمن "اخبار نظامی" ایجاد کردند تحت عنوان "تصاویری از جنگ" ، که البته بهتر بود در این انجمن قرار می گرفت . بنده هم چند مطلب در آن مبحث قرار دادم . بعدش به فکر افتادم که تعدادی از تصاویر جالب و کمتر دیده شده از جنگ جهانی دوم را گلچین کرده و با شرحی از هر عکس در انجمن قرار بدهم . اما تعداد عکس هایی که گلچین کرده بودم آنقدر زیاد بود که بعد از چند نوبت تجدید نظر ، بالاخره به 50 عکس رسید و دیدم اگر بخواهم آنها را در ادامه همان مبحث قرار بدهم حیف است و بهتر می باشد که در مبحثی جداگانه قرار بدهم تا دوستان بتوانند کمال استفاده را ببرند .
   

(سعی نموده ام عکس ها را به ترتیب وقوع رخداد قرار بدهم . بیشتر این عکس ها از سایت ویکیپدیا برداشت شده و اصل بر درستی تاریخ های درج شده در شرح عکس ها گذاشته شده است)

 
   تصویر

اول سپتامبر 1939 : اولین صحنه از تراژدی جنگ جهانی دوم ؛ مقابله سواره نظام لهستان با تانک های آلمانی!


تصویر

7 تا 16 سپتامبر 1939 : سربازان فرانسوی در منطقه سار آلمان پیشروی می کنند ، اما بدون مواجه شدن با مقاومت جدی به پشت خط ماژینو باز می گردند


تصویر

9 آوریل 1940 : رزمناو بلوخر در دهانه فیور اسلو غرق می شود . با اینکه عملیات اشغال نروژ پیروزی بزرگی برای آلمانی ها بود بیش از نیمی از ناوگان تهاجمی خود را از دست دادند


تصویر

10 می 1940 : چتربازان آلمانی برای تصرف پل های هلند فرود می آیند ، اما در کارشان چندان موفق نیستند!


تصویر

10 و 11 می 1940 : بلژیکی ها خیلی روی نفوذ ناپذیری دژ مرزی ابن مائل حساب کرده بودند اما کماندوهای آلمانی با هواپیماهای بدون موتور روی سقف آن فرود آمده و با انداختن بمب های آتش زا داخل دودکش های دژ ، بلژیکی ها را به تسلیم وا داشتند!


تصویر

11 می 1940 : وقتی چتربازان آلمان نتوانستند پل ها را سالم نگه دارند ، سربازان برای اشغال هلند باید اینطور عبور کنند!


تصویر

اواسط می 1940 : رومل و افسرانش پیک نیک گرفته اند تا درباره ادامه پیشروی در خاک فرانسه گفتگو کنند!


تصویر

اوایل ژوئن 1940 : گورینگ لاف آمده بود که نیروی هوایی اش متفقین محاصره شده در دونکرک را نابود خواهند کرد اما از 400 هزار نفر ، 340 هزار نفر گریختند!


تصویر

سوم جولای 1940 : ناوگان انگلیس به مقر نیروی دریایی فرانسه در المرسی الکبیر الجزایر حمله می کند تا ناوهای فرانسوی به دست آلمانی ها نیافتند . 1300 نفر کشته می شوند . اما بعد از جنگ به این کشتار و رویدادهای مشابه دیگر اشاره ای نمی شود . تنها جنایتکاران جنگ جهانی دوم آلمانی ها بوده اند!


تصویر

7 سپتامبر 1940 : لندن در آتش بمباران آلمان می سوزد


تصویر

9 دسامبر 1940 تا 9 فوریه 1941 : ایتالیایی ها در نبرد "قطب نما" در مرز مصر شکست می خورند ، نیمی از لیبی را می بازند و 115 هزار نفر اسیر می دهند


تصویر

11 آوریل 1941 : نابودی نماد استعمار ایتالیا در آفریقای شرقی توسط استعمارگران انگلیسی! ایتالیا نبرد شاخ آفریقا را هم می بازد و در اینجا البته جایی برای عقب نشینی وجود ندارد ، 230 هزار ایتالیایی اسیر می شوند!


تصویر

9 می 1941 : بمباران رطبه عراق توسط انگلیسی ها . 3 آوریل ژنرال ناسیونالیست "رشید عالی گیلانی" در عراق دست به کودتا می زند . او طرفدار آلمان است و اموال انگلیسی ها را مصادره می کند . انگلیسی ها به عراق حمله می کنند و تا 31 می این کشور را بطور کامل اشغال می نمایند . گیلانی به ایران و از آنجا به آلمان می گریزد . این هشداری است برای رضا خان!


تصویر

20 می 1941 : 14 هزار چترباز آلمانی در جزیره کرت فرود می آیند و جزیره را در کمتر از دو هفته اشغال می کنند . این بزرگترین عملیات هوابرد آلمان در طول جنگ است .


تصویر

ورودی قلعه برست . خیلی دلم می خواست از مقاومت قلعه برست عکسی واقعی داشته باشم اما ظاهراً آلمانی ها تمایلی به این کار نداشته اند . قلعه برست رسماً از 22 تا 29 ژوئن 1941 در برابر تهاجم آلمانی ها مقاومت کرد . اما طبق اسناد موجود پاکسازی خرابه های قلعه از سربازان پنهان شده روسی هفته ها طول کشیده است .
{ سمت چپ ورودی - محل عکس حکاکی شده و دسته گل - جایی است که به گفته روسها ، فرمانده قلعه بلافاصله پس از تسلیم شدن بدست آلمانی ها تیرباران شد}


تصویر

25 آگوست 1941 : خدمه ناو جنگی ببر جزو اولین قربانیان تهاجم متفقین به ایران بودند . این ناو در بندر خرمشهر بمباران و نابود شد .


تصویر

19 آگوست 1942 : متفقین هنوز برای پیاده شدن در ساحل فرانسه آماده نیستند . این عاقبت سربازان انگلیسی است که در این روز پا به ساحل دیئپ گذاشتند!


تصویر

اواخر اکتبر 1942 : تصویر هوایی از گلوله باران مواضع آلمان در العلمین مصر . آنها بزودی سریع ترین عقب نشینی تاریخ را آغاز خواهند کرد!


تصویر

8 نوامبر 1942 : آمریکایی ها در سواحل الجزایر پیاده می شوند و نیروهای رومل را در شمال آفریقا محاصره می کنند .


تصویر

13 می 1943 : آخرین مقاومت ها در سواحل تونس به پایان می رسد . 300 هزار آلمانی تسلیم می شوند اما رومل می گریزد تا یک سال و نیم بعد به دستور هیتلر کشته شود!


تصویر

11 جولای 1943 : در جریان عملیات پیاده شدن متفقین در سواحل سیسیل ، ناو ترابری کلاس لیبرتی توسط بمب افکن های آلمانی هدف گرفته شده است . این کلاس ناو هنوز هم (در سال 2015) بهترین کلاس ناوهای غیر رزمی نیروی دریایی آمریکاست! (این نام را با ناو تهاجمی یو.اس.اس لیبرتی که در جریان جنگ شش روزه هدف حمله اسرائیل قرار گرفت اشتباه نگیرید)


تصویر

5 تا 16 جولای 1943 : تانک های تایگر برای اولین بار در نبرد کورسک به کار گرفته می شوند اما تعدادشان کافی نیست . تانک های تی-34 روسی چندین برابر بیشتر اند!


تصویر

5 ژوئن 1944 : آیزنهاور برای چتربازانی که قرار است روز بعد پشت خطوط آلمان در نورماندی فرود آیند سخنرانی می کند . بیشتر آنها فردا زنده نخواهند ماند!


تصویر

6 ژوئن 1944 : سربازان آمریکایی با نگرانی به ساحل می نگرند


تصویر

6ژوئن 1944 : و دل به دریا می زنند تا به نبرد ملحق شوند


تصویر

7 ژوئن 1944 : حالا ساحل در قرق آنهاست


تصویر

ژوئن 1944 : آلمانی ها در اطراف کان در نورماندی به سختی مقاومت می کنند . البته برخی هم تسلیم می شوند


تصویر

13 ژوئن 1944 : روستای ویلرز بوچ فرانسه ؛ متفقین ستون زرهی آلمان را پیش از رسیدن به شهر کان نابود می کنند . حدس بزنید چه بلایی سر خود روستا آمده است!


تصویر

17 تا 20 سپتامبر 1944 : کشور کوچک سان مارینو در قلب کوهستان مرکزی ایتالیا آزاد می شود . 600 نفر از دو طرف در این کشور 61 کیلومتر مربعی کشته می شوند


تصویر

اول آگوست تا دوم اکتبر 1944 : لهستانی ها که ارتش سرخ را پشت دروازه های ورشو می بینند بر ضد آلمانی ها قیام می کنند


تصویر

اول آگوست تا دوم اکتبر 1944 : و آلمانی ها به مقابله می پردازند ، بدون اینکه واکنشی از سوی روسها مشاهده شود


تصویر

اکتبر 1944 : آخرین پارتیزان های لهستانی را از فاضلاب ها بیرون می کشند


تصویر

17 تا 25 سپتامبر 1944 : پیروزهای بد اقبال! چتربازان انگلیسی برای تصرف پل های هلند پایین می پرند اما از بد اقبالی ، بین دو لشکر زرهی اس-اس فرود می آیند!


تصویر

دسامبر 1944 : فقط آلمانی ها نیستند که به کودکان سرباز مدال می دهند . فدیا سامدروف بخاطر دفاع از یک آشیانه مسلسل در نبرد ترانپویل (مارس و آوریل همان سال) مدال شجاعت گرفته است


تصویر

16 دسامبر 1944 : آخرین قمار هیتلر . آلمانی ها در آردن پیشروی می کنند و متفقین را به دردسر می اندازند . نیمی از آنها یک ماه بعد به جای اول باز گشته اند!


تصویر

20 مارس 1945 : این آخرین بار است که هیتلر بیرون پناهگاهش در برلین دیده می شود و به دهها نفر از سربازان نوجوان و جوان نشان صلیب آهنین می دهد


تصویر

نیمه دوم مارس 1945 : سربازان آمریکایی در تلاش برای عبور از راین با قایق . از بالا تا پایین راین ، آلمانی ها فقط یک پل را یادشان رفت منفجر کنند


تصویر

آوریل - می 1945 : سربازان برزیلی نقش اصلی را در فتح شمال ایتالیا ایفا می کنند


تصویر

2 می 1945 : مقاومت سربازان آلمانی در برلین تا دو روز بعد از مرگ هیتلر ادامه می یابد . روسها می گویند آخرین مقاومت در پناهگاه زیر زمینی باغ وحش برلین رخ داده است!


تصویر

2 می 1945 : و روسها با انتشار این عکس فتح برلین را به دنیا اعلام می کنند


تصویر

6 می 1945 : آخرین زیردریایی مهاجم آلمانی در نزدیکی سواحل شمال شرقی آمریکا غرق می شود . 55 نفری که می میرند خبر نداشته اند هیتلر قبل از آنها مرده است!


تصویر

8 ژوئن 1945 : نقشه آخرین مناطق تحت کنترل آلمانی ها در این روز قبل از انتشار خبر تسلیم شدن بی قید و شرط آلمان (به نقاط آبی کوچک در سواحل غربی فرانسه توجه کنید!)


تصویر

8 ژوئن : مردم لندن پس از شنیدن خبر پایان جنگ به خیابان ها می ریزند . جشن و پایکوبی تا چند روز ادامه می یابد و سرانجام پلیس مجبور می شود مردم را متفرق کند!


تصویر

6 تا 11 می 1945 : آخرین پرده از تراژدی جنگ جهانی دوم در اروپا . سربازان آلمانی مستقر در شرق چک نمی خواهند اسیر روسها شوند ، پس به غرب راه می افتند اما سر راهشان پراگ است که پارتیزان های چک تصرفش کرده اند . لشکر روسهای سلطنت طلب که همراه آلمانی هاست ، جلوی آنها را می گیرند و پراگ را نجات می دهند اما فرماندهانشان پس از اسارت به دست ارتش سرخ به جرم خیانت اعدام می شوند!


تصویر

می 1945 : آنچه از شهر هامبورگ پس از سه سال بمباران مداوم متفقین باقی مانده است!


تصویر

می 1945 : سربازان خوش شانس آلمانی ، اسیر متفقین غربی . آنها خیلی زود به خانه باز خواهند گشت


تصویر

می 1945 : سربازان بدشانس آلمانی ، اسیر روسها . یک سوم آنها از اردوگاه های سیبری جان سالم به در برده و خانه را سال ها بعد خواهند دید!


تصویر

می 1945 : و سربازان نوجوان آلمانی مدافع برلین که اسیر روسها شده اند و باید در اردوگاه های مخصوص دوباره شستشوی مغزی شوند!


تصویر

24 ژوئن 1945 : روسها پیروزی بر آلمان را زیر باران جشن می گیرند . مارشال ژوکف (سوار بر اسب سفید) و ژنرال روکسفسکی (سوار بر اسب سیاه) فاتحان واقعی جنگ هستند اما استالین از آنها می ترسد و بعد از جنگ در مناسبی تشریفاتی و کم اهمیت به فراموشی سپرده می شوند

تصویر

جولای 1945 : چرچیل در برلین روی صندلی شکسته هیتلر می نشیند تا پیروزی را باور کند!
 
  
آخرین ويرايش توسط 2 on bamn, ويرايش شده در 0.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 172
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 اسفند 1391, 6:09 pm
سپاس‌های ارسالی: 664 بار
سپاس‌های دریافتی: 1162 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط میگ 35 » یک شنبه 23 فروردین 1394, 12:40 pm

با سلام
به احتمال زیاد این نقشه را دوستان تو سایت ویکی پدیا دیدند گفتم شاید بد نباشه این تصویر را اینجا بزارم

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

تغییرات جنگ جهانی دوم دراروپا.
آبی: متحدین
قرمز: متفقین
سبز: شوروی قبل از ورود به جنگ

پ.ن: با تشکر از دوست عزیزم جناب bamn،وقتی که مبحث تصاویری از جنگ را ایجاد کردم هدفم گذاشتن تصاویری کمتر دیده شده از جنگ ها بود مخصوصا جنگ هایی که کمتر در مورد آن ها پرداخته شده بودند،که اینجا جا داره دوباره از دوستانی که در این مبحث شرکت کردند تشکر بکنم

منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4554 بار
سپاس‌های دریافتی: 6680 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط bamn » شنبه 29 فروردین 1394, 9:01 pm

  با عرض سلام مجدد .

دوستان عزیز ، انشالله اگر عمری بود و فرصت شد طی هفته های آینده تعداد دیگری از تصاویر مربوط به جنگ جهانی دوم را در این بخش قرار خواهم داد . اما حالا چیزی که به ذهنم رسید این است که برای دوستان علاقه مند به مطالعه و بویژه حالا که حدود دو هفته تا آغاز نمایشگاه کتاب تهران وقت باقی مانده ، کتاب هایی را معرفی نمایم که همه یا بخشی از آنها مربوط به جنگ جهانی دوم می باشند و بنده مطالعه آنها را جالب و سودمند یافته ام . بنابراین ده عنوان کتاب را به عنوان پیشنهاد مطالعاتی خدمت شما معرفی می نمایم (البته تعداد کتاب هایی که درباره جنگ جهانی دوم خوانده ام تقریباً سه برابر این رقم است اما برخی بسیار سطحی هستند و برخی اصلاً بخاطر دروغ پردازی های مفرط ارزش وقت گذاشتن ندارند . با این حال کتاب های خیلی بیشتری در بازار می توان یافت که بنده مطالعه نکرده ام و نمی توانم درباره شان قضاوت کنم ، اما ده کتابی که زیر معرفی می نمایم را مطمئن هستم که از خواندشان پشیمان نمی شوید!)

بسیاری از کسانی که چنین لیستی ارائه می دهند با کتابی شروع می کنند که بنده در رده دوم قرار داده ام! کتابی که به آن رتبه نخست را می دهم عنوانی بسیار کلی دارد :   جهانی دوم   آلن جان پرسیوال تیلور . این کتاب را "شرکت انتشارات علمی و فرهنگی" برای اولین بار در سال 1374 با ترجمه آقای بهرام فرداد امینی روانه بازار نموده است .

 
  
  تصویر    
آلن جان پرسیوال تیلور به عنوان یک نویسنده و مورخ چپ گرای انگلیسی مشهور است و در این کتاب سعی نموده با دیدی نسبتاً بی طرفانه رخدادهای جنگ جهانی دوم را قضاوت نماید و اشتباهات هر دو سوی جنگ را گوشزد نماید . در واقع با همین مبنا ، آقای نویسنده خیلی روی مطالبی که در سایر کتاب ها مکرراً به آنها اشاره شده مانور نمی دهد و کلی گویی می کند تا فرصت داشته باشد به نکاتی اشاره کند که در منابع دیگر کمتر مورد توجه قرار می گیرد و این دلیل دوم اهمیت کتابش می باشد .
  این کتاب را وقتی خریدم 14 هزار تومان قیمت داشت و تا جایی که اطلاع دارم در دو-سه سال اخیر تجدید چاپ نشده اما دیگر کتاب آقای تیلور به نام "جنگ جهانی اول" تجدید چاپ شده و با قیمت 30 هزار تومان به فروش می رسد ، بنابراین چاپ جدید "جنگ جهانی دوم" هم باید همین حدود قیمت داشته باشد . البته مطالعه "جنگ جهانی اول" را هم توصیه می کنم بویژه آنکه کتاب های مربوط به این جنگ نسبت به جنگ جهانی دوم در بازار ایران خیلی کمتر است!

دوم پیشنهادم که معروف ترین کتاب در دنیا درباره جنگ جهانی دوم می باشد و احتمالاً بسیاری از شما آن را مطالعه نموده اید ظهور و سقوط رایش سوم   ویلیام شایرر می باشد که این کتاب هم در سال 1374 توسط "موسسه انتشارات نگاه" و با ترجمه آقای ابوطالب صارمی وارد بازار ایران شده است .

 
  
  تصویر    
این کتاب را بسیاری ، بهترین می دانند . اما به نظر بنده لقب کاملترین برایش مناسب تر است . ویلیام شایرر که پیش از جنگ به عنوان خبرنگار در آلمان بوده و مراحل قدرت گرفتن هیتلر را از نزدیک مشاهده کرده پس از جنگ هم این فرصت بی نظیر را با لطف مقامات ارتش آمریکا داشته که به مجموعه اسناد و یادداشت های محرمانه دولت و ارتش آلمان دسترسی داشته و کتابش را به رشته تحریر در آورد . این کتاب بسیار مفصل و خواندنی است با این حال برای کسانی که در مورد مسئله هولوکاست تردید دارند قابل استناد نیست چون آقای شایرر از مدافعان هولوکاست است و بخش زیادی از کتاب را به یهود ستیزی هیتلر و برنامه های پاکسازی نژادی وی اختصاص داده است . جالب آن است که در فصل های ابتدایی کتاب و پیش از به قدرت رسیدن هیتلر ، بسیاری از کسانی که شایرر به آنها اشاره می کند و در زندگی سیاسی و شخصی هیتلر بطور مستقیم و غیر مستقیم نقش داشته اند یهودی بوده اند و شایرر با زیرکی این نکته را بزرگنمایی کرده تا نشان بدهد یهودیان تا چه حد برای آلمان سودمند بوده اند! زمانی که این کتاب را خریدم 12 هزار تومان قیمت داشت و الان 40 هزار تومان است!

سومین پیشنهادم یک کتاب طنز است!   وحشتناک جهانی دوم   تری دری از مجموعه تاریخ ترسناک که توسط "نشر افق" و با ترجمه مهرداد تویسرکانی در سال 1384 منتشر شده است .

   
  
  تصویر      
این کتاب با قالبی طنز سعی دارد نکات تیره و تار جنگ جهانی دوم را برای مخاطب (بویژه مخاطب کودک و نوجوان) بازگو نماید تا برای کسانی هم که علاقه ای به خواندن کتاب های کسل کننده تاریخی ندارند جذابیت داشته باشد . این کتاب را با قیمت 1700 تومان خریده بودم و می دانم الان 6500 تومان قیمت دارد!

پیشنهاد چهارم کتاب معروف و جنجالی   یک ارتداد   پروفسور فرانسوی روژه گارودی مرحوم می باشد که بخاطر انتشار این کتاب محاکمه و زندانی شد!

     
  
  تصویر        
این کتاب را "موسسه خدمات فرهنگی رسا" با ترجمه مجید شریف در سال 1377 منتشر نموده و بطور کلی مربوط به دروغ های افسانه ای است که صهیونیست ها برای تشکیل کشور اسرائیل سر هم کرده اند اما بخش های ویژه ای از آن به هولوکاست و اثبات دروغ بودن ادعاهای صهیونیست ها درباره آن می باشد . این کتاب را با قیمت 3200 تومان خریده ام و می دانم در چند سال اخیر چاپ جدیدی نداشته و اگر چاپ شود با قیمت حداقل 10 هزار تومان خواهد بود!

پنجمین مورد کتاب مصور   تاریخی قرن بیستم   باشد که همانطور که از اسمش مشخص است مجموعه ای از نقشه های جغرافیای سیاسی-تاریخی جهان در قرن بیستم را شامل می گردد .

       
  
  تصویر          
این کتاب نوشته ریچارد اووری توسط "نشر نی" و با ترجمه حسین شهرابی عرضه شده و شامل نقشه ها و اطلاعات بسیار مفیدی برای علاقه مندان می باشد و تا جایی هم که اطلاع دارم هنوز به قیمت 24500 تومان چاپ اول در سال 1391 به فروش می رسد .

ششمین کتاب   1320   مدرسه است ، نوشته سید قاسم یا حسینی .

         
  
  تصویر            
این کتاب شرح چگونگی فروپاشی مفتضحانه ارتش رضاخانی در برابر هجوم متفقین می باشد! و سال 1383 اولین بار به بازار آمد . بنده چاپ پنجم آن را با قیمت 1900 تومان خریدم اما نمی دانم چاپ جدید آن با چه قیمتی در دسترس می باشد؟!

کتاب پیشنهادی هفتم با عنوان   المعارف مصور تاریخ یهودیت و صهیونیسم   مرجع نسبتاً کامل درباره یهودیت و صهیونیسم ، تاریخ ، عقاید ، فرقه ها و برنامه های سیاسی آنها می باشد .

           
  
  تصویر              
این کتاب که به همت گروهی از محققان و نویسندگان تهیه توسط "انتشارات سایان" چاپ شده است هم مثل کتاب روژه گاردوی بخشی مجزا درباره هولوکاست دارد که مطالعه آن را بویژه با عکس های افشاگرانه ای که در رد هولوکاست دارد توصیه می کنم . در این فصل شما تصاویری از روزنامه ها و جرایدی را می بینید که در سال های پس از اتمام جنگ جهانی اول و مدتها پیش از به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان ، نسبت به کشتار شش ملیون یهودی در اروپای شرقی هشدار می دهند!!! بنده این کتاب را یک سال قبل با قیمت 30 هزار تومان خریدم و می دانم چاپ جدیدش با قیمت 35 هزار تومان عرضه شده اما کتابی است که حتی با قیمت دو برابر این هم ارزش تهیه و مطالعه را دارد!

کتاب هشتم   نازیسم و استیلای هیتلر   دارد که برخلاف موارد مشابه ، ترجمه ای نیست بلکه توسط مرحوم سپهبد مظفر مالک که در زمان حکومت رایش سوم چندین سال در آلمان ساکن بوده نوشته شده و با اینکه نثری نچندان خوش آیند دارد اما به عنوان یکی از معدود منابعی که توسط شاهدان عینی ایرانی تهیه شده دارای ارزش می باشد .

             
  
  تصویر                
این کتاب اولین بار در سال 1383 توسط "انتشارات امید فردا" وارد بازار شده و بنده آن را با قیمت 4 هزار تومان خریداری کرده بودم اما از قیمت جدید آن اطلاعی ندارم .

کتاب نهم   روابط بین الملل (1870-1945)   دارد که در واقع یک کتاب دانشگاهی است اما بنده برای مطالعه شخصی آن را تهیه کرده و مفید یافتم .

               
  
  تصویر                  
این کتاب نوشته دکتر مجید بزرگمهری توسط "سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)" در سال 1384 چاپ شده و بنده آن را با قیمت 3850 تومان خریدم اما چاپ جدید آن 13 هزار تومان قیمت دارد .

و پیشنهاد دهمم کتاب   از 58 روز زمامداری در عراق   باشد که با همت علیرضا زمانیان تهیه و توسط "موسسه چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه" در سال 1376 منتشر شده است .

                 
  
  تصویر                    
در واقع این کتاب متن شرحی مختصری دارد و بیشتر محتوای آن تصاویر اسناد محرمانه ای است که توسط سفارتخانه و کنسولگری های ایران در عراق و سایر منابع در طول دوران حکومت کوتاه رشید عالی گیلانی و نبرد وی با انگلیسی ها تهیه و به تهران ارسال شده که در نوع خودش خواندنی و مفید می باشد .

و در پایان ، دوستان نوجوان ، اگر علاقه مند به مطالعه رمان هایی با موضوع جنگ جهانی دوم می باشند ، دو رمان   نقره ای   ایان سرالیر و   چی ها   رابرت وستال را توصیه می کنم .

                     
  
  تصویر تصویر
  
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

Novice Poster
Novice Poster
پست: 75
تاریخ عضویت: سه شنبه 17 آبان 1390, 2:11 pm
سپاس‌های ارسالی: 33 بار
سپاس‌های دریافتی: 116 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط lormishju » شنبه 29 فروردین 1394, 11:50 pm

اگرچه ممکن است که ما بخاطر ستم هایی که از جانب متفقین بر ملت ما روا شده موافق آنها نباشیم اما باید توجه داشت که جنگ جهانی دوم برای طرفین درگیر حکم مرگ و زندگی را داشت و لذا طرفین از هر روش اخلاقی و غیراخلاقی برای پیروزی بر حریف استفاده می کردند به قول معروف"فرد درحال غرق به هر گیاهی چنگ می زند" ممکن است اگر ما نیز در جایگاه آنها می بودیم این اعمال از ما سر می زد

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4554 بار
سپاس‌های دریافتی: 6680 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط bamn » یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 11:35 am

  [SIZE=150]سری دیگری از تصاویر جنگ جهانی دوم

 (دوستان عزیز ، حتی الامکان ، نظر ، پیشنهاد ، انتقاد یا نکته ای اگر به ذهنتان می رسد حتماً درج کنید ، چون علاوه بر همه فواید معمولی که دارد باعث می شود بخش هایی که شامل عکس های زیاد هستند با فاصله از هم و در صفحات مختلف قرار بگیرند و برای کسانی که سرعت اینترنتشان پایین است امکان باز شدن صفحات را راحت تر می نماید!)

     تصویر

 اول سپتامبر 1939 : سربازان آلمانی در شهر دانتزیک نشان ملی لهستان را از دیوار اداره پست پایین می کشند


تصویر

سپتامبر 1939 : بمباران یکی از جاده های لهستان توسط هواپیماهای آلمانی


تصویر

سپتامبر 1939 : آلمانی ها و روسها در خاک لهستان به هم می رسند و آن را قسمت می کنند!


تصویر

30 نوامبر 1939 : هلسینکی (پایتخت فنلاند) زیر بمباران ارتش سرخ


تصویر

2 دسامبر 1939 : تانک های تی-20 و تی-26 روسی اصلاً در جنگ فنلاند کارایی ندارند!


تصویر

ژانویه 1940 : روسها تانک های بهتر تی-28 را به جنگ فنلاند می فرستند


تصویر

9 آوریل 1940 : بمب افکن های آلمانی بر فراز دانمارک ؛ همین برای تسلیم کافی است!


تصویر

آوریل 1940 : سربازان آلمانی در سواحل غربی دانمارک در انتظار متفقین ؛ اما آنها فقط برای نروژ کمک می فرستند!


تصویر

می 1940 : سربازان بلاتکلیف فرانسوی و انگلیسی در بلژیک!


تصویر

می 1940 : یکی از خیابان های بندر کاله فرانسه پس از بمباران توسط آلمان


تصویر

ژوئن 1940 : فرانسوی ها قایق های جنگی خود را در بنادر شمالی غرق می کنند تا آلمانی ها علیه انگلیس به کار نگیرند
(یادتان که هست انگلیسی ها در عوضش چکار کردند؟!)


تصویر

و

تصویر

23 و 24 اکتبر 1940 : هیتلر با ژنرال فرانکو (دیکتاتور اسپانیا) و مارشال پتن (رئیس جمهور فرانسه ویشی) دیدار می کند تا
متحدان جدیدی در مدیترانه داشته باشد اما آنها محافظه کار تر از موسولینی هستند!


تصویر

بهار 1941 : جزیره مالت ، زیر بمباران هواپیماهای ایتالیایی


تصویر

اواخر 1940 یا اوایل 1941 : بازدید هیملر از یک اردوگاه اسرای جنگی


تصویر

22 ژانویه 1941 : سربازان استرالیایی پس از چند ماه محاصره در بندر طبرق لیبی نجات یافته اند!


تصویر

آوریل 1941 : تانک های صحرایی انگلیسی در نبرد یونان کارآیی ندارند!


تصویر

آوریل 1941 : سربازان آلمانی در تلاش برای جلوگیری از سقوط خودرو اس-اس به دره ای در یونان


تصویر

27 می 1941 : سرنشینان رزمناو آلمانی بیسمارک پس از اینکه در نزدیکی سواحل نروژ غرق می شود توسط انگلیسی ها نجات می یابند


تصویر

ژوئن یا جولای 1941 : سربازی آلمانی به تانک در حال سوختن روسی و خدمه کشته شده اش نزدیک می شود

 
  
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5770 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط shafagh » دو شنبه 21 اردیبهشت 1394, 2:10 pm

ضمن تشکر از bamn عزیز بخاطر این تصاویر و توضیحات بسیار خوب در مورد جنگ دوم جهانی که واقعا گرفتاری ها و ناراحتی های اروپا و سایر قسمت های جهان را اشکار می کند بنده هم چند مطلب بخاطرم رسید که سوای از اصل موضوع این مبحث عرض می نمایم :

1- چرا هیتلر با وجود همه تیز بینی، هوش ، فراستی و همچنین روانشناسی که داشت دچار این تصور خام شد که می تواند فقط با امکانات ارتش المان دنیا را تسخیر کند؟!
پاسخ- یک دلیل ان بود که خود را عاقل ترین و قدرتمند ترین زمدار می دید که سزاوار حکومت بر دنیا است. دوم انکه دنیا را فقط از روی نقشه ها می دید و به واقعیت های موجود زیاد فکر نمی کرد.

2- ایا هیتلر یک سیاستمدار بود؟
- او بیشتر از انکه بخواهد یک سیاستمدار باشد خود را در قالب یک سردار توانا و فاتح می دید یعنی نقطه مقابل خط مشی یک سیاستمدار متفکر.

3- تفاوت هیتلر ، موسولینی و رهبران ژاپن چه بود؟ در حالیکه همه برای یک هدف مجتمع شده بودند؟
- هیتلر به نژادش، حزب اش و مردم اصلاح نژاد شده المان می اندیشید و حس خودنمایی نداشت اما موسولینی یک دیکتاتور احمق بود که فقط به شخص خودش و قدرتش فکر می کرد و جذبه خود را بنمایش می گذاشت. هیتلر در بعضی عکس ها که عکاسان المانی از او در کنار موسولینی گرفته اند با ژست خاص، نشان دادن بازو بند صلیب شکسته ( طوری که موسولینی موقع عکس گرفتن نفهمد) و حالت چشمانش به این نکته اشاره داشت. امرای ژاپنی عقده و ارزوی حاکمیت بر چین و قسمت هایی از روسیه ( بعنوان دشمنان دیرینه خود) و بقیه کشورهای شرق اسیا را داشتند. انها با خود فکر می کردند هیتلر و موسولینی انطرف دنیا را تقسیم می کنند و سهم ما هم در این طرف چین و بقیه کشورهای شرقی خواهد بود.

4- ایا اگر کشورهای محور موفق به تسخیر دنیا می شدند هیتلر موسولینی و ؤاپنی ها را بعنوان شریک قبول داشت؟
- سعدی علیه الرحمه می گوید : " دو درویش بر گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند"
در ستیز برای بدست اوردن قدرت مطلقه در روی زمین شریک برای هیتلر معنا نداشت. او از ایتالیا و ژاپن بعنوان نردبام خود برای رسیدن به پیروزی استفاده می کرد اما مسلما در فرصت مناسب انها را هم از سر راه خود و مقاصدش بر می داشت.
در زمان صدر جهان اسلام وقتی طلجه و زبیر با هم متحد شده و با نقض بیعت علیه امام علی (ع) قیام کردند امام در مورد شدت خودخواهی اینگونه افراد جاه طلب فرمود : " بخدا قسم که اگر این ها به حکومت برسند یکی از انها دیگری را خواهد کشت"
امروز در مورد امریکا هم همینطور است. انها حاکمیت بر دنیا را سزاوار خود می بینند و شریک در قدرت برای انها معنی ندارد. اروپا و اسراییل هم این ریاست را پذیرفته اند و پذیرفته اند که حکومتی تحت قیمومیت، اقتدار و پرچم امریکا داشته باشند و در عوض از خشم و توطئه امریکا در امان بوده و از حمایت های ان بهره ببرند. به دلیل همین قبول قدرت است که امریکا انها را از خود دانسته و هر سال میلیاردها دلار به اسراییل کمک کرده و یا اروپا را از ورشکستگی مالی نجات می دهد. البته سران عرب هم جزء همین گروه هستند اما از پست ترین گروه های تابعه که امریکا زیرکانه از انها ارتزاق می کند.

5- چرا هیتلر شکست خورد؟
- مهمترین عامل عقیده باطل او در اشغال کشورهای دیگر بود. این عالم یک سنت حتمی دارد که این نوع اقدامات اشتباه در اشغال سرزمین های دیگر و بکشتن دادن هزاران نفر انسان کار بی فرجامی است و نتیجه مطلوب نخواهد داشت و علیرغم اشغال یک کشور ملیت ها یعنی صاحبان ان سرزمین زنده خواهند بود. همین طور که این نکته را بعینه در فلسطین اشغالی می بینیم که بعد از گذشت هفتاد سال از اشغال ان توسط صهیونیست ها هیچ چیز عوض نشده و مردم این سرزمین همچنان برای ازاد سازی کشور خود قیام کرده و تلاش می کنند که البته اگر شرائط فراهم شود قویترین نیروی روی زمین مردم هستند و می توانند حساب هر حکومت باطلی را برسند.
اما اگر بخواهیم از نظر فیزیکی شکست هیتلر را مورد ارزیابی قرار دهیم باید گفت وسعت زمین ، پراکنده شدن ارتش المان، مشکل تامین تسلیحات ، ارسال تدارکات و از بین رفتن روحیه سربازان المانی در یک جنگ طولانی پی در پی و شدید در خارج از المان را باید دلیل اورد.

6- ایا اردوگاه های مرگ واقعیت داشت؟
-بسیاری از شواهد از جمله نظریه بعض محققین علوم تاریخ معاصر و نویسندگان اروپایی که به جمع اوری سورس مدارک و اسناد دوران جنگ جهانی دوم پرداخته اند بیانگر ان است که گزینش نام اردوگاه های مرگ بجای اردوگاه های کار و داستان های غلو امیزی که در این باره منتشر شده از حقیقت بدور است. براساس همین نظریات و اعلانات، ان اردوگاه ها در حقیقت محل نگهداری اسرای جنگی و یا مخالفین غیر نظامی هیتلر و یا بطور کلی اردوگاه های کار اجباری بوده . البته حقوق انسانی و قراردادهای بین المللی در مورد اسرای جنگ از جمله تغذیه کافی و سالم در ان اردوگاه ها رعایت نمی شده که به دلیل همان کارهای سخت و سوء تغذیه و عدم امکانات گرمایی و بهداشتی در ساختمان های اردوگاه ها عده ای هم جان خود را از دست داده اند اما مسلما علم کردن داستان هایی مثل نصف کردن یهودیان با تبر به دو نیم یا فرستادن گروهی انها به حمام های گاز و کوره های ادم سوزی واقعیت ندارد . در ضمن ان اردوگاه های کار مخصوص یهودیان نبوده بلکه ویژه اسرای جنگی و مخالفین حکومت هیتلر بوده که البته تعدادی یهودی هم در بین انها وجود داشته است. البته نباید از نظر دور داشت فرماندهان هیتلر تعدادی از ان اسیران راهم چه بعد از اسارت و چه بعد از انتقال به اردوگاه های مذکور اعدام کردند اما اینها دون ان ادعاها و داستانهایی است که در سناریو هلوکاست مطرح شده است.
آخرین ويرايش توسط 2 on shafagh, ويرايش شده در 0.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4554 بار
سپاس‌های دریافتی: 6680 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط bamn » دو شنبه 21 اردیبهشت 1394, 7:24 pm

  دوست عزیز جناب shafagh 2 به نکاتی خوبی اشاره کردید.

البته همه نویسندگانی که بنده کتابهایشان را مطالعه کرده ام بر این نکته متفق القول بوده اند که هیتلر دست کم در آن مقطع به فکر جهان گشایی نبود بلکه به قول خودش خواستار یک فضای حیاتی در اروپای شرقی برای جمعیت انبوه آلمان بود . هیتلر خواهان اشغال دائمی فرانسه و انگلیس نبود و فقط به شکست دادن نظامی آنها فکر می کرد اما اسلاوهای شرق اروپا از نظر او نژادی پست بودند که لایق زمین های حاصلخیز و پر ثروتی که رویشان زندگی می کردند نبودند . شاید اگر هیتلر به هدفش می رسید وسوسه فتح دنیا به سراغ خودش یا جانشینانش می آمد .

چنگیز خان مغول روزی از یکی از مشاوران ایرانی اش پرسید : به نظر تو آیندگان چگونه درباره ما قضاوت خواهند کرد؟ آن مشاور پاسخ داد : وقتی سپاهیان شما به هر شهر و مملکتی که می رسند همه را می کشند و کسی را زنده نمی گذارند نسلی باقی نمی ماند تا درباره شما قضاوت کند! چنگیز گفت : با این حرف از چشمم افتادی و دیگر از تو مشورت نمی خواهم! در دنیا مردم فراوانی در ممالک بسیار زندگی می کنند که من آنها را فتح نکرده ام و آنها درباره ام قضاوت خواهند کرد!
 
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4554 بار
سپاس‌های دریافتی: 6680 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط bamn » سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 7:52 pm

  سری دیگری از عکس های جنگ جهانی دوم

   عزیزی که حجم و ترافیک اینترنتشان محدود است و این صفحه به سختی برایشان باز می شود به بزرگواری خودشان ببخشند!

      تصویر

16 جولای 1941 : نمایی از بندر روتردام هلند زیر بمباران انگلیس . این عکس را یک مسلسل چی
خوش ذوق آلمانی از سنگرش انداخته است! بابا هواپیماها رو بزن!


تصویر

23 آگوست 1941 : یک سرباز ارتش سرخ به عده ای پارتیزان آموزش می دهد . در طول جنگ روسها بیش از یک میلیون پارتیزان پشت
خطوط آلمان فرستادند و عملاً مسیرهای تدارکاتی نیروهای آلمانی را تحت کنترل داشتند


تصویر

اول سپتامبر 1941 : لشکر بیستم ارتش سرخ در تلاشی نافرجام برای ممانعت از عبور آلمانی ها از رودخانه دنیپر


تصویر

30 سپتامبر 1941 : روسها چند سرباز آلمانی را در بریانسک اسیر می کنند . اصلاً انگار نه انگار خودشان
صد هزار - صد هزار اسیر می دهند!


تصویر

15 نوامبر 1941 : غیرنظامیان مسکو و حومه اش را سنگر بندی می کنند


تصویر

11 دسامبر 1941 : بزرگترین اشتباه هیتلر! پیشوا به آمریکا اعلام جنگ می دهد!


تصویر

1941 : اروین رومل که کم کم به روباه صحرا ملقب خواهد شد به معرکه ای در شمال آفریقا می نگرد!


تصویر

4 ژانویه 1942 : اگر برایتان سئوال است که چرا ناوگان روی آب آلمان نمی توانست به کمک نیروهایش در
مدیترانه بیاید ، جوابتان این عکس است . انگلیسی ها دهها توپ مثل این را روی تنگه جبل الطارق قفل کرده بودند!


تصویر

28 مارس 1942 : کماندوهای انگلیسی پس از انهدام بخشی از تاسیسات بندر سنت نازارین در غرب فرانسه تسلیم
می شوند . بندر سنت نازارین چنان دژ مستحکمی بود که آلمانی های مستقر در آن روز 8 می 1945 تسلیم شدند!


تصویر

10 آوریل 1942 : سربازان روسی در حال پیشروی در شهر یاخنوف طی آخرین روزهای حمله زمستانه مسکو


تصویر

اول می 1942 : تانک ها در خیابان های لنینگراد رژه می روند تا به مردم در محاصره و قحطی زده شهر روحیه دهند


تصویر

29 می 1942 : ملاقات هیتلر با سبهاش چندربوس ، استقلال طلب معروف هندی
آلمانی ها ترتیبی دادند تا او به وسیله زیر دریایی به سوماترا منتقل شده و تحت نظارت ژاپنی ها یک ارتش آزادی بخش
هندی تاسیس کند . چندربوس روز 18 آگوست 1945 (در آستانه تسلیم ژاپن) طی یک سانحه هوایی در تایوان کشته شد
اما بسیاری مرگ او را باور نکردند و تا مدتها تصور می شد سانحه هوایی سرپوشی برای فراری دادن او بوده است!


تصویر

ژوئن 1942 : آلمانی ها این بار سر راهشان به مصر در اشغال طبرق موفق هستند!


تصویر

ژوئن 1942 : پارتیزان های چک ، رینهارد هایدریش فرماندار ظالم پراگ را ترور می کنند . آلمانی ها به تلافی ، همه اهالی روستای لیدیک را
قتل عام می نمایند


تصویر

جولای 1942 : آلمانی ها توپ های 88 میلی متری را علیه تانک های روسی به کار می گیرند و سلاح مخوفی از کار در می آید!


تصویر

جولای یا آگوست 1942 : ستون زرهی آلمان در حال پیشروی در دشت های جنوب روسیه


تصویر

اول آگوست 1942 : ملوانان پایگاه دریایی استالینگراد اولین نیرویی هستند که از شهر دفاع می کنند


تصویر

18 سپتامبر 1942 : سربازان انگلیسی در ماداگاسکار پیاده می شوند . این جزیره تحت کنترل فرانسه ویشی تنها محلی بود که
آلمانی ها و ژاپنی ها از دسامبر 1941 برای ملاقات مستقیم با یکدیگر داشتند .


تصویر

اکتبر 1942 : نمای هوایی از نبرد مرگبار شهر استالینگراد که ماهها به طول انجامید


تصویر

دسامبر 1942 : تانک های آلمانی در شکستن محاصره استالینگراد ناکام می مانند . ورق جنگ بر می گردد .
 
  
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1118
تاریخ عضویت: پنج شنبه 3 آبان 1386, 3:56 pm
محل اقامت: ايران....از خزر تا خليج هميشه فارس
سپاس‌های ارسالی: 1224 بار
سپاس‌های دریافتی: 1160 بار
تماس:

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط big-man » چهار شنبه 23 اردیبهشت 1394, 7:02 pm

یه سوال چرا ارتش آلمان که چند روز از مسکو فاصله داشت نرفت مسکو رو تصرف کنه؟؟؟

اقلا کار مسکو رو یکسره میکرد بعد به قفقاز اینا میرفت تا غافلگیر شه
خدایا ...!

نیازی به زمین لرزه نیست ...!

کاخِ آرزوهای این مردم به تلنگری هم فرو میریخت ...!!!

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4554 بار
سپاس‌های دریافتی: 6680 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط bamn » چهار شنبه 23 اردیبهشت 1394, 8:36 pm

big-man نوشته شده:یه سوال چرا ارتش آلمان که چند روز از مسکو فاصله داشت نرفت مسکو رو تصرف کنه؟؟؟

اقلا کار مسکو رو یکسره میکرد بعد به قفقاز اینا میرفت تا غافلگیر شه


  خب ، این شد یک سئوال حسابی!
تحلیل بنده طبق اون چیزی که جسته و گریخته از کتاب های مختلف خوانده ام این است ؛

هیتلر در وهله اول خیال نداشت پیش از پذیرش شکست از سوی انگلستان ، با شوروی وارد جنگ شود و به همین دلیل پیشبینی کرده بود که جنگ با شوروی در تابستان 1942 آغاز خواهد شد . اما انگلیسی ها تسلیم نمی شدند و طرح های هیتلر برای تصرف مدیترانه و خاورمیانه (که در واقع پیشنهاد فرمانده نیروی دریایی بود) بدون مشارکت اسپانیا و فرانسه عملی نبود و ایتالیایی ها هم در آلبانی و مصر و اتیوپی پشت سر هم شکست می خوردند و قابل اتکا نبودند .

پس هیتلر تصمیم گرفت بجای تابستان 42 ، تابستان 41 به شوروی حمله کند ، شاید که با شکست دادن شوروی ، انگلیس هم از مقاومت دست بردارد . این یک سال جلو انداختن به معنای آن بود که ارتش آلمان هنوز تدارکات پیشبینی شده کافی برای حمله به شوروی را نداشت . اما هیتلر شدیداً روی غافلگیری روسها حساب کرده بود و انتظار داشت با از هم پاشیدن لشکرهای مرزی ارتش سرخ ، نیروهایش به سرعت بتوانند به قلب شوروی بتدازند و تا پیش از زمستان به کوه های اورال برسند!

اسم این عملیات ، عملیات بارباروسا بود . حمله طبق نقشه شروع شد اما با وجود متلاشی شدن لشکرهای مرزی ، روسها بشدت مقاومت می کردند و لشکرهای تازه نفس به میدان می فرستادند که این برای آلمانی ها غیر منتظره بود زیرا طبق برآورد اطلاعات ارتش آلمان روسها طی ماههای نخست جنگ می توانستند 200 لشکر بسیج کنند در حالی که آنها 360 لشکر بسیج کرده بودند!

کم کم عملیات بارباروسا فروکش کرد و هیتلر و فرماندهانشان تصمیم گرفتند از نو طرح ریزی کنند . بعضی فرماندهان اصرار داشتند ضربه باید در جبهه مرکزی به مسکو وارد شود اما هیتلر مخالف بود و اعتقاد داشت اول باید جناحین روسها را از بین برد ، بعد به مسکو حمله کرد . بنابراین طی ماه سپتامبر حملات ارتش آلمان در جنوب (اوکراین) و شمال (به طرف لنینگراد) متمرکز شد و تا پایان ماه اوکراین فتح گردید و لنینگراد به محاصره افتاد . روسها در اوکراین نزدیک به یک میلیون سرباز از دست دادند و 40 لشکرشان هم در لنینگراد به محاصره افتادند . بنابراین هیتلر دستش برای حمله به مسکو باز شد و در اواسط اکتبر حمله را آغاز کرد . اما تقریباً همزمان با آغاز این حمله باران و سپس برف (زودتر از همیشه) آغاز شدند و آلمانی ها که تجهیزات زمستانی کافی نداشتند به دردسر افتادند .

از طرف دیگر روسها مطمئن شدند که ژاپنی ها خیال حمله به شوروی را ندارند و در حال انتقال نیروهای خود در اقیانوس آرام هستند بنابراین لشکرهای سیبری را که برای جنگ در زمستان تجهیزات و تجربه کافی داشتند به جبهه مسکو آوردند و آلمانی ها را عقب زدند .

ارتش آلمان متحمل تلفات سنگینی شده بود و در تابستان 1942 دیگر آن ارتش قدرتمند یک سال قبل نبود . جای خالی نیروهای از دست رفته را یا نیروهای جوان و کم تجربه پر کرده بودند یا ارتش های رومانیایی و مجار و ایتالیایی که اصلاً قابل اعتماد نبودند! با این وصف هیتلر حمله مستقیم دوباره به قلب مسکو را صلاح ندانست و به جایش به جبهه اوکراین ضربه وارد کرد که روسها جمع شده بودند تا دست به حمله بزنند . تلفات روسها چشمگیر بود و یک بار دیگر موازنه قوا را به سود آلمان تغییر داد .

بنابراین راه برای پیشروی آلمانی ها در جنوب روسیه باز شد و هیتلر تصمیم داشت بعد از فتح استالینگراد و قفقاز ، راه شمال را در پیش گیرد و مسکو را محاصره کند . اما در اینجا هم هیتلر مرتکب یک اشتباه دیگر شد . او استالینگراد و قفقاز را همزمان می خواست ، بنابراین ارتش کلایست که جلوتر از ارتش های دیگر حرکت می کرد از کنار استالینگراد عبور کرد و به سمت قفقاز در جنوب پیچید و این زمانی بود که استالینگراد عملاً بدون دفاع رها شده بود . اما وقتی ارتش پاولوس به استالینگراد رسید دهها لشکر روسی در شهر منتظرشان بودند .

از طرف دیگر اهمیت استراتژیک استالینگراد بود که هیتلر را به اشتباه انداخت . استالینگراد مرکز صنعتی جنوب روسیه ، جایی بود که خطوط راه آهن جنوب روسیه به هم می رسیدند و نفتکش ها حین رفتن به سمت قلب روسیه در رودخانه ولگا از آن می گذشتند . خب ، اگر استالینگراد محاصره می شد و آلمانی ها در شمال و جنوب شهر رودخانه ولگا را می بستند عملاً هر سه این مزیت را از روسها صلب می کردند اما هیتلر خود شهر را می خواست چون نام استالین رویش بود . و استالینگراد چطور شهری بود؟ شهری صنعتی با ساختمان های بزرگ به طول 32 کیلومتر بر کرانه ولگا!

بقیه اش را دیگر خودتان حدس بزنید اگر هم کتابی نخوانده اید .
 
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2876
تاریخ عضویت: چهار شنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4554 بار
سپاس‌های دریافتی: 6680 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط bamn » جمعه 25 اردیبهشت 1394, 1:28 pm

 یک سری دیگر از عکس های جنگ جهانی دوم

 
     تصویر

1942-43 : آلمانی ها با صرف هزینه ای گزاف سواحل غربی اروپا را سنگربندی می کنند . اینجا نقطه ای در ساحل نروژ است


تصویر

آوریل 1943 : سربازان آلمانی در تونس . بعضی معتقدند ناکامی متفقین در تصرف تونس طی نوامبر و دسامبر 1942 یک موهبت بوده!
چون رومل در ابتدای دسامبر 25 هزار سرباز در تونس داشت اما این رقم طی دو ماه به 300 هزار نفر رسید که تقریباً تمامشان
در ماه می تسلیم شدند!


تصویر

اوایل 1943 : فرانسوی ها یک بار دیگر فداکاری می کنند! آلمانی ها از ترس همکاری فرانسه ویشی با متفقین آن را اشغال می کنند
و فرانسوی ها هم ناوهایشان در بندر تولون را غرق می نمایند!


تصویر

اوایل 1943 : یک تانک تایگر در تونس . رومل به این تانک ها نیاز فوری دارد اما هیتلر بیشترشان را به جبهه شوروی می فرستد


تصویر

30 ژانویه 1943 : یک تصویر کم نظیر از بمباران شبانه هامبورگ توسط متفقین


تصویر

31 ژانویه 1943 : پاولوس اولین فیلدمارشال تاریخ مدرن آلمان است که تسلیم دشمن می شود!
روسها او را به مسکو می برند تا در رادیو آلمان آزاد گویندگی کند!


تصویر

2 فوریه 1943 : بعد از تسلیم آلمانی ها در استالینگراد ، لوفت وافه برای آخرین بار شهر را بمباران می کند


تصویر

فوریه 1943 : 91 هزار سرباز آلمانی تسلیم شده در استالینگراد به خوش اقبالی فرمانده شان نیستند!
آنها را به سیبری می برند و فقط 13 هزار نفرشان دوباره به آلمان باز خواهند گشت!


تصویر

فوریه 1943 : تصویر معروفی که روسها از نبرد استالینگراد منتشر کردند در واقع پس از تسلیم آلمانی ها گرفته شده است!


تصویر

19 فوریه 1943 : سربازان انگلیسی در تونس در حال جنگ با آلمانی ها


تصویر

مارس 1943 : سربازان نخبه اس-اس در خارکوف . آلمانی ها برای بار سوم روسها را پس می زنند و برای بار دوم خارکوف را می گیرند!


تصویر

آوریل 1943 : هیملر شخصاً به خارکوف آمده تا از نظامیان اس-اس تقدیر کند


تصویر

24 آوریل 1943 : تعدادی از رهبران انجمن های مخفی یهودیان ورشو طی جلسه ای در یک کارخانه دستگیر می شوند


تصویر

آوریل - می 1943 : دستگیری رهبران یهودیان به شورش خونینی منجر می شود که کل گتو ورشو را نابود می کند
یهودیان را بعد از این شورش به اردوگاه هایی می فرستند که مدعی هستند در آنجا هلوکاستی شده اند!!!


تصویر

بهار 1943 : سلاح ضد تانک آلمانی s-18 . هیتلر برای جبران تلفات انسانی سنگین در جبهه شوروی چشم به سلاح های پیشرفته تر دوخته است


تصویر

10 جولای 1943 : نیروهای متفقین در حال پیاده شدن در سواحل سیسیل


تصویر

20 جولای 1943 : نمایی از نبرد بزرگ کورسک . نبردی ظاهراً بی نتیجه اما شدیداً به ضرر هیتلر!


تصویر

آگوست 1943 : فروپاشی جبهه آلمان در شرق آغاز می شود . سربازان روس در حال پیشروی در جبهه اوریول


تصویر

17 آگوست 1943 : شهر کوچک شواینفورت آلمان در آتش بمباران متفقین محو شده است


تصویر

سپتامبر 1943 : سربازان آلمانی در حال عقب نشینی در جبهه شوروی با نگرانی به پشت سر می نگرند
 

   
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5770 بار

Re: تصاویر و ناگفته هایی از جنگ جهانی دوم در اروپا

پست توسط shafagh » جمعه 25 اردیبهشت 1394, 7:52 pm

با تشکر مجدد از شما دوست گرامی تصویر
اکثریت تصاویر بار اول بود که مشاهده شد و با توضیحات کوتاه اما گویا بواقع بخشی از تاریخ مصور جنگ جهانی دوم را نشان میداد. چیزی که نظر مرا جلب کرد ( بدلیل انکه اساسا طراحی را دوست دارم) تفنگ ضد تانک بود که بسیار شبیه به تفنگ های ضد تانک امروزی است و البته با انچه در تصویر مشاهده می شود شاید مجهزتر از امروزی ها اگرچه برای نفر سنگین می نماید و احتمالا برای جابجایی ان از دو سرباز استفاده می شده.
فولاد سازی المان اصولا عالی بود و همین نکته انها را در ساختن سلاح های محکم و دقیق موفق می ساخت.

ارسال پست

بازگشت به “گالري نظامي”