پدافند هوائي ايران، اخبار و مطالب مرتبط

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 45
تاریخ عضویت: شنبه 22 مهر 1385, 4:20 am
سپاس‌های ارسالی: 249 بار
سپاس‌های دریافتی: 105 بار

Re: آزمایش موشکهای زمین به هوای ایران چگونه انجام میشود ؟

پست توسط 7421 » شنبه 26 فروردین 1391, 2:00 pm

در چند مورد ديدم كه از بالن هم استفاده كرده اند . مثل آزمايش موشك دوش پرتاب ميثاق

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 174
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 دی 1388, 10:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 1001 بار
سپاس‌های دریافتی: 878 بار

Re: آزمایش موشکهای زمین به هوای ایران چگونه انجام میشود ؟

پست توسط نادر70 » شنبه 26 فروردین 1391, 5:13 pm

با تشکر از دوستانی که پاسخ های درخور و مناسبی دادند؛ باید عرض کنم که بله تا حدود زیادی پهپاد ها این قابلیت که در عملیاتهای تست و شبیه سازی مورد استفاده قرار گیرند.

از نظر سطح مقطع راداری پهپاد ها به علت جسه ی کوچک و استفاده بیشتر از مواد مرکب در ساخت آنها معمولا سطح مقطع راداری کمی دارند ( حتی از خیلی از هواپیماها هم کمتر) بنابرین برای سنجش میزان کارایی در برابر اهداف کم پیدا بسیار مناسبند. حالا اگر بتوانند حرکتهای یک جت جنگنده را هم شبیه سازی کنند، چه بهتر. (البته تا حدودی این شبیه سازی را نیز میتوانند انجام دهند.)

در بحث جنگ الکترونیک هم اطلاع چندانی ندارم. شاید(تاکید می کنم شاید) بتوان از یک منبع اخلال زمینی در نزدیکی سامانه ی مورد نظر هنگام تست کردن و یا از یک هواپیمای مجهز به تجهیزات جنگ الکترونیک در نزدیکی فضای عملیاتی تست، برای ایجاد اخلال در فرایند شبیه سازی بهره جست. اما تا جایی که این حقیر می داند پهپاد ها بطور کلی چندان در حوزه ی جنگال قدرتمند نیستند و نمی توان آنچنان روی توانایی جنگال آنها برای تست سامانه های پدافندی حساب کرد و این موضوع صرفا مختص پهپاد های هدف ما هم نیست ، این شاکله ی اکثر قریب به اتفاق همه ی این پهپادها است.

البته بهتر است دوستان صاحب نظر و با دانش در این ضمینه اظهار نظر کنند. :razz:
[COLOR=#366092]پشتیبان [COLOR=#c00000]ولایت فقیه  باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد. 
امام روح الله (ره)

Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

سامانه های موشکی باهوش ایرانی چگونه چشم پرنده های متخاصم را

پست توسط TD » پنج شنبه 5 دی 1392, 1:08 am

سامانه های موشکی باهوش ایرانی چگونه چشم پرنده های متخاصم را کور میکنند


[BLOCKQUOTE]  ** مقدمه ** 

قرارگاه پدافند هوایی جهوری اسلامی ایران یکی از نیروهای چهارگانه ارتش است که در بهمن 1387 و با تقسیم نیروی ارتش هوایی جمهوری اسلامی ایران به دستور فرمانده معظم کل قوا، تشکیل شد.به فرموده مقام معظم رهبری، پدافند در اولویت نیروهای مسلح ایران است، بنابراین تقویت و تجهیز نیروهای پدافند هوایی از مهمترین برنامههای نیروهای نظامی کشور باید باشد.در این راستا، جمهوری اسلامی ایران نیز توجه ویژهای به این بخش داشته و توانست با تجهیز نیروهای خود به انواع سامانه های پدافندی، قدرت دفاع از کیان جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد.
به طور کلی ماموریت پدافند هوایی بر عهده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) قرار گرفته است و در این راستا، قرارگاه پدافند هوایی وظایف و ماموریت های مهمی نیز بر عهده دارد. وظایف و ماموریت های قرارگاه پدافندهوایی همانطور که در بخش قبلی گزارش نیز مطرح شد شامل کشف، شناسایی، انهدام و مراقبت هوایی است.
از سوی دیگر و در کنار وظایف و ماموریتهای پیشانی نیروهای مسلح کشورمان، قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) موظف است که با نیروی انسانی آموزش دیده، تجهیزات و بکارگیری روشهای متنوع و ابتکاری و نوین به مقابله با دشمنان و خطرات احتمالی بپردازد.

 تصویر 
**** دستاوردها و تجهیزات پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ****


در این بخش از گزارش به دستاوردهای این قرارگاه مهم در حوزه دفاع و انهدام تجهیزات پرنده دشمن توسط سامانه های موشکی اشاره میکنیم.عمده ترین سلاح در حوزه سامانه های پدافند هوایی زمین پایه، موشکهای زمین به هوا میباشند. برای درگیری در فاصله های بیش از چند کیلومتر، موشکهای زمین به هوا به سرعت جایگزین توپهای ضدهوایی میشوند.

 تصویر 
** موشک سام **


موشک سطح به هوا یا موشک سام، موشکی است که از از روی زمین یا عرشه کشتیها برای نابود کردن هواگردها شلیک میشود و جزئی از یک سامانه پدافند هوایی است. موشکهای سام مستقر در زمین میتوانند از پرتابگرهای ثابت یا متحرک که چرخدار هستند یا روی وسیله نقلیه قرار میگیرند، شلیک شوند. سام های بزرگتر باید روی پرتابگرهای ثابت قرار گیرند اما معمولا این امکان وجود دارد که روی پرتابگرهای متحرک نیز قرار گیرند یا یدک کشی شوند. انواع کوچکتر موشکهای سام میتوانند توسط یک نفر حمل و شلیک شوند.
اولویت طراحان سامانه های دفاع هوایی موشکی برخورد دادن موشک به هدف است اما در صورت عدم اصابت مستقیم موشک به هدف، جهت تأثیر بیشتر، سرجنگی موشکهای زمین به هوا باید در فاصله حدودی 5 تا 20 متری اهداف منفجر شوند.


** راپییر**


یک موشک سطح به هوای کوتاه برد است. این سامانه موشکی به عنوان یک سیستم موشکی متحرک برای پدافند ارتفاع پائین مراکز استراتژیک طراحی شده است. این موشک به قدری موفق بوده که در نهایت جایگزین تمام سلاحهای دفاع هوایی شد. با توجه به اینکه تهدیدات هوایی احتمالی از حملات استراتژیک ارتفاع متوسط به حملات ضربتی ارتفاع پائین تغییر حالت میداد، قابلیت واکنش سریع این سیستم و مانورپذیری بالای موشک های راپیر آن را به جنگ افزار مناسبی برای مقابله با این نوع تهدیدات تبدیل کرده است.این موشک با طول 2.33 متر و قطر 133 میلی متر و همچنین 45 کیلوگرم وزن، قادر است اهدافی را در برد 400 متر تا 7 کیلومتر را تا سقف 3 هزار متر هدف قرار دهد.

** مرصاد در کمین است **


سامانه پدافند هوایی میانبرد و ارتفاع متوسط مرصاد متشکل از مرکز کنترل آتش رادار جستجوگر ارتفاع پست جویا، دستگاه حمل و بارگیری موشک، رادار ردگیری هادی، رادار جستجوگر پالسی و ارتفاع بالای کاوش، مجهز است. سامانه مرصاد قابلیت شناسایی هدف در فاصله 150 کیلومتری توسط، قفل نمودن روی آن در فاصله 80 کیلومتری و مورد هدف قراردادن آن در بیشینه برد 45 کیلومتری را دارد.برد هدف قرار دادن در سامانه های موشکی بهجز برد رادار، به برد موشک نیز وابسته است که در همین نمونه سامانه مرصاد در صورت بهسازی موشکها یا بکارگیری موشک جدید و دوربردتر، امکان درگیری با اهداف تا 80 کیلومتر نیز ممکن است.مرکز کنترل و فرماندهی این سامانه کاملا دیجیتال، پیشرفته و مجهز به شبیه ساز و دریافت اطلاعات در شبکه یکپارچه پدافند هوایی برای کشف شناسایی و رهگیری هدف است و با 4 رادار کار میکند.
در این سامانه رادار جستجو و کشف هدف «کاوش»، کارِ یافتن اهداف را بر عهده دارد. رادار جستجوگر ارتفاع پست «جویا» نیز برای کمک به کشف و ردگیری اهدافی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند ایفای نقش میکند. وظیفه ردگیری و قفل روی اهدافی که خطرناکتر تشخیص داده میشود به رادار ردگیر «هادی» سپرده شده و این رادار که سامانه های الکترواپتیکی نیز با آن همراه و هماهنگ شده اند کار تأمین اطلاعات لازم برای هدایت موشک نیمه فعال راداری را به سمت هدف تا لحظه اصابت به آن را انجام میدهد.

** "رعد"، برق از چشمان دشمن میرباید **


 تصویر 
برد موشکهای رعد 50 کیلومتر و ارتفاع آن 70 هزار پا است. پرتابگر سامانه موشکی رعد، یک خودروی 6 چرخه میباشد که شباهت ویژه ای به نمونه چرخدار به کار رفته در سامانه سطح به وهوای بوک ام1 و 2 روسی دارد و حامل یک مجموعه سه تایی از موشک رعد است که دو درجه آزادی سمتی و ارتفاعی داشته و در برخی نمونه ها مجهز به رادار هم میباشد.

 تصویر 
به نظر میرسد، این پرتابگر باید حامل تجهیزات مخابراتی و سامانه های نمایش وضعیت اهداف و تخصیص آنها به هر یک از پرتابگرهای درگیر در هر آتشبار و سامانه های پردازش راداری برای نمونه مربوطه هم باشد. سامانه رعد به کمک این پرتابگر از مزیت بسیار مهم تحرک کامل برخوردار شده که در قیاس با سامانه های مرصاد و صیاد1 آن را بسیار ارزشمندتر میکند زیرا وجود پدافند متحرک در آرایش دفاعی، قابلیتهای ویژه ای در بقاپذیری رزمی ضمن پوشش سریعتر و بهتر مناطق جغرافیایی مختلف ایجاد میکند.

** یا زهرا (س)، سامانهای باهوش **


این سلاح پدافندی قابلیت شناسایی، ردیابی و انهدام اهداف هوایی مانند انواع هواپیما، بالگرد و پهپاد را در برد کوتاه دارد.سامانه متحرک پدافند هوایی یا زهرا(س) قابلیت اتصال به شبکه پدافندی کشور را دارد و قادر است در هر موقعیتی استقرار یافته و به طور موثری ماموریت خود را انجام دهد. قابلیت درگیری با چند هدف و انهدام آنها به طور همزمان، سرعت عمل بالا و ردیابی کاملا خودکار از دیگر ویژگیهای این سامانه پدافندی است. موشک ساخته شده در قالب پروژه یازهراء، یعنی شهاب ثاقب با طول 2.93 متر و وزنی حدود 84 کیلوگرم، 740 متر بر ثانیه سرعت دارد. سامانه "یا زهرا3" در برابر اهداف با سرعت 400 متر بر ثانیه (1.17 ماخ در ارتفاع پائین) و دمای (25 درجه سانتیگراد) 500 تا 8600 متر و در برابر اهدافی با سرعت 300 متر بر ثانیه (0.88 ماخ در شرایط فوق) 10 کیلومتر برد دارد؛ برد این سامانه در برابر بالگردها نیز 11 کیلومتر است. این موشک با اهدافی تا سقف پرواز 5500 متر و بیشینه سرعت 440 متر بر ثانیه(1.3ماخ) درگیر میشود. کمترین ارتفاع درگیری با هدف در نمونه های اولیه سامانه کروتال در حدود 30 متر بوده که در مدلهای جدیدتر به حدود 15 متر یا کمتر کاهش یافته و قابلیت این سامانه در درگیر شدن با موشکهای کروز را بسیار افزایش داده است.

** تور ام-1 **


 تصویر 
تور-ام-1، سامانه دفاع هوایی کوتاه برد، ارتفاع پایین و تمام متحرک است. این سامانه برای درگیری مؤثر با انواع اهداف هوایی از جمله هواپیماهای بال ثابت و بالگردهای سرنشیندار و بی سرنشین، موشکهای کروز و حتی بمبها و موشکهای رها شده از هواپیماها در تمام شرایط آب و هوایی ساخته شده است. بهره گیری از رایانه کنترل آتش و سامانه های دیجیتال و استقرار موشکها به صورت عمودی و بهره گیری از سامانه پرتاب سرد، باعث کاهش زمان واکنش سامانه شده است. در واقع در تور-ام-1 موشکها به صورت عمودی پرتاب کرده و پس از فاصله گرفتن از خودرو تا ارتفاع 15 تا 20 متر موتورهای راکتی کوچکی (تراستر) در نزدیکی دماغه موشک فعال شده و موشک را در جهت هدف قرار میدهد و در همین لحظه موتور اصلی سوخت جامد روشن میشود.
رد کشف و ردگیری رادار آن به ترتیب 25 و 20 کیلومتر است. رادار کشف از نوع پالس داپلر با آنتن سه موج و ردگیری از نوع آرایه فازی است که توان شناسایی و تفکیک همزمان 48 هدف، ردگیری مسیر 10 هدف و امکان درگیری همزمان با دو هدف را برای خودروی مربوطه فراهم میآورد.این سامانه در حال حرکت نیز امکان فعالیت داشته و در زمان کمتر از دو دقیقه به آمادگی عملیاتی کامل رسیده و در کمتر از 6 ثانیه موشک خود را شلیک میکند.

** باور 373؛ جایگزین ایرانی S300 روسی **


باور 373 سامانه موشکی زمین به هوای برد بلندی است که توسط متخصصان کشورمان در حال طراحی و ساخت است. این سامانه مدل بومی شده اس-300 روسیه است و به گفته مقامات کشورمان این سامانه خلاءهای سامانه موشکی اس-300 را برطرف کرده و از سامانه مذکور نیز بهینه تر است. این سامانه قادر به پاسخگویی تهدیدات در برد کوتاه، متوسط و بلند است.

** حرز نهم **


 تصویر 
سامانه موشکی کوتاه برد متحرک دفاع هوایی حرز نهم بر مبنای سامانه مشابه اما نیمه متحرک یا زهرا طراحی شده است و مهمترین قابلیت آن نسبت به نمونه های پیشین که البته از ارزش بسیار بالایی نیز برخوردار است، قابلیت تحرک بالاست. سامانه حرز نهم به صورت غیرفعال یا «پسیو» (Passive) عمل میکند. سامانه های غیرفعال در انواع راداری، حرارتی، بصری (اپتیکی) و لیزری مطرح میشوند. نحوه عملکرد نوع غیرفعال راداری بدین صورت است که به جای ارسال امواج به سمت هدف که منجر به کشف محل خود سامانه میشود، از امواج ارسال شده توسط فرستنده هایی در محلهای دیگر استفاده میشود و سامانه تنها با اتکا به گیرنده راداری، امواج بازگشتی از اهداف موجود در پهنه آسمان را دریافت کرده و بر مبنای آنها کار کشف و ردیابی هدف را به انجام میرساند.

** اس 200 **


 تصویر 
سامانه موشک S-200 برای ارتفاع برد بلند طراحی شده است، همچنین برای مقابله با هواپیماهای استراتژیک و موشک های نیمه بالستیک به کار گرفته میشود.این سامانه، همچنین از رادار «p-14 آبارونا» با طول موج در رده متر که برد آن در برابر اهداف کوچک 360 و برد نهایی آن 600 کیلومتر است، استفاده میکند. آنتن این رادار 11 متر ارتفاع و 32 متر پهنا دارد. در برخی نمونه ها از رادارهای دیگری نیز مانند رادار «P-35 بارلاک» با برد 200 تا 350 کیلومتر به عنوان سامانه کمکی استفاده شده است. سامانه S-200 به دلیل قابلیتهای موشک خود، نظیر برد و سقف پرواز بسیار بالا، سرعت چشمگیر که بالغ بر 2500 متر بر ثانیه در مدلهای آخر موشک است، عملاً به عنوان یک سامانه راهبردی تلقی میشود به خصوص توانایی آن برای درگیری با موشکهای بالستیک نیز مورد توجه کارشناسان نظامی است. این سامانه توانایی درگیری با اهدافی با بیشینه سرعت 1100 متر بر ثانیه را دارد که شامل سریعترین هواپیماهای نظامی فعلی و آینده نزدیک است.
موشک این سامانه دارای یک پیشران اصلی و چهار بوستر (پیشران کمکی) سوخت جامد است. این پیشرانه های کمکی که حدود 4.9 متر طول و 48 سانتیمتر عرض دارند، بین 3 تا 5.1 ثانیه کار کرده و سپس جدا میشوند.پیشران اصلی موشک نیز با توجه به برنامهریزی مورد نظر متناسب با شرایط پروازی هدف بین 51 تا 150 ثانیه کار میکند و موشک را برد مفیدی بین 150 تا 300 کیلومتر میرساند.موشکهای این سامانه بین 10.6 تا 10.8 متر طول، 0.86 متر قطر و 7100 تا 8000 کیلوگرم جرم دارند. برای کمینه برد قابل درگیری با هدف در منابع اعداد مختلفی شامل 7، 17 و 60 کیلومتر و برای کمینه ارتفاع هدف قابل درگیری نیز ارتفاع 300 متر ذکر شده است.جالب است بدانیم که این سیستم حتی می تواند هواپیماهای مسلح به جمر را هم مورد هدف قرار دهد و در همان حالتی که اخلالگر هواپیمای دشمن فعال است و خود را در طول موج متریک مخفی نگه میدارد، آن را ساقط کند.
سر جنگی موشک های اس-200 بیش از 200 کیلوگرم وزن دارند که در صورت برخورد به هدف، هواپیمای دشمن را پودر میکند. جمهوری اسلامی ایران هم مدتها پیش با ارائه فایل ویدیویی به طور رسمی دسترسی خود را به دانش ساخت این سامانه اثبات کرده و اعلام کرده است که اس-200 ایرانی، بهینه سازی شده نمونه روسی است و این به معنای آن است که ضعفهای اس-200 روسی برطرف شده و محصول جدیدی در ایران تولید شده است.

 تصویر 
البته به جز سامانه های مذکور پدافند هوایی دارای توپخانه ها و سامانههای ضدهوایی دیگری از جمله مصباح است.وجود چنین سامانه هایی که در بردهای مختلف آسمان کشور را در فواصل متنوع پوشش میدهند، اجازه ورود و نفوذ هیچ پرنده متخاصمی را به حریم هوایی کشور نخواهند داد. [/BLOCKQUOTE]
منبع:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1392
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 571 بار
سپاس‌های دریافتی: 10071 بار

پدافند هوائي ايران، اخبار و مطالب مرتبط

پست توسط abdolmahdi » سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 1:59 pm

آشنائي با چيدمان پدافند هوائي جمهوري اسلامي ايران  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
پرتاب موشك 5V28 / SA-5  

مقدمه :
شبكه پدافند هوائي ايران بر آميخته اي از سامانه هاي پدافندي روسي و غربي متكي است . اين تركيب غيرمعمول از انواع سامانه هاي خريداري شده قبل از انقلاب سال 1979 و پس از آن از كشورهاي غربي و روسيه/ شوروي تشكيل شده است . در حال حاضر اين سامانه ها در شبكه پدافند هوائي ايران مورد استفاده قرار مي گيرند :
1- سامانه (HQ-2 (CSA-1 GUIDELINE كه يك گونه برگرفته از سامانه روسي S-75 بوده و از رادار درگيري GIN SLING استفاده مي نمايد .
2- سامانه MIM-23 HAWK
3- سامانه S-200 (SA-5 GAMMON)
4- سامانه 2K12 (SA-6 GAINFUL)
5- سامانه Tor-M1E (SA-15 GAUNTLET) .

پوشش هاي راداري پيش اخطار / مراقبت
اصلي ترين بخش رادارهاي پيش اخطار و مراقبت پدافند هوائي ايران از 24 سايت راداري تشكيل شده كه تعدادي از آنها بعضا غيرفعال هستند. اين سايت ها عمدتا پيرامون كشور مستقر بوده و تاسيسات مكمل آنها در حومه اراك و اصفهان قرار دارند . يك سوم از اين تاسيسات در طول ساحل راهبردي خليج فارس مستقر مي باشند. تصوير ذيل محل استقرار سايت هاي پيش اخطار ايران را نمايش مي دهد :  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

پوشش پدافند هوائي
در حال حاضر 41 سايت پدافند هوائي موشكي در ايران فعال مي باشد . تصوير ذيل محل استقرا اين سايت ها را نشان مي دهد. سايت هاي HQ-2 با رنگ قرمز ، سايت هاي HAWK با رنگ نارنجي ، سايت هاي S-200 لاجوردي ، سايت هاي 2K12 سبز روشن و Tor-M1E سبز كم رنگ مي باشند.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

تصوير ذيل تمام مناطق تحت پوشش سايت هاي پدافندي ايراني را نمايش مي دهد . براي نمايش اين مناطق از همان رنگ هاي قبلي استفاده شده است . سايت هاي HQ-2 با رنگ قرمز ، سايت هاي HAWK با رنگ نارنجي ، سايت هاي S-200 لاجوردي ، سايت هاي 2K12 سبز روشن و Tor-M1E سبز كم رنگ مي باشند.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

سامانه (HQ-2 (CSA-1 GUIDELINE
در حال حاضر 7 سايت فعال از اين سامانه در داخل اين مشخص شده است . به نظر نمي رسد كه موشك هاي HQ-2 چيني خيلي مورد اعتماد بوده باشند چرا كه از 21 سايت تنها 7 سايت آن عملياتي است . تصوير ذيل مناطق تحت پوشش توسط سامانه HQ-2 را نشان مي دهد : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 


سامانه MIM-23 HAWK

در حال حاضر 22 سايت فعال از اين سامانه در داخل ايران استقرار دارند . سامانه HAWK از زمان خريد آن پيش از انقلاب اسلامي تا كنون اصلي ترين سامانه پدافند هوائي ايران محسوب مي شود . با وجود كاهش تعداد اين سامانه و عليرغم آنكه تنها نيمي از سايت هاي سامانه HAWK فعال است ، اما هنوز به صورت گسترده و در مناطق زيادي مستقر مي باشد. نحوه استقرار اين سامانه جالب توجه است چرا كه به نظر مي رسد يك سامانه تاكتيكي پدافندي در مقام يك سامانه راهبردي مورد استفاده قرار گرفته است . تصوير ذيل مناطق تحت پوشش سايت هاي سامانه HAWK در ايران را نشان مي دهد :  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

سامانه S-200 (SA-5 GAMMON)
در حال حاضر 7 سايت فعال سامانه S-200 در ايران وجود دارد . اين سامانه راهبردي داراي بلندترين برد در ميان سامانه هاي پدافندي در اختيار ايران است . تصوير ذيل مناطق تحت پوشش اين سامانه در ايران را نشان مي دهد :  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

سايت هاي تاكتيكي
در ايران 6 سايت مشخص تاكتيكي وجود دارد. اين سايتها به عنوان دفاع نقطه اي مورد استفاده قرار مي گيرند. دو سايت توسط سامانه 2K12 و باقي سايتها توسط Tor-M1E مورد استفاده قرار مي گيرند . تصوير ذيل مناطق تحت پوشش اين سايت هاي تاكتيكي را مشخص كرده است :  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 


سايت هاي بلا استفاده :
در حال حاضر 31 سايت آماده اما بلااستفاده در ايران وجود دارد. اين سايت ها بر اساس چيدمان و مشخصاتشان براي سامانه هاي HQ-2 يا HAWK مورد استفاده قرار خواهند گرفت . اين سايت هاي خالي پدافند هوائي مي توانند علاوه بر مشاركت در شبكه پدافندي كشور داراي وظايفي چندگانه نيز باشند. مي توان آنها را به عنوان سايت هاي پراكنده پدافند هوائي مورد استفاده قرار داد و به اين ترتيب هدف گيري دشمن را بغرنج ساخت. همچنين مي توان از آنها براي استقرار سايت هاي اضافي موجود در انبارها در صورت نياز به تقويت پدافند هوائي منطقه استفاده نمود. در تصوير ذيل نمائي از سايت هاي بدون استفاده پدافند هوائي ايران نمايش داده شده است : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
ادامه دارد ....
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک شنبه 1 آذر 1388, 10:40 am
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5711 بار

Re: آشنائي يا چيدمان پدافند هوائي موشكي ايران

پست توسط iron_man63 » سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 2:48 pm

بسیار عالی بود
آیا مکان اس 300 احتمالی ptکه گفته شده از قبل خریداری شده مشخص هست
2-بنظر سمت شرق ابران مکان مناسبی جهت ورود هر جنگنده ای ست که با این تفاسیر کریدور شرق ما کاملادباز است
3-با توجه به اعلام تولید داخل سامانه هاوک(مرصادنوع1-2)در کشور چرا حداقل 10 تا 20 نقطه را به این پدافند نسپرده اند
تا کریدور شرقی ما مثل اتوبان نباشد
علت عدم استفاده از نیمی از سامانه های هاوک چیست یعنی موشک به اندازه کافی نداریم
آیا سا مانه های جدید صیاد 2 -3و رعد طبس و سوم خرداد جایگاهی در پدافند امروز ما دارند و چرا
3-شاید عده ای بگویند که قسمت شرق کشور همه اش بیابان است ونیاز ربه پدافند ندارد که با توجه به مهمات دور ایستا کمی ساده لو حانه است
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1392
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 571 بار
سپاس‌های دریافتی: 10071 بار

Re: آشنائي يا چيدمان پدافند هوائي موشكي ايران

پست توسط abdolmahdi » سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 3:19 pm

iron_man63 نوشته شده:بسیار عالی بود
آیا مکان اس 300 احتمالی ptکه گفته شده از قبل خریداری شده مشخص هست
2-بنظر سمت شرق ابران مکان مناسبی جهت ورود هر جنگنده ای ست که با این تفاسیر کریدور شرق ما کاملادباز است
3-با توجه به اعلام تولید داخل سامانه هاوک(مرصادنوع1-2)در کشور چرا حداقل 10 تا 20 نقطه را به این پدافند نسپرده اند
تا کریدور شرقی ما مثل اتوبان نباشد
علت عدم استفاده از نیمی از سامانه های هاوک چیست یعنی موشک به اندازه کافی نداریم
آیا سا مانه های جدید صیاد 2 -3و رعد طبس و سوم خرداد جایگاهی در پدافند امروز ما دارند و چرا
3-شاید عده ای بگویند که قسمت شرق کشور همه اش بیابان است ونیاز ربه پدافند ندارد که با توجه به مهمات دور ایستا کمی ساده لو حانه است


سلام عليكم
با تشكر از جنابعاليتصویر
1- اين مقاله هنوز ادامه دارد و بخش هاي ديگر آن مخصوصا در مورد نحوه استقرار سامانه S-300 به تفضيل بحث و مكان هاي استقرار احتمالي اين سامانه نيز مشخص خواهد شد.
در مورد ساير موارد پاسخي ندارم و در اصل مقاله نيز به آنها اشاره اي نشده است . شايد خودتان در نهايت بتوانيد به يك جمع بندي برسيد. اما مطالب بعدي مخصوصا در مورد سامانه S-200 بسيار جالب خواهد بود. موفق باشيد. تصویر
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک شنبه 1 آذر 1388, 10:40 am
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5711 بار

Re: آشنائي يا چيدمان پدافند هوائي موشكي ايران

پست توسط iron_man63 » سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 5:36 pm

ممنون از پاسختون منتظر ادامه مقاله هستم
این مقاله ترجمه هست یا تحقیق خودتون
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1392
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 571 بار
سپاس‌های دریافتی: 10071 بار

Re: آشنائي يا چيدمان پدافند هوائي موشكي ايران

پست توسط abdolmahdi » سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 6:14 pm

iron_man63 نوشته شده:ممنون از پاسختون منتظر ادامه مقاله هستم
این مقاله ترجمه هست یا تحقیق خودتون


سلام عليكم
اين مقاله ترجمه است دوست عزيز ( يا بهتر بگويم ، در حال ترجمه)تصویر
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 158
تاریخ عضویت: پنج شنبه 14 مهر 1390, 9:07 pm
سپاس‌های ارسالی: 201 بار
سپاس‌های دریافتی: 617 بار

Re: آشنائي يا چيدمان پدافند هوائي موشكي ايران

پست توسط Arash27 » سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 7:08 pm

iron_man63 نوشته شده:بسیار عالی بود
آیا مکان اس 300 احتمالی ptکه گفته شده از قبل خریداری شده مشخص هست
2-بنظر سمت شرق ابران مکان مناسبی جهت ورود هر جنگنده ای ست که با این تفاسیر کریدور شرق ما کاملادباز است
3-با توجه به اعلام تولید داخل سامانه هاوک(مرصادنوع1-2)در کشور چرا حداقل 10 تا 20 نقطه را به این پدافند نسپرده اند
تا کریدور شرقی ما مثل اتوبان نباشد
علت عدم استفاده از نیمی از سامانه های هاوک چیست یعنی موشک به اندازه کافی نداریم
آیا سا مانه های جدید صیاد 2 -3و رعد طبس و سوم خرداد جایگاهی در پدافند امروز ما دارند و چرا
3-شاید عده ای بگویند که قسمت شرق کشور همه اش بیابان است ونیاز ربه پدافند ندارد که با توجه به مهمات دور ایستا کمی ساده لو حانه است


کار سیستم های پدافندی کوتاه برد و میان برد دفاع نقطه ای هست. حتی سیستم های دوربردی مثل اس300 هم برای پوشش نقطه ای یک منطقه ی وسیع به کار میرن. برای حفاظت از حریم هوایی کل کشور نیاز به جنگنده های رهگیر داریم. نمیشه و نباید انتظار داشته باشیم کل کشور وسیع و پر ارتفاعاتی مثل ایران به وسیله ی پدافند زمین پایه حفاظت بشه.

Junior Poster
Junior Poster
پست: 151
تاریخ عضویت: پنج شنبه 5 بهمن 1391, 7:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3027 بار
سپاس‌های دریافتی: 299 بار

Re: آشنائي يا چيدمان پدافند هوائي موشكي ايران

پست توسط varyag » سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 7:20 pm

با سلام به همه عزیزان و خسته نباشید خدمت دوست گرامی جناب abdolmahdi و تشکر بابت زحمت ترجمه این مقاله
از اونجایی که بیان کردید داستان هنوز ادامه داره باید قضاوت رو گذاشت زمان تمام شدن کامل مطلب اما اینطور که از این قسمت مقاله پیداست اندکی تخیلی به نظر میرسه منظورم تفکرات و نتایج نویسنده اصلی این مقاله هست
به چینش s 200 ها دقت کنید اندکی خارج از عقله ما در دو شهر تبریز و خور بیرجند که محل سکونت خود بنده هم هست (بیرجند) دو پایگاه نیروی هوایی مهم داریم و به نظر من حد اقل یک سامانه s 200 باید هرکدوم از این پایگاه ها رو به طور کامل پوشش بده به عبارت ساده پوشش پدافند مکان های مهم نظامی باید چند لایه باشه عقل هم همینطور حکم میکنه و به قول دوستمون شرق رو که کلا ول کردند البته طبق تصاویر google erth! ولی مطمئنم اینطور نیست چون وجود آمریکا در افغانستان همیشه یک خطر جدی هست و عزیزان ما در پدافند خاتم الانبیاء اینو کاملا میدونند باز هم باید منتظر ادامه مقاله بود
با تشکر
افتادگی آموز گر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است
نردبان این زندگی ما و منی ست ____عاقبت این نردبان بشکستنیست
لاجرم آن کس که بالاتر نشست ______استخوانش سخت تر خواهد شکست

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 172
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 اسفند 1391, 6:09 pm
سپاس‌های ارسالی: 664 بار
سپاس‌های دریافتی: 1162 بار

آشنایی با حفاظ امن ایرانی دور شریان‌های اطلاعاتی نیروهای مسل

پست توسط میگ 35 » چهار شنبه 23 اردیبهشت 1394, 4:57 pm

گروه دفاع و امنیت مشرق در نظر دارد طی برنامه جدید خود در سال 1394، نسبت به معرفی تولیدات و دستاوردهای دفاعی کشورمان در قالب گزارش های کوتاه و همراه با توضیحات رسمی این محصولات، اقدام کند.

تمامی این دستاوردها همانند گزارشات تفصیلی مشرق، از منابع رسمی از جمله کتاب دستاوردهای دفاعی ایران که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح منتشر شده، استخراج می شود که همراه با کاتالوگ آن محصول، به خوانندگان تقدیم خواهد شد.

هدف از این رویه جدید مشرق، کاستن از توضیحات و تحلیل های مطول فنی و قراردادن مستندات و توضیحات رسمی در خصوص این محصولات است و امید می رود مجموعا 500 محصول دفاعی، در ماههای آینده معرفی شوند.

در انتخاب این محصولات جهت معرفی نیز تلاش شده عمدتا تجهیزاتی انتخاب شوند که تاکنون کمتر از آنها تصاویر و اطلاعات رسمی در اختیار کاربران قرار گرفته باشد که بر این اساس، در اولین گزارش، به معرفی یک سامانه مدرن رمزکننده خواهیم پرداخت.

نگاهی به تاریخچه رمزنگاری در ارتش های جهان


از اولین نبردهای رخ داده در تاریخ تا به امروز، بحث داشتن اطلاعات کامل و صحیح از توانایی های خودی و دشمن و همچنین حفظ این اطلاعات از دسترس نیروهای متخاصم، یکی از اولویت های اصلی اکثر ارتش های جهان بوده است که در این میان، بحث انتقال اطلاعات به کاربران نیز از جمله بحث های بسیار مهم در این بخش بشمار می رود.

از دوران باستان برای حفظ امنیت پیام های ارسالی بین نیروهای نظامی بحث "کد گذاری" مطرح شد. در آن دوران از کلمات و عبارات انحرافی و تمثیلی و یا حتی زبان شعر به منظور اشاره به اهداف اصلی استفاده می شده است.

امروزه و با ورود به هزاره جدید اطلاعات ارزش بسیار بالاتری پیدا کرده و با انتقال امن آنها نیز برای واحدهای نظامی بسیار مهم به حساب می آیند. در حال حاضر اطلاعات مختلف به مانند دستور حرکت واحدهای نظامی، پیام های صوتی و یا تصویری به حالت دیجیتال و دیتا تبدیل شده منتقل می شوند.

هم اکنون دستگاه های رمز کننده فراوانی در جهان وجود دارد که با استفاده از آن اطلاعات مورد نظر به کدهای خاصی تبدیل شده و برای کاربران مورد نظر ارسال می شود. در زمان دریافت نیز دستگاه های مورد نظر توان دریافت و در عین حال خارج کردن پیام مورد نظر از حالت رمز را دارد.

در نیروهای مسلح کشورمان نیز تاکنون سامانه های متعدد و مدرنی در این بخش ساخته شده سامانه "NED-4182" یکی از بهترین رمز کننده های ایرانی با قابلیت ارسال و دریافت امن اطلاعات است.

در این سیستم امکان دریافت و ارسال اطلاعات از 8 منبع مختلف وجود دارد. این سامانه ارتباطی از پروتکل های ارتباطی : ATM ، PCM و Frame Relay بهره و می تواند اطلاعات را با سرعت 2 مگابیت بر ثانیه دریافت و ارسال کند. نوع سیستم کد گذاری در این سامانه از گونه E1 و بر اساس استانداردهای G.703 و G.704 است.

این دو استاندارد از جمله استانداردهای تعیین شده توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات برای تبادل اطلاعات است. حالت E1 از دو رشته سیم مستقل در درون دستگاه برای انتقال اطلاعات و تبدیل آنها بهره گرفته می شود.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

سامانه رمز کننده NED-4182 - نمایشگاه هوایی کیش 1393

این سامانه قابلیت رمز کنندگی دیجیتال اطلاعات را داشته و می تواند انواع داده ها مثل اعداد و حروف، صدا و تصاویر را رمز کرده و ارسال کند. "NED-4182" دارای قفل های سخت افزاری و نرم افزاری برای هر بخش خود برای افزایش امنیت است و قابلیت برنامه ریزی مجدد با استفاده از وصل شدن به کامپیوتر را دارد.

در عین حال، این سیستم رمز کننده توان شناسایی دستگاه رمز کننده در آن سوی خط و تغییر وضعیت به حالت رمز کننده و یا شکاننده رمز به صورت اتوماتیک را دارد.

عملیات رمزگذاری در این سیستم به صورت ادامه دار و یا بخش بخش انجام شده و در صورت لزوم امکان پاکسازی اورژانسی اطلاعات از روی دستگاه نیز وجود دارد. برای هر کدام از 8 ورودی این دستگاه کد گذاری خاصی تعریف شده است تا در صورت بروز مشکل در جریان هر کدام از عملیات های ارسال و یا دریافت اطلاعات در سایر تبادلات اخلالی صورت نگیرد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

"NED-4182" در برابر حملات درون شبکه مخابراتی ایمن سازی شده ومی تواند با یک منبع برق با قدرت 220 ولت به کار بپردازد و مصرف برق آن کمتر از 5 وات است. امکان ارتقاء این سیستم از طریق نرم افزارهای مورد نظر وجود داشته و می توان این سیستم را در دمای بین صفر تا مثبت 55 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار داده و دمای مورد نیاز برای نگاه داری این سامانه نیز بین منفی 10 تا مثبت 70 درجه سانتیگراد است.

از جمله مهمترین ویژگی های این محصول تماما ایرانی آن است که امکان استفاده از الگوریتم های جدید رمز کننده بر روی این سیستم با توجه به نیاز کاربر نیز وجود داشته و این سیستم نیازی به سیستم های هشدار دهنده مجزا نیز ندارد.

منبع:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1392
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 571 بار
سپاس‌های دریافتی: 10071 بار

Re: آشنائي يا چيدمان پدافند هوائي موشكي ايران

پست توسط abdolmahdi » یک شنبه 27 اردیبهشت 1394, 1:55 pm

سلام عليكم

توانائي هاي راهبردي پدافند هوائي موشكي

پوشش كلي سامانه   اصلي پدافند هوائي در ايران ، تا جائيكه به سامانه هاي موشكي مربوط مي شود ، استقرار 7 سايت آتشبار سامانه S-200 در سراسر خاك اين كشور مي باشد . چهار سايت آتشبار مستقر در شمال كشور با هدف دفاع از مرزهاي شمالي و نيز مناطق اطراف تهران پايتخت مي باشد . پنجمين سايت براي دفاع از تاسيسات درون و بيرون شهر اصفهان در مركز ايران شامل تاسيسات هسته اي نطنز در نظر گرفته شده است . دو سايت باقيمانده در بندر عباس و بوشهر مستقر شده و پوشش لازم بر روي تنگه هرمز و بخش شمالي خليج فارس را به ترتيب فراهم مي آورد.

چهار سايت شمالي به همان اندازه دو سايت جنوبي در مناطقي استقرار يافته اند كه مي توانند به خوبي دفاع هوائي و بازدارندگي پدافندي را در خارج از مرزهاي كشور براي هر مهاجم خارجي اعمال نمايند. اما سايت مركزي اصفهان چيز غريبي است . بخش هاي جنوبي و غربي منطقه تحت پوشش اين سايت بدليل وجود عوارض كوهستاني محدود است و تا در برخي مناطق اين ارتفاعات تا 10 هزار پا يا بيشتر مرتفع تر از سطح خود شهر اصفهان هستند. اين امر حتي بر روي شش سايت ديگر هم تاثير گذاشته است . اما درجه تاثير آن كمتر است چرا كه اين شش سايت براي رديابي و دفاع از مرزها و خارج از آن استقرار يافته اند نه براي دفاع در عمق خاك ايران . سايت اصفهان در مقايسه اي مستقيم ، ظاهرا براي دفاع از بخش مركزي كشور استقرار يافته اما بدليل وجود عوارض طبيعي كه در بالا ذكر شد در اجراي ماموريت خود با محدوديت هائي روبرو مي باشد.

علت غريب بودن استقرار چنين سامانه پدافند موشكي برد بلند در چنين موقعيتي ، تاثيري عمدي بر روي كارائي اين سامانه مي گذارد. اين تاثير تا حد كمي مي تواند به اين معني باشد در صورت بروز يك حمله در ارتفاع كم ، سامانه S-200 ضرورتا وارد درگيري نخواهد شد ، اما ارتفاعات منطقه به نحو چشمگيري تاثير اين سامانه را كاهش خواهد داد . خط افق ديد رادار دراينجا يك عامل كليدي است چرا كه هر كدام از ارتفاعات منطقه بالاتر از رادار درگيري قرار داشته و بخش هاي مهمي را از ديد و پوشش رادار پنهان مي دارد .  

اقدامات پيمان ورشو براي استقرار رادار 5N62 SQUARE PAIR وغلبه بر چنين محدوديتي بر روي سكوهاي بزرگ و مرتفع بتني بسيار پر هزينه بوده است . به تصاوير ذيل دقت كنيد . ( اين تصاوير مستقيما در اصل مقاله وجود نداشته اند ) :  
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

يك رادار 5N62V Square Pair نصب شده بر روي ون K-1V كه با استحكامات بتوني محافظت شده بر روي يك سكوي بتني مرتفع قرار گرفته است .


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

رادار 5N62V Square Pair نصب شده بر روي ون K-1V بر روي يك سكوي بتني از زاويه اي ديگر .


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

چشم اندازي است دو سكوي بتني ( از مجموع سه سكو) رادار 5N62V Square Pair


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

سامانه تشخيص دوست و دشمن موسوم به 1L22 Parol IFF بر روي سكو قرار گرفته است .  

به نظر مي رسد سايت هاي S-200 ايراني در اجزا و تركيب داراي محدوديت هستند. هر سايت به شكل نامعمول داراي يك رادار درگيري 5N62 SQUARE PAIR و ( تنها ) دو ريل پرتاب مي باشد.


دفاع نقطه اي  سايت هاي پدافند موشكي ايران به صورت دفاع نقطه اي استقرار يافته اند تا بتوانند پوشش مناطق كليدي را در سراسر كشور تامين كنند. در ايران 5 نقطه كليدي وجود دارند كه توسط سامانه هايي با برد كمتر پدافند مي شوند : تهران ، اصفهان ، نطنز ، بوشهر و بندرعباس . تمام اين مناطق تحت پوشش سامانه S-200 هم قرار دارند كه در برخي موارد به صورت همزمان تخصيص داده شده اند تا بتوانند به صورت اشتراكي اين مناطق راپوشش دهند.

پدافند هوائي شهر تهران توسط 5 سايت موشك هاوك ، دو سايت HQ-2 و آتشباري از سامانه 2K12 تامين مي گردد. در اين محدوده جهار سايت بلااستفاده نيز وجود دارد. در جنوب غرب دو سايت موشك HQ-2 و در شمال غرب و جنوب شرق سايت هاي آماده براي سامانه هاوك وجود دارد. هنگاميكه اين سايت ها مورد استفاده قرار گيرند ، بعنوان سدي از سامانه هاوك يا HQ-2 به مقابله با تهديدات از غرب يا جنوب خواهند برخاست. اين شيوه احتمالا ميراثي باقيمانده از دوران جنگ ايران و عراق است . دو سايت S-200 در مجاورت و دو سايت ديگر در شرق و غرب منطقه ، محدوده پوشش پايتخت را تامين مي كنند. تصوير ذيل محدوده پوشش پدافندي شهر تهران را نشان مي دهد :  
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   مجاورت شهر اصفهان دو سايت پدافند موشكي هاوك و يك سايت HQ-2 وجود دارد . يكي از دو سايت هاوك ، همانند سايت S-200 در همان منطقه ، در زمين هاي پايگاه هوائي اصفهان مستقر است با اين نكته كه سايت هاوك مسئوليت پدافند از پايگاه مذكور را بر عهده دارد . سايت HQ-2 و بقيه سايت هاي هاوك در جنوب اصفهان به درستي مستقر شده اند . يك سايت بلااستفاده موشك هاوك نيز در اطراف اصفهان قرار گرفته كه به نظر يك سايت پدافندي براي پايگاه هوائي در آن شهر مي باشد. در تصوير ذيل پوشش موشك هاي زمين به هوا را در اطراف اصفهان ملاحطه مي فرمائيد :  
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] ادامه دارد :
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به هوا”